1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Албанија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од T-At, 3 јули 2011.

  1. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Тоа со колите веќе не се случува, беше и остана пред неколку години.

    На граница со Грција нема што проблеми да ти прават ако си имаш уредна документација, односно валиден пасош и исправен корона статус, единствено невакцинираните и непрележаните што треба тест да прават, а и тоа е веќе некаде нормално.

    Не знам на кој Егејски остров мислиш, ама во Северна Грција годинава никаде цените не се драстично поскапи од Албанија, особено не во Олимписка Регија и околу Солун, Стримоникос залив.
    Единствено Ситонија може да биде поскапа и островите, нормално. А и да платиш (малку) повеќе, како што и ти кажа, ќе добиеш повеќе.


    За муабетот погоре со гужвите во Ксамил, таму плажите се главно вештачки направени и плажите немаат простор да сместат ниту 50% од капацитетите на Ксамил за сместување, затоа е таква гужва во сезона.
     
    На Idedemja и joy1 им се допаѓа ова.
  2. Atmosphericdisor

    Atmosphericdisor Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ama
    Ama ne mi e problem za cenite neka bidat takvi ama zaso da me krade koa pak so losa usluga ja ostavam baksis,kako pomala i ja sum rabotela sezona i znam kako e da rab ne po 12h po 15/16 saati.istoto go zboram sto go kazuvas ti samo po napnato zaso se najdov vo losa situacija se slozuvam so tebe koj mi e kriv so nemam vozacka pa da ne mi e gajle i da naogjam i istrazuvam jaki mesta.valona mi e videna iste vo momentot koa se dozvoli da se stapne noga vo ovaa albanija samo sakav da go vidam ksamil i da odmoram tamu zatoa sto bas tuka procitav ubavi komentari ama def ne e ksamil za juli i avgust.momentalno sum vo saranda na privatna plaza so preubava usluga so 10 ligje na plaza i nikoj na nikogo ne mu vlaga vo licen prostor na drugiot barem da odmoram ovie dena so mi ostanaa i da ja iskoristam vodata zaso mi e potrebna zaradi zdravje.duri i so lokalci od tuka sega zborav im ja kazav situacijata za ksamil oni se osekjaat loso zaso im rusat imidz i se gleda deka im e nezgodno. Site istoto go zborat za ksamil baska sto i mn turisti od saranda odat vo ksamil na plaza pa e duplo prenatrupano.
     
  3. Atmosphericdisor

    Atmosphericdisor Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Sto e eden test 1000 denari nisto ne mi bese sig zaso pasosot mi e do sept i nemav ni vreme ni moznost da izvadam nov zaso kako so sme drzava nikakva nemozev da zakazam ni licno ni preku tel za pasos po brza postapka.samite vo mvr mi rekoa deka idam na rizik vo grcka zaso moze da me vratat od granica zaso neli pravilo e vaznost na pasos 90 dena.nekogo pustale nekogo ne i so istecen samoto sluzbeno lice vo mvr mi kaza na vesti pustale i do 12 mesec ama nikoj niso ne znae.da plakjam 400 e aranzman a da rizikuvam od granica da me vratat sekako deka ne mi se isplati.zatoa jaodbrav albanija ja spodeliv moe iskustvo i sekoj ima pravo da go kaze svoeto i ja sum proagjala top tuka ama ovaa godina dali so korona pandemija ne go sretnav istoto iskustvo.pozdrav do site
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ane.25

    ane.25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека е од 00:00 а искрено како да нема воопшто е
     
    На Fantasy33 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Atmosphericdisor

    Atmosphericdisor Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Od 12 e policiski ama vo 10 se gasi muzika po restorani i vekje popoleka se zatvara se do ka 11 ipol zaso policija patrolira i im dava signali da pocnuvaat da zatvaraat
     
    На Fantasy33 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    @Kolumna какви 100 проблеми на граница за влез во Грција?:^)
    Со куче влегов преку Евзони, само што многу долго чекавме ради гужвите никој за ништо не ни пререче имавме комплетна документација дури не не ни тестираа како што @Ahoy кажа дека почнало да е и се спроведува на Ники- тестирање скоро за секој таму на гр.граница.
    Така да не ти држи вода муабетов за на граница, за цените во Грција не се превисоки како што некои се обидуваат да наметнат дека се оваа год. за Аалбанија може се многу покачени од лани, искористуваат ситуација.
    Во главно се слогласувам со се што пиша @Ahoy и се се што ти пиша во врска со Албанија, освен со нелагодностите на граница, не сме ги имале.
    Е сега во проблеми ако вбројуваш што треба да си платиш за тестови ако не си вакцинирана и дека е дополнително финансиско оптеретување на сам влез, е ама со брзи тестови не е до толку, еден е 1000, еве на граница читам и 800 биле.
    Точно е дека туризмот во Албанија е во развој и уште многу треба да се вложува таму, ама од 2007ма кога прв пат сум била на одмор таму до сега и те како има промени, ама најголема мана е експанзивната градба и кај има и кај нема можности и инфраструктура, се гради неплански насекаде особено во Валона.
    Така да ако го спречат ова и вложат во подобрување на постоечките капацитети и услуги ќе биде фер кога веќе плаќаме повеќе да добиеме таква подобрена услуга.
    Инаку ако веќе си заминал на одмор, истражи, букирај според тоа колкав буџет имаш, досега во Валона никогаш не сме биле разочарани, како ни било нудено таква услуга сме добиле ама чини повеќе од тие ксамилски 20евра по вечер за апартман, ама па и се исплати за секое евро повеќе.
     
    На Alishan30, g8lQQk и Ahoy им се допаѓа ова.
  7. Kolumna

    Kolumna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2020
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    4.523
    Пол:
    Женски
    Jas licno, vo granica za Grcija,sum bila 3 saati blokirana bez nikakov osnov. Ama voopsto nemase razlog za docnenje. Ni pretresija sve sto e mozno vo kolata, so edno golemo divo odnesuvanje na policajcite. I mi go frli pasoshot zasto mu go dadov na raka. Toa bese trauma za mene. Nikogas vo zivot takvo odnesuvanje na sluzbeno lice ne sum videla. Ova e pred pandemijata. Ne znam tocno pred kolku godini.
     
  8. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Не е така сега, искрено не ни излегува од куќарката, те гледа преку пенџере, му подаваш документи ги погледнува сите патници, проверува и ако е се во ред те пушта.
    Вакви инциденти како твојот секаде се можни, мои роднини на влез во САД биле вака третирани еднаш, а се фреквентни патници, вакво нешто не осетиле дотогаш. Пријавиле во служба за грижа на корисници и тоа е, сакам да кажам не само на граничен премин со Грција низ цел свет може да се погоди некој ваков службеник удрен во глава па да ти уништи вчечаток и преседне одмор, ама генерално впечатокот за земјата ако дозволуваш еден инцидент да ти го одредува и диктира ти губиш и не си даваш прилика да уживаш во убавините на таа земја, независно од лошиот третман на влез.
     
  9. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    А како е со полицискиот час за патување низ Албанија. Ние ке одиме во Црна Гора преку Албанија и мислевме да патуваме ноќе и сега баш ме замисливте.
     
  10. Martinka bt

    Martinka bt Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2016
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    I nie odime na 31 za crna gora,ako dobies nekoja informacija pisi bidejki I nie sakame noke da patuvame da ne ne fakaat guzvite
     
    На лукајана му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Atmosphericdisor

    Atmosphericdisor Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Abe vidi ima policiski od 12,ama ne vazi za turisti tranzit pa i za niv ,policskiot e staven da se ogranici rabotenje na restorani barovi i prodavnici znaci vise 11:30 pocnuva se da se zatvara,ama za dvizenje nikoj niso ne ti zbori ne te cepka.
     
    На лукајана му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    Istoto mislenje go imam i jas za ksamil,cel odmor koga bev mi bese i mene so nervozi od taa strashna guzva po plazite,do lezalka ne doprevme nitu eden den,i za vodsta go delam skroz istoto mislenje,ne vidov ni trag od toa tirkizno more duri gnasno mi bese,premali plazi a polno lugje,so eden zbor katastrofa vo sporedba so grcija
     
  13. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Дали знаете како е со пасошите за деца? Имало некоја ОПција деца со изминат пасош од лани 1.08 навака да можат да пројдат без нов пасош?
     
  14. AniSk

    AniSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Dobar den zeni,iskustvo so Dhermi? Sto ke kazete iskustvo?
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас сум била во Дерми на еднодневен излет бидејќи тогаш летував во Валона.
    Бев само на белата камена плажа што е некаде на почетокот на Дерми и баеги е голема. Тогаш местото не беше толку популарно и беше празно. Дерми мене многу ми се допадна, водата кристално чиста. Сега не знам како е,но сигурно е посредено и поразвиено.

    Во односот на патот ние секогаш одевме преку Ќафасан,немаше гужва и во Албанија возевме по мапа до таму каде што се двои патот за Тирана. Сума сумариум за 4-5саати бевме на море.
     
    На AniSk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Londrina

    Londrina Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2021
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Само Валона (Влора) е добро, другото е онака.
     
    На AniSk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AniSk

    AniSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Blagodaram,gledam pozitivni komentari za Dermi.Sega neznam kako e so guzvata sezonava,dali se naoga lezalki,cenite i sl
     
  18. AniSk

    AniSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Preporaka za hotel ili apartman vo Valona? Se mislam pomegu Valona i Dermi.
     
  19. Londrina

    Londrina Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2021
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Па, вака... Валона во градот појужно од центарот накај новата градска плажа
    (plazh e ri) или 10-12 километри надолу по заливот накај Орикум, бидејќи
    плажите помеѓу се камењарници.
    Најдобро со појадок. Види на интернетот резервации, има доста добри.
     
    На Arjanit2021 и AniSk им се допаѓа ова.
  20. AniSk

    AniSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Blagodaram
     
    На Londrina му/ѝ се допаѓа ова.