1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Односот на луѓето кон бремените жени

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 13 мај 2013.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Какво е вашето искуство, дали сте биле во непријатна ситуација?
    Ви стануваат ли во автобус?
    Ве пуштаат ли преку ред? Или слични случаеви?....пишете го своето искуство.
     
  2. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Јас морам да се пофалам, имам многу позитивни искуства на оваа тема... Искрено кога забременив, читајќи по некои форуми добив впечаток дека ќе биде хорор да се справувам со околината за време на бременоста. И психички се припремав за тоа...па можеби и затоа сум многу пријатно изненадена.
    Луѓето се многу пријатни, многу по љубезни, имаат разбирање.
    Веќе пишав, непријатно ми е кога постари стануваат во автобус за јас да седнам (иако има исклучоци, средноколците на пример, се каде каде по не обзирни)

    Административни работи завршувам веднаш, на инсистирање на останатите штом ќе ме видат, инсистираат да отстапат место, и до сега никој не се побунил ниту направил проблем. (Мм дури и се шегува дека одкога ќе се породам ќе ми купел перниче за стомак, за да обавувам шалтерски работи :D )

    Значи, во глобала задоволна сум многу, не се баш сите најобзирни но поголемиот дел се`. Можеби и затоа што бев спремна да се справам со многу лоши реакции, па сум вака пријатно изненадена.
     
  3. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Се додека не е видливо ама баш видливо дека некоја е трудница логично ништо од тоа.
    Ама и кога се гледа ништо посебно.Еве уште 10 дена ќе влезам во 7 месец и само еднаш еден човек ми стана во автобус повозрасен и тоа јас таму застанав понатака имаше можеби места (од дуплите автобуси).
    И толку засега ,а кај мене од 4 месец се гледаше бременоста
     
  4. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    толку убаво се почуствував денес кога влегов во автобус одеднаш 6-7 пензионери срипаа за да седнам, но само се насмеав им се заблагодарив и продолжив да стојам сеуште можам и не трчам да барам слободно место . уффф колку ми беше убаво на душата што ете иако мн. постари од мене ме испочитуваа и ми отстапија место
     
  5. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    и мене претежно ме пуштаа да седнам во автобус, а понекогаш и преку ред некаде, ама и не беа секогаш многу многу љубезни, кога чекав да се сликам за возачката имаше млади пред мене и никој не ме пушти може пола саат и повеќе се додека не им свика една тетка па ме пуштија да влезам, исто и во автобус еднаш незнам кој ден беше пензионери кога се возеа, абе мислам дека ќе ме потепаа... :D
     
  6. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Незнам што фаца сум ама и со првата бременост и со втората никој да не стане ниту еднаш
    Само некој познат и толку а тоа 1-2 да се случило од 9 месеци-трагедија ми се смачи во 8 ми си земав боловаље неможев веќе
    Си ветив дека освен да на трудни на никој друг не станувам
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Денес ужасно ме болеа нозете,а и плускавци ми излегоа, и влегувам во автобус, гледам жена 50тина години, седи на првото столче на второто 2 торби ставила.
    Културно и велам дали може да седнам на второто столче. А она уште дрска: неможам да ги земам тешки се. Добро велам спуштете ги доле. Вели: ааауу нема шанси. А ти да не си трудна па да ти станам? (не дека ми се познава,далеку од тоа - само така носев широчка блузичка), ама ми пукна филмот и и викам да! И не и не ги тргна торбите.
    Жената зад неа го слуша муабетот и ми вели седи девојко слободно...
    Абе да не ми беше лошо немаше ни да ја прашам за да седнам на другото столче.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dzanina

    dzanina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    291
    Допаѓања:
    117
    Jas ovde kaj sto zivejam obavezno stanuvat Koga Ke vidat trudna zena a ima i mesta posebni Za trudni Za invalidi i stari luge kaj sto mozat da sedat Ali da se sluci da nema mesto Ili da Ne si vo Toj del od avtobusot Ili ubanot togas odma stom Ke vidat trudna zena stanuvat vednas so toa Jas Ke nemam nikakov Problem ;)
     
  9. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    На почетокот мнооогу се припотресував за односот на колегите (имав и тема отворено овде за тоа, дека во време на грипови морав да носам маска на работа ради неодговорни колеги), арно ама како поминуваа деновите почнав да враќам во иста мерка и престанаа да претеруваат.
    За во автобус, можам да кажам дека пензионерите се одвретно себични, мене ми се случило со стомак пред една недела да ме тера да станам (имав ташна пред стомакот) и еден дечко од страна му се развика на пензионерот:"Ако е Вторник не значи дека и трудници треба да ве тинтрат у автобус" и замислете стариов низ заби опцу!!! Научив да игнорирам и коментари и нагаѓања на пол, и разочарувања дека не било машко, и напорни дебати за веќе решено име на бебето, и бабини деветини и СЕ!
    Мнооогу убава бременост си терам и не дозволувам ама никој со ништо да ми ја расипе. Си имам неверојатна поддршка од мм и за се е тука со мене.
    Уживајте и искористете ги сите привилегии :) особено во слаткарници периодов. Во Џино на пример кога и да ме видат да дојдам по сладолед, ми ставаат малку повеќе :rofl: истото ми се случи и на пазарче во Буњаковец. Во месара до сега неколку пати добивам најубави парчиња месо. Не е се така никакво, има и убави работи во бременоста. Искористете се! :devil:
     
    На Lolo5, Vetruska и anicka1anicka им се допаѓа ова.
  10. cherry-pie

    cherry-pie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    39
    Мое искуство во врска со темава мислам дека не како порано катастофа е односот со трудниците..Немам искуство за во автобус бидејки на почетокот коа останав трудна беше зимен период и секако со тоа доаѓа и период на гипови и ептен се пазев да не одам по автобуси. Пред некој ден бев до социјално да си земам плави картончиња и коа да влезам внатре кај шалтерите ужас, ги расипале апаратите со бројчиња и гужва еден тон, надвор се спремаше да врне а внатре мислиш облеката ти е мокра од влага и мн народ што заборава да се бања, ке паднев во несвест. И чекав ред како и сите други, коа останаа уште едно 4 души пред мене ми викаат ајде оди напред и во тој момент ми се избаци еден со едно мало дете и ми вика ај ја пред тебе ц ц ц ми вика ај демек јас со мало дете ауу и му викам а ја што сум трудна и сеа што прајме???и фино лепо си се бутна пред мене ни а ни б...(а да не зборам колку смрдеше ке умрев на бајата пот)....и други случки има ама ова ми е нај тазе...
     
  11. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    мене многу ми пречеше кога некој ќе искоменитраше за мојата тежина или за потеченоста,ми се случи на два пати наеднаш да качам килажа( земено вкупно се поправив таман) и беше очигледно дека сум се поправила 2-3кг наеднаш и некои реагираа :rofl: и сум забележала дека веднаш штом ме видеа веднаш за тоа колку сум се поправила или колку не сум се поправила па да ме пофалат или сум била потечена или не сум била потечена како за трудница :rofl: абе веднаш да се реагирало за телесната тежина штом ме видат :rofl: па коментирање за други бремени и за нивната телесна тежина,тоа им беше главен муабет на моите познаници :lol: ало им велам! јас си имам лекар кој ја следи мојата тежина и отоци( што сосема малку ми се познаваа на крај од бременоста) ако некој треба да коментира за тоа тогаш лекарот треба! дали јас имав таква среќа или ви се случува и на вас? мислам дека на секоја трудница треба да и се даваат само комплименти :rofl: и да не е ситуацијата таква :lol: А за културата на народов (посебно во автобус :lol: ) не сакам да коментирам. има секакви луѓе ама поголем процент се немарни,невнимателни за жал :(
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    од моја гледна точка катастрофа прост пример во продавница таа пред мене напунила количка а јас со леб и кисело млеко а стомакот до заби 9 месец бев ме виде и ништо си реков ај да не се карам а во кам маркет знаете како е па си седнав на столчето од другата каса и си чекав а таа ја колнев кесите да и се скинат
     
    На roza102 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lillian

    Lillian Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    47
    Вчера пред шалтер се наредиле 7-8 луѓе, а една жена седната на столче близу, одам јас и си застанувам во ред нели, одеднаш станува таа нервозно и се бутка пред мене, ме гледа бледо, немој редот ќе и земам или ќе завршам 3 минути пред неа :fubar: после си се смеам, ајде жената побрза да стане да ми го отстапи столчето кога ме виде со стомаков, се сожали да не стојам толку време :lol:
     
  14. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    Јака ти е клетвава нема што :rofl: Што убаво ме насмеа пред спиење :rofl:
     
  15. stefeli

    stefeli Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    35
    Да бидам искрена до сега добро се однесуваа :D
    Секаде имав привилегии, дали во маркет, на шалтер, на улица... со исклучок во лабараторија кога требаше да проверам крв и еден стар дедо се направи како да не ме виде и застана пред мене да влезе :@ е тогаш ми зовре крвта и го предупредив дека јас чекам пред него и јас сум на ред ( а порано не бев таква, давав предност на сите па ако треба јас и цел ден ке чекам, многу безобразна сум станала :P )
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    досега ме изнервираа газдите кај шо работам поготово газдата.. нема разбирање дека сум бремена и сака да ме прати да работам у трафика на +40 степени нема ни клима ни вентилатор кај шо нема ни вц ни кај да се измиеш плус за да одам у вц треба да ги дигам весниците со тешката стојка и ламарината да ја влечам за дја затворам трафиката.. ама убаво му дадов да разбере... голем кретен :@
     
  17. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    Никој не ги почитува трудниците а најмногу им треба внимание,љубов,нега и разбирање кога ке надојдат емоциите кај трудниците можат да бидат емотивни на било што на пр јас мн плакав ко ке видев дете да плака,некој кој починал и да не го знам си го оплакував кога ке се стемни ко ке фати нокта си плакав од некој си страв дали ке се разбудам сабајле и дали ке го дочекам денот да го видам моето дете бидејки имав најлоша бременост.Имав една случка која ме иритираше до бесвест седиме друштво во кафеана и една од другарките исто бремена ама беше таква што сакаше да е центар на внимание во нервите ми бркна ко ме мавна со тапа по стомак зашто не сум ја слушала па и ко и викнав и реков ке те истресам ко пепелник полн со цигари ако го направиш тоа уште еднаш сите на масата се обрнаа кон мене да се смирам бидејки ако се изнервирав малку одма породилни болки.Најмногу ми беше крив мм кој ме трпеше 24 саати со моите лелекања рикања нервози за се е он крив не ме сакал вака онака секакви муабети си се изнаслуша и фала му на господ што е трпелив па ми немаше нисто речено.Мразам дебили што им се дерат на трудници и што сакаат да бидат центар на внимание и прават испади као они можат се да истрпат.
     
  18. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Катастрофа! Не дека не добив предност за ништо, па фала и не мора ќе се чекам ред секаде, но оваа недела кај матичната 2 пати ми го зедоа редот, прво една бабетина утредента јас правам чекор да влезам еден „господин„ преку мене прелета и влезе. :x Инаку за муабети за тежината и јас се ежам, како тоа да е најбитно нешто во бременоста на една жена, за блиските ајде коментирам за се и сешто но некои кои не ги знаат основните работи за тебе, како си што си каква бременост имаш, прво нешто што прават е коментар за тежината, макар и да е позитивне коментарот како на пр. е супер си не ти се познава не си се порпавила мене ме вади од такт, знам јас колку се имам попавено, или внимавај тешко се симнува бла бла, како што реков овие муабети ми се нормални со луѓето околу мене, но луѓето кои те сретнуваат на улица после 100 години и си дозволуваат вакви муабети мене ми се :puke:
     
  19. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.757
    Допаѓања:
    137.592
    Пол:
    Женски
    јас искрено сум воодушевена од односот на лугето кон мене секаде каде што ке се појавам откако почна да ми се познава мешето.отстапуванје место,побрзо завршувам работа секаде,ми се нуди помош во маркет или на пазар....а и на работа.работам во детски бутик и мислам дека ми се зголеми продажбата откако ми стана видливо мешето.може им е жал на муштериите непотребно да ме малтретираат па повеке купуваат од претходно :lol:
     
  20. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    сега за сега се забележувам малце дека сум бремена,тие што ме знат викат :!: не кревај тешKо,не работи многу,јади повеке,одморај :D камо вака порано да се грижеа :D
    понатака ке видиме за други случки :)