1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Односот на луѓето кон бремените жени

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 13 мај 2013.

  1. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    По правило бремени жени и деца треба секаде да имаат предност, и да не им кажеш во дијагнозата под која те праќаат на упатот стои дека си бремена. Ама за жал не секаде е ова испочитувано. Јас со слична ситуација се соочив на трансфузиологија пред една недела, иако на неколку места има залепено лист дека трудници имаат предност, јас со закажан термин чекав еден час во преполна чекална со пациенти. Тоа е нашето скапано здравство.
     
  2. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Си имала само среќа да истераш лесно.
    И јас викав ако останам бремена до крај ќе си одам на работа, и пробав ама ете не сакало така да биде и морам да одмарам.

    Инаку чекам да поминат овие денови и да се породам, бидејќи се чуствувам врзана за кревет,воздух не може да ме фати да шетам.
    Искрено им завидувам на оние трудници кои можат да бидат активни да шетаат и да уживаат во тој период.
    Ама ја немаат сите таа среќа за жал.
     
    На Nane26, Kaetana и Martka им се допаѓа ова.
  3. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.979
    Јас не одам на работа, не одам ни со автобус, почна со проблеми бременоста па дома останав на боледување. Морав. Ама сум била во банка да завршам работа еднаш, и сум била повикана преку ред. Не сум барала но ете, во лабораторија исто. Во ДМ, еден фин дечко секогаш ме зема преку ред. Освен кога пред мене се пензионери во маркет, ме пуштале младите. Не се рашетавам многу но некогаш мора да пазарам. Дури еден дедо пред некој ден ме удри по стомак, со една работа бил да не чека, ај ок, ама не пафтај. ;)
    И пред да бидам бремена секогаш и секаде а видам бремена, сум ја пуштала, било каде. Не дека се болни, ете така, ми било кејф, јас ќе почекам за било што.
    Сега не барам, ама ме пуштаат. Им се заблагодарувам. Дури некогаш и незгодно ми е. :wasntme:
     
    На TeddyGrey и Martka им се допаѓа ова.
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Со мене сите се генерално ок.
    Не очекувам нимој да ме пушта преку ред, а и доста сум активна и не ми е проблем да стојам.
    Се случува да ме пуштат преку ред ама ретко или да станат за да можам јас да седнам.
    Зошто не можам баш секогаш да возам, се губам или не гледам добро, па некогаш одам со автобус, ми стануваат најчесто иако има место да се седне. Еднаш една бабичка од 80+ се понуди да стане, душичка.
    Е маживе се малку без осет. Приметувам дека се затрчува за да стигне пред мене на ред или да влезе пред мене некаде. Ако сум отишла за некој документ, обавезно некое мажуле се туфка да не поминам прва. Не ми смета, само ми се смешни
     
  5. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Не сум очекувала да имам различен третман кога сум била трудна, ама сум го добивала :) ме чекале на тесен тротоар да поминам прва (мислиш проаѓа мечка, не трудница ), на вежбање ми ги прилагодувале вежбите специјално за мене, се нуделе да ми ги носат ќесите од маркет до дома (и мажи и жени)... ептен добивав royal treatment :)) може има врска што не сум у Мк...
     
    На Lavica2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Како почнав да те читам, прва мисла ми беше каде живее женава. :) Бидејќи во Скопје на пешачки у 9ти месец наместо да подзастанат, подзабрзуваа колите. Не знам што им беше филмот...
     
    На kostovaivana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    У Мелбурн :) многу беа фини луѓето стварно :)
     
    На Lavica2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.810
    Допаѓања:
    21.028
    Пол:
    Женски
    Сега се сетив на една ситуација јас кога бев некаде 8-9 месец не знам точно.
    Одиме ја маж и меот 5 мин пред мене и поминува цистерна што чисти улици и прска со вода. Тој не гаси ни намалува вода. Мм му се пушти се напна ќе се кара,тој уште по напнат пцуе,мм му вика па нели гледаш дека е трудна??? Ауу леле ауу извини не видов извинете многу..

    Па се чудам дали некој/а воопшто треба да биде избањат од нив?
    Инаку не сум била мн мн примена преку ред.
    Имав лесна бременост и немав гајле.
    Еднаш у банка ме викнаа од страна ама јас бев убедена дека меше не се гледа.