1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Турција - Кушадаси

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од ladymici, 28 јуни 2011.

  1. Lady90

    Lady90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    7
    Дали треба патничко осигурување за Турција? Од агенцијата преку која ке одам извадив само за грција и плус за др земји важи само за турција не. Вработените не знаеја баш да ми објаснат, ама изгледа не треба осиг за во турција. Дали некој од Вас знае подетално дали и зашто е тоа така?
     
  2. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Мораш да имаш патничко осигурување за Турција. Требало убаво да се распрашаш. Неможе без осигурување замисли си недај боже нешто ти се случи тошоците се сама си ги покриваш, а огромни се затоа распрашај си се убаво.
     
  3. vesni4kaaa

    vesni4kaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    8

    Одам во хотел Пеликан :D До сега никој не го спомна и не знам каков е за да ти го препорачам. Хотелот е со 2*, плаќам 230 евра и со тоа имам автобуски превоз, полупансион во овој хотел за 10 ноќевања. Ако сакаш отвори на нет ќе најдеш слики од хотелов, не изгледа лошо, собите се малечки до душа ама изгледаат чисто и имаат клима и ТВ...плус тоа има и форум на самата страница и повеќето коментари за хотелов беа ок. Се надевам ти помогнав некако :) Со среќа во потрагата позз :*
     
  4. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    И јас имам одено во Пеликан. Хотелот не е ништо посебно само мн ми се допага дворот реден е во Турски стил ептен убаво. Само уште сега те предупредувам ако ти не и кажеш на чистачката на неа нема да и текане да ви смени постелнината :D и да ви исчисти собата :D Базентчето е малку мизерно повеќе на када личи :D Во глобала за тие пари супер е хотелот, а и мн многу убаво место е во центар се ти е блиску.
     
  5. Dzverche

    Dzverche Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    37
    јас оваа година одам за Турција,поточно утре извадив патничко осигурување кое трае 1 год од UNIQA тоа ми кажаа дека било најдобро,инаку ова осигурување важи за цел балкан,но само преку ова осигурување можеш да се осигураш за Турција и Црна Гора кои ги немало во др.осигурувања,тоа е се што ме информираа се надевам ке ти помогне нешто позззз
     
  6. vesni4kaaa

    vesni4kaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    8

    Леле фала ти многу, конечно најдов некој што го знае хотелов :$ Ако не ти е тешко можеш да ми кажеш каква е храната во хотелот и на која плажа одеше? Мене ми кажаа дека најблиску била градската плажа но не била нешто многу убава :(
     
  7. Lady90

    Lady90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    7
    Фала мн на информацијава, и мене ми беше сомнително како тоа не ни треба осигирување за таму, вработените претходно имае кажано дека турскиот фонд за здравство имале договор со македонскиот, ама јас кога ги прашав вчера не знаеја шо да ми кажат иначе станува збор за СКОБУЛ туристичка агенција и преку нив е и осигурувањето и затоа мислев дека ќе нема проблеми, јас веќе платив за осигурување ама утре ќе одам да им го вратам ако може ако не бар ќе се искарам Ме праќат во турција на одмор а ми даваат осигурување само за во грција. Катастрофа :devil: Ај кажи ми каде се наоѓа тоа UNIQA и колку чини осигурување за цела година. позз :)
     
  8. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Ние бевме само со доручок кој секој ден беше ист ( патлиџани, краставици, маслинки, сирење, јајца варени, путер, мармалад и турски чај) За вечера имаше направено мени на денот и ако сакаш можеш да си порачаш и мислам дека беше 10 лири. За хотелот ти кажувам неочекувај којзнае што и собите се мн тесни али знаеш како се вика колку пари толку музика :) Ние прво бевме уплатиле за Клуб Анра хотелот тој е блиску до Пеликан но во последен момент резервацијата ни беше одбиена и имаше само слободно место во Пеликан. Најблиску ти е градската плажа која и како сите други градски плажи е ужас, но веднаш до неа има една плажа Палм Бич и таа е нешто подобо ( ова се плажи што можеш пешки да стигнеш до нив) за другите плажи имам напишано во некој од предходните постови.
     
  9. Dzverche

    Dzverche Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    37
    Па вака јас тоа осигурување го извадив во мојот град а инаку не сум од Скопје и не знам каде се наоѓа тоа УНИКА,побарај распрашај се,каде би можела да го извадиш јас го извадив значи не во агенцијата УНИКА туку на место каде што даваат патничко и здравствено осигурување и сл. работи,немој да вадиш осигурување преку туристичката агенција со која одиш зошто сум чула дека ги зафркнуваат работите и дека само пари земаат а после на граница ќе се крстиш што те снашло кога грците ќе ти кажат да вадиш ново осигурување,инаку да не должам ме кошташе 300 ден и важи за цела година до датото на кое си го земала оваа година,поззз се надевам ќе се снајдеш,убаво да си поминеш во Турција јас денес од 10 поаѓам кај деко дрво со вардар експрес автобус,позззз
     
  10. tweety88

    tweety88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    23
    И јас да си се пофалам, лани бев во Кушадаси, со брат ми и компанија и топ беше. Еден од поубавите одмори. Се изнашетавме, се изнауживавме...единствено малку турската храна ми пречеше, ама не беше страшно, си се снајдовме :D Кој сака да си помине убаво, нека повели во Кушадаси...Штета што оваа година не можам пак да одам :(
     
  11. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Hotel Ekin - Kushadasi, na prva linija na lady beach 269 e, prevoz+porucek +vecera :hai:
     
  12. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    195
    бил ли е некој во Кушадаси во некои од овие хотели TECIMEN/ TOPALAN/ SEALY so 2** се и се наоѓаат близу плажата LADY BEACH?
     
  13. Monce89

    Monce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    mislam deka samo SEALY e blisku do plazata drugite 2 hoteli se naogaat vo centarot na kusadasi
     
  14. Macbetha

    Macbetha Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    11
    Во Кушадаси бев лани летото (2011) и мислам дека тоа беше најефтиниот и најинтересен одмор на кој што сум била... Сепак има неколку цаки на кои треба да се обрати внимание: на градската плажа не се плива бидејки е пристаниште и смрди; секој ден треба да патуваш до некоја од плажите (на пр. мене ми се допадна највеке Дајмонд Бич, али сите се преубави наутро); хотелите со 2 и евентуално некои од тие со 3 ѕвезди може непријатно да ве изненадат бидејки се постари и храната е тапа. Немојте да мислите дека доручекот и вечерата би вредат нешто плус во аранжманот, зашто храната е 3 пати поефтина од кај нас, густите сокови, гирото, пилешкото и пекарските производи се феноменални и се ЏАБЕ. Мене ме чинеше 160 евра аранжман со доручек и 9 ноќевања во хотел со 2 ѕвезди. Плус, по 5 лири дневно за пат до плажа (2,5 евра, во 2 правци) и 5 лири за лежалка и чадор (некаде е 7 лири, а некаде за тие 5 ви даваат сокче/кафе). Тоа е 50 евра за десет дена. После, бевме на крстарење со брод (20тина евра, цел ден со ОГРОМЕН ручек и сок колку сакаШ), аквапарк ( 25 евра), али на Памуккале не бевме оти се патува 3 саати со комбе натака во температура од 50 степени, па 3 саати да акаш и да јадеш, па пак 3 саати назад на 55 степени... Али ако се оди вонсезона ич не е страшно. Околу 6ти до 16 јули дневна температура е 50-52 степена, а ноќе во 12 е 39-40. Иначе за шопинг, не се срами да се ценкаш ама ИЧ, дури може - ако не даваат тргни да си одиш и ќе трчаат по тебе. Оригинални патики купив по 13 евра. Се на се, дадов околу 100 евра таму, +50 за плажи, и аранжманот 160 = 310 евра, плус/минус 30тина. Од ништо не си скусивме значи и поминавме феноменално. Скап е само алкохолот и цигарите (2,5 евра најефтина кутија али ужас!!!).
    п.с. Немој да се лажете да одите со водич од агенција, се што ви треба ќе најдете сами, па и за турите за шетање гледајте да се договарате сами со агенции по центарот на кушадаси - цените се (со ценкање) 5-8 евра поефтини од тие со водичот кој ви го пратила агенцијата. И дружете се ! Секаде има попусти за групи! :D
     
    На buba4e89, Adi888, Magnolija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Ги скапнале аквапарковите??? Јас два пати имам одено и тоа и во Адаленд и во Аквафантази и беа по 15 евра во кои е вклучено влезница и пат.
     
  16. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Јас бев полани ама не преку агенција.. во овоој хотел PASHA HOTEL 3 *...дададада на плажите има лежалки....може и годинава да сме таму.....ама не се знае.......верувај убаво ке си поминеш.....има многу убави места......
     
  17. meandyou

    meandyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    195
    во кој хотел беше ? :)
     
  18. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Отворам на Савана и неможам да ги сватам цените, ако некој има искуство нека ми каже

    Цениве кои се наведени важат само за 1ден или за 10 дена не е наведено а не ми се верува да е за 10 дена ќе излезе многу ефтино.
    http://www.savana.com.mk/Upload/Content ... 012%29.pdf Еве линк и од целата понуда па ако некој знае нека ми објасни.

    Цените во Кушадаси како се за храна, вода? Колку саати се патува до Кушадаси? И кој период е најубаво да се отиде (не сакам премногу топло). Во септември ако бил некој, какво е времето?

    едит: На кој јазик се разбирате во хотел, на пазар, продавница, на плажа, пошо од турски јазик поима немам, знаат англиски или како?
     

    Прикачени фајлови:

    • leto.JPG
      leto.JPG
      Големина на фајлот:
      142,3 KB
      Прегледи:
      458
  19. Macbetha

    Macbetha Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    11
    За Meandyou - Во "Kotur Otel" ; За ана банана - да, да, за еден ден се цените :D Во погорниот пост имаш апсолутно секакви податоци за местото, а за јазик - нерви ке искинеш... не знаат англиски 80%, али научиле по нешто од секој јазик :D Воглавно немај гајле, ке се разбереш и со мимики и крици :)))))))))
    Времето за одење е најубаво најверојатно сега во јуни бидејќи кај нив до октомври е пекол...
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  20. veslamkajce

    veslamkajce Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    1
    Дали има некој искуство во Хотел Атли 2* во Кушадаси?