1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одлука за породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 29 август 2012.

  1. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Си се породила во 37ма недела царски по твоја желба .
    Јас не го раѕбирам она како мајката ке одлучи така. Полесно е да не се мачи , царски ....
    Ама ова само во Мк го има . Нигде на друго место
    Катастрофа
     
  2. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.641
    Пол:
    Женски
    А што е со кретенскиов кометар?!? Да глупо е некој природен процес да поремети ради едно полагање испит и мене ме зачуди таа одлука ,ама мислам дека вакво паметување и навредување не е потребно.
    Доволни беа иронијата и сарказмот упатени према извесната феминка па сувишно е кретенското навредување. И не знам од каде поврзаноста на немањето деца и пораѓањето со царски рез. Или битно е само нешто да се тропне.

    И да никад не би се порагала пред време само ради испит,ради прослава,ради одење на годишен одмор или зимување. Глупо е и непотребно. Особено не би се сечела и обележала со лузна на стомак доколку пак ке кажам нема потреба од такво нешто. Секоја операција и анестезија сами по себе се ризик а јас не сакам својот живот и животот на нероденото бебе да го ризикувам.

    Мене само едно не ми е јасно како успеа да се породиш,со рана на стомак да офкаш ,за месец дена да одиш да полагаш и бебе да чуваш. Моето скромно познавање од анатомијата на човечкото тело вели дека тоа е неизводливо. Особено со рана да се движиш во факултетските ходници. Али ај што знам јас...
     
    На SimonaTino, duffi, Srekicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    со многу труд ќе успееш, јас полагав после 15-тина дена, пред да се породам имав научено се, после само за бебечето се грижев, и пред да полагам само повторував и толку... тогаш веќе одев, станував, во болница станав после 8 саати од кога се породив... само волја и труд и тоа е тоа

    не знам дали си раѓала или не и како, но само тие кои што раѓале царски знаат дали е лесно или тешко :) и ќе речам пак, секој има право на избор, тоа беше мојот, а кога ќе раѓате вие, вие ќе си одлучете како и како би било најдобро за вас, јас така сметав дека е најдобро и затоа тоа го направив, и тоа не ме прави помалку или повеќе мајка, битно детето е родено живо и здраво, другото што и како е било моја работа, а не ваша...
     
    Последна измена од модератор: 27 декември 2017
    На Filiposka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.641
    Пол:
    Женски
    ^Во ред секоја одлука си ја носиме самите. Јас лично дополнително бреме и тежина на свој грб не би си ставила само за една 6ка во индекс. Сесии ке имам милион ,здравје и нерви имам едни. Толку.
     
  5. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Jas ne sum od tie sto tropaat. Si stojam na sekoj zbor kazan tolku vreme ne forumov, i sum pocituvan clen. Nema nisto po zaostanato od izbor za porogjaj! Od kade bilo koja od nas znae koj e podobar nacin? Toa go kazuva situacijata, a ne mojata zelba ili strav. Momentot koga ke dojde Ima profesionalci koi poveke znaat od mene i ke kazat kako treba, a ne jas da si biram. Posle tolku cekanje na ova dete, posle tolku komplicirana bremenost, posle site sansi da ne dojde detevo na svet, znam sto zboruvam koga ke kazam deka e totalno nezdravo da se stavi nekoj pred bebeto. Ako sakaat na zivo neka me derat, toa ke pomine i ke bidam majka zasekogas! Ako sum pis na usta za nesto sto smetam deka e glupo, ne znaci deka sum prosta. Koj se luti, neka mu stoi, javen forum, sekoj ima pravo na mislenje. I da, pak ke recam, kretenski e da mozes da rodis prirodno, a da odberes carski. Ili barem da probas dali mozes, zatoa sto posle eden carski, najcesto i ostnatite poroduvanja se takvi, a toa e poteskiot izbor! Operacija e toa, a ne pat do slatkarnica! :fubar:

    Se izvinuvam na latinicata, sledam od mobilen.
     
  6. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Па и не е рана отворена на стомак за да не можеш да се движиш :^) ,па и јас си дојдов од болница и ја зедов правосмукалката затоа што двајца мажи дома останале колку и да внимавале пак не успеале во тоа :lol: ,па ништо не ми бидна.Индивидуално е тоа и само твое право како ќе одлучиш да се породиш па макар тоа било и да е за да полагаш испит.Твоето познавање на анатомијата е погрешно,изводливо е се верувај ми :!: .........двете ми се така родени не по моја желба ама мораше,ама и ги разбирам и тие што сакаат да родат со царски и ако можат и природно тоа не ги прави помалку мајки или помалку ПОЖРТВУВАНИ мајки од останатите.
     
    На SuperGirl24 и fifi16 им се допаѓа ова.
  7. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.641
    Пол:
    Женски
    ^Во ред затоа и реков дека имам скромно познавање бидејки ниту сум доктор ниту сум медицинско лице. Тргам по тоа еден заб да извадам дека цвичам дома ко у најмања рука душата да ми ја извадиле ,а не па некоја таква покомплицирана операција. Некој со царски рез утре може и маратон да истрча после 5 дена некој ке лежи во кревет тие 5 дена. Пак ке кажам непотребно бреме на плеќи не си ставам. Ниту испитот ниту куќата нема да ми избегаат.Тука ке бидат и утре. Не дај боже здравјето ако еднаш го зезнеш цел живот скапо ке го плакаш.
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  8. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Не осудувам, ама не разбирам. Јас не одам на факс и на предавања затоа што ми е во друг град и не сакам да патувам до таму. Тоа значи дека ќе имам заостанато со 1 или 2 испита, а верувајте ова ми е многу важно затоа што ни на додипломски на на постдипломски немам прошуштетно ниту еднаш да појдам на испит. Значи знам колку е важно да завршиш факс, и верувам дека и психички и физички сме способни да го направиме тоа иако сме трудни ама не гледам итност тоа да се прави и по секоја цена.
    Како и да е се согласувам дека секој има право на избор. Како што секој има право на мислење.
    Така слободно можам да речам дека воопшто не ми се допаѓа тоа што за да полага испит една мајка се одлучила на царски. :!: Ама пак ќе речам нејзино право нејзин избор.
    И не ми е јасно ова, по болнициве викаат нема царски рез по избор ама излгеда сепак има :?:

    Конкретно за одлуката за пораѓање, имам пишано. All natural :D Без анастезии без ништо.
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    ako ima sansi prirodno vo voda... sepak kakva situacija ke dojde i Bozja volja...inaku za carskiot da kazam edna moja prijatelka carski porodena posle dva saati stana i toa sama sto duri i doktorite i se cudea...sekoj organizam e razlicen
     
  10. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Jas razmisluvam za carski bidejki sum 34 godini i seplasam istovremeno od moznite komplikacii pri samiot poragaj zosto za ovie 7 meseca se iznaslusav na storii poveketo strasni kako na pr. kaj nekoj papocnata vrvka se zamotalai go zagusila bebeto, i tn i tn da ne nabrojuvam no sepak ostavam prostor dokolku dr me ohrabrat i mi velat deka se e vo red moze i ke se predomislam, imam uste celi dva meseca do togas so Gospod napred
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Немој да слушаш други. Размислувај за тоа кога ќе дојде денот. Ти препорачувам да се породиш природно. Нема врска тоа што имаш 34 години. Моја братучетка се породи природно на 35 години. Компликации може да се јават и на порана возраст.
     
  12. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Имам братучетка што на 42 години се породи природно без никакви проблеми. Годините немаат врска со природно или царски.
     
  13. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    mene i ginekologot mi rece deka deteto go nosam karlicno i do 36 nedela dodeka ne se svrti ke treba carski, sto bide neka bide vazno e da si go rodam bebusot i da si go drzam vo raka
     
    На fifi16 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Бебињата често ја менуваат позицијата и пред пораѓај така да не се секирај за тоа.
    Ти чекај си, гледај и слушај докторите што ќе ти кажат, кога ќе дојде време ќе знаете која е подобрата опција. Не си создавај стресови мислејки на тоа сега.
    Самата си кажа најважно е да го држиш бебушто во рака
     
  15. Macka1986

    Macka1986 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2018
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    А кај се породи?
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    На ГАК со двете.
     
  17. Macka1986

    Macka1986 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2018
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    И немаше друга сесија за да полагаш испит??
     
  18. Macka1986

    Macka1986 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2018
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Кај мене нема избор...отсега си знам дека ќе биде со царски рез бидејќи се близначиња :)
     
    На Emma2 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Сега сигурно и детето и оди во школо:D
     
    На TeddyGrey и Macka1986 им се допаѓа ова.