1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Албанија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од T-At, 3 јули 2011.

  1. macii7

    macii7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Доколку има некој што бил Албанија на одмор да ми пише ако сака лп.Фала
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Што те интересира? Имам одено во Валона.
     
  3. macii7

    macii7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали има лидл негде по патот за Албанија преку Грција?
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не сум идела преку Грција.
    Преку Албанија идев.
     
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.600
    Допаѓања:
    151.774
    Мислам дека има на поликастро на некои 20км после граница
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ако одите преку Гевгелија, имате Лидл во Поликастро после граница, а ако одите преку Меџитлија (Битола) имате Лидл во Лерин (Флорина).
     
  7. M@ri@M@z

    M@ri@M@z Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Јас имам одено во Валона, Јонуфра, Орекум, Спиле.
    За Валона можам да кажам дека плажите не беа чисти , канализацијата ја пуштаа во морето , морето беше плитко, а за смештај можеше да најдеш во хотелите во прв ред ама скапо , за тоа барај погоре но во најжешкото да се качуваш по угорници тешко. Дека ни беше прва година газдарицата ни намале цена. За превоз од поручек голема гужва 2 часа додека стигнеш до центар, така да со автобус беше добро.
    За Јонуфра нема место за шетање по некој ресторан до море а таму беше и главниот хотел , хотел Јонуфра ама огин скапо + доручек, ручек , вечера а апартманите норамлно ние бевме 4 луѓе. Околу25-35 евра во апартманите. Плажата е песок а водата камчиња ама многу длабоко.
    Орекум е убаво место после сите градови ама хотели малку. Само една вила имаше каде бевме ама за нигде. Газдарицата фина ама биле 3 браќа еден вила, еден паркинг, еден ресторан. Се тепаа на сред плажа будали луге. Плажата беше за нигде песок ама водата цела алги, затоа одевме од другата страна кај марината(пристаниште) демек поубаво но можеше да најдеш и медузи. Морето плитко беше а цените 30€ а другата година 35€
    Спиле е многу поблиаку од другиве градови, ама да не можеш да го најдеш испикано негде низ ридови а кога ќе стигнеш плажа една улица како 1км покрај плажа ресторани. А апартмани подалеку од плажа на 50 м ама во една немало вифи, друга кујна, незнам што неможеш да се разбереш не знаат англиски. Плажата многу убава песок и во вода многу плитко ама тогаш погодивме кога имаше најмногу медузи па ич не убаво поминавме за цени не знам бевме на еден ден.
    Се надевам помогнав мене ниту едно место не ми се допадна па затоа годинава сакам да одам во друга држава. Јас сум како да кажам личност за повеќе економија па затоа ако имате одено негде кажете ми и како се движат цените. За слики можете да најдете кај мене на фејзбук профил пишете ми по порака па ќе ве прифатам можете да ги видете.
    Фала
     
    Последна измена: 21 јуни 2018
  8. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.443
    Допаѓања:
    8.922
    Искуството некое од Борш? Вака по слики ептен убаво изгледа местото.
     
  9. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
    Дечки ај од тие шо сте биле го Ксамил, колку пари отприлика би истрошил пар за 8 дена? Зборувам без превоз и смештај. Колку пари би ни требало? Како се движат цените таму, колку би коштало на пример да седниме и јадиме во ресторан просечен оброк?
     
  10. vesna212

    vesna212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    49
    Јас пред некој ден се вратив од Ксамил, , не е скапо по рестораните отприлика како кај нас пици од 400 леки нагоре, сокови по 150 леки, пиво зависи од 150 леки нагоре, брза храна исто евтино гиро 200 леки, тост и хот дог 150 леки. Во маркетите за нијанса поскапо оттука ама прифатливо сепак на море си нели само лежалки се малку скапи од 500 леки нагоре ама имаше опција на некои плажи и сопствен чадор да си ставиш, е сега колку ќе потрошиш се е во зависност од тоа дали ќе јадете постојано во ресторани или ке си купувате по маркети ама како и да е мислам дека е доста евтино како за на море, плажите се фантастични јас сум презадоволна, се надевам помогнав малку имајте убав одмор
     
    На LadyR му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Elena_eka15

    Elena_eka15 Нов член

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво...ме интересира дали некој бил на летување во Шенѓин Албанија да каже нешто за местово повеќе ме интересира плажата и водата дали е чиста...сакам да одам со деца ама некако несигурна сум дали е за со помали деца..Ви благодарам доколку споделите некое искуство
     
    На Liddee му/ѝ се допаѓа ова.
  12. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски

    дали има за шетање на вечер некои бутичиња продавничиња ?
    во која вила бевте сместени ?
     
  13. vesna212

    vesna212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    49
    Бутици нема којзнае што избор повеќе се бутичиња со ствари за на плажа гуми, лежалки, бањарки и слично, како и со сувенири, бутици повеќе во Саранда. Бевме сместени негде во близина на плажите не беше баш вила туку комплекс од повеќе апартмани незнам како се викаше слабо се разбиравме незнаеа англиски скоро ич ама не беше лошо и евтино беше 25 евра за 4рица. Извини каснам со одговорт ама сега видов. Поздрав
     
  14. Walker7

    Walker7 Активен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Машки
    Albania e preubavo mesto a i cenite se realni... :))
     
  15. 0805OH

    0805OH Нов член

    Се зачлени на:
    27 јули 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Iskustva od Velipoje Albanija??kakvi se plazite i dali se naoga smestaj vo blizina na plazite??
     
  16. Slavicak

    Slavicak Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    Ај кој сака што бил во Драч да сподели искуство:*
     
  17. power11

    power11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Машки
    Во секој случај е подобро од Охрид и поевтино. Е сега многу е битно кои се твоите критериуми за добар одмор. Ако сакаш вистински да се одмориш Драч е правото место поготово со дечко, семејство и сл. За друштво не би го препорачал бидејќи за разлика од Црна Гора и Бугарија е неспоредливо. Има премногу ресторани, кафулиња, продавници.. Единствено што не ми се допадна е што од 8 денови дури 7 водата беше брановита и матна и често дуваше ветар, но тоа е божја работа :)
     
    На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Јас бев во Валона на 4 дена од кои 1 го поминав во Дерми.
    За друг пат ќе одам директно Дерми затоа што местото е магично.
    Е сега нема за шетање и купување ама ако одите да се одморите и за плажа е перфекно. :)

    Во Валона обавезно да го посетите Restorant Denta и Bora Bora Beach никако на гратска плажа малку подолу плажите се многу поубави.

    Фотографиите подолу се од Дерми. :)

    8B241665-CEB6-4A75-AB3D-65F5907739D1.jpeg BB44899C-79C7-4486-8A69-DBEF798CB5DB.jpeg 85C3375C-496F-445D-BEFA-9A2D41B5FC07.jpeg
     
    На buba4e89, lovemme, La.loca и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Slavicak

    Slavicak Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    А дали има навечер кај да се прошета,плажата дали е чиста,водата?
     
  20. power11

    power11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2016
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Машки
    Па има ресторани и кафулиња, доста продавници за сувенири. После 1 саат по полноќ е тапа. Скоро се е затворено. Можете да шетате по плажа и да уживате под ведро небо на лежалки. Скоро се е затворено. Плажите се чисти нема ѓубре, а за водата додека јас бев имаше секојдневни бранови и беше матно. Како е кога е мирно не знам.
     
    На zte и Slavicak им се допаѓа ова.