1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Египет

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од april23, 25 мај 2010.

  1. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Не најдов ништо конкретно, ама се премисливме за одмор ова лето...
     
  2. Panda girl

    Panda girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    188
    Пол:
    Женски
    Za zal taka e... Duri i prativ mejlovi do nekolku agencii so baranje za ponuda individualna od oktomvri i mi vratija deka ne e mozno, ponudite se tie sto se do septemvri pa resiv da vidam tuka za mislenje :)
     
  3. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.176
    Допаѓања:
    37.949
    Пол:
    Машки
    Зошто не си организираш сама?

    Отвори Turkish Airlines или Pegasus, барај од/ до, па Букинг, може да побараш од хотелот каде ќе си сместена да пратат трансфер до аеродром и готово. Нема да зависиш од никого :)
     
    На Idedemja и Panda girl им се допаѓа ова.
  4. Panda girl

    Panda girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    188
    Пол:
    Женски
    Mislev da ne se zamaram tolku, ama mi izleze povekje zamaranje da pisuvam po agencii :D
    Tnx, vekje pocnav da listam po booking-ov;)
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    https://www.filiptravel.rs/sr/hotel/egipat/soma-bay/caribbean-world-resorts-soma-bay

    Српскиве агенции имаат аранжмани, еве ти конкретен хотел на линков...
    Не ја знам агенцијата, ама види кои се така подобри агенции, сигурна сум дека има добри аранжмани за периодот кога сакате да одите.
    Ако не ви е проблем да летате од Белград, секако. Ние од Белград летавме, до таму со кола отидовме, колата беше цело време на паркингот на аеродромот, кога се вративме си ја зедовме. Се беше ок.
     
    На Panda girl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Panda girl

    Panda girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    188
    Пол:
    Женски
    Ti Blagodaram mnogu... Imaat dobri ponudite srpskite agencii, osobeno vo odnos na letot. No mene partnerot mi doaga od druga drzava i uste da go teram da vozime do Belgrad..
    Ke vidam kako ke uklopam se..
    Uste ednas tnx! :hug:
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mongolka

    Mongolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2021
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    571
    Пол:
    Женски
    Дали некој бил преку Fly turizam во Хургада, или било каде преку оваа агенција, па да сподели искуство?
     
  8. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Даки е потребен ПЦР тест за влез доколку си вакциниран но од вакцинацијата има поминато повеќе од 9 месеци?
     
    На Maja015 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Maja015

    Maja015 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2020
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Имам неколку прашања, слично со прашањето на коловоз, дали ако не си вакциниран може да патуваш со пцр тест? Дали е безбедно за одмор, читав до сега членка имаше пишано во морето имало све и свашта ежови итн итн, вистина е? Ја сакам како у грчка да влезам и без проблем да се бањам да нема нешо околу мене да ми се мота да не даде господ па ежови, октоподи такви чуда? И општо дали можеш да си безбеден како во грција/турција/бугарија од аспект на безбедноста? Морето што е кај хотелите дали е во ред, мислење најдов од 2010 год и ме испаничи, па и ајкула дека се појавила. Ви благодарам
     
  10. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Како си поминавте?Ние уплативме за таму.
     
  11. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Супер, преубаво - презадоволни од хотелот. Чисто, храна одлична и голем избор. Базенот топ, прилично голем. И плажата е убава - на почетокот морето е плитко ама има мост така да не е проблем тоа. Ако те интересира нешто конкретно, слободно пиши ми :)
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Мене ме буни дали е овој исто со Албатрос бич клуб? Од агенцијата рекоа дека Албатрос имало повеќе и дека овој нашиов е со 5 звезди. На интернет гледам не е исто со Албатрос Палас ресорт, а кога ќе пишам на јутуб Албатрос бич клуб отвара видеа исто како што тука пишува плитка плажа па после како мост за до длабокото.
     
  13. Anne94

    Anne94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски


    Здраво дали бевте овој период во Египет
     
  14. Anne94

    Anne94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Некој да бил Египет во август, знам претопло е и се ама тогаш одмор ми дадоа ?
     
  15. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Јас само што стасав во Албатрос бич клуб и сум баш негативно изненадена. Плажава на почетокот не да е плитка туку нема вода воопшто после некаде до над глужд. 10мин одев и никако да стасам до подлабоко од над глужд, а ако се спуштиш од мовчето одиш директ во многу длабоко и дека нонстоп ветер, има бранови па брзо се замараш и мораш да излегуваш. Збачи бањање на раат, нема во море, а несакам на базент да се бањам,тоа можам и дома на гратски. Баш се чудам што на толку рецензии никој не се пожалил ни на трип адвајзер, ни на некој форум. Па и на јутуб гледав видеа и не забележав вакво нешто
     

    Прикачени фајлови:

    На Lemon и Nena Jovanova им се допаѓа ова.
  16. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.300
    Пол:
    Женски
    Заинтересирана сум, само некој нека ме воведе во процесот?
    Колку чини карта до таму, цена за престој итн.?
    Пишете искуство :inlove:
     
  17. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.709
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Тоа види со агенциите, има ефтини понуди, но пред да уплатиш распрашај се добро за хотелот.
     
    На Indiegurl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Нема ли повеќе вода кога има плима? Инаку повеќето хотели се такви, немаат плажи за пливање за возрасни, поубави се за деца.
    Нема многу критики, оти повеќето од туристите ги користат базените.
    Египет не се оди за пливање, само за одмарање, и за турите (можеш да пливаш кога ќе одите на Рајскиот остров (Гифтун) и кај коралниот гребен, ама мора да пазиш на самите корали.
    Мислам дека во Сома Беј се хотелите со поубави плажи, ама генерално, во Египет морето е одма длабоко, зборам за Хургада. На почеток има како песочни островчиња, и затоа е погоден за деца оти кога има осека, водата сосема се повлекува.
     
    Последна измена: 3 јуни 2022
    На scorpias му/ѝ се допаѓа ова.
  19. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    4.413
    Пол:
    Женски
    Сите хотели се вака да, затоа нема критики дека е нормална појава :) ама тоа ти е кратко, иначе си има супер вода и ок е за пливкање онака барем во повеќето што сум била, а и што сум читала. За пливање ти пишала и членката погоре во базен и на островите:) Пиши пак апдејт како поминувате, здравје крај на септември планираме ние да одиме. Јас Египет не го менувам сега за сега :D
     
  20. Nena Jovanova

    Nena Jovanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    1.306
    Пол:
    Женски
    Во Еѓипет сум била многу пати,меѓутоа Шарм Ел Шеик е далеку поубав од Хургада,но и е потопло.Една од омилените дестинации ми е,бев сега во мај,a планирам повторно да одам и во септември,меѓутоа овие три месеци не ги препорачувам затоа што е претоло,имам пријатели од Каиро кои овој период одат Александрија,зошто Хургада и Шарм ел Шеик е неподносливо жешко,а инаку Еѓипет го обожавам,има некоја мистика во него и самото Црвено море е единствено и уникатно во светот по коралниот и животинскиот свет и би препорачала тура на Рас Мухамед

    не е секаде истото околу плажите ,има и плажи кои се баш погодни за деца како што напомена ,но и каде што е длабоко возможноста од давење е мала од големата присутност на сол во водата

    менувај дестинација,прежешко е,сигурно не би плаќала за под клима во соба или лоби да седиш

    јас бев сега Мај и топ беше до 33с но сега мислам дека е прежешко
     
    Последна измена од модератор: 11 јуни 2022
    На elimkd, bebaa и Indiegurl им се допаѓа ова.