1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Албанија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од T-At, 3 јули 2011.

  1. ann4

    ann4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам дали сте биле на одмор во Драч и какво е морето таму? :)
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Леле Драч, незнам што толку го сакате местово. Бев на поминување и можев на кратко да влезам во море.
    Во Драч морето е песочно треба да одиш со метри за да стигнеш до длабокото. Бидејќи тоа беше во центарот една плажа и тука се сите кафичи и ресторани. Во Драч не се чувствуваш дека си таму. Сета шема е таму, и затоа нема место. Преполн е.
     
  3. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Пре 3 години бевме на одмор во Драч, всушност неколку км оддалечено местенце од Драч. Бевме сместени во апартман на самата плажа.
    Не поминавме многу лошо, сепак се одлучивме за оваа варијанта бидејќи и гогаш имавме бебе, ама никогаш повеќе не би одила во Албанија на одмор.
    Прво, плажа е песочна, ама не е тоа тоа. Морето нема таа убава боја, погадно е, поладно е.
    Не можам да поднесам навечер тие нивните музики гласни и прегласни. Како на панаѓур. Храната не ми се допаѓа. Во Драч во најубава пицерија, јас поубава пица правам.
    Тогаш се одлучивме за таму демек најблиску ќе ни е, ама патот, лоша сигнализација на патиштата, таа нивна клима со сув воздух, ни многу отежна.
    Најмногу од се ни се погоди апартманот. Беше убав и простран, со клима, со се, за не скапи пари.
    Албанија треба уште години и години да пројде и да се гради за да има некое ниво за туризам.
    Секој знае за себе, ама јас знам дека Албанија не е за мене за одмор.
     
    На sofijanoka, duffi и Tanjamm им се допаѓа ова.
  4. stela22

    stela22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    jas koga bev drac pred 2 godini bese katastrova...cevkite od hotelite i sl se slevaa vo moreto i imase i slucaj duri i da gledas so svoi oci :tmi: i grda mirizba kako na kanalizacija
     
  5. stela22

    stela22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    plazite vo ksamil se stvarno dobri so pesko i moreto e kristalni cisto i baska to imaat mozda 30tina pomali plazicki....za zabava ee dosadno nema kj da se odii tolku e edna ulica i malu kako kej pokraj more so restorani tolku nisto poveke
     
    На Petar80 и Lella им се допаѓа ова.
  6. stela22

    stela22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    jas valona odam skoro 3 godini i od godina na godina se se podobri i podobri...plazite ne se nesto posebno ama moreto e cisto..cenite se kako za nas duri i poeftino od kaj nas ...a centarot na valone e dobar sekogas e razdvizeno ima restorancinja kafici,imas kade da setnes super e
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Девојки која во Саранда одите преку агенција или си наоѓате смештај таму? Како се движат цените за смештај за двокреветна соба? И дали се плаќа со евра или со леќи?
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Можеш да плаќаш и во денари се шалам, не прават проблем за плаќање во евра,. Јас лани бев 4 дена во Саранда два дена во Ксамил во саранда најдовме смештај за 20 евра апартман а во Ксамил 25 евра дуплекс. Е сега братми е таму на одмор во Ксамил баш вчера се слушнавме исто така нашле смештај за 20 евра со тоа што ми кажа дека од лани е по изградено и ги подсредиле плажите. И не ти треба агенција таму ќе најдеш смештај без проблем
     
    На sofijanoka, mici.i и referentka им се допаѓа ова.
  9. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Фала многу :D
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Majte8

    Majte8 Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    7
    devojki ke moze nekoja da mi dade broj ili kakov i da e drug kontakt od nekoja vila vo ksamil za smestaj?

    Vi blagodaram odnapred:)
     
  11. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Од следна сезона би можел да одам во Албанија, Ксамил. Многу го фалат местото. И плус ефтино било. Само патот крш.
     
  12. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Ние една година бевме во Драч со едни пријатели по нивна препорака.Патот беше хорор до Драч, сите ЦДа се сеќавам ни се испогребаа од дупки и кривини.До Саранда, Валона викаат уште полош бил ,не знам дали би се нафатила до таму да одам.

    Драч не ни остави дотолку впечаток за да одиме пак, некако беше многу прљав.Мештаните се жалеа од многу косовари кои им фрлале што ќе стигнат кај ќе стигнат и во морето и беше прилично гадно на некои места и со свои очи гледав цели фамилии децата каде јадат и бап у морето фрлаат.

    Не знам како е на другите места, повеќе се фалат и велат почисто е, но сега за ефтини пари има многу понуди за Грција,Бугарија така да меѓу Драч и овие било каде не би се двоумела , би отишла за Грција или Бугарија.

    Луѓето беа пријатни и отворени, многу од локалните жители беа католици мислам дека па не видов многу покриени жени, спротивно на она што очекував.
     
    На sofijanoka и Marick14 им се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    @LaraSolare патот од Струга до Валона е многу добар, само право возиш многу ретко кривини. Но се зависи спрема рутата по која се движиш.
    Е сега патот од Валона до Саранда е ужасно лош. Проблемот е планината која што е многу висока, има височини и многу нагли кривини. Јас бев до Дерми, и нагоре немаше кола со проблеми која што не можеше да се искачи до горе,а да не застане. Многу лошо е направен патот, кривина до кривина. Имам фотографии кои што нема да ти го доловат доволно искуството кое го поминав јас, надоле е лесно да се спуштиш ама нагоре е многу лошо затоа што е угорнина.
    Она што е позитивно на тој пат е дека има ресторанчиња, има дивина имав прилика да забележам животно покрај патот. Затоа е препорачливо за Саранда да се оди преку Грција.

    Едит: За Драч и јас не би го посетила ниту би одела на одмор, Драч е прилична загаден град. И морето не е чисто. Еднаш на поминување бев и никогаш не би одела, тие не се мирисаат со косоварите иако често тие им се најчести гости ама многу се нехигиенски луѓе.
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Letovo bev vo Albanija, Drac kako grad mn mi se bendisa bi sakala pak da otidam. E sea malku e kako na Bit Pazar so tezgite. Bevme smesteni vo Golem ili Golen kako I da se vikase mestoto, plazata spored moi kriteriumi bese dobra, pesok na sekoj cekor imade postaveno korpi, vodata bese topla, no ne prozirna, evtino, hranata preubava. Ali zatoa patot krs, nikakva signalizacija, neobelezan, dupki...
    Ne bi odela povtorno samo zaradi patot.
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Во Подградец била некоја?
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Здраво. :)

    Слушнав дека Албанија е доста погодна за фамилијарен одмор и прилично ефтина.
    Дали има некој овде со искуство да ми препорача местенце, и да ми каже како оди со цени, дали е ок и се тоа? :angel:

    Благодарам. :hug:
     
  17. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    34.201
    Пол:
    Женски
    Доколку си за тивко, мирно и фамилијарно место би ти го препорачала Ксамил.
    Малечко место е, плажите се со ситен песок.
    Цените се исти како и овде. Има горе-долу нешто што е поефтино.
    Доколку сакаш повеќе инфо, обрати ми се :)
     
    На Makedoncence, Lella и sofijanoka им се допаѓа ова.
  18. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    @Petar80
    Каде беше сместен во Саранда, и што се има во тие 20 евра, каков апартман? :)

    Ако можеш да ми посочиш сместувања би било супер.
     
  19. lovelife

    lovelife Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    1.722
    Мoже некoј дa ми oбјaсни мaлку пoвеќе oд тие штo биле вo Сaрaндa и Ксaмил.Се мислaм кaде дa се сместaм меѓу тие две местa...пa некoјa препoрaкa дa ми кaже некoј?Истo тaкa кaде е центaрoт и пoубaвите плaжички вo Сaрaндa..кaде дa бaрaм сместувaње нa кoјa стрaнa
     
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.601
    Допаѓања:
    151.791
    како се движат цените во август за 4 члена фамилија