1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Односот претпоставен - вработен и работни услови

Дискусија во 'На работното место' започната од SummerGirl, 22 јуни 2018.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Целосно се согласувам со ова. Има луѓе кои знаат вешто да манипулираат и многу брзо да се искачат на врвот. Во мојата фела има многу луѓе кои работат перфектно, ама вечно биле во сенка на некој друг кој и не е толку способен. Останува интерно да се знае дека тој и тој е одличен, но во пари тоа не се рефлектира.

    Ти скоро 3, а јас 10 години работам. Прво во фрима со 228 луѓе, потоа во фирма со 3 и сега со 20 луѓе. Не девојче, во странство секој гледа своја работа на работно место и се бори со знаење и труд, а овде се борат луѓето со идејата како неквалитетот да го протуркаат како нешто добро.

    Секогаш сум за ЗДРАВА конкуренција, да има добри кадри, ама тешко се наоѓаат. Доброто отиде во странство.
     
    Последна измена од модератор: 27 јуни 2018
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    И во сите фирми ти си жртвата, колегите и колешките ти се лоши, сакаат да те понижат, сакаат на твој грб да успеат... Тоа дава јасна слика за тебе. Можеби во една фирма е така, ај и во друга, ама во сите три фирми да работат луѓе со сличен карактер?

    Најинтересен момент е тоа што ти си добрата, фината, културната девојка која не е разберена од светот.

    Навистина да нудеше таков квалитет како што збориш, сигурно немаше да останеш во сенка. Газдите можеби бираат секретарки кои немаат три чисти а се убави и се 'лижат', ама цела фирма да има неквалитетен кадар а сепак да работи - тоа можеби на филмови, во реалноста не е изводливо.
     
    На Espadrila, Annath и DAngel им се допаѓа ова.
  3. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Во многу фирми атмосферата е таква, ја поставуваат сопствениците или шефовите а вработените само се прилагодуваат за да не отскокнат или се замерат. Па ако шефот е сељак но има моќ во фирмата, сите се прилагодуваат на неговиот сељачки стил па ете ти фирма со извртени вредности и недостаток на култура. Не дека нема вработени кои секогаш мислат дека се повредни од другите ама не ме чуди ни во многу фирми да налеташ на она за што зборува Тања.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Мене ме чуди како тоа во сите три фирми во кои работела таа, и газдите и вработените се како по шаблон искористувачки настроени.

    Факт е дека шефот е сељак, ама ако на вработените не им одговара тоа, постои опцијата отказ. Е штом вработените се прилагодуваат, значи не им е проблем што шефот нема никаква култура.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Во еден битолски маркет Шик, т.е ланец маркети се нема врска, работеше една моја другарка. Еднаш дојде кај мене вознемирена се трудеше да биде нормална ама на крај пукна и во тие солзи се гледаше трпење одамна, не беше само случкава тоа што ја навреди.

    Е сега, со полно работно време и еден ден слободен во неделата кој може некогаш и да не го имаш, таа земаше плата од 6 000 денари и купон од 6 000 денари кој може да го искористи само во тој маркет за храна или хемиски производи. Како и да е, другарка ми има двегодишно дете и го обожавало некое млеко со витамини од КАМ. И мајка ко мајка и ко нормален човек отишла да му купи. Ама, шпиуни су меџу нама и трк кај газдата од ШИК. И, сабајле на работа ја викнал и ова и го рекол: Мајчиното млеко ќе го проплукаш уште еднаш ако дознаам дека пазариш во друг маркет.

    И сега ти види...
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    Кој рече дека сум во сенка. Нели ти пишав дека сум дел од јавниот живот во Македонија? Актива сум во професијата, но и во едно мое хоби. На гоогле одамна не сум анонимус, може над 30 статии за мене да ти извади. Не реков дека во сите три фирми било лошо. Тоа што за 10 години сум во 3 фирми, а не во 30 кажува за мене дека сум истрајна. Едната фирма пропадна, другата исто западна газдата во криза и отпушташе и сега сум во трета. Јас од никаде не заминав, ниту ме избркаа. Мене Фб не ми е најголемо животно достигнување. Не знам зошто сакаш да ме оцрниш. Јас само вистината ја зборувам, а тоа што си млада и работиш од скоро, скоро 3 години е ништо во однос на луѓе кои работат една деценија, не значи дека секаде е така како што мислиш. Не читаш како што треба, со сила се правиш дека не сфаќаш. Јас зборувам дека освен плата, придонеси, к-15, се е тоа загрантирано со закон, нема тука некоја топла вода, си треба и човечки однос. А тоа на моменти го нема. Ако газдата пред 10 луѓе исмева физички изглед на колега, тоа е некултура и непочитување. ЗНАЧИ, ПРИМЕРОВ НЕ Е МОЈ, НА КОЛЕГА МУ КОМЕНТИРАШЕ ФИЗИЧКИ ИЗГЛЕД ПРЕД НАС. Тој човек сигурно се чувствува лошо, а причина е некултурата на газдата и немањето совест. Не сум јас причинител. Не сум јас факторот, јас само гледам што се случува. Кај да оди човек, ова е Македонија, да бидеме реални.

    Ребека генерализираш, извртуваш. Во фирма со 228 луѓе има секакви кадри од најдобри, до најлоши, со тоа што си има природна селекција. Јас не велам дека сите НЕ ЧИНАТ, туку си има мрзливци кои сакаат со кодошење да скокнат 3 скали и да стигнат до покачување.
     
    Последна измена: 27 јуни 2018
    На Ole.grbeva му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.125
    На секс позата пратена во групна порака, колегата само одговори дека многу често имал секс. Беше глупо што го читавме сите тоа. Жените не коментираа ништо, а што да прави колегата кога шефот му дава предлог за секс поза. Да се кара и да бега од фирмата по логика на Ребека? И таму пример придонеси да нема? Баш како што кажа ти, се прилагодува човек на селско однесување и тоа е тоа.
     
    На Kiko9 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. fotka

    fotka Активен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2023
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    E majmnogu me nervira koga sefot me gleda dali se kucam i koga doagam i koga si odam od rabota. I zatoa ja izgubiv karticata . Se nerviram ako me gleda, se nerviram sto koga se kucam nisto ne mi se evidentira, koga ostanuvam na rabota prekuvremeno , koga mi kratat od odmor koga odam na rabota za praznik i nisto ne mi se plaka. I ednistvenoto resenie go vidov vo gubenje na karticata. Koga prekuvremenite casa ubavo ke mi gi plaka, koga denovite od odmor sto gi rabotam ke mi gi plaka, za praznici koga ke mi plakaat,togas ke se otkucuvam na rabota. Do togas ic ne se kucam .Karticata ne e samo za kontrola na rabotnikot, karticata e i za kontrola na gazdata ili sefot. Jas barem taka gledam na rabotite.
     
  9. mandrace

    mandrace Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2023
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Машки
    Картицата трба да е поврзана со пресметка за плата . Ако остануваш прекувремено автоматски да се калкулира саатницата. Сепак во сите фирми наместени се автоматски да те одјави на крај на работно нреме
     
  10. fotka

    fotka Активен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2023
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Ako e taka zosto koga mi ja davaat mesecnata lista za isplata na plata, ne mi gi pisuva prekuvremenite casa, nitu pak odmorot skraten za den dva nikade go nema na isplatnata lista osven 168 casa rabotni vo mesecot i pridonesite i osiguruvanje. Drugo nisto od denovi skrateni za odmor i prekuvremena rabota. Zosto e toa taka, ako vikas deka avtomatski po kartica se presmetuva i platata?Znaci taa tvoja misla ne drzi voda.
     
    Последна измена: 20 јануари 2024
  11. mandrace

    mandrace Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2023
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    263
    Пол:
    Машки
    Не читаш до крај ... „ Сепак во сите фирми наместени се автоматски да те одјави на крај на работно нреме„
     
    На fotka и eliesaab им се допаѓа ова.
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.571
    Допаѓања:
    12.655
    И сепак во одредени фирми има опција да бришат саати и да менуваат работно време и да бришат историја на вработени. Секако вработениот е крив и на крај останува без работа, а работодавецот е чист со милиончето во џеб.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  13. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира какво мислење имате поточно вие кадешто сте имале или имате жена директор?
    Од моето досегашно 10 годишно искуство каде што имав тројца машки директори и една жена можам да кажам дека многу подобро имам поминато со маж директор него со жена .
    Секогаш биле тука да помогнат кога и да му требало на некој помош, никогаш не ги имав видено изнервирани или да им се дерат на некои од колегите , секогаш имаа пофални зборви до човечки ресурси за нас како тим додека пак кај женскава не беше така. Се беше спротивно од ова што го кажав . И да напоменам сите беа околу 35-40 години и со долго искуство во работата.
     
    На eliesaab, Polyincognito и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.571
    Допаѓања:
    12.655
    Се е до човекот. Еве 2ца газди со едниот проблем при бременост маста ми ја извади и од гомно подоле ме правеше, а со другиов немам проблем. На првите 2 работи што работев исто машки беа директори никаков проблем, до сега една шефица имав одвратно створење, а друга директорка злато беше.
     
    На eliesaab, doll.a и Polyincognito им се допаѓа ова.