1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Египет

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од april23, 25 мај 2010.

  1. Sonce7777

    Sonce7777 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Zdravo Gossipvampire, nie planirame da odim vo Septemvri ovaa godina, megjutoa se dvoumev za hotelite i go najdov Old Town Sahl Hashees. Go razgleduvav Desert Rose i toj mi go preporacaa od agencijata bidejki bil poblisku do gradot i imal dosta dobra plaza. Megjutoa kako sto citav na tripadvisor mnogu luge ne bea zadovolni od plazata i od poslugata na ovoj hotel. Te molam dali mozes da mi pises nesto podetalno za ovoj hotel, dali znaes kako e vremeto i vodata vo septemvri-mnogu ni e bitna plazata :) Blagodaram, pozzz
     
  2. Sonce7777

    Sonce7777 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Zdravo babyby, vizata za Egipet iznesuva okolu 15$ i se dobiva pri samiot vlez vo Egipet, na aerodormite. Napomenato e ova na sekoja ponuda od srpskive agencii. pozz
     
  3. Sonce7777

    Sonce7777 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Zdravo, i uste nekoj ako moze da mi kaze, kolku e taksi od avtobuska do aerodrom vo Belgrad, stvarno nemam poim, da ne me cini sve na sve kolku i eden povraten let Skopje-Belgrad-Skopje :rofl:
     
  4. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    За такси не знам, ама паркингот на аеродром ви е 20евра за 7 дена, што значи 40 за целиот престој, ама барем знаеш дека ти е безбедна и осигурана, во затворен паркинг.

    Кога ние бевме, визата беше 20$ - првиот пат ја плативме кеш, вториот пат, пријателот доби инфо од сестра му од МНР во Вашингтон дека имаме потпишано билатерален договор за безвизно влегување до 18 (мислам беа) дена, па после 300 јавувања за да проверат - ние 3 пара македонци влеговме без виза. Фин момент беше тоа пред србите, кои чекаа да им донесат визи за да поминат :P
     
  5. DijanaM

    DijanaM Нов член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Bil li nekoj vo hotel,Premium grand Horizont 5* ili predlog za hotel vo koj ste bile
    BlagodRam
     
  6. B-O-N-I

    B-O-N-I Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    15
    Ме интересира дали некој бил лани во Египет на одмор сеедно Хургада или Шарм...ако моќе искуство да сподели и најмногу ме интересира безбедноста затоа што нели знаеме последниве години често има немири дури и секојдневно...а посебно ме интересира безбедноста на турите што ги спомнувате...
     
  7. Linda11

    Linda11 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Безбедноста во Египет е средена,избран е нов претседател.Мината година моја пријателка од Србија беше во Хургада и е многу задоволна од морето,услугата на хотелот,храната....од се.Немири воопшто немало (иако беше во екот на немирите),луѓето биле љубезни,продавачите досадни и интересни,ценкање со таксисти за поефтино да те превозат до посакувана дестинација,гардароба евтина....факултативни екскурзии со доживување (Каиро,Луксор....итн .Презадоволна од она што го видела и доживела...Јас исто сакам ова лето да го поминам во Хургада ама......?
     
  8. B-O-N-I

    B-O-N-I Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    15

    Ама... ? Фала на одговорот :)
     
  9. Linda11

    Linda11 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Ama....? Prvo imas so koj da odis,posle ...100 pricini se izmisluvat,nekoj nema pari a drugi demek bilo rizicno.Makedonska manija -Grcija.Arazmanite za Egipet ova godina so All se najeftini od site arazmani ponudeni za ova leto.Jas sakam ama ne mi se trgnuva sama,se javiv vo Aurora za da prasam vo koj hotel ima najmnogu Makedonci,rekoa deka vo hotel Mirage News Hawai imale uplateno 8-turisti i toa za 06.07.Datata mi odgovara ama hotelot ne,12km e odalecen od centarot na gradot,ako sakas da odis do El Dahar,Sakale i Memsa (Hurgada) sekogas taxi.Vo drugi hoteli vo centarot ili odaleceni so 1,2,3 ili 5 km.nema uste uplateno za ova data.
     
  10. Linda11

    Linda11 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Сакам да одам за Хургада ама нема со кој,моите пријателки сакаат само за пуста Грција.
     
  11. vikce111

    vikce111 Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво.Би сакала да знам докoлку некој има искуство од Premium Grand Horizon Хургада (поранешен Montilon) да ми каже нешто повеќе за хотелот. :)
     
  12. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    И јас сакам да одам, ама некако страв ми е. Бил ли некој оваа година да каже како е во однос на безбедност таму?
     
  13. Bishence

    Bishence Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Сакам да прашам колку месеци пред да ти истечи пасошот можеш да патуваш за Египет?
     
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    ме заинтересиравте и мене
    освен шеријатот сега, гледам дека се друго е ок
    па сакам да ми кажете колку вкупно имате потрошено за одморот, значи почнувајки од тргнувањето од дома, до вракањето
    фала однапред
     
  15. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
  16. Linda11

    Linda11 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Кој ќе патува за Хургада од 20-27.07 и во кој хотел.Ај ако има заинтересирани за овој датум нека одговорат....
     
  17. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Бишенце мислам дека беше 6 месеци пред истекување :)

    Инаку Викче јас ќе одам во Premium Grand Horizon па ќе пишам искуства доколку не се погодиме заедно да одиме :)
     
  18. vikce111

    vikce111 Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Oк.Jас одам во Aвгуст па ако ти одиш порано чекаме некое искуство од таму. :D
     
  19. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Пред три години бев во Шарм ел Шејк ,и преубаво беше...убав град , голем,за шетање и искачање места колку сакаш...плажите пррубави,а на таа плажа каде што бев јас песокот беше доста ситен . Во плиткото уште си пливаат големи риби во разни бои ,абе убавинии...
    Бевме во хотелот Тропител Наама(5*) ,лежалките не се плаќаа ,хотелот беше со огромен базен,исто така и џакузи....
    По продавниците дали беше мн скапо или не ,не се сеќавам многу ,но мислам дека беше средно,може да се дозволат повеќето работи :)
    Имаше и еднодневна екскурзија до Каиро,во посета на пирамидите :) се патуваше едно 7-8 саати до Каиро,ама вредеше..преубаво беше се.
    Се на се , јас и моите преубаво си поминавме и на сите би им препорачала да одат таму на одмор,да прошетаат и да се изнагледаат убавини..
     
    На sinorinJa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558