1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одлучност/неодлучност при купување

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 21 март 2012.

  1. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Мноогу сум неодлучна.... пробам едно , пробам второ.. и се гледаам , мислам со што ќе го комбинирам , ако и двете работи ми се допаѓаат ги земам и двете , потоа дома да не има лелее не требаше тоа да го земам :lol: :lol: :lol:
     
  2. barbyyy

    barbyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    и јас сум неодлучна се ми се свиѓа и незнам за кое да се одлучам
     
  3. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    :D jas pak pod prvo si kupuvam i zatoa sekogas sum luta na sebe oti na drugi mesta sum go videla potoa za 100-200 denari poevtino ali toa e :)
     
  4. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Се што до сега имам купено било Love on first sight никогаш не одам со намера да купам нешто..не се случило да речам немам патики треба да си купам туку купувам кога нешто ептен ќе ми падне в очи па макар да имам такво слично... а иначе не. не сум неодлучна и не барам совети од продавачки :lol: Барам совети од сите останати ама никогаш не ги слушам ако сум се решила никој не може да ме предомисли
     
  5. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Јас купувам нешто што ќе ми се допаднит од прв поглед.Значи љубов на прв поглед го пробувам и одма тап бап.Не му ја мислам многу значи сум одлучна :rofl: :rofl:
    А и многу мразам кога ќе чекам некоја пред гардероба па 5 саати,се гледат пред огледало од секој агол како и стои парчето :rofl: :lol:
     
  6. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Секогаш сум одлучна.Доволно е да видам нешто на прв поглед да ми се засвиѓа и мора да е мое.
    Може само да се двоумам за две работи кои многу ми се свиѓаат а во моментот немам доволно пари,но знам дека кое и да го земам ќе се вратам по другото во наредната прилика. :D
     
  7. Bellatrix

    Bellatrix Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    26
    Најчесто купувам импулсивно, без многу размислување.
     
  8. BlondeGirl8

    BlondeGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    115
    многуууууу, многуууууу сум неодлучна, ке облечам едно парче и послем ке видам друго и незнам што да купам на крај и идам дома со празни раце :@
     
  9. bejbi19

    bejbi19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    24
    Ако нешто ми се засвиѓа не му ја мислам, и да немам потреба од тоа, јас ке си го купам :D Многу пати ми се случило да си речам ај да влезам онака да видам што има, и ете ти оп нешто ке ми се засвига ако имам доволно пари моментот пробувам и купувам одма, а ако немам најскоро што можам се вракам да го земам, и таман сум го земала пак нешто ново донеле и пак нешто ми паѓа во очи :rofl: и така јас најубаво да си седам дома, зашто кај и да отидам се нешто ке видам :lol:
     
  10. kristina123456

    kristina123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    хаха јас влегувам во бутик и викам тука нема нисто за мене и несакам ни да разгледам а ако рецам има се ке превртам и несто ке ми се фати за око
     
  11. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Ако ми се допаѓа нешто во две минути решавам дали ќе го купам или не. Пресудно ми е како ми стои и од каков материјал е. Затоа често завршувам со парчиња што немам како да ги комбинирам. Затоа од скоро си воведов ново правило. Ако некое парче не можам да го замислам во најмалку три комбинации не го купувам. :)
     
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Многу сум си одлучна јас :rofl: , немам никаков проблем со наоѓање на нешто што ми се допаѓа.

    Иако имам еден стил кој го преферирам, кога е исполнета ''светата тројка''(да ми се допаѓа,добро да ми стои и да можам да си го дозволам) одлучноста ми расте до небеса.
    Делче од секундата посветувам да размислам за соодветна прилика која би одговарала за тој тип на облека и веќе сум на пат накај касата. Не дај боже ако е са смешни цени, тогаш ич не пробувам :tmi:.
    Ако нешто стварно ми се допаѓа, и е баш во оној стил кој го преферирам(најчесто кошулчиња и џемперчиња) знам да купам едно исто парче во повеќе бои.
    Се на се, не сум да ме пуштиш по дуќани...
     
  13. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Недолучна сум дефинитинвно и тоа многу. Абее ке видам нешто што ке ми се допадне многу и пак се мислам. Морам да го прошетам цел трговски (било кој) или цела продавница за да се одлучам дали ке го купам тоа или ке најдам нешто што повеке ми се допаѓа. Луда глава.. :lol:
     
  14. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Имам многу проблем со ова затоа што сум многу неодлучна 100 пати ке го пробам ке одам низ 100 продавници и одкако ке го купам голема досада сум дали ми стои дали не па дали да го вратам иначе ако во главава не смислам најмалку 3 комбинации не купувам 8)
     
  15. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    ау па некоја што полесно од мене се одлучува мислам дека нема ако едно нешто ми се допаѓа го пробувам и го купувам не ни размислувам на што ќе го носам ова она па дали ќе најдам поубаво или не
     
  16. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    отприлика знам што сакам и лесно ми е да одберам нешто...
    Без да го пробам не го зимам но ако има гузва не нервира да чекам пред соблекувална па така ке кажам да ми го кренеат на страна и попосле ке дојдам на го пробам и као ми е таман да го купам...
    Ако имам некоја работа брзам а ако не не не не брзам ама пред се кога одам на шопинг се трудам тоа да е кога сум слободна претежно...пред се ме нервира кога некој/а застанала пред оггледало и пола сааат или сааат се гледа па не викам напред како ми стое позади како ми одговара за 15-20 минути сум готова али за едно парче а за повеке повеке време ке ми треба...
    Најважен ми е квалитетот уште кога го гледам прво што гледам е материјалот,потоа бојата барем со три нешта да можам да го искомбинирам од мјот плакар и пред се кога го пробам како ми стои...
    чорати кога влезам во сара фешам за 5 минути сум готава само бојата си ја бирам и готово...
    зависи што купувам некаде 5-20 минути ...
    А совет од пробавачка не барам затоа што и да не ми стои може да каже дека ми стое само за да си го продаде...
    Секако дека се имам придомислувано и во последен момент одлучувано..
    за фармерки сум нај одлучна..
    Ми се нема случено тоа доа мака да ми е .....
     
  17. Jelena-JK

    Jelena-JK Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    Ма многу сум неодлучна и се мразам заради таа моја особина :$ Кога ќе купам нешто и си пробувам во бутикот си мислам преубаво како скроено за мене 8) ,и фино лепо ќе си го платам си идам дома го пробувам и некако меракот одма ми поминува,па некогаш одам и сменувам,се случило да се вратам во истиот бутик дури и 5 пати :tmi:

    Ама што да правам,кога планирам да купувам нешто предвреме имам замисла што да си купам,а кога ќе разгледам низ бутиците неможам да најдам такво парче како што замислувам,а морам да купам и одтука иди мојата неодлучност.Колку само алишта имам дома кои не ми се ниту еднаш облечени,за жал не сум ги вратила од срам(бидејќи досадна му сум знам :lol: )бидејќи не ми првпат.Ретко ептен ретко се случува да си најдам нешто што ќе ми се допадне и нема да ми мине меракот.Срам да ми е :$
     
  18. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Ептен сум неодлучна кога сум со некој, а кога сум сама, нешто сакам - и мое е :D
     
  19. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    И јас сум доста неодлучна во купувањето. Можам цел саат да се трткам и врткам во една продавница, да пробам куп маички а да не купам ништо, заради што често пати ме фаќа срам да заминам :$ Последниот пат кога си купив една блуза, пред тоа не ни имав одлучено што сакам да си купам. Кога ќе влезев во продавница, имав додатна мака, па затоа си почнував да разгледувам од почетокот, фустани, маици, кратки панталонки :) Кога ја одберав блузата, десет прашања ми поминаа низ главата, па дали убаво ми стои, ќе има ли на што да ја носам, убав ли е материјалот...
    Инаку, мразам продавачки кои убедуваат за да купиш. „Маче прекрасно ти стои, а и не ти е скапа, ич да не му ја мислиш“ , па и ќеса земала готово ќе ја пакува |( Чекај мори, си мислам, сестра да не си ми па да се потпрам на твојот коментар, а и од кај си толку сигурна дека не ми е скапа блузата |( 800 денари може некому му се многу, секој знае колку може да си дозволи.
     
  20. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Ја сум одлучна ако ми се допадни нешто одма го купувам,па дури и од првата продавница што сум влегла.Многу мразам некој кога ќе ми се мисли за едно блузиче од 300 денари пр,како мајками.Со неа ич не ми се оди да купувам,остануваме по пола сат во една продавница додека не испроба.А јас не,добро зависи од цената ако е нешто многи поскапо секако дека ќе се подумам,а во глобала не.Немам навика да враќам од после ако не ми се свидело,освен ако не е нешто во ред со та или е скинато исфлекано и слично.