1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Односот мајка-ќерка

Дискусија во 'Дете' започната од Go-Girl, 11 февруари 2010.

  1. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    |( Мајка ми е напаст жива значи! Тежок инат, микрофон има голтнато,секогаш јас сум крива, таа секогаш е во право, дури и кога не е,и тако даље... Отворена сум со нејзе 100%, ама не сум блиска, знам се да и кажам, ама тоа е,и го кажувам зашто е мајка!...Едноставно се имам помирено со тој ФАКТ ДЕКА СМЕ 2 СПРОТИВНИ НАСОКИ и то је то!Со татко ми сум повеќе блиска, повеќе се разбирам, и не ме нервира!
    Едит- за врска НИКОГАШ не ми се мешала,тоа го поштувам! Современа е, за тие работи капа и симнувам, поготово за темата Секс, преголем либералец е :) Ама за другово..... |( Да не почнувам
     
    На Lolo5 и butterfly.mk им се допаѓа ова.
  2. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Мајка ми... многу си ја сакам!!! Од секогаш се грижела премногу, секогаш се да ни е удоволено, се прави само јас да бидам среќна, и секогаш ме подржува во се (се разбира не и во некои мои фикс идеи :D ) До ден денес ме чека да се вратам од излегување, макар било и 5 саат сабајле :D Во текот на денот ако подолго време не сум дома мобилниот знае да ми се испразни само од неа, ама ако не се бунам ... :) Инаку не сум и се отварала нешто многу многу за први и понатамошни љубови .. Незнам зашто е тоа така... Изгледа ко помала дека ми било срам :^) или што знам што па све со другарките, па така остана и сега.. Ама и она не ме напнува ... НЕ е таква све да сака да дознае... Ако и кажам нешто ок ако не пак ок :) И баш ми се свиѓа таа особина... За други работи сме си блиски многу, се си кажуваме... Алиии има моменти кога цела зграда ечи од мене, пошто така знае понекогаш од такт да ме извади ау тоа е нешто невозможно ( и тоа секогаш се некои банални работи |( )... Ама за максимум пола саат поминува цела нервоза и пак се си е по старо. Уште многу би пишувала, ама се на се ќе кажам само дека многу ја сакам и никој неможе за ништо на светов да ја замени!! :nod: :l:
     
  3. Dannyella

    Dannyella Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2010
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    17
    па вака... ние сме 3 ќерки на мама и татоо =) И двајцата се трудат да живееме пристоеен живот и ништо да не ни недостига ... Со мајка ми сум блиска , не премногу ... Секогаш знае каде сум и скоро секогаш со кого сум ... И помагам за се што ин треба , но тајни не кажувам ни на пријателките ни нејзе ... Си ги чувам за мене... Епа совет сакајте си ги мајките ... мајка е еднааа... тешко е коа ја немаа ...
     
  4. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
    Мајка ми .. Најмилото ми нешто на овој свет :)

    Незнам колку да пишувам,што да пишувам за да објаснам колку многу ми има помогнато.
    Таа ме научи да не гледам на животот со розеви очила,да не паѓам после секој пречка,да ги прифатам луѓето такви какви што се и да не пробувам да ги сменам,да не бидам завидлива зошто можеби некој нема нешто што го имам јас,ми ги даде најдобрите совети,ме разбира без да и кажам нешто :)

    Незнам зошто плачам додека го пишувам овој текст - можеби од среќа што не сум можела да имам подобра мајка - можеби од тага што ќе дојде време да се разделиме ..

    И се надевам дека никогаш ама никогаш нема да заборавам на добрите дела на таа жена што секојдневно бдее над мене - и се надевам дека во животот нема да ја разочарам и да не видам насмевка на нејзиното лице заради мене :)

    Не е совршена - никој не е совршен - но таа е моја мајка и ја сакам највеќе на цел свет :)

    Не ми е тешко да пишувам за мајката - се е искрено - само треба да потечат зборовите од душата ..

    Кога би можела да ја симнам месечината а и малите ѕвездички - секоја да ми исполни по една желба - И кога би можела насмевката да стои на моето лице секогаш ама баш секогаш би била најсреќна на светот.Но не - кога подобро размислам - јас сум најсреќна на светот - веќе те имам тебе !

    Те сакам мамичке :l:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Леле Батерфлај ке ме расплацес ;(

    и јас си имам мамицка Што си ја сакам мноооогууууу најмногу на цел свет, иако постојано сака да знае со кого сум, каде сум, ме тера да се здебелам, и уШте еден милион други глупости, и многу цесто доага до кавги за лубовцинја и такви неШта цела зграда еци, ама пред 12 години бев врзана за кревет до половина во гипс, бдееШе над мене и денје и нокје, и таа и татко ми, а секако и брат ми помагаШе, а да не споменувам дека цела своја заШтеда ја потроШи за моето Школување и од тато исто-за студии на факс, и пак не стигнаа сите пари, сакам да се вработам за да заврШам со факс, и пред се да и олеснам на мојата мамицка финансиски, оти теско е кога само едниот родител работи :sweat:

    Знам дека секоја мајка е добра, ама мојата мамицка е најдобра
    MAMICKE TE SAKAM NAJMNOGU NA SVETOT :* :inlove:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    За мојата мајка колку и да пишувам мислам дека нема да биде доволно. Колку пати и да сум и се лутела за многу работи и кога сум изнервирана и кажувам некои работи кои не ги мислам, сепак таа е највредното нешто за мене. Без неа не можам да го замислам мојот живот. Има претрпено многу работи. Многу не сака мене и брат ми и многу се труди околу нас. Некои работи ги чувам во мене и немам храброст да и ги кажам, но друго се' знае. Благодарна сум и што ме учеше уште од мала и она е заслужна за она што сум сега, а каква можев да бидам. Правев грешки, се сопнував на многу пречки и таа ми ја подаваше раката. И сега е така и се надевам дека ќе биде. Се караме и се учиме.
    Имаме слични вкусови и некои заеднички карактеристики. Кој и да ме види ми вели: Многу личиш на мајка ти. Доволно ми е само да помислам каква мајка имам. На моменти мислам дека повеќе го сака брат ми, но секогаш таа ми враќа со тоа : Ако ти го исечам прстот од едната рака и прстот од другата рака, нема ли исто да те боли?
    Колку и да пишувам неможам да ја опишам таа љубов, таа поврзаност. Знае на моменти добро да ме изнервира, но тоа не менува ништо. :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    мој идол,моја ѕвезда водилка во животот е мајка ми.голем човек за мене штом ми подарила живот.најдобра моја другарка на која неможам да и кажам не ,ама баш за ништо.моја гордост која многу ја сакам.имам прекрасен однос со мајка ми,најдобри совети кои не се застарени добивам од таа жена,го благословувавам денот кога ме родила и целиот живот ќе и бидам благодарна за тоа што сум денес,едноставно ја обожавам :$ :$
     
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.724
    Допаѓања:
    122.047
    јас со мајка ми имам одличен однос,откако почина тато се зближивме уште повеќе,и неможам без неа,иако сега живееме во различни градови.во најтешкото зеде сила иако и беше и нејзе претешко дури и највеќе,само за да не патам и јас уште повеќе
    ,се снајде и финансисики молеше и тропаше по сите врати само да можам да го довршам факултетот -а бев во приватна квота.продаде и кола и имот и све-само заради мене.пред мене се правеше силна а навечер скришно плачеше,,ја слушав и душата ми се кинеше.ја сакам премногу и све би дала за неа.секогаш сакам да ја изненадам и да и измамам насмевка.сите го свртија грбот,на маката никој не сака да ти помогне,нити да те ислуша како ти е тешко....се потешки и потешки мигови.. мислеа дека ќе им бараме пари,но се снајдовме .. ;( .ја направив среќна кога дипломирав -во јуни уште,и ќе се трудам уште толку да се гордее...ја сакам мамичка :inlove:
    Некогаш и ќе се потскараме ама неможам да и се лутам бе :lol: цел свет ми е...без да и кажам одма ќе осети што ми е и ништо нема да ми рече,одма ајде мамичка вари кафенце,па на шала ќе си купиме цигарчиња и двете незнамеме да пушиме така пафкаме :lol: ама се занимаваме демек со кафето...и да,и помагам за се! ќе и направам ручек,некоја тортичка, ќе исчистам се...и таа знае да ме изненади со некое поклонче-демек еве ти што си вредна ;) а таа го обожава цвеќето,па речиси секогаш се трудам а и поколнам цвеќе кога доаѓам кај неа :) и најголем критичар ми е,ама прифакам од неа се :P
     
    На Lolo5 и Teodora* им се допаѓа ова.
  9. elenastoimanova

    elenastoimanova Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Majka mi e super iako ponekogas znae i da se razvika i da se naluti sepak taa e super i se ja sakam NAJMNOGU so nea sum epten bliska se znae za mene se kazuvam ne krijam nisto od nejze zatoa i potpolno mi veruva.... do pred nekoja godina bev poveke povrzana so tatko mi no otkako toj si zamina vo stranstvo svativ deka edna e majka i taa se trudi sekogas da ni obezbedi se sto ni e potrebno..... ;)
    [mod-kirilica:v7c2m0dh][/mod-kirilica:v7c2m0dh]
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Мајка ми си ја сакам најмногу на светов!!! Ја имам најдобрата и најпрекрасната мамичка! Некогаш знаеме да се скараме, ама пак најмногу си се сакаме! Не сум воопшто блиска со неа, и кажувам ствари само ако морам и ако имам проблем, до тогаш си ќутам. Не е по нејзина вина, секогаш се труди да разговара со мене, пробала до сега безброј пати да разговараме и да ми даде до знаење дека она ми е најдобра другарка, ама мене никако не ми оди. Секогаш кога треба да и кажам нешто, се кочам целата, не ми излегуваат зборови од уста во тој момент. Многу ми е жал поради тоа, сакам да ја имам како најдобра другарка. И покрај тоа што не сме најдобри другарки кои се си кажуваат, јас пак си ја сакам најмногу!

    Те сакам мамичке моја најмила :l: :l: :l: :l: :l: :l: :l: :l: :l: :l:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Ја сакам мојата мајка, иако понекогаш знае да биде премногу голем паничар за секоја ситница. Неколку пати и имам кажано некои работи и не изреагирала онака како што јас сум очекувала и сакала, изреагирала спротивно. Веќе имам напоменато во еден претходен пост за мојата прва менструација која ја разгласи на сите :lol: .
    Немам другарски однос со неа, но сепак многу ја почитувам. И кажувам за некои работи, но за некои не- искрено не можам да ја проценам реакцијата, а не би сакала да ми се створи дополнителен притисок.
    Не е напорна жена, многу е мила и фина, не повишува тон.....но сепак мислам дека со некои ситуации можам да се носам самата :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Biggie

    Biggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Со мајка ми имаме супер однос. Другарски разговараме за се, но сепак се знае до каде да се оди и кој е кој. Како и секоја мајка во дадени ситуации знае да паничи, но тоа не е проблем. Можам со неа да разговарам на секоја тема и има големо разбирање. За мене знае .. доволно. Не и раскажувам од а до ш се, но сепак не можам да речам дека нешто кријам од неа. Многу е добра и забавна и дури другарките од друштвото многу ја сакаат.
    Некогаш не се согласуваме во се, но многу ретко имаме расправии. Кога ќе ја споредам со другите искрено и се чудам како може да е толку смирена :D .
     
  13. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    175
    јас и мајка ми сме два различни карактери,имаме различни размислувања и ставови за нештата...често знаеме да се налутиме една на друга...многу пати сум побарала совет,но не знае да ме посоветува...често нејзиниот совет е да попуштам ...многу пати ме критикува и ми ги префрла работите кои сум ги кажала...нашиот однос не е воопшто како шо јас посакувам :x многу работи не и кажувам,само заради тоA...секогаш таа е во право,а сите останати се лошите :D ...навистина ме живцира одвреме-навреме..и 5 минути да сме заедно ,ке се скараме...навистина не знам како да реагирам повеке...можеби нема чаре за мојата ситуација... :) сепак ми фали она прекрасно чувство кога знаеш дека најважната личност во твојот живот,поради која ти постоиш,е тука за тебе во секој момент,знае да те утеши и да ти даде совет...ама тоа е :)
    се надевам дека јас ке имам подобар однос со мојата керка...всушност тоа ми е и најголемиот сон засега...да си имам деца ,особено керкичка и со неа да си се однесувам најдругарски,баш онака како шо сакам да е сега односот со мајка ми :worried:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    одамна сакав да се истишам за оваа тема ама немав со кого
    јас и мама - север и југ
    секогаш е во право има ептен застарени мислења (а има 42 години) значи најмногу ме нервира реченицата: кај смеевме ние да му преречиме на родителите , вие сега ни поштовање немате ни па знаете на кој кај му е местото .
    да не спомнувам дека секогаш вика дека не ми е жал за неа дека повеќе го сакам татко ми . јас метам јас брисам прашина јас готвам јас мијам вагани јас варам кафе се јас и таа пак не е задоволна . цел ден е на компјутер и по 2 кути цигари пуши и + само што ќе си дојдам од фах уште не преслечена вика ај свари ми кафе :^) значи уффф косата ми се крева . да не правам муабет дека ако нешто не е по нејзино ако и се испулиш „настрана“ по нејзино аууу војна дома а за цигарите е тука стварно не можиш ништо да и речиш си имам дојдено од кафич за на ѓоспоѓата да и се донесат цигари. и стварно ен ми е јасно ако и речиш нешто шо нема да ја бендиса одма и се слошува глата ја боли притисокот и паѓа оффф веќе и тато не можи д аја трпи ја претерува . знае и да те избрука секаде каде ќе појдиме со нејзините „овие како јас што ги правам“- во слаткарница „вакви нели си купи од бугарија“-во бутик и сл. знае и да ме навреди ;( што се ми нема речено солзи ми идат еднаш бидејќи си дојдов дома во 02:00 ми рече дека сум курва ;( често знае и да крене рака на мене ;(
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Astrid

    Astrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    23
    Многу ја сакам мајка ми, иако не сум многу блиска со неа. ЗНам понекогаш да разговарам со неа за некој проблем но само ако таа почне прва. Тоа најчесто е кога ќе види дека ме мачи нешто, а бидејќи многу добро ме познава, секогаш знае кога нешто не е во ред, ама дури и тогаш треба од уста на ми ги влече зборовите. Мислам не е до неа, ни јас не сум ти некој отворен човек, кој се искажува многу. Сепак, подобра мајка од неа да бирав немаше да одберам. Не велам дека е совршена, понекогаш има застарени сфакања, но никогаш не наметнува став. Единствено што би сменила: стилот на облекување. Но чекај кој стил? :lol: :lol: :lol:
     
  16. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    ја сакам најмногу на свет...толку е добра несебична полна разбирање и ми е најголема подршка и ослонач во животот...толку добро ме познава што кога ке виде дека несум ок само ми вели; керко јас сум во соба ако ти требам нешто за да те ислушам помогнам тука сум...нема нешто што незнае за мене...а најинтересно е што и моите најдобри 4 другарки и кажуват се на неа и барат совети некогаш се зезат велат дека мајка ми е; ко советувалиште за љубовни семејни проблеми....еднаш ја прашав како тоа толку да е современа полна разбирање а се омажила на 19 год со првиот и дечко хихи а она мене само ми одговори; не е битно колку е човек шетан и иживеан туку е битно колку ти работи мозок и колку имаш во себе...и точно е тоа...многу си ја сакам и нема ден да не се чујам со неа на скајп и да не и кажам се...да има некоја диплома награда за мајки ни секунда нема да размислам одма би и ја доделила... те сакам мамичко моја најмила
     
  17. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Мојата мајка е незаменлива. Таа ми е најдобрата другарка. Разменувам се со нејзе и моите проблеми единствено и ги кажувам нејзе и секогаш добивам најдобри совети. каков би бил поинаку односот мајка-ќерка. Ниту една мајка на светот не му мисли лошо на своето дете. Таа го сака најдоброто за него. Се е друго добра глума. Кога ќе се извадат маските ќе се види одглуменото. САКАЈТЕ ГИ СВОИТЕ МАЈКИ НАЈВЕЌЕ НА СВЕТ. Јас сега едвај чекам да ја видам и да си поприкажеме.

    пс. Мамичконајубава ТЕ САКАМ.
     
  18. vodnicka1

    vodnicka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    35
    Мајка ми е жена борец. Таква мајка би посакал секој , не затоа што е моја туку што има квалитети на кои многи би и позавиделе. Мамо те сакам
     
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ја почитувам мојата мајка, ми помогнала безброј пати, ме подржувала за се , секогаш била тука за мене, ме сакала безусловно, не би ја заменила за никоја на светот, макар да се држам во резерва, не и кажувам се. Студентка сум во друг град, бруцошка, на почетокот ми се јавуваше по 5 пати на ден, сега само 2-3 пати, затоа не и кажувам се што правам, ќе ми звони по 100 пати на ден :) едноставно се грижи премногу за мене.

    Од друга страна имам еден проблем и мислам дека ова е најсоодветната тема да се обратам:
    Имам нередовна менструација, а последните неколку месеци имам и некој кафеав исцедок помеѓу менструациите, загора на се сексуално сум активна скоро 5 месеци, а бев принудена 2 пати да пијам Норлево. Многу сум исплашена да не имам некоја циста случајно и, недај Боже, да си направам некој проблем, па да не можам еден ден дечиња да имам. Ја замолив да ми прати плави картончиња за да идам на гинеколог, а таа инсистира да не идам во Ск, да си идам во мојот град . Сега, јас признавам дека гинекологот во мојот град е многу добар, ама од друга страна ми е навистина непријатно да идам кај некој што ме знае, а плус тоа и машко, затоа што сме мал град, а и мајка ми не знае дека сум сексуално активна, да идам на приватно не можам,(како што реков студентка сум) немам никакви примања и сите пари ми доаѓаат од мамичка, па нема шанси да не примети дека одеднаш сум потрошила чудна сума пари. Навистина не знам како да ја разубедам да ми дозволи да идам на гинеколог во Скопје.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Same here. :)