1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Бугарија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од ElleS, 22 мај 2011.

  1. majafimceva

    majafimceva Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    17
    хехехе јас ама ептен кратко неколку минутки :$
     
    На Solea му/ѝ се допаѓа ова.
  2. pavlinapale

    pavlinapale Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Каде е најубаво во Бугарија ? плазата и да е поевтино сега во јули? се мислиме каде да одиме дали албанија или бугарија :doh:
     
  3. Solea

    Solea Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    19
    До 15 јули е поефтино во Бугарија,после тоа го рачунаат за шпиц на сезона и поскапи се цените за сместување.Ако сакаш мирен одмор оди во Албанија,ако сакаш малку подинамично оди во Бугарија.Јас сум била и во Албанија и во Бугарија.
     
  4. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^понудата што није ја имавме лани 220е. сега до 19ти јуни беше 140е
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ние бевме од 17јули, сопствена режија, смештај 22 евра, апартман за 5 луѓе(ние бевме 4)
     
  6. meow22

    meow22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    79
    Девојки може ли да ми дадете контакт од некој што изнајмува апартмани во Сончев Брег?
    Ви благодарам однапред. :)
     
  7. kokona77

    kokona77 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јули 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    planiram i jas da odam nesebar ili soncev breg a ako imas brojce od nekoj za smestaj kazi mi posto 22 evra ne e ic skapo pozz fala
     
  8. Keryy

    Keryy Активен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    7
    девојки дали некој од вас оваа године веќе беше на одмор во несебар? ве молам кажете дали лесно се наоѓа смстување.... бидејќи за терминот кој што можеме да одиме на одмор, е целосно букиран во агенциите :( па затоа ве молам за помош :( :*
     
  9. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    јас уплатив од 28. 07 за сончев брег, во хотел со 3* 260 евра полупансион + 45 евра превоз и тоа е тоа :hai:
     
  10. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Како што видов на Гугл има аква парк во Несебар бил некој да ми каже колку е карта ?
     
  11. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    http://iris.sea-hotels-bg.com/
     
  12. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    195
    Kакви се цените за јадење на златните песоци ? за во маркетите прасувам? ü :)
     
  13. Primadonna

    Primadonna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.341
    Допаѓања:
    2.163
    Пол:
    Женски
    Значи,лани бев во Сончев Брег,преубаво место.Квалитетно се науживав :rock:
     
  14. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Ајде да дадам еден официјален извештај за Сончев Брег.

    Значи во постов ќе го занемарам фактот дека ме ограбија, а ќе напоменам само на плажа да одите со крпа и млеко за сунчање, а во дискотека со максимум 50 лева со вас во некое минијатурно ташниче или новчаниче и без телефон/апарат за сликање. Не знам зошто бугарската Полиција не се позамара сериозно со овој проблем, затоа што пред Полицијата цело време имаше минимум 20 луѓе дојдени да пријават кражба. Како и да е, пазете. :)

    Прва работа, морето и плажата. Дали нас така ни се погоди, ама тоа брате, уживанција. :mm: Топла вода, тиркизна беше дури, нешто како во Неа Врасна. Откиснавме буквално. :D 5 дена од 7 имаше зелено знаменце, а другите два дена беше жолто. Плажата е со бел песок, доооолга, широка, преубава. Чадорот е 8лв, а лежалка уште 8лв. Ние не изнајмувавме, има многу луѓе кои си постилаат зад лежалките, си ставаат чадори, сунѓери, сламеници и си уживаат.

    Една многу битна работа е да не се надевате дека ќе ви биде плажата преку пат како во Грција. Значи во гратчево, има главна улица. Пред главната улица се најлуксузните хотели со по пет ѕвезди, шеталиштето и плажата. Хотелите за наш стандард се зад главната улица. Ние одевме околу 5-7 минути до плажа, и ама ич не ми сметаше мене тоа. Не е ништо трагично како што ми го претставуваа.

    Цените за јадење се како да ви кажам.... Срамота е да отидеш во БГ и да кажеш дека си останал гладен или жеден. :D На шеталиштето имаше продавнички за брза храна, големо парче пица 3лв, дунер ќебап 6лв, палачинка 3лв. Ресторанчињата и барчињата на плажа се малку поскапи од тие повнатре што се, ама ништо трагично. Цените на скарата/месо се движат од 4лв до 8лв, пржените компири со сирење се 2.50-3 лв, супи за 1-2лв, тестенини по 4лв, нескафето е 1.50лв, милкшејкот исто.. Вода и сокови максимум до 3лв. Повеќе ти се исплаќа да јадеш надвор отколку да готвиш и да спремаш дома.

    За вечерно испаѓање, има дискотеки што наплаќаат 20лв влез и не ти следува консумација. Има дискотеки што делат бесплатни карти и бесплатни пијачки, па само едното ти останува да си го купиш. Е сега се зависи колку пари носите, ама битно секаде има хепи аур, 1+1 гратис даваат што и да купиш, каде и да купиш. Коктелите, ние се наголтавме коктели, се 12лв, и добиваш 2 коктела. Алкохолот по супермаркети е од 10лв па нагоре, водка за 40лв и слично, ако сте големо друштво се исплаќа да се загреваш пред да испаднеш. :D

    Мала препорака, купувајте си флаширана вода, да не ве стегне стомак и да висите над шоља.

    Луѓето, барем спрема нас, беа многу услужливи и љубезни. Македонке, Македонке, цело време по нас. :D Бражда Блгари и брача Срби, некако мило им е кога ќе те сретнат дека си Македонец (зачудувачки) и ти викаат, абе зборувај си нашки, те разбираме. :D Хотелите ретко да беа стари и неугледни, дури и тие со три ѕвезди беа супер опремени, чисти соби, климатизирани, со кабловска и 50 канали, бесплатен вифи... Јас сум презадоволна. :)

    Има Аквапарк, годинава го поскапеле, картата е 38лв, тоа ви се околу 20е. Само сметајте дека таму ќе треба да јадете и да пиете, да платите шкафче за работи и не смее да се внесува храна ни па пијалоци. Ние требаше да одиме, ама поради немилиот настан ништо од тој план.

    Ако сакате да прошетате до Несебар или Св. Влас има (ужасен) градски превоз. Дефинитивно Бугарите мора да поработат на тоа, автобусите се неклиматизирани, шоферите и кондуктерите неорганизирани, некултурни, неуслужливи. Најнеубав впечаток добив од ова. Исто и патот до Сончев Брег, има добри 300км што се возат по двонасочен автопат и најискрено подобро што го преспав овој дел од патот, затоа што косата ќе ми се дигнеше. Возат и претркуваат, се е ненормално по патиштата таму. :fubar:

    За шопинг и купување облека, претежно тезгарски работи. Јас бендисував чевли, беа од 20лв па нагоре, ама на крај ништо не купив. Малку се преценуваат во овој поглед, морам да заклучам. :D

    Кој се мисли дали да оди, нека оди. За млади местово е ПЕТКА! Според мои пресметки, за 10 дена, ќе ви требаат околу 200-250 евра за супер одмор, со излегувања, јадења, пиења, шетања, да не си ускратите ништо.
     
    На pamelche, doll.a и meow22 им се допаѓа ова.
  15. pavlinapale

    pavlinapale Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој колку одат цените сега од 20 јули? да си најдиме таму сместување? дали се поаефтини или? не било кое место и ако има некој број нека ми пиши
     
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Дузи, за се се согласувам, само морам да те исправам за водата. На нас уште од агенцијата ни рекоа да не купуваме вода, дека многу обрнувале внимание на водата и ја носеле од некаде дури 80 км. Инаку и ние, често си купувавме вода за накај плажа, ама приметивме дека таа од чешма е многу поладна, само што заборававме да си наполниме. И на враќање решивме ќе си наполниме од неа. Издржа 8 часа пат и не се стопли ни малку, пак беше пријатна за пиење. И утредента, од кога се наспавме и давам на мајка ми малку што беше останала во шишето, викам напиј се, да видиш вода. И пак беше ладна.
     
  17. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Бугарија е шитот значи ! Најбоље одмор до сега .. Колку е ефтино значи Охрид може гомна да јаде ! Плажата Сончев Брег е стварно добра а богами и морето . Коктели за 4 лева 120 ден алооо нес на плажа 2 лева односно 60 ден. Живо џабе е Бугарија дефинитвно другата година сигруно би отишла тука и баш со друштво и дечко бев па да ви кажам само еднаш сме се скарале на одмор и ништо повеќе и тоа за обична глупост !
    А за водата иначе 10 дена пиев од чешма и само еднаш ме стегна пролив и тоа беше се . Следна година дефинитвно идам пак тука !
     
  18. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Абе јас си имам мака со ова и тоа од најобични намирници :$ , ради тоа си пазевме. Голтнав 2-3 пати од ова водава, еднаш несвесно апче се напив така, ама ништо не ми стана. Како и да е, ако имате осетливи црева и стомаци, пазете да не висите негдека на друго место наместо во дискотека. :lol:
     
  19. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Posleden pat ko bev na odmor vo Bugarija,bevme 10 dena so drustvoto vo Nesebar.Si pominavme fantasticno,vodata topla i cista,plazite uredeni,a cenite pristojni.
     
  20. l0vE...-love

    l0vE...-love Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    би сакала да замина на неколку дена..