1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одмор на планинско место

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од kuklicka55, 13 август 2011.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Obozavam planinski odmor.Sum zaboravila kako bese na more, odamna bese toa (lani letoto -Grcka, veze nema).Najubavite i nezaboravni odmori mi bile vo najpoznatite sumi na svetov.Nema more sto moze da gi zameni.
    Se izvinuvam na onie koj obozavaat da lezat na plaza i da se prepotuvaat, povremeno da izgorat. Dobro de , razbiram , treba da se pokazat pred narodot kako bile na odmor i pocrnele. Koga ke gi stretnes posle odmor(taze vrateni), zelno i milno te gledaat, so pogled, "prasajme kade bev na odmor".
    Za obozavatelite na planini
    Pozdrav
    [​IMG]
     
    На Tajnaotrovna и Tanjamm им се допаѓа ова.
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    kozuf planina delot odkaj gevgelija prekrasna priroda cist vozduh vredi da se otide
     
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Еее и тука каква боја се фаќа
    [​IMG]
    Сигрубе на 2000м н.в. Само што во лето нема снег и баш можеш да се сончаш со кратки панталончиња и маичка, иако имаше и луѓе што се сончаа и по прслуче :lol:.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Како помлада синоним за одмор ми беше плажа, сонце, крем за шлапање, мисла како да се потемни
    Како поминаа години, така одам на планина.
    И таму има забава
    Еве годинава бев и на планина на одмор т.е. кратки одморчиња, и да Ви кажам сега сум голем поборник на планина-одмор...
     
    На Dust, Tajnaotrovna и toogood им се допаѓа ова.
  5. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Јас обично гледам да направам комбинација и од море и од планина.
    Тогаш ми е најубаво. А истражување на планини преферирам повеќе од лежење на плажи.
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    Од тие малку места што сум ги посетила, со задоволство би ти ги препорачала Тара и Златибор како планински места каде можеш да си наполниш батерии и да си поминеш преубаво. Чист воздух, преубава природа, стануваш сабајле во 7 наспана. Башка, српска работа - секогаш ќе бидеш не најадена, туку прејадена и тоа со вкусна храна. На Златибор не се сомневам дека главен специјалитет ќе биде сувомеснатото (не успеав да го посетам кога бев на Тара). Кој бил на Златибор - презадоволен е.

    Уште едно место, така планинско и убаво што го препорачувам е Пролом Бања. Исто убава природа, фини места за посетување, чист воздух и нормално, бања со сите нишани (солени соби, парни бањи, сауни и многу други чуда). Јадењето е исто - типично српско (ама не гледам дека наши луѓе се бунат :lol:), а само тука ќе можеш да го пробаш Пролом пивото кое има посебен вкус, бидејќи таму водата е алкална. Во хотелските соби ми се допаѓа што има цело време топла вода, и тоа онаа бањската, која може и да се пие без проблем (можеш да си побараш на интернет за благодетите по здравјето :)). Тука прв пат видов колку сапуница се прави со обичен сапун кога се миеш со таа вода :D.

    Ете тоа се моите предлози.

    (Знам дека сето ова звучи многу пензионерски, ама премногу прија.)
     
    На Dust, ph.orhideja, 1209 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Јас повеќе сакам планина отколку плажа. Уживам кога шетам по ливадите и шумите а неостварена желба ми е да останам барем еден викенд на планина.
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас за планински одмор преферирам Бугарија. И на Копаоник е убаво но е многу поскапо.
     
  9. real-man

    real-man Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    439
    Пол:
    Машки
    Borovec ili Pamporovo top mesta vo sred suma....na 1500 m se hotelite..
     
  10. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Препoрaкa зa викенд нa плaнинскo местo, oсвен Бел Кaмен-Рaдoвиш, Крушевo и Мaврoвo?

    Дa ми кaжете вили,цени, предлoзи,искуствa. Мoже вo ЛП.
     
  11. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    aj pomosh okolu nekoe planinsko mesto kade moze da se. iznajmi soba i primaat mileniche ve molam?
     
  12. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    А зошто да не:) кој рекол дека одморот мора секогаш да е на море или езеро?
    Јас сум заљубена во Златибор и со задоволство би се вратила таму пак и пак сеедно во кое годишно време.
     
    На ph.orhideja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mari4e.19oo

    mari4e.19oo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    10
    Preporaka za smestaj na zlatibor?
     
  14. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.636
    Допаѓања:
    152.357
    ајде да ја раздрмам малце темата
    Банско,Боровец или Пампово?????
     
  15. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Боровец е мојот избор последниве неколку години.И оваа зима исто.
    Ист хотел,исто друштво,во проширен состав.
    Ми се допаѓа што си на сама планина,не треба да се возиш со гондола за да стигнеш до терените,ниту да палиш кола,зошто има многу хотели на самите терени,а од секој хотел има организиран превоз до терените.И да не скијаш,убаво е само да шеташ низ борова шума.
    Последните две години приметив многу гужва.
    Како скијачки центар е одличен.Патеките се убаво средени,означени,има топови за вештачки снег,супер е организирано.

    Банско е многу поголемо и преурбанизирано како место.На секој чекор се градат нови хотели.Многу продавници,кафани.
    Терените се одлични,а за да стигнеш до нив или одиш со кола или се возиш до гондола,па после скијаш.

    Мене Банско ми е дестинација повеќе за на викенд.

    Хотелите се секаде супер,храната многу убава ни се погодила каде и да одиме,топли,чисти спа центри.Бугарите имаат многу да понудат,треба да учиме од нив зошто и ние имаме скијачки центри што за жал се далеку од бугарските и по цена и по организација и по услуга.

    Пампорово не сум била, ама сум чула доста пофални зборови.
     
    На LivingGlam и Sesil им се допаѓа ова.
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.636
    Допаѓања:
    152.357
    кој хотел го препорачуваш во Боровец?
     
  17. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Зависи дали сакаш хотелот да е на самите терени или малку подалеку па да си одиш со нивни превоз.
    Сите се убави и го нудат горе-долу истото.

    Во центарот,непосредно на терените се Ајс Енџелс,Јанакиев и Флора.И Рила како најголем.

    Малку подалеку се Лион,Радинас веј,Феста Чамкорија,Винтер Палас.

    Јас повеќе сакам помал фамилијарен хотел,овие набројаниве се од тој тип,со исклучок на Рила кој е преголем,ама има совршена локација.

    Има и уште еден хотел,Јастребец, кој е полуксузен и се наоѓа на друга страна од овие хотели,на самите падини.,на други скијачки терени.

    Отвори некоја агенција која нуди понуди за зима во Бугарија и ќе ги разгледаш сите хотели.Не се многу на број како во Банско.
     
    На Dust и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  18. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    Планина :inlove:
    Не би се двоумела ни момент помеѓу плажа и планина.
    Често кампувам.
    Шатор, лежалка, точак по планински патеки, берење печурки и чаеви, летање... Рај :inlove:
     
  19. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Секоја година есенски период (обично во октомври) мене ми е резервиран за во планина. Лани бев на викенд во Лазарополе, ме изненади колку е прекрасно. Го обожавам чувството кога дишам чист воздух. Галичник исто е добра дестинација за опуштање. Маврово ми е најомилено во државава, кога сум таму се чувствувам како дома не знам зошто. Изобилува со прекрасна природа, идеално е за шетање покрај езерото. Надвор од државава јас би го издвоила Лутраки во Грција - сум била неколку пати, обично одам за време на зимски период да уживам во топлите извори, а околу мене да гледам шума. Од Грција исто би ја спомнала Вигла во близина на Лерин иако тоа е ски центар. Исто така добар впечаток за планински одмор ми остави и Банско.
     
  20. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Има некаде некои понуди за дочек на Нова Година на планина во Македонија?