1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Односот брат - сестра

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од baby87, 13 март 2010.

 1. baby87

  baby87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  8
  ne mozam da pominam den bez da gi vidam bar na 2 min...............GI SAKAMMMMMMMMMMMMMMM
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Јас имам постар брат, ама искрено воопшто не сме блиски. Така е тоа уште од мали кога бевме. Кон мене го има само оној заштитнички однос на постар брат. Ништо повеќе. Можеби затоа што сме 4 и пол години разлика. Се надевам дека ќе станеме поблиски, а мислам дека ќе бидеме и приморани, со оглед на тоа што од на есен ќе треба заедно да бидеме на стан во Скопје.
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.640
  Допаѓања:
  149.308
  Ај мрш на фб со глупиве групи и теми...
  Ај постави тема ко шо треба,а не вака...
  За сите оние,сите оние,сите ние,сите вие,сите вакви или онакви...ова не е фб и пишуј црно бело,боите се стаени за лиги да ти праат и постави убаво прашање на темата!
  Ајт!
   
 4. lina2

  lina2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  2
  А што со оние кои ги немаат :?: Кого тие да сакаат толку многу :?: :?:
  Или да продолжат да си патат од страв да не останат сами во животот,па така мора да ги прифаќаат сите т.н. пријатели кои би можеле да им заменат братче или сестричка :?: :( Да тажно е малце да си во таква ситуација.
  Денес секој не ти е пријател барем секој пријател не е искрен пријател.
   
 5. baby87

  baby87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  8
  ako ne ti se pisuva na temava tvoj problem ama ima luge sto premnogu si gi sakaat sestrite i brakata..........ima sekakvi temi na forumot ako ne sakas na ovaa tema klikni na druga..............a ne si ti nikoja i nisto da ni kazes kakvi temi da otvorime.............mislam deka vredi da piseme za odniosot so nasite braka i sestri ..........pa makar i eden zbor..........aj pozz
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 6. marinela20

  marinela20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Браво алал да ви е....:))
   
 7. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.448
  :clap: :clap: баш така...одма ми зазвуче ко група од фб..........ама тоа ти е......... :Down:
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.695
  Допаѓања:
  65.010
  Пол:
  Женски
  Сите оние... :lol: Леле стварно ако поставувате тема поставете ја со конкретна цел. Па што да се коментира овде? Или само да се приклучиме на групата? :lol:
   
 9. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Прво да казам на темава,а после и друго ке додадам.
  Јас немам ни брат ,ни сестра и сум тажна поради тоа.
  Осеќам во многу ситуации дека сум сама на светот.
  Многу често ми треба совет,подршка ,утеха ,а освен мајка ми ,немам никој ,кој може да ми го даде тоа.(секако не мислам на мојот сопруг и син,тие се друго!)
  Кога бев дете и после ,во животот,ми беше интересно се да имам за нијанса повеќе од другите деца ,бидејќи немав со кој да делам,ама после сфатив дека воопшто ен е убаво да си единствено дете.
  Јас сакам да има 3 деца ,ама тешко ,со оглед на стандардот наш насушен.
  Секако дека ,ако даде Господ би имала уште едно дете,барем,ама потаму...
  Сакам да додадам,дека среќни се оние ,кои имаат брат или сестра.

  П.С.
  Многу ме нервира што на теми ,кои не им се допаѓаат,писшуваат цленови на овој форум и целта им е да критикуваат и да омаловажуваат.
  Мој совет е да си пишат таму кај што им е интересно,а другите теми -ЗАОБИЃИ!
  Нема потреба да се критикува некој што се потрудил нешто ,добро,да направи ,туку треба да се цени неговиот труд.
  Доколку не ни се допаѓа темата ,одиме на друга...simple as that!
   
  На Lolo5, Gioia, LittlePinky и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.640
  Допаѓања:
  149.308
  За тебе сум Никола Тесла...и во моментов ми е жал што сум ја измислила струјата за да секој може да има дома,прво за да почнат да се читаат книги и да се обавуваат основни активности по дома(непродуктивно употребена во случајов),второ телевизор (кој за жал бил употребен за гледање на емтиви),работи на ента дигнати,за да на крај чудото на 20 век,интернетот и за секој да може да го употребува,а при тоа да не дознае дека не поседува култура за такво нешто.
  Јас немам против да пишете за односите со вашите сакани,впрочем има тема за однос мајка-ќерка која е супер поставена и се дискутира,а не оваа ко на битпазар да си .
  Шо да пишам?!
  Лилеееееееее ма4е,закон си,супер по33ок?!И јас ги сакам моите,ептеМ,пуни4ко!!!
  Кисс4е!
  Се знае како се поставува тема и немаше да ти се обратам вака лично (пошо културата не ми дозволува,не те ни познавам всушност),ама гледам ти си дозволи,па да ти го направам меракот.Не се пишува еден збор на форум,две реченици се супер за да истакнеш што мислиш,макар и да пишеш кој од вас купува млеко и леб од сабајле.
  И не ми се обраќај повеќе...
  БејбиKети гледам нешто на пик сум ти во задно време после темата два-три реда,па индиректно некако и тука ме повика.Прво,не омаловажувам,темата е супер,ама како е поставена...фејсбукерски,хајфајвоски...Би се надоврзала и на други работи од претходно,ама не е ни место,ни време,а баш би било супер да се продискутира околу нив,да ни биде појасно.Во принцип сакам чисти односи.
  Што се однесува до темата,немам ни брат ни сестра,растена сум со братучеди и братучетки,во ниеден момент ne ми фалело друштво.Благодарение на тоа не станав себична и разгалена,туку баш напротив и ќотек јадев од нив и морав да се борам за нешто што треба да биде мое,а пред други деца се браневме еден со друг,а бога ми и доста ќотек сум удирала ако некој ми го закача помалиот братучед и секогаш ако нешто сум добивала сум го делела со нив или сум викала,а за бато?!Криво ми е што немам баш брат или сестра,затоа што сепак близината е друга,иако со овие од јутра до сутра сум делала моменти.
   
  На MotherMonsterI, Marence.D и Monna.Monna им се допаѓа ова.
 11. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  може малце е лошо формулиран насловот ама темата е супер :up:
  јас имам и брат и сестра и ги сакам мноооооогу и кога ќе ме прашаат кој повеќе сакаш неможам да издвојам, двајцата исто ги сакам :D :D :D
  а околу мене имам пријатели кои се единци и знам како им е....дефинитивно е поубаво кога имаш брат или сестра затоа што никој колку и да ти е близок пријател неможе да го завземи тоа место во твојот живот :)
   
 12. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  БејбиKети гледам нешто на пик сум ти во задно време после темата два-три реда,па индиректно некако и тука ме повика.Прво,не омаловажувам,темата е супер,ама како е поставена...фејсбукерски,хајфајвоски...Би се надоврзала и на други работи од претходно,ама не е ни место,ни време,а баш би било супер да се продискутира околу нив,да ни биде појасно.Во принцип сакам чисти односи.
  Драга Лилит ..
  Ако имам нешто лично против тебе ..да пукнам! :D
  Иако се насмејав сепак сум сериозна.
  Не значи дека ако на некоја тема сум пишала нешто пооштро дека имам нешто против тебе...па како?Јас ен те ни познавам!
  Само ми беше криво тогаш ,за што како ,ти пишав.
  Ке те замолам (ова сум сериозна и со најдобра намера) пиши ми лп и кажи ми се што сум згрешила ,можеби треба да ти се извинам,а незнам.
  Не сакам со никој да имам лоши односи,особено со оние ,кои не ме навредиле и јас нив.
  Кога пишав,овде,не мислев само на тебе,мада ....требаше можда и ти поинаку да ги формулираш твоите редови.
  Поздрав и пиши ми ,ќе те очекувам!
  Секое добро!
   
 13. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  Без сестра ми не можам животот да си го замислам. Секогаш сме тука една за друга за било што да се работи, и безусловно си ја сакам. И караниците кракто ни траат, за разлика од кога бевме помали често завршувавме со тепачка и плачка :lol: .

  Лав ју систер ;) :up: :lol:
   
 14. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Си имам брат.Четири години е помал,но како да не е.Многу сме блиски,го има оној заштитнички однос како кон женски род,сестра демек,ама си бара совет од мене,знае да си каже се што му лежи на душа,почесто.Ме слуша кога мене ми треба разговор од сериозен тип.Знае да ме ислуша,ретко да ме скара.И јас него.Ииии,секогаш ми попушта,ако се скараме(ретко,ама се случува)си прекинува и не се расправа.Паметно,а не како мене,правам криви дрини.
  Заклучок на се:без брат ми не можам ни десет минути.
   
 15. baby87

  baby87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  8
  dobro mozebi taka vi zvuci temata ama sakav samo da gi spomneme onie so ni znacat...........znaci za nasiot odnos poso imam drugarki koi posakuvaat da nemaat nikogo a pak onie koi nemaat tolku mnogu im falat i posakuvaat........jas imam sestra i porano ne idevme nikade zaedno celo vreme se karavme i imavme samo 5 min mir.....koga jadevme . sega otkako svativme kakvi se drugarki postojat nie nikad ne se delime...zatoa mozebi ako ima nekoj problem so bratot i sestrata mozebi mozeme da kazeme nekoe nase iskustvo i kako sme se spravile so toa. a takvi negativni raboti koj so i zaso so grupa ili ne najmalku otcekuvav...inaku odsekogas sum posakuvala postar brat ne znam zasto mozebi ke se custvuvam pobezbedna vo sekoj pogled.....pozzz
   
 16. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Имам сестра, постара од мене 2 год. Никогаш не сме биле она ептен блиски но, искрено да ви кажам кога крена на факс, многу ми недостасуваше а ја гледав на две недели.Немав со кого ни да се скарам :lol: Сега од октомври ќе ја гледам повеќе во Ск :)
   
 17. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  89
  Јас имам помало братче и го сакам највеќе...неможам да си замислам да сум без него,уште кога бевме помали јас му бев ангел чувар,најмногу го разгалив и сега некогаш знае на глава да ми се качи ама ако ми е од мене си е тоа,секогаш се му дозволував што и д посакаше ако бев во можност веднаш му го купував или наоѓав, е сега помалку му угодувам бидејки е голем веќе :lol: Тој пак секогаш бара совети од мене,во врска облекување,женски,излегување,учење итн. и секогаш и тој мене ми дава совет и некоја услуга од него ако ми притреба секогаш ми е на располоагање.Некогаш знае и да биде напорен,пр кога бев на одмор 10 дена секој ден ми ѕвонеше да видел добра ли сум, како сум,по досаден од мајка ми беше ама ако си го сакам таков и секогаш ќе биде моето помало братче и јас секогаш ќе се однесувам заштитнички кон него па и 50 год кога ќе стане :)
   
 18. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  imam brat postar od mene..no za zal veke 7 godini zivee daleku,preku okeanot :( ..mi nedostiga..koga bev pomala ne bevme bliski mozebi zatoa sto sme golema razlika ili poradi toa sto sredno i fax bese vo Sk..pa retko se gledavme..sum znaela i da izedam po nekoe kotece :) ..ama koga veke i jas porasnav :) ..koga pocnav da rabotam za nego-so nego (vo negovata privatna firma)nekako pocnavme da se zblizuvame...so tek na vreme veke i poveke..on mi e i tatko i majka..sto ke mi trebalo i sum sakala da imam ke mi kupese..doduse toa seuste go pravi,koga doagja na odmor tuka obavezno prasuva sto mi treba naracuvam i mi nosi..ubavo e da se ima sestra ili brat..sakale ili ne nasite roditeli ne se vecni..pa imanjeto blizok mnogu e potrebno
   
 19. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  93
  Имам сестра помала и ептен сме блиски, се си кажуваме една на друга, до душа ја сповеке и кажувам на неа ама невермајнд... Кога е на школо едвај чекам да се врати, досадно ми е дома без нејзе... Иако е помала, каде и даодам ја викам да дојде со мене, има некој што нејкат да чујат д аискочат со помали сестри, јас напротив, многу ми е убаво со неа... Многу си ја сакам
   
 20. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Немам ни брат ни сестра :( шмрц . . .Ко мала сакав многу, ама после тоа не. Си ги имам братучедите и братучетките да ми се живи и здрави уште многу години. :)
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.