1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Турција

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од sarah.key, 6 мај 2010.

 1. sarah.key

  sarah.key Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  23
  Нешто ме фати еуфорија за одмор па викам ај да отворам една тема :)
  Ме интересира посебно Турција, бил ли некој и кај ?

  Приватно сместување може ли да се најде или сте биле во хотел ???
   
 2. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358

  Бев лани со моите. И супер е не ми се доаѓаше дома ;( ;( Сакам пак
   
 3. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  75
  Аууу даааа, совршено место за одмор! Јас бев пред 2-3 години, не баш на одмор него на семинар, но од тоа што го видов бев страшно позитивно изненадена. Услугата таму е одлична, има што да се види, плажите се прекрасни и башка шопингот таму дополнително ќе ти го разубави одморот :D Е сега, јас не би ти препорачала да одиш сама со другарка, сепак мислам дека ќе ти треба и машко друштво. Пред да тргнам јас на семинар од тука ми збореа пази, внимавај, немој да шеташ сама или да се оддалечуваш од групата, немој да послушаш некој ако те завлекува по продавниците дојди да пробаш ова или она, во кое и подоцна се уверив дека е така. Значи сред бел ден, во центарот на Истанбул ќе сретнеш сигурно едно 10 души кои ќе те завлекуваат и ќе ти нудат да се омажиш за нив, или пак да ти нудат пари за да те бакнат или да легнат со тебе :D Страшно! Во таа ситуација добро е да имаш машко друштво со тебе, дечко, брат, другар...што и да е. За сместувањето исто би ти препорачала да си одиш во хотел, поради горенаведената причина, ОПАСНО Е и незнаеш на што можеш да налеташ. Е сега тоа беше онаа, негативната страна на Турција, што е опасна баш за женски, но има милион позитивни страни. Ефтино е, луѓето се премногу услужливи и ако те бива за ценкање, можеш работите што сакаш да си ги купиш, да ги добиеш по половина цена :) Плажите и климата се фантастични, морето прекрасно... Места имаш еден куп каде да шеташ и што да видиш, значи совршено место за одмор. Кога се вратив од Турција, првото нешто што го кажав е дека моја наредна дестинација за одмор ќе биде токму таа, но за жал уште не го остварив тоа :D Можеби летово, кој знае?! 8) Значи ако си решила да одиш таму нема да се покаеш, ќе си поминеш екстра и не многу скапо, само пак ќе напоменам, внимавај со кого ќе одиш и НИКАКО немој приватен смештај, само хотел и преку агенција. Позз до тебе :hai:
   
  На Summerlover и ane.bella им се допаѓа ова.
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  Bev 2 pati vo Turcija i ovaa god. zdravje planiram pak. Mene mnogu mi se dopadja, prv pat bev vo Kusadasi a lani bev vo Antalija - Belek. Prekrasno e. Odam agenciski i vednas ke kazam deka ako sakate vo Turcija i agenciski togas samo preku Fibula, gi ima najubavite ponudi na hoteli, a najubavo e da cekate do posleden moment i togas da uplatite zasto ima golemi popusti. Privatno smestuvanje neznam dali ima, mada mislam tesko zastoa sto celi delovi od moreto i kvartali se otkupeni od strana na Rusite i se vo nivna privatnost...bez razlika ne bi preporacala privatno smestuvanje zasto veruvajte turcite se golemi trgovci ;), mada sto znam mozda i ima.
   
 5. sarah.key

  sarah.key Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  23
  Bev 2 pati vo Turcija i ovaa god. zdravje planiram pak. Mene mnogu mi se dopadja, prv pat bev vo Kusadasi a lani bev vo Antalija - Belek. Prekrasno e. Odam agenciski i vednas ke kazam deka ako sakate vo Turcija i agenciski togas samo preku Fibula, gi ima najubavite ponudi na hoteli, a najubavo e da cekate do posleden moment i togas da uplatite zasto ima golemi popusti. Privatno smestuvanje neznam dali ima, mada mislam tesko zastoa sto celi delovi od moreto i kvartali se otkupeni od strana na Rusite i se vo nivna privatnost...bez razlika ne bi preporacala privatno smestuvanje zasto veruvajte turcite se golemi trgovci ;), mada sto znam mozda i ima.[/quote]

  A kade e poubavo antalija ili kusadasi :) i dali bese so avion ili kola, nie sakame da odime so kola za da prosetame malce ama mislam deka ke bide mnogu toplo
   
 6. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.186
  Пол:
  Женски
  Исто имам и јас отидено во Турција,Истанбул,прекрасно место е,за да се посети,веќе имаше во претходниот пост,дека таму луѓето се многу услужливи,па ке потврдам дека е така,јас бев со друштво,бевме сместени во хотел.Сметам дека е подобро во хотел,отколку приватно сместување,ми имаат кажано дека не е баш сигурно приватното сместување,сепак друго си е хотел,има луѓе,имаат обезбедување,значи секој хотел во Турција има обезбедување,најдобро тоа може да се реализира преку некоја туристичка агенција,меѓутоа не на своја рака.Јас кога бев,дека бевме група туристи и немаше никаков проблем,отидовме преку агенција и беше организирано,баш како што треба.Мене што ми се допадна во Турција,беше чистотата,нема шанси да видиш по улици ѓубре,се е чисто,да не зборам за трговските центри,продавници,секаде,буквално,кај Аја Софија,Плавата Џамија,палатата Бахче,за тоа немам коментар.Во глобала слично мислење делам со претходниот пост,јас пак би отишла,ама здравје,како ќе биде,ќе покаже времето,сепак убаво место е,има што да се види и треба барем околу една недела,незнам,можеби и повеќе од недела за да се види цел Истанбул.
   
 7. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  kaj ima najubavi plazi vo turcija??? mislam na pesocna plaza :)
   
 8. anije

  anije Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  39
  A kade e poubavo antalija ili kusadasi :) i dali bese so avion ili kola, nie sakame da odime so kola za da prosetame malce ama mislam deka ke bide mnogu toplo[/quote]


  Neznam za kusadasi ama vo antalija e prekrasno. Nie prestojuvavme vo hotel vo edna naselba Alanija mirno mestence cisto ubavo. Patuvavme so avion 1 30 saat i prekrasni pejsazi ima od gore. Prekrasno bese. Steta sto ovaa godina nema da mozam da si dozvolam za tamu :( ;( ;( inaku ako odis ubavo da si pomines :)
   
 9. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Сум била во Турција меѓутоа бев на екскурзија и не би можела многу да ти помогнам околу сместувањето,но бевме во Кушадаси,Измир,Ајдин,Истанбул и на други места.Си поминавме преубаво и е една преубава земја.Има многу места кои навистина вреди да се видат.Чистотата е на високо ниво и луѓето се доста културни.Доколку одиш обавезно посети го Aphrodisias сигурна сум дека нема да се покаеш.
  П.С : Има и преубави плажи кои не верувам дека ќе те остават рамнодушна. :)
   
 10. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  anije- a u Alanya ima ubav noken zivot?
  aj nekoj sto bil na turisticki mesta ( Kusadasi, marmaris, Antalija, Alanja )neka ni kaze kakvi se plazite i nokniot zivot.
  P.S ne me interesiraat kulturno istoriski spomenici uopsteeee! :)
   
  На Mr.Lover му/ѝ се допаѓа ова.
 11. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  A kade e poubavo antalija ili kusadasi :) i dali bese so avion ili kola, nie sakame da odime so kola za da prosetame malce ama mislam deka ke bide mnogu toplo[/quote]
  I na dvete mesta mi se dopadja. Kusadasi e pomalo mesto i se ti e na 5-10min so taxi, ubavi se plazite so siten pesok, poblisku e i Pamuk Kale...ima sto da se vidi. Antalija e poekskluzivna i poraskosna i tamu se ubavi plazite medjutoa po skapa e. Kade i da otides nema da zgresis.
  Jas bev so avion, samo i 1cas i 15min e patuvanjeto. Da e toplo e toplo e, lani vo Septemvri bev vo Antalija i imase nekoi 35-36 stepeni a vo ek na sezona e uste potoplo :) medjutoa blisku do moreto e vlazna klima taka da dobro se podnesuva vrukjinata. So kola ako odis imas mnogu za vozenje ke se iznapatuvate ama pak slatko pateshestvie ke bide ;)
   
 12. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  Kusadasi, Marmaris, Belek, Lara se so siten pesok, mnogu siten kako prashina,a Lara Kundu e so pokrupen pesok, medjutoa site gradsi plazi se so siten pesok a najubavite se vo Antalija.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  Plazite se fantasticni, so siten pesok se bar jas sto znam za Kusadasi, Alanja i Antalija, a nokjen zivot da ne zboruvam ima polno diskoteki, kafikji, restorani....ama skapooo eeee ali vredi za toj raskos. Ako sakas dobar nokjen zivot biraj hotel koj ke ti e poblizu do centarot na gradot. Sekoj hotel si ima svoja diskoteka taka da i da zaglavis eda vecer vo hotel nema da se pokaes, site imaat i barovi pokraj plaza i sekoja vecer ima nekakva zabava.
   
 14. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Јас не сум била во Турција ама што се однесува до ноќниот живот имам слушнато дека во Бодрум има најмногу забави и дискотеки и е најекслузивно место во Турција. Плус на нет имам читано дека во Бодрум се наоѓа втората најголема и најубава дискотека во Европа ( првата мислам дека е во Лондон). Братучедка моја има одено на одмор во Бодрум и само влез во дискотека било 50 евра.
   
 15. Angel.in.dark

  Angel.in.dark Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  25
  За ноќниот живот немам коментар. :rock: :rock: :rock: Преубаво
   
 16. dan.i

  dan.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  jas bev lani na odmor vo turcija vo kemer, i mnogu ubavo si pominav. spored mene najubav odmor e samo tamu, ako se pravi sporedba megu grcija, albanija, bugarija pa i hrvatska
  :hai:
   
 17. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  98
  јас сакам да одам на одмор во Турција. Можете да ми кажете колкуе скапо и колку пари ќе ми требаат?
   
 18. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.450
  Турција е место најубаво за одмор...за вистински одмор...освен Бодрум кој е побурен...другите се за вистински одмор и уживање..и во Турција добиваш најмногу за парите што ќе ги платиш...слободно отвори агенција, понудите и одбери си според џебот...ако немаш многу пари хотел со 4* во Кушадаси на база ол инклузив ти е најисплатливо и нема да згрешиш верувај....дури во Турција и хотелите со 3* се ок...за 5* не правам муабет...само во Турција влагаш во хотел, и излагаш од него без да платиш ни е една лира дополнително а ги имаш сите погодности, ако си ол инклузив зборувам, што ти е најисплатливо, затоа што таму крадат, и ако одиш на јадење, ако ти каже 5 лири кога седнуваш, никој не ти гарантира дека кога ќе станеш нема да ти речат 15-20 лири...за ова посебно внимавајте...така да многу посигурно и поефтино е да си ол во хотел, се ти е достапно...на другите места кај што одев, иако бев ол , сепак се доплаќаше де лежалки, де вода, де пијалок....ама Турција, посебно Кушадаси, се вклучено значи ,,се мноооогу вклучено,,....
  п.с за девојката за со кола што прашуваше...само Кушадаси мислам можеш да стигнеш со кола, а е доста далеку...12 часа и заморно ќе ти биде...и со автобус им било заморно иако друг вози..
  и не одете во хостели, разликата во цената е мала а во вредноста што ја добиваш за парите огромна...
  ТУРЦИЈА, ТОПЛО ЈА ПРЕПОРАЧУВАМ....
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. valenTina.bT

  valenTina.bT Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  10
  Ауууу..прееубавоо !!Бев во Кемер и најубаво си поминав.Не памтам како се викаше хотелот ама памтам дека имаше 4 ѕвездички.Бев со уште 3 другарки и нејубаво беше во самиот хотел имаше журки до сабајле.Е сега кај што бев јас имаше камчиња а не ситен песока ама сепак плажата ептен убава. :rofl: :rofl:
   
 20. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180
  можете ли да ми препорачате некој добар хотел со 3 4 * кај шо е AI..