1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Турција

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од sarah.key, 6 мај 2010.

  1. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    Нешто ме фати еуфорија за одмор па викам ај да отворам една тема :)
    Ме интересира посебно Турција, бил ли некој и кај ?

    Приватно сместување може ли да се најде или сте биле во хотел ???
     
  2. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358

    Бев лани со моите. И супер е не ми се доаѓаше дома ;( ;( Сакам пак
     
  3. Miss-Perfect

    Miss-Perfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    74
    Аууу даааа, совршено место за одмор! Јас бев пред 2-3 години, не баш на одмор него на семинар, но од тоа што го видов бев страшно позитивно изненадена. Услугата таму е одлична, има што да се види, плажите се прекрасни и башка шопингот таму дополнително ќе ти го разубави одморот :D Е сега, јас не би ти препорачала да одиш сама со другарка, сепак мислам дека ќе ти треба и машко друштво. Пред да тргнам јас на семинар од тука ми збореа пази, внимавај, немој да шеташ сама или да се оддалечуваш од групата, немој да послушаш некој ако те завлекува по продавниците дојди да пробаш ова или она, во кое и подоцна се уверив дека е така. Значи сред бел ден, во центарот на Истанбул ќе сретнеш сигурно едно 10 души кои ќе те завлекуваат и ќе ти нудат да се омажиш за нив, или пак да ти нудат пари за да те бакнат или да легнат со тебе :D Страшно! Во таа ситуација добро е да имаш машко друштво со тебе, дечко, брат, другар...што и да е. За сместувањето исто би ти препорачала да си одиш во хотел, поради горенаведената причина, ОПАСНО Е и незнаеш на што можеш да налеташ. Е сега тоа беше онаа, негативната страна на Турција, што е опасна баш за женски, но има милион позитивни страни. Ефтино е, луѓето се премногу услужливи и ако те бива за ценкање, можеш работите што сакаш да си ги купиш, да ги добиеш по половина цена :) Плажите и климата се фантастични, морето прекрасно... Места имаш еден куп каде да шеташ и што да видиш, значи совршено место за одмор. Кога се вратив од Турција, првото нешто што го кажав е дека моја наредна дестинација за одмор ќе биде токму таа, но за жал уште не го остварив тоа :D Можеби летово, кој знае?! 8) Значи ако си решила да одиш таму нема да се покаеш, ќе си поминеш екстра и не многу скапо, само пак ќе напоменам, внимавај со кого ќе одиш и НИКАКО немој приватен смештај, само хотел и преку агенција. Позз до тебе :hai:
     
    На Summerlover и ane.bella им се допаѓа ова.
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Bev 2 pati vo Turcija i ovaa god. zdravje planiram pak. Mene mnogu mi se dopadja, prv pat bev vo Kusadasi a lani bev vo Antalija - Belek. Prekrasno e. Odam agenciski i vednas ke kazam deka ako sakate vo Turcija i agenciski togas samo preku Fibula, gi ima najubavite ponudi na hoteli, a najubavo e da cekate do posleden moment i togas da uplatite zasto ima golemi popusti. Privatno smestuvanje neznam dali ima, mada mislam tesko zastoa sto celi delovi od moreto i kvartali se otkupeni od strana na Rusite i se vo nivna privatnost...bez razlika ne bi preporacala privatno smestuvanje zasto veruvajte turcite se golemi trgovci ;), mada sto znam mozda i ima.
     
  5. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    Bev 2 pati vo Turcija i ovaa god. zdravje planiram pak. Mene mnogu mi se dopadja, prv pat bev vo Kusadasi a lani bev vo Antalija - Belek. Prekrasno e. Odam agenciski i vednas ke kazam deka ako sakate vo Turcija i agenciski togas samo preku Fibula, gi ima najubavite ponudi na hoteli, a najubavo e da cekate do posleden moment i togas da uplatite zasto ima golemi popusti. Privatno smestuvanje neznam dali ima, mada mislam tesko zastoa sto celi delovi od moreto i kvartali se otkupeni od strana na Rusite i se vo nivna privatnost...bez razlika ne bi preporacala privatno smestuvanje zasto veruvajte turcite se golemi trgovci ;), mada sto znam mozda i ima.[/quote]

    A kade e poubavo antalija ili kusadasi :) i dali bese so avion ili kola, nie sakame da odime so kola za da prosetame malce ama mislam deka ke bide mnogu toplo
     
  6. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Исто имам и јас отидено во Турција,Истанбул,прекрасно место е,за да се посети,веќе имаше во претходниот пост,дека таму луѓето се многу услужливи,па ке потврдам дека е така,јас бев со друштво,бевме сместени во хотел.Сметам дека е подобро во хотел,отколку приватно сместување,ми имаат кажано дека не е баш сигурно приватното сместување,сепак друго си е хотел,има луѓе,имаат обезбедување,значи секој хотел во Турција има обезбедување,најдобро тоа може да се реализира преку некоја туристичка агенција,меѓутоа не на своја рака.Јас кога бев,дека бевме група туристи и немаше никаков проблем,отидовме преку агенција и беше организирано,баш како што треба.Мене што ми се допадна во Турција,беше чистотата,нема шанси да видиш по улици ѓубре,се е чисто,да не зборам за трговските центри,продавници,секаде,буквално,кај Аја Софија,Плавата Џамија,палатата Бахче,за тоа немам коментар.Во глобала слично мислење делам со претходниот пост,јас пак би отишла,ама здравје,како ќе биде,ќе покаже времето,сепак убаво место е,има што да се види и треба барем околу една недела,незнам,можеби и повеќе од недела за да се види цел Истанбул.
     
  7. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    kaj ima najubavi plazi vo turcija??? mislam na pesocna plaza :)
     
  8. anije

    anije Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    39
    A kade e poubavo antalija ili kusadasi :) i dali bese so avion ili kola, nie sakame da odime so kola za da prosetame malce ama mislam deka ke bide mnogu toplo[/quote]


    Neznam za kusadasi ama vo antalija e prekrasno. Nie prestojuvavme vo hotel vo edna naselba Alanija mirno mestence cisto ubavo. Patuvavme so avion 1 30 saat i prekrasni pejsazi ima od gore. Prekrasno bese. Steta sto ovaa godina nema da mozam da si dozvolam za tamu :( ;( ;( inaku ako odis ubavo da si pomines :)
     
  9. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Сум била во Турција меѓутоа бев на екскурзија и не би можела многу да ти помогнам околу сместувањето,но бевме во Кушадаси,Измир,Ајдин,Истанбул и на други места.Си поминавме преубаво и е една преубава земја.Има многу места кои навистина вреди да се видат.Чистотата е на високо ниво и луѓето се доста културни.Доколку одиш обавезно посети го Aphrodisias сигурна сум дека нема да се покаеш.
    П.С : Има и преубави плажи кои не верувам дека ќе те остават рамнодушна. :)
     
  10. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    anije- a u Alanya ima ubav noken zivot?
    aj nekoj sto bil na turisticki mesta ( Kusadasi, marmaris, Antalija, Alanja )neka ni kaze kakvi se plazite i nokniot zivot.
    P.S ne me interesiraat kulturno istoriski spomenici uopsteeee! :)
     
    На Mr.Lover му/ѝ се допаѓа ова.
  11. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    A kade e poubavo antalija ili kusadasi :) i dali bese so avion ili kola, nie sakame da odime so kola za da prosetame malce ama mislam deka ke bide mnogu toplo[/quote]
    I na dvete mesta mi se dopadja. Kusadasi e pomalo mesto i se ti e na 5-10min so taxi, ubavi se plazite so siten pesok, poblisku e i Pamuk Kale...ima sto da se vidi. Antalija e poekskluzivna i poraskosna i tamu se ubavi plazite medjutoa po skapa e. Kade i da otides nema da zgresis.
    Jas bev so avion, samo i 1cas i 15min e patuvanjeto. Da e toplo e toplo e, lani vo Septemvri bev vo Antalija i imase nekoi 35-36 stepeni a vo ek na sezona e uste potoplo :) medjutoa blisku do moreto e vlazna klima taka da dobro se podnesuva vrukjinata. So kola ako odis imas mnogu za vozenje ke se iznapatuvate ama pak slatko pateshestvie ke bide ;)
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Kusadasi, Marmaris, Belek, Lara se so siten pesok, mnogu siten kako prashina,a Lara Kundu e so pokrupen pesok, medjutoa site gradsi plazi se so siten pesok a najubavite se vo Antalija.
     
  13. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Plazite se fantasticni, so siten pesok se bar jas sto znam za Kusadasi, Alanja i Antalija, a nokjen zivot da ne zboruvam ima polno diskoteki, kafikji, restorani....ama skapooo eeee ali vredi za toj raskos. Ako sakas dobar nokjen zivot biraj hotel koj ke ti e poblizu do centarot na gradot. Sekoj hotel si ima svoja diskoteka taka da i da zaglavis eda vecer vo hotel nema da se pokaes, site imaat i barovi pokraj plaza i sekoja vecer ima nekakva zabava.
     
  14. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Јас не сум била во Турција ама што се однесува до ноќниот живот имам слушнато дека во Бодрум има најмногу забави и дискотеки и е најекслузивно место во Турција. Плус на нет имам читано дека во Бодрум се наоѓа втората најголема и најубава дискотека во Европа ( првата мислам дека е во Лондон). Братучедка моја има одено на одмор во Бодрум и само влез во дискотека било 50 евра.
     
  15. Angel.in.dark

    Angel.in.dark Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    25
    За ноќниот живот немам коментар. :rock: :rock: :rock: Преубаво
     
  16. dan.i

    dan.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    jas bev lani na odmor vo turcija vo kemer, i mnogu ubavo si pominav. spored mene najubav odmor e samo tamu, ako se pravi sporedba megu grcija, albanija, bugarija pa i hrvatska
    :hai:
     
  17. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    јас сакам да одам на одмор во Турција. Можете да ми кажете колкуе скапо и колку пари ќе ми требаат?
     
  18. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Турција е место најубаво за одмор...за вистински одмор...освен Бодрум кој е побурен...другите се за вистински одмор и уживање..и во Турција добиваш најмногу за парите што ќе ги платиш...слободно отвори агенција, понудите и одбери си според џебот...ако немаш многу пари хотел со 4* во Кушадаси на база ол инклузив ти е најисплатливо и нема да згрешиш верувај....дури во Турција и хотелите со 3* се ок...за 5* не правам муабет...само во Турција влагаш во хотел, и излагаш од него без да платиш ни е една лира дополнително а ги имаш сите погодности, ако си ол инклузив зборувам, што ти е најисплатливо, затоа што таму крадат, и ако одиш на јадење, ако ти каже 5 лири кога седнуваш, никој не ти гарантира дека кога ќе станеш нема да ти речат 15-20 лири...за ова посебно внимавајте...така да многу посигурно и поефтино е да си ол во хотел, се ти е достапно...на другите места кај што одев, иако бев ол , сепак се доплаќаше де лежалки, де вода, де пијалок....ама Турција, посебно Кушадаси, се вклучено значи ,,се мноооогу вклучено,,....
    п.с за девојката за со кола што прашуваше...само Кушадаси мислам можеш да стигнеш со кола, а е доста далеку...12 часа и заморно ќе ти биде...и со автобус им било заморно иако друг вози..
    и не одете во хостели, разликата во цената е мала а во вредноста што ја добиваш за парите огромна...
    ТУРЦИЈА, ТОПЛО ЈА ПРЕПОРАЧУВАМ....
     
  19. valenTina.bT

    valenTina.bT Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    10
    Ауууу..прееубавоо !!Бев во Кемер и најубаво си поминав.Не памтам како се викаше хотелот ама памтам дека имаше 4 ѕвездички.Бев со уште 3 другарки и нејубаво беше во самиот хотел имаше журки до сабајле.Е сега кај што бев јас имаше камчиња а не ситен песока ама сепак плажата ептен убава. :rofl: :rofl:
     
  20. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    можете ли да ми препорачате некој добар хотел со 3 4 * кај шо е AI..