1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмори и боледувања за време на корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Deni87, 6 април 2020.

 1. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Машки
  Дечки, заради одредени приватни причини имам потреба од вадење на боледување. Се консултирав со матичниот доктор, и истиот ме информираше дека во овој период на корона нема дозвола да издава боледувања.

  *Дали некој имал слично искуство?
  **Дали некој има извадено боледување, и на кој начин го има изведено истото?
  ***Дали со извештај од специјалист ќе можам да извадам?
   
 2. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.498
  Допаѓања:
  301.648
  Колку што знам, пријателка е на боледување.Матичниот сега имал право да дава боледувања до 14 дена.

  Ако одиш на работа и ако се разболиш, не гледам причина зошто не би дал...нормално ако не е фиктивно боледување па да се плаши матичниот.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 3. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Само ако си навистина болен.
  Инаку нема да ти дадат, пошто не само ти, сите сакаат.
  Ни специјалист нема да ти пише сега, освен ако стварно си болен.
   
 4. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Машки
  Не сум болен, само имам потреба да бидам во изолација.....
   
 5. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Сите имаме таква потреба.
  Ако си бил со лице заразено пријави си.
  Ама од чиста мира може и матичната, и тебе да те казнат.
  Многу е строго сега.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Машки
  Не, не сум заразен....
   
 7. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Дали си бил во контакт со заразено лице? Дали имаш некоја хронична болест?
   
 8. LoveHope

  LoveHope Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  3.921
  Пол:
  Женски
  Oсигурени лица кои се во изолација (карантин) заради спречување на зараза бидејќи
  дошле од ризични земји или биле во контакт со заболено лице но за истите не е
  потврдено дека се заболени од COVID – 19 (Коронавирус)
  Вработените лица кои се во изолација (карантин) заради спречување на зараза бидејќи
  дошле од ризични земји или биле во контакт со заболено лице но за истите не е
  потврдено дека се заболени од COVID – 19 (Коронавирус) , не треба да отвораат
  боледување кај избраниот лекар.
  Отсуството од работа можат да го оправдаат со решение за изолација издадено од
  Државен санитарен и здравствен инспекторат ( ДСЗИ), или со изјава потпишана
  поткрепена со било каков доказ што потврдува дека истиот треба да биде во изолација.
  Повелете.
   
 9. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Машки
  Не не, заради друга приватна причина не треба да се движам периодов надвор....
   
 10. LoveHope

  LoveHope Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  3.921
  Пол:
  Женски
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 11. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Епа тогаш тешко.
  Не можеш да земеш боледување без сериозна индикација.

  Во нормални услови можеш, знам, ама сега ептен е стегнато и на матичните не им се ризикува.
   
 12. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  3.988
  Допаѓања:
  25.279
  Пол:
  Женски
  Јади нешто со поминат рок и кажи на лекар дека најверојатно имаш стомачен вирус.
  Земи неплатен одмор.
  Или ако постои некоја потврда од некаде дека не смееш да работиш, ќе земеш неплатено, но немаат право да ти дадат отказ.
  Над 50% од популацијата светска има проблем како твојов сега.
   
  На Deni87 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.317
  Пол:
  Женски
  А зошто не ти дава боледување? Маж ми до вчера беше на боледување. Стомачен вирус го фати.
   
 14. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Машки
  Зошто ништо не ми е......
  а ми треба боледување многу.....
   
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.317
  Пол:
  Женски
  Тешко да земеш на тој начин. А да измислиш дека те боли грбот?
   
  На Deni87 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  10.109
  Допаѓања:
  149.385
  Пол:
  Женски
  Не го учете да лаже аман..
  Така сите ако лажеме кај ни е крајот..
  Здрав прав ќе оди на боледување..
  Зошто? Затоа што имал приватна причина..
  Да бе..
  И јас сакам сега да сум на боледување па нема..одам преку 7 планини и ридови затоа што работникот е на одмор..

  Сакав и пред 2ипол години да сум на боледување кога лежев 3 месеци закована за кревет, ама не ми следувало боледување затоа што сум била помалку од 1 месец пријавена на тоа раб.место...не ми следуваа ни штаки ни корсетот што го платив 9500

  Луѓе со вистински проблеми мака мачат да земат боледување, а он курташак си игра ..

  Приватни причини..сериозно? Што е толку приватно? Стравот да не се заразиш? Сакаш да лежиш дома? Сакаш да одмараш?
  Земи си одмор..неплатен
   
  На ALISA0000, black-angel, NarCis@ и 10 други им се допаѓа ова.
 17. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.469
  Допаѓања:
  9.332
  Пол:
  Женски
  Значи тебе ти треба одмор, а не боледување. Боледување е за болни. Си имаш право на неплатен одмор, земи си го.

  "За неплатеното отсуство од работа (мирување на работниот однос) основно е дека вработеното лице има право да побара неплатено отсуство поради лични причини, и за тој временскиот период не прима плата, за него не се плаќаат придонеси за задолжително социјално осигурување, а правата и обврските од работен однос му мируваат.

  Неплатеното отсуство временски е ограничено и изнесува најдолго 3 месеци во текот на календарската година. Доколку вработениот користи неплатено отсуство од работа 3 месеци, работодавачот е должен да му издаде решение дека работникот користи неплатено отсуство, а притоа работодавачот е должен да му го чува работното место."
   
  На naturallmess, CameliaMiller и Annath им се допаѓа ова.
 18. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.012
  Допаѓања:
  13.005
  Пол:
  Женски
  Боледување даваат поради здраствени причини, а за приватни причини ќе си бараш друго чаре.
   
 19. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.344
  Допаѓања:
  52.306
  Пол:
  Женски
  Баш ме интересира која е таа приватна причина.
  Ај не е битно, може е важна стварно.

  Туку коментарите на темава
  Кажи стомачен вирус, кажи грбот те болел
  А бе најјаки сме.
  После државата ни е крива.
  Кога излегоа меркиве за еден родител да седи дома со детето до 10 години, една пиша како да не одам на работа детето не ми оди во градинка, и една друга и кажа излажи дека само што си сакала да го запишеш
  Од сиромаштија може сме научени да приграбуваме кога има шанса.
   
  На SuperGirl24 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 20. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  2.541
  Допаѓања:
  5.449
  Пол:
  Женски
  Не јади ништо расипано. Доволно е да речиш дека те мачи стомакот, сега никој нема да те испитува, или грбот ко шо ти рече членката.

  Не требало да бараш боледување без причина, не даваат никогаш ако не си некој син брат или владика. Безобразни се, колку пати мене ми требал матичен си заминал пред крајот на работното време дома.

  Ич да не ти е гајле, овој систем не се грижеше за тебе ко пропушти опасен вирус преку границите, не се грижи ни ти шо користиш. После земи си и одмор ако ти следи.
   
  Последна измена: 11 април 2020
  На Deni87 му/ѝ се допаѓа ова.