1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Односот брат - сестра

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од baby87, 13 март 2010.

  1. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.251
    Пол:
    Машки
    Ama problemo e nejzinite roditeli mozebi ne se kako tvoite??
     
  2. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Она не кажа што мислат нејзините родители за тоа дали она да се исели.
    Проблемот е во брат ѝ,а основната вина за тој негов став лежи кај нивните родители.Не го воспитале добро штом си мисли дека му припаѓа станот и дека штом е женско мора да знае да готви и мора да готви.
    И да се нивните родители на негова страна,она не треба да попушти.Не треба да се откажува од она што ѝ припаѓа ако таа самата не сака.
     
    На fana, *Amethyst* и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.251
    Пол:
    Машки


    Kako i pripagja nejze, ako roditelite kazhat deka stanot e za nego?
     
  4. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    @Stark
    Зависи од тоа дали само ќе кажат или тоа ќе го стават во документ.
    Ако не го препишат на него,она може да си бара дел.
    А,имало и случаи во кои и препишаното било оспорено на суд,во зависност од околностите.
     
    На *Amethyst*, cresa-jagoda и Stark им се допаѓа ова.
  5. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Јас те разбирам во поглед на ова, затоа што животот не е нешто снимано во Холивуд па така лесно ќе се осамостоиш додека студираш.
    Особено во нашава држава каде луѓе не можат крај со крај да сврзат со две плати, а не пак студент да се вработи и да зема пристојна плата со која ќе се издржува во целост самиот/та и притоа да успее да се вложи доволно и во студиите.
    Да, важи.
    Само зад екран и на тастатура, решението е прелесно за некои.

    Останува советот Танче да се држиш понастрана од него, додека не ти се укаже можност да си заминеш. Не му готви и не се заморувај да се објаснуваш со него за било што.
    Само самостојното функционирање без да бараш ничија помош од било кој од домашните ќе ти го одржува мирот додека си таму.
     
    На Marija6165 и Tan4ence им се допаѓа ова.
  6. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    @Tan4ence Тане, ова не е обичен проблем. И искрено не е здраво Прво за тебе и твојата психа. Не е здраво воопшто да се плашиш од брат ти. И таа омраза, тој гнев. Има нешто труло во него пошто да ја мразиш сестра ти е друг левел... Најдобро е да игнорираш. Ама, како може да игнорираш некој кој ти преречува јадење?
    Јас би ти рекла дај му до знаење. И покажи му многу да не се к*рчи. А, ако дигне рака на тебе пријави го. Јас би постапила така. Пошто очигледно е дека не се разбира со добар збор. Искрено и мојов совет не е кој зне што.Пошто може ако го пријавиш да имаш проблеми со твоите дома...
    Имам дома чист пример. Дедо ми цел живот ме презира што сум женско. Секогаш на машките внуци им даваше пари, јадење. А, мене ме фрлаше на страна.
    Твојава ситуавија е озбилна со оглед на тоа што има и агресии. Не може да бидеш фин спрема секој, тоа го научив на потешкиот начин.
    Не мисли многу на тоа. Учи си, комуницирај со дечко ти. Не дозволувај со него да имаш конфликти ради проблемите дома. Дипломирај си и се надевам ќе си најдеш работа со пристојна плата и ќе се отселиш евентуално.
     
    На MoreNa-22, cresa-jagoda, SummerGirl и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Братми некако многу сака да се истакнува, а јас секогаш си го покажувам вистинското лице (во некои ситуации не). Се понаша како 10 годишно дете... Намерно го чека моментот кога мама и тато ќе се вратат од работа и почнува да ги брише прозорците да ги мие садовите... Јас и целата куќа да сум ја исчостила тој го проверува секој детал 10 минути пред мама да си дојде од работа и почнува таму да чисти... И мама кога ќе си дојде од работа кога го гушка и му вели 'Така треба синко! А не како *моето име* да дремеш пред телевизорот или телефонот' И за тоа често се расправаме, јас му велам да не се прави паметен само пред луѓе туку да си биди нонстоп паметен и да престане со овие глупости. Па 4 години и 3-4 месеци е поголем од мене... Но пак се сложуваме.
     
    На AngIv и Ackkaa ^^° им се допаѓа ова.
  8. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Колку им завидувам на пријателите коишто си се гордеат, си се држат со браќата и сестрите.

    Што ако ви кажам дека сестрата Теси нема добиено ниту една прегратка? И сѐ си наоѓав изговори, не голема разлика во години, не пубертет, не врска, не не знам што...

    И сѐ јас виновна оти помека сум и полесна на простување.

    Не ме сака ете.
    Прави изненадувања, финти, нешта да се чувствува убаво, сакано, бадијала.
     
    На Ketchup и Purplelilac им се допаѓа ова.
  9. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    4.647
    Имам брат, 11 месеци помал.

    Како мали бевме како куче и маче. Само се тепавме (и крвнички да не речам кога не не гледа некој) , навредувавме, трчкавме околу куќа, улица (и со ножеви се трчавме дури). Леле не можев да го сварам :D Скроз незрел беше. Јас со книгите цело време бев, тој сосема спротивно - само акнат надвор да игра. Со полиција 5 пати го имаме барано, не се прибираше дома и по 15 саати. Кога ќе отидевме да го бркаме, ќе се скриеше некаде кога ќе не види. Лудница :D

    Е сега, би дала и да ме шлакне шамар, само да го видам. Работи во странство, и не сме се виделе повеќе од година време. Со коронава уше толко сме ограничени, сакав да одам кај него, ама нема ни лет ништо. ;(
    Далечината не зближи ептен. Последно кога бев, колку плачеше тој кога ме испраќаше на аеродром, срцево ми се искина. Да ми речеше порано некој дека брат ми ќе плаче по мене, ќе му се изнасмеав во фаца. Сега сме нон-стоп во комуникација, и најдобри другари сме си. И ми фали страшно многу:u:
     
    На kukla21, AngIv, Billy Idol и 2 други им се допаѓа ова.
  10. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Исто како со комшиите.
    Без комуникација речиси.
     
  11. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Имам брат кој го сакав повеќе од се.
    Ми го уништи животот и здравјето, не сакам никогаш повеќе да го видам во животот.
     
  12. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Имам брат кој што ми е најдобар пријател. Секогаш тука за мене во било кое време за што и да е. Горда сум што имам брат како него :l::l::l::l::l:
     
    На elimkd, poenta, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Имам помал брат и ептен си се сакаме , иако не живееме заедно често знам да го викнам да гледаме филмови или цртани или ако зготвам нешто многу убаво го викам . Голема разлика сме 11 години и на моменти многу знае да ме замара посебно за инсталирање игри или такви работи поврзани со компјутерот што моите не знаат да му покажат ама секогаш му помагам без разлика колку и да замара :D имаме супер однос и секогаш сум тука да му бидам поддршка за се , да го подучам ако треба и да го искарам :D секогаш ми кажува дека сум најдобрата сестра и дека многу ме сака :l:.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.447
    Пол:
    Женски
    Јас имам брат, 4 и пол години помал кој по природа е иначе многу, многу затворен, тврдоглав и се буквално чува во себе, а не е интроверт. Има големо друштво и се истакнува, ептен е социјален. Само не покажува чувства и не споделува проблеми. Ние сме два спротивни карактери :)
    Тој е четири години помал од мене, моментално има 16 и е во пубертет и според мене е нормално да нема некоја блискост меѓу нас, но има поголема отколку пред година-две. Мислам (уствари се надевам) дека со текот на времето повеќе ќе се зближиме. Го сакам најмногу на свет :l:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Сестра немам:^), имам еден единствен брат постар од мене 2 год.
    Ако е потребно за него во оган ќе влегувам :muscle:
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Имам брат, помал 3 години. Уште од мали не се сложувавме, сакаше да се истакнува со тоа што мене ќе ме понижи или ќе ме клевети. Беше тужи баба. Така го викав. И тепачки имаше дома и плачки. Ама бидејќи тој беше малото галениче на мама, а јас татина ќерка секогаш јас бев во ќош бидејќи татко ми ретко беше дома. Бидејќи брат ми имаше здравствени проблеми и едвај преживеа имав разбирање зошто толку го пазат и го разгалуваат. Но ми паѓаше тешко. Се сеќавам еднаш кога јас се накашлав и мајка ми цела преплашена од другата соба праша кој кашла. Кога реков дека сум јас, некако и олесна и кажа дека супер штом не е брат ми.
    Сега кога пораснавме и кога минавме многу работи заедно поинакви ни се односите. Многу сме поблиски од претходно, но знам дека карактерот не му е сменет. Се уште сака да навредува, да се истакнува и да биде над мене. Веројатно бидејќи уште има 18 год, кога ќе го снајдат вистински проблеми мислам дека ќе се смени неговиот однос и поглед кон светот бидејќи се уште е разгален и се му е на тацна. Сепак го сакам и му помагам, а се случува и тој да ми излезе во пресрет.
     
    На thelittle17 и Осе им се допаѓа ова.
  17. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.653
    Допаѓања:
    116.443
    Пол:
    Женски
    Овде биле дискутирани и проблеми.
     
  18. Kerim

    Kerim Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    217
    Kako bi izreagirale ako vasiot brat/sestra vi kaze deka e gej?
    Ve molam mislenje?
     
    На Kaarina* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ќе паднам во несвес и после, ко ќе станам, ќе се фрлам во Вардар.
     
    На pikabu5, Angie1432 и Kerim им се допаѓа ова.
  20. Kerim

    Kerim Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2020
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    217
    Jas doziveav cuvstvo kako da mi soopstile deka nekoj pocinal ili napravil soobrakajna nesreka. Ne znam kako da go opisam toa cuvstvo kako nekoja voznemorena praznina panika. Informacijata mi e soopstena preku poraka ne znam kako da reagiram.