1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Односот мајка-ќерка

Дискусија во 'Дете' започната од Go-Girl, 11 февруари 2010.

  1. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Сметам дека односот мајка - ќерка е нешто можеби е незаменливо,бидејки мајката е единствената личност која може искрено да ти помогне за се и дека никогаш нема да те остави на цедило,сега незнам можеби има во светов и такво нешто,односно мајка која е неодговорна спрема своето дете.Можам да кажам дека со мајка ми сме блиски,искрено повеќе им верувам на своите родители,отколку на другарки,значи сакам се што и да ми се случило да и кажам на мајка ми,во животот нема да си дозволам на другарка да и се доверувам за се,затоа што сепак мислам дека мајка ми може најдобро да ме разбере.Така да многу вешто ги кријам од другите своите тајни,зборам за работи за кои сметам дека неможам да ги коментирам со други,ако сака некој да ми се довери,нема проблем ке го сослушам,но јас некому целосно да се доверам нема да се случи,затоа што цврсто верувам во тоа што го мислам.Понекогаш некои луѓе не се отворени спрема мајките заради самиот нивни авторитет мајка,но сепак таа е личност која доживеала слични или исти работи како нејзиното дете и нормално дека би го разбрала своето дете.
     
  2. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Има разлика од мајка до мајка. Не велам дека нема мајки кој се пријателски настроени кон своите деца но мојата не спаѓа во тие мајки. Едноставно кога и да сакам да и се доверам за нешто она не е способна да го задржи тоа за себе. Значи само што ќе и кажам за некоја случка или доколку нешто ме мачи не само што нема да ме сфати туку веднаш ќе почне да ме напаѓа а и нема да помине многу време додека не му пренесе се на татко ми. Затоа веќе ништо и не и кажувам бидејќи во неколку наврати сум и кажала работи за кој сум и рекла дека сакам да останат меѓу нас но не поминале ни 10 минути таа веднаш ги пренела. И после кажете како да и се доверам. :( :( :(
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    и кај мене е истиот проблем лавче не си единствена значи кога и да сум сакала нешто да доверам после 10 мин ќе знаат сите и тоа ме мн нервира а ми вели јас сум ти мајка никој не може мене да ме замени јас сум ти као најдобра другарка...бла бла.. :?: и кога ми е потребен совет никогаш не сум добила на сите други ке помогне на мене не :(
     
  4. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    ahhh mamickaaa... kolku si ja baram nekogas... ne deka ja nema, no koga veke si formirate semejstvo, pa odite vo druga sredina, togas ke vidite kolku ke vi nedostiga... mnooogu cesto znam da si ja baram, duri mazmi nekogas se cudi i mi vika zosto tolku se sekiras, eve me imas mene... no ne e toa toa... mamicka e mamicka... i mene nekogas me nervirala koga me osuduvala za nesto, no sega sfakam deka za zal sekogas bila vo pravo... najtesko mi e koga ke dobijam menzis, i pukam od bolki, i mi nedostiga nejzinata griza, da mi iscedi limunce, da mi napravi cajce, da me pokrie, da me prasa dali mi e po dobro... da me gusne da me bakne... MNOGU MI NEDOSTIGA NA MOMENTI... ednostavno mi nedostiga nejziniot miris... i koga odam na gosti kaj moite, prvin edno deset minuti otkoga ke vlezam ja guskammm, ja baknuvam, i gi baknuvam ocite, ja mirisam... i se dodeka ne ja vidam so nasolzeni oci ne znam da prekinam... TE SAKAM MAMICKE!
     
  5. FuriousBaby

    FuriousBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    2
    Многу сме блиски, се и кажувам...иако понекогаш можеби ќе си речам -Уфф зашто и кажав сега 100 години за тоа ке ми збори :lol: ама сепак си ја сакам најмногу на најцел свет :rofl: ...пред некој ден замина на остров да работи и ќе биде таму 6 месеци :( иако поминаа само неколку дена премногу ми недостига и не знам како ќе издржам дури 6 месеци ;( но сепак се тешам со тоа дека и јас ќе идам натака летово :)
     
  6. shy

    shy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    РАСТРГНАТА

    Е па вака форумџики!Мојот однос со мајка ми е одличен.И на моите другарки им е познато тоа, но имам имам приметено како неколку пати ми замеруваат, па дури и критикуваат за тоа. Викаат,,Како можеш се и кажуваш на мајка ти?,, итн...
    За да биде проблемот поголем и тие се многу блиски со своите мајки, и имам забележано дека нивните мајки знаат за некои мои длабоки тајни кои во поверење сум им ги кажала на нивните ќерки.
    Кога ќе им го потенцирам тоа, тие викаат дека не се блиски со нив иако претходново го докажува спротивното и пак топката ја свртуваат накај мене.
    Кажете ми дали треба да не бидам толку блиска со мајка ми или да го променам односот со другарките???
     
  7. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    не мора да им се доверуваш на другарките кога ја имаш мајкати.
    Верувај - на другарките твои полесно им е на нивните мајки да му ги доверат проблемите,тајните од другарките отколку нивните.......сепак бидиси блиска и со мајка ти и со другарките , но не до толку блиска со другарките па да им кажуваш некои твои тајни што мислеш дека не треба да ги знаат сите..
     
  8. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Јас би ти дала совет да не им веруваш на другарките и да не им кажуваш се, затоа што очигледно е дека ти љубоморат затоа што имаш добар однос со мајка ти, а од друга страна ги издаваат твоите тајни што си им ги кажала во поверение. Самото тоа ти кажува дека не смееш слепо да им веруваш на нив. На другарки никогаш не се кажува буквално се. Од мајка никој повеќе не може да те разбере и никој не ти мисли подобро.
     
  9. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    мој совет е да бидеш блиска со мајка ти затоа што таа ке ти помогне многу повеќе кога ке се појави некој проблем отколку другарките ,ја незнам какви се тие другарки да и кажуваат на мајка им за твои работи што во доверба си им ги кажала :^) биди блиска со другарките,излегувајте забавувајте се но не им се доверувај затоа што или ќе те издадат или ќе ти се потсмеваат никако не им ја отварај душата и срцето дури и да имаат лик како светици или да се прават наивни и повлечени да знаеш дека таквите први ке ти забијат нож во грбот пс мајка најдобар и единствен другар без интерес
     
  10. CherryBerry

    CherryBerry Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2010
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    132
    Па не гледам зошто да бидеш растргната :?: Ако си блиска со мајка ти остани си таква.Дефинитивно барем она нема да те зезне и да раскажува на други тоа што си и кажала како што прават твоите другарки.И јас сум блиска со мајка ми,но сепак не и кажувам баш се.А тоа што твоите другарки им кажувале работи за тебе на нивните мајки мислам дека не е правилно.Сепак ти нив си им се доверила и не требало никој за тоа да дознае освен тие.Што ако станува збор за нешто сериозно и тие кажат па цело маало дознае.Затоа внимавај што кажуваш и особено на кој.Доколку имаш некој проблем што сметаш дека не можеш сама да го решиш или кажи го на некоја другарка во која имаш доверба или пак кажи и го на мајка ти-барем тајната ти е сигурна :) Но ете има работи што мислиме дека не се за ушите на нашите родители и мислиме дека само некој врсник ќе не разбере,па ако имаш некој проблем за кој не сакаш баш никој да дознае-ние на форумов ќе ти дадеме совет,а така никој нема да знае дека се работи за тебе ;)
     
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Ние сме чудна спротивност со мајка ми кога се работи за прашањето вкус на нештата.
    Таа не сака детали, накит, цвекиња (ќе речете нема жена што не сака цвеќе - еве ви велам има, ако имате вишок саксија, пратете ја на умирање, адреса во ЛП давам :lol: ), јас од друга страна сакам китење со вкус, сакам бижутерија, секакви додатоци, некогаш и одам over the top на граница на невин ексцентризам, на што таа чудно превртува со очите. |(
    За некои работи јас сум полиберална - хомосексуалци, Хитлер :D црнци, рапери, мешани бракови, а мајка ми вели строго НЕ, за други пак, за кои јас сум традиционална, мајка ми изненадува со ставот и размислувањето, некогаш е поопуштена и од мене. :^)
    Знае да биде инаетлива и просто ужива во реченицата - Ти реков! , што ме нервира. Мразам кога после караница очекува искрено извинување и објаснување зошто сум постапила така и зошто се каам и ајде сега да направиме и мини парада со балони за тоа едно фамозно извини. Јас не сум таков тип, ама таа е.
    Инаку, не е опседната со тоа дека има дете, не е таква душебрижничка да врти по 30 пати во денот, да ме потсетува да се облечам ако дува, или да не седам на бетон да не ми настинеле бубрезите :D И тоа го сакам најмногу, не ме заморува ама воопшто.
    За интимата зборуваме ретко и обично јас сум иницијаторот, ако ми треба одговор на некое прашање, иако ретко се советуваме.
    Си го сака домот и е ретко приземјена, не-фантазерка, чуден спој на груба сила и плачка на најмали ситници и тривијалности, ко Бандини или некое детско песниче. |( :|
    Мамо те сакам! Ми кинеш живци и сигурно и јас твоите, не сме исти, ниту слични (само гласно зборуваме и двете), ама односот ни е одличен. :handshake:
    Еве ти едно цвеќе сега - :f: погрижи се за него! :rofl:
     
  12. shy

    shy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Им благодарам на сите со посоветуваа за овој проблем!!!!!!
     
  13. magnolia

    magnolia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    Порано со мајка ми воопшто не бевме блиски,си мислев дека постои само за да ме критикува,сме се карале многу ,се донекаде додека помина пубертетот. Се сменивме комплетно за една година,излегуваме заедно,знаеме да испиеме едно кафе заедно,да промуабетиме...сепак мислам дека откако имам дечко како да се смири некако,виде дека не кријам од неа такви работи а претходно секогаш ќе ме потпрашаше,што мене ме иритираше,но сега ја сфаќам. :D
    Знам дека зборовите кажани на нервозата додека сме се карале биле само во афект ,и горда сум на тоа што сега знам дека таа се гордее со мене,и што е свесна за тоа дека сум стабилна и амбициозна личност,што не подлегнувам на влијанија и имам свои принципи.
    Моите сфаќања со нејзините се различни,таа е доживотен традиционалиста,во некои работи се сложуваме во некои не,во тие случаи само климни со главата и преќути,не можам да очекувам од неа да смени 40 и кусур години наеднаш :)
    Премногу заштитнички се однесува,но можам да го поднесам тоа. Се на се,односот ни е одличен и само така нека продолжи.
     
  14. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.092
    Допаѓања:
    6.829
    Пол:
    Женски
    Со мајка ми имаме спротивни размислувања и сфакања.Додека јас сум романтичен тип што знае да ја цени љубовта,таа не се замара со такви работи-едноставно си е ладен тип.Не е емотивна како мене.Исто како кај гоу-не сака цвеќиња,саксии...Не носи никаков накит,само бурмата од свадба...Но сепак,блиска сум со неа и и кажувам за проблемите кои ги имам бидејќи понекогаш знае да ми даде интересен совет.Мајката е најдобра другарка,дефинитвно :)
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Итн... да не го цитирам целиот пост.
    Трендафилче, ние иста мајка да не имаме? :D :D
    Односот со мајка ми ми е скроз исти како твојот со твојата мајка.
    (Освен делот со цвеќињата - толку ги сака, што ниедно не и успева :D :D :D )
     
  16. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Истото!!! Ама ме изнасмеавте со цвеќињата! Мојата сака цвеќиња, нон стоп сади низ двор! :lol: Инаку многу различни ставови имаме за животот, јас сакам правдина ама таа и да греши вели дека е мајка и секогаш е во право! Глупости! во такви моменти го барам татко ми за помош! Мајка ми многу ме нервира понекогаш, премногу! А и јас неа! Кога не и е погодено нешто ми вика зошто не сум ја средила собата а јас сакам понекогаш да ми е растурена! :rofl: Али си ја сакам како мајка и не сакам НИКОГАШ НЕШТО ДА И СЕ СЛУЧИ!!!
     
  17. Echo

    Echo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Хахахаха, ме изнасмеавте со цвеќињава! И мајка ми обожава цвеќе, толку што мислам дека порано повеќе го сакаше од мене и брат ми, па кога ќе скршевме некое-го јадевме стапот! :rofl: А има толку среќна рака-ама што и да посади, се фаќа! Настрана тоа, значи на мајка ми порано и' бев невиден контраш. Воопшто не се сложувавме, немавме заеднички јазик во решавањето на конфликтите и многу ме нервираше. Инаку никогаш не била од оние типови мајки кои ги прогонуваат своите деца и им поставуваат било какви забрани. Мене ми беше све дозволено од нејзина страна, зашто ми викаше дека има целосна доверба во мене и сметаше дека знам што правам. И никогаш не ја изневерив во тој поглед. :)
    Другите ми завидуваа, зашто додека тие требаше во некое догледно време да си се вратат дома, јас можев да седам надвор до кога сакам, ама секогаш сум имала самоконтрола. Никогаш не сум ја лажела, особено за сериозни работи, зашто ме има фатено 1-2 пати, иста како инспектор е! Сака да си стојам на зборот, секогаш и сакала. Никогаш не сме муабетеле на интимни теми, тоа никако, а за љубовта што да се трудам да и' објаснувам (барем порано), кога имавме различни ставови. Од оваа временска дистанца, мислам дека све повеќе личам на неа (и добро е, ама и не баш секогаш :lol: ), а и доста се согласуваме. Сепак, и денес имаме различни ставови за многу работи, ама кога не се согласувам со неа, само преќутувам, па кога ќе се увери дека е грешка-плескам у фаца! Инаку, многу се отворив кон неа и почнав да добивам особено корисни и значајни совети за односот кон друг човек тогаш кога се фатив со дечко ми. Таа секогаш од прва ги проценувала луѓето и секогаш ми давала топ совети и ми ги отварала очите. Тоа го прави и до ден денешен и многу сум и' благодарна за тоа. Фала ти мамо и мислам дека нема да можам да живеам без тебе! :l:
     
  18. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    Однос мајка-ќерка

    многу ја сакам и ја почитувам мојата мајка,таа е мој идол,но не ја следам во многу нејзини постапки :* :*

    [​IMG]
     
  19. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Однос мајка-ќерка

    И јас ја сакам мајка ми најмногу на свет и отсекогаш сме имале многу убав однос.Таа ми е и другарка и мајка,можам се да и кажам било лошо или добро и секогаш совет од неа барам и најчесто ги прифакам советите.Млада е и размислува напредно со времето.
     
  20. sweetyears

    sweetyears Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    45
    Однос мајка-ќерка

    Многу ја сакам мама и мнооогу е добра и мила и љубезна и се нај нај во позитивна смисла.Секогаш тука за мене.Ај хев д бест мам