1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Односот на луѓето кон бремените жени

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 13 мај 2013.

  1. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Бидејќи сеуште немам соопштено дека сум бремена (освен на домашните) и не ми се познава, мислам дека кај и да е на работа ќе почнат да ме оговараат :P зошто цело време ги малтретирам сите - најчесто да ми пренесат нешто потешко, што реално во нормална ситуација би можела да го преместам и сама :devil: :wasntme:
    Инаку, мислам дека треба да се има малце осет кога станува збор за бремена жена и не се согласувам со тврдењата дека треба исто да се однесуваат сите затоа што „не сум болна“ зошто реално организмот е исцрпен (барем со мене засега е тоа случај - ми се :puke: цело време)...
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Имаш потполно право, а и не е само тоа дека ти е исцрпен организмот туку и тоа дека може во автобус некој да те бутне, удри несакајки или да закочи автобусот па да паднеш. Не е исто ти си две личности. Јас сметам дека бремените се побитни и од старците, не дека сега сум бремена па така велам туку отсекогаш тоа мислење го имав.
     
    На cresa-jagoda и Galicka им се допаѓа ова.
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    До сега не сум имала потреба некој да ми отстапува место било каде, освен во гужва во автобус, неколку пати ме имаат нагмечено по стомакот и не е ич пријатно. Но пустата како што сум смотана и скромна, срам ми е да прашам за место, а како што одиме уште закопчани во капути, стомакот не се гледа и не е толку голем, така што некој самоиницијативно да ми отстапи не се случило, и баш поради ова искуство сметам дека барем за автобус треба да се отстапува место на трудница. Ако нема гужва, ич не ми е проблем да стојам.
    Сепак, што се однесува до други места, како чекање ред во банка и слични места, како што кажа Rainbow, секоја трудница ако има мака треба културно да праша не да очекува дека ги има сите права да се однесува безобразно како цел свет да е нејзин, а сум била сведок на многу вакви случаеви. И како што рекоа и многу други, бременоста не е болест, само е посебна состојба.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    И јас така си мислев не ми се познава стомакот, откако ќе ми се познава ќе ми стануваат за место ама се излажав само никој за ништо нема да ти отстапи место, а најмалку во автобус. Јас се разочарав од нашиов менталитет. Дури ќе те прават мутава зашто ти седиш а пензионер стои или слично јас се најдов во таква ситуација.
     
    На Lolo5, Galicka, mila25ve и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Hа крај краева,секој има право да си ја искористи услугата во автобус(да си искористи седиште) ,сите патници си купуваат тикети,дали пензионери,трудници,деца и итн.(кој како си начека седиште ќе си седне,па зошто да не),па така да што има некоја трудница да се осеќа виновна ако искористи седиште,ако некој ја погледнува настрана :emo:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Во државна на трансфузиологија бев да ми земат крв со приоритетен упат оти одам по втор пат за контрола за д-димери и замислете по повеќе од еден час чекање на 2 шалтери ми рекоа да дојдам во втора смена за да ми земат крв оти имало многу гужва неможеле да постигнат. :envy: :devil: :@ ШОК ме мавна во истиот момент, и јас така изнервирана сама си шетам по улици и низ град и чекам да дојде 3 часот, тоа значи дека чекав од 11 00 од пред пауза до 15 00 за 2 смена и во 15 00 одам и тој ми вика од втора смена кога ќе има место ќе те викнам и јас го отерав кај што нетреба и увиде дека претеруваат и ми ја зема книшката и ми пиша 1 и чита по термини и никој не се појави, и ме викна мене после 40 тина минути од втора смена. Имаше луѓе што си одеа во тоа време со резултати дома а јас чекајќи цел ден едвај крв да ми земат. Немам коментар после ова. Зар трудни со стомак со нов живот на кои им треба итно резултат се враќаат а се примаат старци.
     
  7. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Јас до сега имам само позитивни искуства :) изгледа имам среќа да наидам на луѓе со осет :) . Последна случка пред некој ден: имав некои обврски и морав да одам со автобус, се качив во приватен и беше баш поприлично полн. Си застанав јас напред, малку настрана за да не ме удри некој случајно и си стојам (без никаков проблем најнормално) и осеќам некој ме чука по рамо, се ослободило место и некој дечко ме вика да седнам, а во меѓувреме застанал така што никој не може да дојде до столчето. Му се заблагодарив и му реков да си седне дека нема потреба да ми го отстапува местото, а тој упорен јас сум требало да седнам. Ми го разубави денот со самиот гест.
     
    На Puffy2019, Lolo5 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Ај и јас денес да се пофалам :D , одам на гинеколог за брисеви, а таму едни баби дошле пред мене незнам колку време и се нацртаа пред врата кај докторов, јас си имав закажано 11:45 и си дојдов 5 минути порано, нема потреба од саат време пред тоа да доаѓам, и почнува лекаров и оп едната од нив се бутна внатре, а другава ми вика од колку имаш закажано и јас и кажувам и она вика јас сум 12:30, а другата беше во 12, значи пред нас си и јас и викам да, и збори бабава на другиве што чекаат како јас сум пред нив и излезе другарка и, и оп она пред мене, и јас чекај цел саат, ама ај што можеш да им кажеш :devil:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Не знам како е кај вас, ама мене околинава многу ме нуди со храна.
    Само ме нудат. А не сум стрвна сега за сега.
    По побогу, не сум камион па се што ми нудите да собере во мене.
    Дури ми се случува со сила да ми бутаат, да не сум гледала како јадат. Не било убаво да ги гледам.
    Значи аман.
    :|
     
    На Lolo5, mimiiiii и Bebence01 им се допаѓа ова.
  10. Bebence01

    Bebence01 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Хаха истото и кај мене дури по нерви ми оди |(
     
    На Lolo5, mimiiiii и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  11. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    @TeddyGrey и мене ме нервира, некни свекрва ми тргна со лажиче да ми даде торта.:D Јас искрено сакам да ме третираат нормално, трудна сум нема потреба од драми.
    На работа шефот почна да ми дава полесни задачи демек да не се оптеретувам.:smirk: На моменти се осеќам ко дебил. :( Со бременоста не се намалува деловната способност, кога не се осеќав добро не идев на работа, а штом веќе сум на работа значи сум дошла да работам.:D
    Ме нервираат и коментари за изглед, некни една пријателка ми рече дека ич не сум здебелена ама некако во лицето сум била деформирана.:clap::rofl:
    Вака изгледа дека се ми смета, а уствари сакам само луѓето нормално да се однесуваат со мене...
     
    На Lolo5, mssuniquee, 1209 и 10 други им се допаѓа ова.
  12. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Коментарите околу изгледот ме излудуваат, можеби хормоните се во прашање, но страшно ме нервираат :@
     
    На CaraMia, Lolo5, ❤️Sneze❤️ и 2 други им се допаѓа ова.
  13. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Јас до знаење као демек дадов на тие со застарено размислување дека такви бивки и не бивки не сакам , ама не им влага во мозок па стално им повтарам .
    Исто ужасно ме нервира кога некој ќе се залепи да ме пипне по меше или шетам низ град и ми се насмевнуваат жени онака божемски мило , во автобус фаламу на Бога немам потреба да се возам кола си имаме и личен шофер (маж ми) засекоја моја потреба и за децата , одбегнувам гости да ми доаѓаат или да идам бидејќи се радознали :'Де како ќе се вика ' , 'Како со трето ќе се снаоѓаш , па што ви текна трето' , 'Првото и второто не си личат едно на друго па третово кој знае како ќе личи ' и така натака ......
    Епа налет од толку прост народ .
     
    На CaraMia, Lolo5, cupicupicake и 5 други им се допаѓа ова.
  14. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Темата ме потсети на една случка во бременоста. 9 месец бремена, јуни пекол жешко јас во банка да платам сметки. Си застанав во ред да си чекам како најнормално и не ни помислив да одам преку ред. Службеникот на шалтер ме виде и ги замоли останатите да ми отстапат предност. Кога почнаа да се бунат пензионерите кај ќе сум одела преку ред, па ме испитуваа што имам за плаќање ако сум имала малку ќе ме пуштеле ама дека повеќе сметки не ме пуштале. Само се насмевнав и си продолжив да си чекам.
     
    На CaraMia, Lolo5, fina erika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Живи срамотилуци :x

    Мене истово ми се случува по автобуси, никој мува не го лази! Па дури и кога сум со детето...Морам пола автобус да го поминам за да најдам место барем за неа, млади луѓе испоседнале на првите седишта што се обезбедени за мајка со дете, инвалид и сл. И само те погледнуваат мртво ладно и не стануваат.

    Осеќам дека ќе станам подрска како поминува време, веќе ми врие. Сега сум шести месец и веќе задниов месец баш се приметува дека имам стомак плус и капутот неможам да го закопчам, но за цел месец само еден господин ми отстапи место. А дневно менувам 4 автобуси, па ете ја математиката на нашиот народ од обзир и култура. :envy:
     
    На CaraMia, Lolo5, mimiiiii и 3 други им се допаѓа ова.
  16. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Makedonija e ova nikoj nema pocit i razbiranje za bremenite zeni ...
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Вака треба да се однесуваме :D
     
    На Lolo5, Petra777, EuHenIa и 5 други им се допаѓа ова.
  18. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Се потсетив и јас на една случка
    Трудна, 9 месец веќе, требаше да се видам со докторката за некои резултати.. Кај нас гинекологија е на 3ти кат и надвор има чекална... Во чекалната испоседнати жени, чекаа некоја од киретажа да излезе, и ниедна од нив не стана да рече јас да седнам :x
    А во комбе стално ми стануваа, и претежно мажите повеќе осет имаа од жените
     
    На CaraMia, Lolo5, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Јас не сум имала непријатна случка додека бев бремена. И во чекална кај докторот ми станувале за јас да седнам, во такси напред сум седела да не се гужвам позади, а таксистите сите биле учтиви и ме прашуваа дали ми е добро, дали ми е жешко, внимателно возеа.Само еден се погоди да возе побесно, а на улиците дупки имаше, мислев цревата ќе ми излезат. А точно е тоа дека мажите се повнимателни од жените.
     
    На CaraMia, Lolo5 и ❤️Sneze❤️ им се допаѓа ова.
  20. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Ајде уште едно неубаво нешто од луѓево , што ме збунува два дена веќе |( Седи золва на сестра ми и ми вика - " Ти сигорна ли си дека е машко ?" Со кој памет се прашува тоа трудница:fubar:
    И јас ајде културно и кажав дека сум милион посто сигорна , а таа на тоа додаде - " Греши докторката ќе видиш кога ќе се породиш дека женско ќе родиш " , а јас ваква :drunk: па сега кој греши не знам , ама колку што знам и јас многу добро се разбирам од гледање на мониторот кога ми прави ехо докторката , јасно се виде дека е куре , утрето ден дојде другарка и ми вика -" Еј , па ти си иста како јас во бременост ти женско носиш" -
    ИЗЛУДЕВ(lalala)
    Навистина ме ставија на мисла тие такви муабети , се изнервирав и крај краева па ако навистина е женско и ако навистина грешиме со гинекологот во гледањето на секој ехо преглед , навистина не ми менува ништо освен тоа што купив се за машко бебе :nod: и секако сум благодарна на Бог :angel: дали ќе биде машко или женско не ми е битно , само живо и здраво да е :l: ама муабетите од луѓето одат преку граница дефинитивно :!:
     
    На Lolo5, TeddyGrey, mssuniquee и 4 други им се допаѓа ова.