1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одлука за породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 29 август 2012.

  1. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    Дај Боже да се породам природно,да не морам на царски, страв ми е од анестезии,не велам дека и природно не ми е страв ама сепак ... не сакам да го пропуштам тој момент :)
     
  2. H.e.L.e.N

    H.e.L.e.N Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    218
    Jас се договорив со бабицата,ако се е во ред прво ке пробаме природно,но ако ептен немозам да ги издрзам болките тогас ке ми дадат епидурална,цели 10 минути ме разубедувасе дека нема да ми треба епидурална и дека подобро е да не ја земам,но познавајки се самата колку многу не трпам болки не верувам дека ке ја послусам :D
     
  3. xfactor55

    xfactor55 Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    14
    ве молам доколку има некоја поискусна на оваа тема,,ми треба совет...теминот ми е на 01.12....плодот е добар,плодова вода има доволно...но матичниот ми закажа за во болница на 20.11...доколку има услови да се породам со повокација...откако размислив сфатив дека нема потреба,,,но тогаш бил тој гинеколог на смена што ги пуштаат пациентките кај него,па за тогаш закажаа....а јас би сакала кога ќе ми дојде за ѓпораѓање тогаш да одам,,а да дојде тој гинеколог да ме пораѓа...многу сум збунета...ама по тоа што сум слушнала за индуцирано породување не би прифатила пораѓање на ваков начин,,само доколку има потреба...
     
  4. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Колку што сум читала пораѓајот со провокација е поболен од спонтаниот...
    Не ми е јасно кога се е во ред ,да те пораѓа кога му текне,сигурно е за личен интерес
    Разговарајте уште еднаш,кажи го своето мислење и најдете заеднички јазик или смени го
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас ти препорачувам да не земаш епидурална анестезија. После породувањето ќе имаш последици од неа. Сепак се работи за анестезија која што се става во 'рбетот, каде што е најризично.
     
  6. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    моја беше одлуката за царски, сакав бидејќи полагав испити, а тогаш ми беше и последниот термин за породување, па викам ајде порано царски, се породив во 37 недела, во договор со докторот... и на последната конторола покажа дека бебечето е завртено карлично, така да сакала нејќела, ќе морало царски :)
     
  7. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.361
    Пол:
    Женски
    fifi16 си била 37 недела кога си се породила царски , бебето можело до 40 недела да се сврти со главчето надоле ! :^)

    како и да е... ваш избор
     
    На Daydream и Lilit им се допаѓа ова.
  8. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    да бев, не сакав да чекам, имав испити, во исто време ми беа кога ми беше и крајниот термин, затоа :)
     
  9. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Хмм мене ми е чудно некој да темпира породување ради испит :?:
    Ама секој со својот избор .
     
    На Hipster, Daydream и Lilit им се допаѓа ова.
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    :^)
    Свашта.
    Мене воопшто договарањето на царски ми е толку глупа работа, што не можам да се изначудам. Природен процес попречувате, одлучувате за цела една судбина. Као фејслифтинг да си закажуваш или што знам.
    Па уште и за испит бре... баш ме интересира како изгледа одење на испит со тазе царски и мало бебе.
     
    На vickyy90, JuLleE, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  11. pelagijaM

    pelagijaM Нов член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Dali nekoj cul deka postojat timovi kako duli I babici za priroden poragaj Doma? :?:
     
  12. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Во МК? Нема. Единствена опција за пораѓање е во болница, на бокс.
    Многу сме заостанати во таа област. Дури сега почна да се воведува таткото да биде со мајката и тоа само последните 2 саати, и тоа во СК, а за др градови не знам.
    Тука немаш водено пораѓање во болница а не пак дома.
     
  13. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Нема. За жал нема ниту некакви организации, собиранки, по кои ќе се бараат некои права. :tmi:

    Дури и да посакаш нешто поинакво кај нас (дула, породување во вода, дома) ќе те направат будала, ненормален. Ете, толку сме прости и заостанати.
    А, и самава држава ни е многу назад за овие работи. За жал и засрамота.

    Во соседна Србија веќе започнаа со породување дома и со дули. Наголемо се интересираат жените и си го олеснуваат породувањето.

    Моја братучетка која е мажена во Америка се породи во базен и искуството кое го опишуваше е неверојатно за слушање. Не кукање како кај нас.
     
    На captivating му/ѝ се допаѓа ова.
  14. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    А за мисли на овие часовиве што одев за трудници ни кажаа дека имале бабици од Англија дојдено за да им покажат како е таму пораѓај, во тероија и пракса, и овие нашиве им се чуделе.
    Не им било јасно како е можно само обична вода да се полни базенот, им изгледал нечисто водата дека имала необичаена боја.
    И им кажале дека веќе подолго време не бараат од жените да бидат средени доле затоа што нема потрба. Е како можело тоа, било нехигинески, можело некоја бактерија детето да закачи бла бла бла
    Абе живи глупости, слушам и им се смејам во себе. Часовите беа навистина добри ама ова навистина огромна глупост.
    Да може јас би се пораѓала во базен
     
    На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Сестра ми има една другарка која што го закажи царскиот 2-3 недели порано од термин бидеќи бебчето многу му кревало на тежина и не сакала да роди дебело бебе!Јас ваква :o останав...Боже господе,што нема... :x
     
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    ^ Замисли свекрвата ти рече, снајке ај помести сепак царскиот еден ден, тогаш имам закажано минивал, тамам за мекици да будем госпожа, средена, со нова фризура! :D

    Уште не можам да се помирам, уште. Ради испит. ИСПИТ!
     
  17. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    некои жени кога не можат природно се породуваат царски за да не се доведе во опасност животот на бебето.А некои го доведуваат во опасност животот на бебето и тоа им е како од заебанција,ради ИСПИТ(читај крај на светот)
    Боже Боже што не ке слушнам :tmi:
     
  18. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    А бре а! :D Па остај то после кавги ќе паднат бабата нема да е исфарбана :D
     
  19. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Ne e ni smesno, kretenki nikakvi sto li se zamisluvaat! Nekoj ke moli za bebe, nekoj ke se poragja so carski za ispit. Se izremeti svetov, i Gospod ke krene race od nas!
     
  20. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    прво, секој има право на избор, така избрав ЈАС и што ќе беше за густо сите да мислевме исто... инаку беше баш добро, ем породена со бебенце во раце, радост, ем положена, ем не се замараш во 3 година дали ќе положиш испити од втора или нема... се наредено ;)