Односот мајка-ќерка

Дискусија во 'Дете' започната од Go-Girl, 11 февруари 2010.

 1. lavica23

  lavica23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  23
  темата ја погодивте ....има мн да се зборува ..но некогаш и зборовите не се доволни да ги искажеш чуствата ..едноставно прекрасно е да знаеш дека постои некој што постојано е тука за тебе ..за сите тешкотии за сите радости ..мајка ми ми е најдобра другарка но не треба да ги заборавиме и татковците ..јас не правам разлика ..ми се случува да не можам да заспијам ако има нешто што ме мачи или ако ми треба совет ..знам да ги разбудам и после излегување во град за да им кажам што се случило!буквално им се исповедувам за се и сешто, зашто знам дека ниедна другарка на светот не може да ми даде совет како нив ,како прво премногу добро ме познаваат и по погледот ме читаат ,и точно знаат што ми треба ! не можам да го замислам животот без нивно пристуство !
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.387
  Пол:
  Женски
  Јас мојата мамичка многу си ја сакам и ништо кај неа не би сменила .
  Понекогаш пробувам да се ставам во нејзина кожа, и си велам леле како успева: две деца , сопруг , размазена свекрва, работа , па без работа , па нова работа, па смрт на двајцата родители, па здравствени проблеми и што уште не.
  Затоа пробувам да и помогнам колку можам и еден ден кога ќе имам плата и пари обавезно ќе ја пратам некаде на егзотичен одмор :D :D :D
   
 3. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.468
  Majka mi e najdobrata majka na cel svet! :) Mn sum srekna zatoa so e tolku dobra, moderna, sovremena i polna so razbiranje i se mozam da i kazam. Imam drugarki so ne mozat da zborat za sekoja tema so majkite i mnogu raboti krijat od niv, a mene mi e mnogu lesno zatoa so so majka mi si pravime muabet za se, ama bas se. Ona znae se za mene, nisto ne krijam od nea i smetam deka nikoj ne moze da ti dade podobar sovet od majkata. Sekogas koga imam problem, nikogas ne kazuvam odma na drugarka,tuku prvo na majka mi i ona e sekogas tuka za mene. Mnogu si ja sakam. A by the way :) majka mi izgleda kako da mi e drugarka a ne majka, poso mnogu mlada izgleda i najubava e na cel svet :)
   
 4. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  390
  Мајка ми е предобра жена (не само кон мене, туку кон сите) и ја обожавам!
  Иако не сум толку блиска со неа, знам дека секогаш ми мисли најубаво и дека секогаш е тука за мене кога ми е потребна
   
 5. Bellla

  Bellla Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  10
  Добри страни на мајка ми - се грижи, излегува во пресрет кога е потребна нејзината помош, сака да даде, а никогаш да земе... Негативни има повеќе - преголем критичар, се замара со непотребни тривијални работи и другите ги замара и иритира на тој начин, малку неосетлива е кога тоа го прави во време кога мене мозокот ми врие од правење распоред на обврски што треба да ги завршам тој ден ... Ама таа е пензионер, па заборавила како е тоа да се работи :D

  Сепак, мајка како секоја мајка - не може да се занемари нејзината важност во животот на нејзините деца, напротив ... Ми се допаѓа што не сме блиски, не споделуваме интимни муабети и не сум барала никогаш мислење или совет од неа, така што самостојноста оттаму ми доаѓа. Исто никогаш не сме се гушкале и сл. така што и не знам како изгледа тоа, што не значи дека јас сега тоа не го правам со моето дете. Обожавам да го бакнувам и гушкам кога ќе ми дојде ете така :D
  Мајка!!!
   
 6. romanti4na.riba

  romanti4na.riba Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Мене кога ми е тешко мајка ми одма прашува што ми е зошто сум таква, дали се имам скарано со фраерот и сл. и мислам да не е таа се би ми било потешко зошто во тиа моменти ми е потребен некој за разговор да се излеснам и таа ми е секогаш на располагање и секогаш е до мене кога ми треба. Имам и другарки на кои им се исповедам цело време ама кога не сум со нив мајка ми е тука за да ме советува и на прво место ми е нејзиното мислење отколку на другите. Кога таа не е добро и јас не сум добро и кога се нервира ме боли душата и ми се плаче. Многу го сакам нашиот однос и сакам и јас да имам таков со моите деца било да се машки или женски. ;)
   
 7. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.487
  ЕДНА Е МАЈКА! :mrgreen:

  Ја сакам онаква каква што е. Ми ја подарила сета љубов на светов. Ме толерира, се грижи за мене, ми посветува внимание, никогаш ништо не ми недостасувало. Нема шанси во денот а да не се изгушкаме!
  Не можам да ја сфатам таа нејзина мајчина интуиција се додека и јас не бидам мајка.
  Знаеме да се потскараме.. малце инает од двете страни. Ама поминува. Нормално, нели :)
   
 8. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  566
  Јас сум многу блиска со мајка ми, како таа што знае да ми даде совет никој не знае. И секогаш е во право што и да каже се исполнува. Слободно можам да и раскажувам се. Денес баш и зборев колку згоден другар имаат комшиите над мене аххххххх колку е згоден и после се освестив викам божеее што ти зборам :lol:
   
 9. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  Многу ја сакам мајка ми. Жената е многу добра, гледа секогаш да ми угоди и прави се што може за мене и сестра ми да не ни недостасува ништо.Со неа не можам да кажам дека сум ептен блиска, но доволно за да и се доверам кога нешто ме мачи, или кога ми треба совет.Знае за дечко ми, но не и за мојот сексуален живот.Не сум и кажала зошто свесна сум дека таа во мене сеуште гледа дете и некако ми е срам :)
   
 10. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  170
  Нема доволно зборови кои би опишале колку ја сакам мајка ми.Таа е секогаш тука за мене,ми дава совет и критика за се.Секој детал од животот го споделувам со неа.Знае за сите мои дечковци,муватори,симпатии.Дури и кога нема да и кажам за некое момче дека ми се свиѓа додека не бидам и сама сигурна во тоа,таа веќе знае и ми вика планираш нешто со него и јас стојам ваква целата :worried:hock: Разговараме на сите теми.Многупати ме има советувано за машките и за сексот. Многу ми удоволува иако од пусти инает знаеме и да се поткараме-не трае долго лутината.Кога едната е тажна и другата е тажна,кога една е среќна и двете сме среќни.Сакам еден ден и јас да имам ваков однос со моите деца :) МАМ АЈ ЛАВ ЈУ
   
 11. Flying

  Flying Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  не сум воопшто блиска можеби затоашто имам постара сестра па со неа сум по-приврзана, или пак едноставно така се поставила...или па јас затоашто сум екстремно затворен тип не сум ја прифатила како личност на која можам да и кажам се...и верувам и ја прашувам за клучни моменти да ми даде совет плус...
   
 12. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  490
  Никогаш не сум ја почувствувала мајка ми како „најдобра другарка“ а и тој вид на однос го оставам за друштвото. Сакам мајка во вистинска смисла на зборот и мило ми е што таа така се им поставено кон мене. Не сме којзнае колку блиски, но секогаш знае да ми даде добри совети кога тоа ми е најпотребно. Убаво е чувството кога знаеш дека што и да ти се случи имаш личност покрај себе која секогаш ќе те сака и почитува :)
   
 13. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  973
  Допаѓања:
  3.013
  Мајките даваат најдобри совети во сите ситуации а што е најбитно најчесто и од искуство бидејќи и тие се ги прошле истите работи што ги поминуваме ние, проблеми со дечковци, другарки, школо. Многу ми недостигаат нејзините совети бидејќи не е веќе меѓу нас :( Кога почнав да пушам и правев финти ама ме откри одма од искуство :) значи нема потреба да криеме ништо од нив и тие се биле на наша возраст и тие работи и се познати. Нема ништо поблиско од мајка и затоа треба да го користите секој слободен момент на нив
   
 14. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  269
  se slozuvam so vajletblu, tie se edinstvenite koi ni posakuvaat se najdobro i ni davaat iskreni soveti i kritiki. no sepak jas ne sum tolku bliska so nea,ne znam zosto, znae za decko mi,i kazuvam sto mi se slucuva, za problemite no ne za sesto, mnogu bi sakala da zboruvam mnogu otvoreno so nea kako so najdobra drugarka no ne mozam :roll:
   
 15. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  so ova so go kaza violetblue za pusenjeto mojata majka me otkri posle 3 meseci ama to e pribidejki predobro me znae i nemozam nesto mn da krijam :/do pred 4 godini bov poodalecena ali posle mn greskiodnosot ni se smeni i sea sme ko najdobri drugarki mn sme slicni t.e skoro isti karakterno dvete sme najgolemi inaeti iako fizicki nemame niedna ista crta :)
   
 16. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.960
  Не сум блиска со мајка ми..имаме ок однос дури и на моменти знаеме да се судриме во мислења(она е многу поголем инает)..она така се поставила затоа што можеби ете е од постара генерација па и она со мајка и не била нешто блиска..едноставно односот е буквално мајка-ќерка..поинаков карактер е..јас немам намера да бидам ко неа..напротив здравје Боже кога ке имам свои деца ке настојувам да бидам блиска и да имаме другарски однос да ми кажуваат се да ми се поверуваат..нормално и ке бидам мајка во права смисла. :)
   
 17. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.160
  Пол:
  Женски
  Site vie go dadovte svoeto mislenje za vasiot odnos ..majka-cerka ..Jas sum majka no ne na cerka..
  Jas imam dva sina i mojot odnos so niv e recisi sovrsen.Pomedzu mene i moite sinovi nema tabu tema i pokraj toa sto se od sprptivniot pol...Cesto znaam so niv da porazgovaram za licni i intimni prasanja.Zasto da go baraat odgovorot na nivnite prasanja na nekoe drugo mesto- koga jas sum sekogas tuka za niv i mozam strucno i iskreno da gi posovetuvam bilo da se raboti za ljubov, obrazovanie, licni problemi i sto uste ne ..Gi razbiram vo celost nivnite godini,potrebi,pa neli i jas sum bila na nivna vozrast i seto toa sum go izziveala .Moite deca ja imaat celosno mojata podrska vo se nemaat nikakvi zabrani i ogranicuvanja.. no gledam deka od den na den stanuvaat svesni za mojata postapka vo odnos na vospitanieto i mojot odnos kon niv .dovolno mi e da gi poglednam i znaam sto gi maci .Vo celost mislam deka sum uspeala so niv ...da bidam drugar,drugarka,majka,i veren slusatel ,nivni zastitnik vo dobro i loso .Vo nikoj slucaj majkata ne moze da bide neprijatel na svoeto dete .
   
  На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  687
  Мајка ми е мојата најдобра другарка, ама во буквална смисла на зборот. Нема нешто што не знае за мене и за се во животот до сега ме подржала. Се надевам само дека и јас ќе бидам таква мајка еден ден... Дај боже.
   
 19. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.436
  Допаѓања:
  55.363
  Браво озбилнажена.

  Се надевам дека и јас ќе успеам да воспоставам ваков однос со моите деца.
   
 20. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.160
  Пол:
  Женски
  SE RAZBIRA DEKA CE USPEES PO TVOITE KOMENTARI GLEDAM DEKA SE RABOTI ZA ISKLUCITELNO TREZVENA LICNOST .
  KOJA ZNAE DA GI SOGLEDA RABOTITE OD POVECE AGLI.KOMUNIKACIJA ,OTVORENOST,DRUGAR SO SVOETO DETE I SE CE E OKEJ :lol: POZ