1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Турција - Кушадаси

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од ladymici, 28 јуни 2011.

  1. Miki4eca

    Miki4eca Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Jas bi sakal da odam vo Kusadasi ama mnogu e daleku duri vo Azija vo toj del od Turcija e vo avion nesakam da se kacam so avtovus ili kola nad 1200 km e
    Lugje sto bile kazuvaat preubavo e kako i cela Turcija , nas Makedoncite mn ne pocituvale i sakale treba da go iskiusam toa godinava ako so koronava se e okej
     
  2. L-a-d-y-Bug

    L-a-d-y-Bug Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    52
    Да ја обновиме малку темата, дали некој бил или планира да оди летово во Кушадаси? Каква е водата, дали е подобро да е хотелот блиску до центарот или до плажата? Како е на Ladies beach? Дали вреди да се плати поскап хотел со повеќе ѕвезди?
     
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Јас бев поблиску до центарот и секој ден одев на плажа со комбе, што беше малце малтретирање, но од друга страна си одиш на различна плажа секој ден. Имаше една Миракл (така нешто) на платформа и беше многу убава, но не можеш да без кола или комбе.
    Во врска со ѕвездите има огромна разлика во однос на храната.
     
  4. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.762
    Пол:
    Женски
    Бирај си хотел на лејдис бич, јас бев во блу си, солиден беше.За до град има комбиња.
     
  5. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Колку е отприлика да изнајмиш кола?
     
  6. - prettty-girl-

    - prettty-girl- Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2021
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво за 2 дена одиме во Кушадаси. Прв пат патуваме во Турција. Би сакала некој што бил последниве 2 години да сподели искуство. Ме интересира како се плажите и која би ја препорачале за млади, исто околу плажите ме интересира дали има можност сам да си понесеш лежалка чадор или мора да плаќаме лежалки на сите плажи и како се движат цените на лежалките. Исто доколку некој би сакал да пише како се цените на храна, пијалок и цигари бидејќи сме во хотел само со појадок а и не знаеме дали да носиме цигари од овде. Друго што би сакала да знам е за превоз до плажите, цена, дали има редовно комбиња/автобуси.Ние ќе бидеме сместени во центарот. Доколку некој има предлог за нешто интересно да се посети и види исто така би ни било од корист. Читав многу и за менување на пари, каде е подобро во банка или менувачница или исто му доаѓа. Секое искуство е добредојдено во врска со кафиќи,дискотеки, тури, плажи и сл. Би благодарам однапред
     
    На Кате Катерина му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ZRNO

    ZRNO Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    106
    Zdravo privaten smeštaj najdov te tamu ili od tuka
     
  8. Iva a

    Iva a Активен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    zdravo iskustvo so flora suites ima nekoj da spodeli..blagodarnost odnaped
     
  9. Viki1108

    Viki1108 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2022
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој бил во хотелот Флора Суитес 3* во Кушадаси сега скоро, и ако сака да сподели некое искуство, со која агенција одевте и слично.
    Благодарам
     
  10. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Јас имам одено преку Феријал Кашиков од Штип, ама продаваа аранжмани на Вардар Експрес.
    Така што види преку нив. Се беше ок тогаш (2015 лето).
    Не за овој хотел, туку општо за патувањето ти одговорив.
     
  11. Viki1108

    Viki1108 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2022
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Да не имаш некакви информации за ТА Виста Турс, бидејќи тие имаат голем избор на хотели за Кушадаси?
     
  12. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Немам.
     
    На Viki1108 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    955
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    За хотели искуства барајте на Tripadvisor, Booking. Распрашајте се која агенција ги организира турите. Порано Вардар експрес го држеа Кушадаси, помаливе агенции ги препродаваа нивните аранжмани. Така што, не барајте искуства за тие агенции, туку директно за организаторот.
     
  14. - prettty-girl-

    - prettty-girl- Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2021
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Се вратив пред 2 недели од Кушадаси па да споделам искуство бидејќи многу ми пишавте во порака.

    ПАТ
    Патувавме со автобус преку агенцијата Rapsody, автобус на Ekstra Bus. Автобусот одличен понов, со доволно простор, со клима. Имаше и празни седишта па патот не беше воопшто напорен. Тргнавме околу 16 часот во 10 часот бевме во хотел. Ќе беше и побрзо но се задржавме околу 2-3 часа на турска граница. За назад тргнавме во 10 часот дента во 2 по полноќ часот бевме во Македонија

    СМЕСТУВАЊЕ
    Бевме сместени во хотел со 3* на база ноќевање со појадок. Името на хотелот е Cagdas и се наоѓа во стог центар на улицата со продавници и дискотеки, некои 5-7 минути до море. Локација 10/10. Појадок на база на шведска маса. краставичка,домат,кашкавал, сирење, мармалад, варено јајце и некоја турска салама. Скормно но беше сосема океј за парите што ги плаќавме. Хотелот на кров има базен, дел со лежалки и како кафич со поглед на градот и морето. Бесплатно пикадо,пинг понг и сл. Во хотелот имаат Промо соба без клима и тераса. КАТАСТРОФА. Видов каква е поради тоа што погрешно бевме ставени на список за промо соби од агенцијата па не сместија во таква соба. Ние имавме платено за соба со тераса и клима. Средивме со агенцијата некако и ни ја сменија собата. Собата 5/10 на скала за хигиена, мебел постар но сепак е хотел со 3*. Терасата,услугата и локацијата вредеа така да би го препорачала хотелот, особено за тие што сакаат навечер да шеткаат низ градот пеш. Исто и постојката за комбињата за на плажа е многу близу.

    ПЛАЖИ
    Бевме на повеќе плажи. Најдобра е Ladies Beach, има лежалки кои не беа многу скапи има и дел за сам да си поставиш чадор но треба да се појде порано бидејќи е многу гужва после 12 часот.
    Long Beach воопшто не ми се допадна. На оваа плажа се и помалите приватни плажи. Може да ги погледнете на имтернет. -10/10. Загадена вода, плажата не средена со алги цели наноси. Бевме 10 минути и заминавме.
    На плажите се стигнува со "комбиња" кои ги има многу често и се околу 8 лири во 1 правец.Нешто плус за некоја плажа некој ако го интересира нека ми пиши слободно.

    ЦЕНИ
    Цените се како кај нас би рекла и поефтини. За шопинг за гардероба имаат во близина трговски центар каде што има оригинали се друго е лоши копии по скапи цени. Среда имаат пазар за алишта, би рекла дека не вреди да се појде но еве да спомна ако некој има мерак да оди.

    ШТО ДА СЕ ВИДИ
    Памуккале - земете во предвид дека е мнооогу жешко и понесете вода и шешир
    ADALAND- забавно за сите возрасти воедно е и број 1 аквапарк во Европа.
    Посета на остров на птиците- се оди пеш или со комбе
    Крстарење на залез - се тргнува од остров на птиците и кошта смешни 100тина денари а искуството е ПРЕУБАВО. Бонус нарачајте турски чај или турско кафе за време на вожњата.
    Посета на Efes - Антички град

    Дополнително
    Посетете чајџилница.
    Среда има пазар за алишта за тие што сакаат да се ценкаат.
    Шопинг во outlet Sokke.
    Посета на Хамам (така мислам се викаше) за тие што сакаат масажи.


    Мислам дека скоро се напишав што мислам дека е важно. Ако некој има нешто плус што го интересира нека ми пиши слободно.
     
    На NoirSerpentine, piksooki и Aschenputtel им се допаѓа ова.
  15. Sandrakit77

    Sandrakit77 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2021
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Никој ли нема искуство со хотелот Суитес 3* ?
     
  16. angjelina

    angjelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    48
    Некој со поново мислење за одмор тука? Како е годинава, и дали вреди да се оди?
     
  17. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Asena hotel бил некој искуства?