1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Турција - Кушадаси

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од ladymici, 28 јуни 2011.

 1. ladymici

  ladymici Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
  Дали некој бил на одмор во Кушадаси , или планира да оти годинава?
  Преку кој агенција сте биле?
  Во каков хотел сте биле (со колку *) ?
  Дали се наплаќа лежалка за на плажа ?
  итн..
  Ве молам кажете го вашето искуство во Кушадаси ;)
   
 2. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Аа во средно сме биле во Кушадаси со генерацијата.
  Супер сме поминале, го заборавив името на хотелот, мислам со 4 ѕвездички беше...
  Водата прекрасна, пазарот со се и сешто. Ахх, пак сакам да одам. :inlove:
  P.S. пазете од луѓето кај пазарот, веднаш ќе ве испрашуваат и ќе дофрлуваат.
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330

  Јас пред 3 год. бев во Кушадаси. Ми се допадна. Зедовме хотел со 5* ал инкл. евтино беше околу 400-500 евра, авионски, 10 дена преку Савана. Тогаш хотелите немаа добра плажа па одевме на др. плажи. На др. плажи плаќавме (ако хотелот си има сопствена плажа тогаш не се плаќа) лежалка со пијалок 5 евра = 10 лири цел ден. Плажите се убави, со ситен песок и големи и имаат многу содржини од аква паркови до што ли уште не. Градската плажа е окупирана од срби (бар тогаш беше) и руси. На секои 5 мин има оние комбиња кои за 1 лира те носат на плажа.
  Ако сакаш такси тогаш било која релација возат за 10 лири (еднаш се возевме додека да се оправиме со комбиња). Чаршијата е блуску на 5-10 мин возење и убава е. Има ресторани, кафулиња, дискотеки. Се е новоградба, тогаш кога бев јас се градеше на големо а претпоставувам дека сега е уште поголем градот. Имаат убав бок - марина за шетање, чисто е и ако седнеш на вечера мора да им ја пробаш рибата или салатите. Имаат и стара чаршија со оние мали дуќанчиња и ако се ценкаш ќе им спуштиш на пола цена
  Ако одиш со авион слетуваш во Измир па едно 1,5-2 часа со автобус до Кушадаси.
  Убаво е, ти го препорачувам
   
 4. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.554
 5. ladymici

  ladymici Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
  Дали "all inkl." вреди за парите, односно што користиш во хотелот???
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330

  Вреди и тоа многу вреди. Имаш неограничено пиење и јадење а исто така и ужинките што се меѓу оброците во стил на сладолед, пици, палачинки...Од јадење имаш шведска маса со најмалку 20 видови на јадења и салати а од пијалоци имаш од цедено овошје до алкохол.
  Користиш и лежалка (доколку хотелот има своја плажа) со крпи кои ги менуваш секој ден.
  Значи вклучува буквално се освен додатни услуги ако сакаш да користиш како што е масажа, амам, тенис.
   
 7. josifoskaa

  josifoskaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Sakam da prasam kako e LADY BEACH i dali mora da se zemi lezalka i kolku kosta i dali znaete kolku se plaka od Kusadasi do pamukkale so se vleznica bideki mnogu sakam tamu da pojdam a mislam deka e daleku od kusadasi.
   
 8. Shila89

  Shila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2010
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  204  Ladies beach ти е најубавата плажа во Кушадаси. (буквално од цело кушадаси, сите идеа на оваа плажа) Јас лани бев преубаво, си поминав. :inlove: Хотелот ни беше над самата плажа, цените солидни, немам зборови. Лежалка беше 7 евра цел ден ). За на памук кале имаше повеќе понуди, од 35 до 40 евра беа. По шеталиштето има табли изложени може да се види, не само за памук кале туку и за аква паркот, крстарење со брод и слично ;)
   
 9. josifoskaa

  josifoskaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  fala mnogu na odgovorot a dali mora da se zemi lezalka ili mozi i onaka kako vo oh da pojdis na nekoj sat bez da zemis lezalka :)
   
 10. Lady90

  Lady90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  7
  7 евра на ден за лежалка за мене и не е баш солидна цена, туку е премногу туку кажи ми дали може без лежалка или мора да се земе???
   
 11. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.554
  LADY BEACH Најубава плажа во Кушадаси???? :^) Тоа е најгадната плажа во цело Кушадаси збирлуток, премногу гужва, околу тебе гледаш само такви забуњани жени, од глава до пети облечени и така се бањаат абе жива ужаст еднаш отидов и никогаш повеќе не се вратив. Дека е наијефтина да се согласувам, а далеку е од најубава! Едни од поубавите за мене беа : Грин бич, одма до грин Сан раис бич што се и поскапи лежалка лани и полани беше од 13 лири нагоре, лонг бич па дури и плам бич која што беше веднаш до градската плажа е поубава од лејдис бич. И предпоставувам мислиш 7 лири, а не евра!
   
 12. ubavi4ka

  ubavi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  8
  здраво ..планирам да одам за турција , кушадаси..дали некој бил во хотел Aјда да сподели искуство.. :$
   
 13. Shila89

  Shila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2010
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  204

  Сите плажи ги прошетав, ниедна не беше убава како Ladies beach, поготово водата како беше чиста и проѕирна :x .. али за кој како ;) И 7 евра беше лежалка или 14 лири, исто ти е :)
   
 14. Shila89

  Shila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2010
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  204


  Зборам за останатите цени дека беа солидни, а не за лежалката.. Имаше простор кај што имаше чадорчиња кај што можеш пешкир да си постелеш, сепак немаат сите да даваат секој ден пари за лежалка ;)
   
  На Lady90 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Ние сега кога бевме на ескурзија бевме во Кушадаси. Преспавме во Усланхотел, мислам дека со 3 ѕвездички беше ама многу е убав :!: .
   
 16. AngelGirl

  AngelGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  78
  Ubavi4ka и јас сеа ке одам за Кушадаси и нам ни го нудеа тој хотел , но една другарка сега си дојде и не беше баш многу импресионирана од хотелот, јадењето било многу грозно.Инаку за 30Евра повеке имаш многу убави хотели :)
   
 17. ubavi4ka

  ubavi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  8
  зошто не е задоволна од што? а и др нешто ме мачи во виор2 ни казаа демек хотелот бил 300 м од плажа и 700 од центарот, бараме на нет по други агенции во србија , кога за истиот хотел пишува дека е 1 км одалечен и повеке?
  Tреба утре да уплакам дај помогни ми , што да правам..Tи во кој ке одиш?
   
 18. vesni4kaaa

  vesni4kaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  8
  Јас ке одам во Турција-Кушадаси на одмр од 25ти јули....Искрено до сега не сум била во Турција, но често слушам супер коментари така да се надевам ќе си поминам убаво :$ Кога ќе се вратам ќе ви кажам како сум поминала :lol:
   
 19. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.554
  LADY BEACH Најубава плажа во Кушадаси???? :^) Тоа е најгадната плажа во цело Кушадаси збирлуток, премногу гужва, околу тебе гледаш само такви забуњани жени, од глава до пети облечени и така се бањаат абе жива ужаст еднаш отидов и никогаш повеќе не се вратив. Дека е наијефтина да се согласувам, а далеку е од најубава! Едни од поубавите за мене беа : Грин бич, одма до грин Сан раис бич што се и поскапи лежалка лани и полани беше од 13 лири нагоре, лонг бич па дури и плам бич која што беше веднаш до градската плажа е поубава од лејдис бич. И предпоставувам мислиш 7 лири, а не евра![/quote]


  Сите плажи ги прошетав, ниедна не беше убава како Ladies beach, поготово водата како беше чиста и проѕирна :x .. али за кој како ;) И 7 евра беше лежалка или 14 лири, исто ти е :)[/quote]
  Точно е секој има различно мерило за убавина :) Конкретно мене ама ич не ми се допаѓа кога се бањам до мене да има жени обчени од глава до пети како нинџи и со кора од лубеници :) купишта на деца што насекаде трчаат и пискаа :) Лежалките беа ужас. Девинитивно Грин бич и Сан рајс за ништо не ги менувам. Плажи со прекрасен поглед кои дел се на трева, а додека другиот дел ти е на ситен песок. Услуга на ниво ама баш се како што треба :)
   
 20. ubavi4ka

  ubavi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  8
  vesni4kaaa во кој хотел уплати? и јас сакам од 25 да одам, ама усте мислам кој хотел да го одберам