1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Бугарија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од ElleS, 22 мај 2011.

  1. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира истото. :)
    Се надевам дека брзо ќе добиеме некоја информација. :D
    Каде одите вие?
     
  2. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Евтино е, во ресторанчињата е исто како кај нас, а се покрај плажа. Исто и во маркетите, некои рабoти се малку поскапи, некои малку поевтини...
     
    На realGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки да ве прашам да не знаете отприлика како се движат цените за пеглање по хотеливе? Конкретно прашувам за Хотел Верис(***) во Сончев Брег Бугарија. Би требало да се слични цените во повеќето хотели таму... :?:
    Планирам од дома да си испеглам се пред да се спакувам, но имам неколку деликатни фустанчиња чиј материјал прелесно се гужва и сигурно ќе морам да ги препеглувам, а да м’кнам цела пегла, а одам во хотел некако не ми иде... :|
     
  4. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Во Бугарија е се преефтино, храна, пијачки, смештај багатела, кафичи има милион, дискотеки исто скоро нигде не се плаќа влез освен во дискотеките на Какао бич (3 се, во клубот Какао беше најскапо 15-20 лева влез) парче пица 2 лева е сегде, пекарите слично околу 2-3 лева е се, за коктели има скоро сегде happy hour цел ден:D 7-8 лева се два коктела, шотови по кафичи се лев, два максимум, други пијачки не знам само тоа пиев:D во некои дискотеки фрчат и гратис пијачки, флаери ги делат на улица.:D
    Лежалки беа мислам околу 10 лева 2 со чадор, освен на Bedroom тие креветите големи бели 20 лева беше и тоа е најскапо што може да се најде, сите плажи без исклучок се преубаво средени и по кафичите на нив е многу ефтино, кафе е околу 3-4 лева.
    Цигарите се малку поскапи од тука, вода од маркет е многу ефтина а за друго не знам, ама во главно Бугарија е багатела во однос на сите околни земји.
     
    На ceca-1, lilo и DAngel им се допаѓа ова.
  5. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    А каква е водата?
    Мислам дали е чиста и топла?
     
  6. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    @Rabbit е сега тука е проблемот, морето е тиња:|за топла, топла е водата ама бранови цело време (има знаменца што обележуваат кога можеш да се бањаш), струите се страшно нешто на Црно море ако не си искусен пливач може да те завлечат, медузи и слични морски створења колку сакаш, под тебе буквално ништо не гледаш, кој бара мирно море не е за него Бугарија, затоа и секој хотел си има базен (дури и на плажа можеш да најдеш базен)
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато негативни мислења околу морето ама луѓето ми кажуваа така било пред 20 год. кога они оделе и за тоа ме интересираше дали уште е така, а и има нешто што е толку ефтино. Да одам на море а да се бањам во базен ми е многу нелогично. Фала многу на мислењето, јас лично не би одела на одмор во Бугарија, а како што сум моментално со мало дете па ич.
     
  8. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    @Rabbit такво си е морето, не е сменето од пред 30 години татко ми кога одел таму:DЈас пред 2 години бев, си бев предупредена дека е такво, а не можеш ни да се бањаш којзнае колку, 2-3 дена црвено знаме имаше не смееш да влезеш, и жолто кога е има бранови огромни, уствари затоа е живо џабе се таму.
    Ама туризмот е ориентиран кон млади, кои се дојдени воглавно за журкање, Сончев Брег е лудница бетер од Кавос, Несебар е помирно и одат и фамилии, ама има и доста млади кои се само за смештај таму, фамилии највеќе одат во Албена, ама е доста поскапа од овие две колку што знам.
    За мали деца само Грција му е мајката.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  9. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Крајот на Август какво е времето и дали има многу бранови ?
     
  10. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    4.734
    Пол:
    Женски
    @crazylady Вие сигурно бевте и се вративте јас сега ја читам темава :lol: Ние бевме во септември на Golden Sands, имаше огромни бранови само еднаш се искапив во морето. Ама мислам дека во целиот летен период има бранови бидејќи се наоѓа на отворено море.

    Инаку, за Бугарија би препорачала одмор на Sunny Beach. Плажата ме потсеќа на онаа во Мајами или Палма де Мајорка. Во однос на цените е преефтино и идеално е за млади во поглед на забава. Ние бевме на еден ден да го разгледаме кога се враќавме од Golden Sands. Морето во Sunny Beach беше доста почисто од она во Golden Sands. Мислам дека тоа беше заради брановите. Во Sunny Beach нема толку бранови како во Golden Sands - таму имаше и по метар и пол високи. All inclusive за двајца плативме околу 220 евра, ми беше многу страв каква ќе биде храната, но беше зачудувачки одлично целото искуство. Единствена маана е долгото патување. Ние патувавме скоро 900 km, едвај издржав. Ако живеете во источна Македонија, Бугарија ви е илјада пати подобра и поефтина варијанта од Грција.
     
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Како па да не..
    Од Берово до Полихроно помалку од 300км ..
    До Златни песоци 600..
    Ем водата не чини, ем морето не чини.
    За во базен да се бањаш, ене го аквапаркот во Пробиштип :)
     
    На Rabbit, Slavicak, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    4.734
    Пол:
    Женски
    @Dust Претпоставка само
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Моето не е претпоставка.
    Факт е :)

    Позз..
     
    На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Певтино е Даст. Само тоа.
    Доста поевтино е.
    Ако не можеш да си дозволиш Грција - Бугарија е солиден избор. Или ако сакаш целосно да се опуштиш и да не излезеш од ресторан буквално цел одмор.
     
    На Emy867, Кена Рис и Dust им се допаѓа ова.
  15. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Колку може да е поевтино? Поарно нема да пијам кафе на плажа ама ке се бањам во почиста вода.
    Не сум била во Бугарија а нема ни да отидам. И од слики се гледа дека морето е лошо, којзнае какво е навистина.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Е да де.. Ама ако одиш за на базен или ресторан, која е поентата да се возиш 600км.. божем немаме ние во МК тоа:D
    Тоа ми беше муабетот, дека морето и сите тие градчиња, не им вредат за парите...а за патот па ич

    Подобро ќе одам во Банско на ол инклузив, барем имам и сауна, парна бања, џакузи, внатрешни надворешни базени и храна и пиење да пиеш, пиеш...и да не знаеш како се викаш:D
    Барем поблиску е:lol:
     
    На orevokrsacka и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Кал до колена ситуација. Не буквално, ама водата е црна и делува гадно и нечисто. Ко Дојранско езеро ми е.
    Ми беше шубе да влезам во вода, не ми се допаѓа како дестинација за одмор ама споредено со Грција навистина е многу поевтино верувај.
    Ако во Грција есапот за во скромен просечен хотел испаѓа околу 300е, во Бугарија е околу 200е со потполно истиот третман.

    Сепак непривлечната вода е deal-breaker, барем за мене. Сакам да пливам и сакам проѕирна вода, да гледам што ми се мота под стапалата.
     
  18. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    По мој критериум, 100 евра во џеб и бањање во грозна вода се големо - но но.

    Може и во Грција да се искомбинира скромен одмор, па ако буџетот е 200 евра, нека бидат, ама во малку поасално море. Реално, одмор преку лето подразбира капење во море, па чуму толкав пат за кал? Арно велиш, тиња има и во Дојранско кај нас.
     
    На Dust и malerozna им се допаѓа ова.
  19. malerozna

    malerozna Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    2.837
    Допаѓања:
    75.388
    Пол:
    Женски
    На Црно Море имам одено неколку пати, последен пат 2005, ама ич не е дестинација за одмор, особено за лица што го обожаваат морето. Џабе и средено, и ефтино, кога водата е катастрофа.
    Водата е ладна, добро и јадранот не е којзнае колку топла, ама тие алги, па медузи, големи бранови, па тоа нивно мртво валнение што повлекува во вода, подобро нема на одмор да одам отколку таму живот да си ризикувам. Подобро ќе ризикувам во Турција ќе одам за поефтино, отколку Бугарија.

    Убаво море и топла вода само Грција.
     
    На Rebecca_R, GoldenRose. и Dust им се допаѓа ова.
  20. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    У Несебар бевме лани у јуни на размeна баш како одмор ни излезе. Врие од Руси, Латвијци,Естонци и по некој од Британија и Романија.

    Рака на срце немаше многу народ кога излеговме во Bounce али баш предобар клуб и не беше нешто скапо. Морето не се споредува со Грција, па и со Јадранско