1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор во Турција

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од sarah.key, 6 мај 2010.

  1. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    слушнав дека имало некои хотели нови по 10 евра од вечер се плаќало за спиење со појадок за во кушадаси и плус биле прекрасни. дали некој знај за некој од нив или пак некој др хотел препорачајте ми ама да не е мн скапо зш неам толку пари ова година хаха :D ама плажи да има со сите песок блиску.
     
  2. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    зш никој нема пишано ништо? ;(
     
  3. kate-84

    kate-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    14
    Lani bev vo Alanya , vo hotel so 3* AL. Cenata na aranzmanot bese smesna 400 evra so carter i taksite. Preubav odmor, Alanya ti e fenomenalno mesto za noken zivot , a za plazata da ne pravime muabet. Ne se plaka vlez vo niedna diskoteka, mozes da se cenkas duri i vo kafic i da pies dva koktela za 7 evra. Pijacka vo dikoteka ti e okolu 5 evra a vo kaficite i restoranite poeftina. Samo gledaj hotelot da ti bide blisku do centarot zasto Alanya e golem region.
     
  4. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Девојки секоја агенција има понуди за Турција, отворете видете, јас ги имам собрано сите па сега со другарките се договараме каде, кога итн.. сепак Турција е Турција нема утка во никој случај
     
  5. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    то да ама во агенциите земат дупло пари одколку да си организираш сама и да си обезбедиш место само треба да знајш од прилика цените и кај шо ти одговара да си резервираш на тел и мн поевтино ке платиш. кај нас агенциите скоро пола цена ја земаат за нив.
     
  6. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Како се вика хотелот во кој си била, и имаше ли бар на плажа? А кој период беше?
    Поздрав
     
  7. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180

    еве овде можеш да ги видиш хотелите и да видиш какви цени нудат и со нудат а со сопствен превоз планираш или??
    http://www.savana.com.mk/default.as...37-41a3-4cab-b041-cab95d32cd2f&menuID=0&mID=1
     
  8. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Со авион, многу е далеку
    Ги разгледав сите понуди, на памет ги научив :D ама не се баш сите хотели убаво објаснети, а и во агенциите не знаат со сигурност се да одговорат. Затоа прашав дали хотелот во кој било девојчето има бар на плажа? ;) Посигурно е кога ке ти каже некој што бил.
     
  9. kate-84

    kate-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    14
    Pa ne bi ti go preporacala mojot hotel nemase bar na plaza i ne bese kojznae sto. Nie odevme preku eurotravel agencijata, tie nudat epten eftini ponudi a isto taka i general tourist. ako sakas nesto podobro mora da platis mace poveke. Ovaa god gi gledav ponudite od Savana i ok mi deluvaat. Ti baraj gi promociite tamu moze da se najde nesto. I najbitno citaj komentari za hotelot na tripadvisor.com. Ako imas nesto sto te interesira prasaj. pozz
     
  10. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    [/quote]
    Pa ne bi ti go preporacala mojot hotel nemase bar na plaza i ne bese kojznae sto. Nie odevme preku eurotravel agencijata, tie nudat epten eftini ponudi a isto taka i general tourist. ako sakas nesto podobro mora da platis mace poveke. Ovaa god gi gledav ponudite od Savana i ok mi deluvaat. Ti baraj gi promociite tamu moze da se najde nesto. I najbitno citaj komentari za hotelot na tripadvisor.com. Ako imas nesto sto te interesira prasaj. pozz[/quote]

    Fala za informacijata, citam na tripadvisor. Ako ti tekne imeto na hotelot pisi go, da ne se zeznam :lol: :lol: :lol: :*
     
  11. GaGa-GirL

    GaGa-GirL Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    4
    Јас бев во Турција од 9 Мај па се до 31 Мај. Првите 5 дена ги поминав во Истанбул и бев сместена во куќата на една пријателка и стварно имаше што да видам многу убаво, само што не си многу безбедна ако испаднеш сама да се шеташ. Истанбул - огромен имаш кај да отидеш имаш многу да видиш ( Аја Софија, Султан Ахмет џамијата, Капали Чаршија, Таксим Сквер, Ташкан ...),а и цените не се многу високи. После тоа бев во хотел во Бодрум и таму многу убаво си поминав. Хотелот беше со 4* и мислам дека се викаше Тансел или така некако ,ама ТОП. Кога си дојдов дома не можев да престанам со споделување на импресии, така да , на сите ви ја препорачувам Турција за одмор, верувајте нема да згрешите!!! :) :*
     
  12. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Во Турција бевме пред 2 години и тоа во Кушадаси. Ако некој планира да оди, нека си уплати со овион, 50 евра поскапо е, ама барем не се малтретираш 24 саата :worried: Ама кога веќе ќе стигнеш таму...одма се заборава дека си се малтеретирала по патишта. Кушадаси е преубаво, мало ама се има во него, кафичи, дискотеки еден куп, на онаа улица не ми текнува како се вика, продавници, ресторани (макар што да си пазите што порачувате ако не јадете овчо :puke: ). Ноќниот живот е топ, забави до сабајле....
    Плажите се малце подалеку, ама тоа во зависност каде сте сместени, ако сте некаде низ центар за да стигнете до убавите плажи се оди со комбенца, а ако сте негде до плажа уживкајте си ;)
    Ако одите во Кушадаси, обавезно ангажирајте тура со брод, и еден ден потрошете во воден парк. Ние бевме во Aquafantasy...уф...пак ми се оди кога ќе помислам на тој ден...
    И да, како што спомнаа погоре, препорачливо е да се оди со машко, зашто турциве премногу се загледуваат, ама ако за рака се шеташ со машко, нема да те погледнат :rofl:
    Ви посакувам убав одмор...и се надевам ви дадов некој корисен совет
     
  13. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Бил ли некој од вас во Мармарис??? Ако бил нека пише некое искуство, било што ;)
    Поздравче
     
  14. etjena

    etjena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    52
    Мармарис е село. Мало, набутано со тесна плажа збиени лежалки. Има многу кафичи и дискотеки, слабо убави продавници, понечисто од таму не сум видела во Турција инаку е масовно посетено од травестити и хомосексуални парови, премногу е гужва. Не знам зависи каков одмор сакаш мене ич не ми се допадна. Секоја година одам во Турција на одмор ама Мармарис беше разочарување. Мој предлог е да си фатиш околу Анталија па Белек Сиде Кемер а особено Аланија и тоа не хотелите во градот туку тие со сопствени плажи а сепак блиску до ценарот.
     
  15. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Епа изгледа ке биде Анталија, јас сум повеќе за таму.
    Фала
     
  16. elena01

    elena01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали има некој што бил лани или ова лето за Гумбет, Бодрум - ме интересира како се цените и дали се плаќаат лежалките и чадорите на плажите? Служнав дека имало многу убави приватни плажи со влез (Xuma, Bianca Beach Club...)некој бил на некоја и да каже колку е влез, пијачка и сл. Планирам да одам за некој ден во Гумбет на одмор но не знам како одат цените. И ова со плажите дали се плаќаат лежалки ептен ме интересира. Поздрав и пишете
     
  17. kate-84

    kate-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    14
    Pa ne bi ti go preporacala mojot hotel nemase bar na plaza i ne bese kojznae sto. Nie odevme preku eurotravel agencijata, tie nudat epten eftini ponudi a isto taka i general tourist. ako sakas nesto podobro mora da platis mace poveke. Ovaa god gi gledav ponudite od Savana i ok mi deluvaat. Ti baraj gi promociite tamu moze da se najde nesto. I najbitno citaj komentari za hotelot na tripadvisor.com. Ako imas nesto sto te interesira prasaj. pozz[/quote]

    Fala za informacijata, citam na tripadvisor. Ako ti tekne imeto na hotelot pisi go, da ne se zeznam :lol: :lol: :lol: :*[/quote]
    kleoptara inn se vikase hotelot i imase mnogu deca dojdeni so nekoe igraorno drustvo i bese kako vo destko odmaraliste. baska i ne bese nesto posebno higienata u hotelot.
     
  18. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    [/quote]
    kleoptara inn se vikase hotelot i imase mnogu deca dojdeni so nekoe igraorno drustvo i bese kako vo destko odmaraliste. baska i ne bese nesto posebno higienata u hotelot.[/quote]


    Фала Кате за информациите :*
     
  19. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    Сакам само да знам дали има многу жени во Турција т.е. Аланија, Анталија, Кушадаси и Мармарис шо се топлес? Извинете шо во оваа тема прашвам, знам дека има тема Топлес ама ради тоа што гледам дека пишат тука тие што биле Турција затоа прашувам тука. Дали бројот на топлес е голем или редок???
     
  20. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Во Кушадаси на плажата лонг бич можеш да видиш секаков народ бидејќи е многу долга...а има да може да се види, ама искрено не баш многу често..еве да речеме 1 на 15 девојки :wasntme:
    на другите помали плажи, поретко.
    А ти зашто се замараш...сончај си се топлес, во големо туристичко место никој не се замара со тоа како изгледа и што прави другиот на лежалката...уживај!! ;)