1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Однос татко - ќерка

Дискусија во 'Дете' започната од angie, 7 мај 2010.

 1. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Каков е вашиот однос со татко ви? Дали е секогаш покрај вас кога ќе ви треба помош? Дали му кажувате за вашите случки, дешавки, љубови? Ве советува, бодри или куди?
  Мојот однос не е е ни приближно каков што јас би сакала да е. Значи ретко кога некој корисен совет ми дал; понекогаш ме омаложува, ме споредува со другите и кажува како сум неспособна да се снајдам во животот и ред други зборови кои многу ме болат али се навикнав да живеам со тоа. Мајка ми е онака неутрална никогаш не ме брани ама барем не ми ни вика.
  Па девојки се надевам дека вашиот однос е мнооогу подобар од мојов. Поззз :*
   
  На Avokado и Cancer-4 им се допаѓа ова.
 2. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  Pa nemam ni jas nekakov koj znaj kakov odnos so tatko mi nemam ni nekoja blizina onaka ponekogas ok ponekogas ne e ok taka bese porano a sega bideki raboti vo stranstvo go gledam 2-3 pati godisno i tolku, po nekolku dena taka da nemame mnogu vreme za kavgi. A i koga sum bila malecka sum nemala nekoja blizina so tatko mi bideki retko koga bil doma postojano po rabota i taka. I pokraj site greski sto gi ima napraveno sprema nas i majka mi sepak toj mi e tatko vakov ili takov.
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.370
  Допаѓања:
  63.403
  Пол:
  Женски
  И јас немам посебен однос со татко ми... И ретко го гледам, а и кога ќе прозбориме не можеме да се разбереме. Никакви работи не му доверувам, ниту на него, ниту пак на мајка ми. И о.к ми е вака, не сакам да ме замараат со прашања.
   
  На oneday му/ѝ се допаѓа ова.
 4. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.333
  Допаѓања:
  5.241
  odnos tatko -kerka. koga site tatkovci na svetot bi bile kako mojot togas bi nemalo losi mazi. iskreno ke vi kazam mojte se razvedeni i tatko mi ne gleda. zamislete nekoj ke kaze deka sekogas decata gi zema majkata no ne tuka bese obratno majkata koja ve rodila ve ostaila i se pripaga na tatkoto.
  gledana sum kako kapka rosa na dlanka od tatko. prva menstruacija, prvo prsluce, prva ljubov, prva potreba od ginekolog se znae za se me ima svateno i me podrzuva vo se dali bilo fakultet rabota ili bilo sto. duri denovive raskinav 5 god. vrska a tatko mi e tuka da mi bide ramo za placenje i da me posovetuva.
  znaci jas imam samo najnajnaj ubavi zborovi za mojot tatko i svativ deka i tatko moze da gleda deca zarazlika vo mojov slucaj kaj sto majka mi ne se javila 15 god. da prasa dali sme zivi.
   
  На tina-63, LazyGirl5689, makgirl и 29 други им се допаѓа ова.
 5. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  Bravo za tvojot tatko sekoja cest na isklucocite kako nego :clap:
   
 6. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Благословена си. Камоли јас да можам да му се доверам за нешто и сакам да знам дека што и да правам дека зад мене ќе се моите родители да ме бодрат и подржаваат. Ми треба нивниот совет али ете почнав да се навикнувам да живеам со тоа. Али сепак секогаш ме погаѓаат неговите попувања и вреѓања, а сакам да станам имуна на нив :(
   
  На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  73
  Јас пак со татко ми имам многу подобар однос него ли со мајка ми, што би се рекла татина маза :) А и со оглед дека сум единица, моите ме размазиле ептен, особено татко ми, така да немам за што да се пожалам. Инаку би сакала и вие да го имате тој однос што јас го имам со татко ми :worried: Некако пробајте да ги подобрите односите, пробајте да им се доближите. Знам моја блиска другарка имаше исто проблеми со татко и, се си идеа контра, но почна она да не се замара многу многу и да им придава значење на расправиите, да не му возвраќа на секој коментар што и го упатуваше па некако се подобрија и сега односите им се ОК, мноооогу подобри од порано. Пробајте и вие некако, доколку е можно да се среди, јас не би можела да дадам некој конкретен совет, но сепак би ви посакала среќа. И баш ме чуди што пишавте токму односот со татко ви не ви е баш најдобар, зашто општо познато е дека ќерките се многу поблиски со татковците а синовите со мајките, но сепак секоја фамилија, своја политика. Позз
   
 8. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  eeeee Miss-Perfect sum se potrudila mnogu pati i so ubavo i so kavga ama ne odi i sum se pomirila so toa sega sme onaka ok, a od bliskost nemame ni B no toa e jas sum naviknata na toa, nikogas ne me vregal ne me karal ednostavno covekot ne cuvstvuva nekoja golema obvrska deka tatkovstvoto nosi svoja tezina i odgovornost isto kako majcinstvoto. Sekogas cel teret bil na majka mi.
   
 9. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  И ние знаеме да седнеме да направиме онака асален муабет али тоа е премногу ретко. Тој мисли со тоа што ми дава покрив над глава и храна си ја обавил својата должност како татко.
   
 10. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  73
  Душичке ако не иде тогаш комуникацијата, остави како што е. Незнам јас што совет би можела друго да дадам. Како и да е, он утре повеќе ќе се кае за тоа, за секој пропуштен миг, пропуштена прегратка и разговор, за сета не подарена љубов, ти имаш живот пред тебе, утре ќе си имаш и своја сопствена фамилија така да таа празнина, да речам, ќе се пополни, додека за нив доаѓа старост и незнаат утре што ги чека, можеби ќе дојде ден ќе треба ти да го гледаш... Незнам како така размислуваат, неможам да сфатам навистина :worried: Само се надевам и ти посакувам на тебе и на сите други да ви се подобри односот, друго не би знаела што да кажам :worried: Поздравче :f:
   
 11. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  i jas so tatko mi mnogu dobar odnos imam, posto sum najmaloto dete, 11 god sum pomala od sestrata,a 9 od brat mi, i sekogas koka mi se derese majka mi ili nekoj drug jas vednas odev kaj tato da se zalam,sekogas sme bile bliski, dobro sega ne mu kazuvam se i sesto, ne mozam so majka mi da zboruvam za nekoi raboti (zenski) a kamoli so tatko mi. no sepak sme bliski, i decko mi mi vika a ti si princezata na tato,se znae :lol: se nadevam site sto nemaat dobri odnosi so tatkovcite da im se podobrat :$
   
 12. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.333
  Допаѓања:
  5.241
  Nekoj roditeli t.e. tatkovci ne svakaat deka nie sme zenski deka utre koja na kade ke zamine i ke osnova familija. Veruvajte jas so tatko mi koga vodime razgovor deka koga togas ke se mazam i ke se trgnam od nego toj pocnuva da place i ne mu e se isto. Me izgledal me donel od stepen na dete do devojka i nemoze da zamisli deka eden den ke me zeme nekoj a kako sto trgnal svetov samo zdravje da ti se pogodi nekoj dobar da ne te gledaat doma kako se macis.
  pocituvajte i sakajte gi tatkovcite :)
   
  На missperfect му/ѝ се допаѓа ова.
 13. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Ќе го почитувам кога и тој мене ќе ме почитува.
   
 14. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.295
  Допаѓања:
  144.702
  Го вади најдоброто од мене...ми ги дава најдобрите совети,го имаме најдобриот другарски однос...Не е љубоморен и посесивен татко,иако е навистина заштитнички настроен.Знае да ми ја каже и најсуровата вистина по цена да ме повреди,ама знае дека утре ќе му бидам благодарна...и навистина е така,благодарна сум му за се.Од него ја имам наследено наивноста,но и упорноста,амбициозноста и тврдоглавоста,од него и го научив машкиот концепт на функционирање,па повеќе размислувам по машка логика,него ли по женска...иако знаат да ме спукаат жените па да направам пепел позади мене.
  Во неделата обавезно имаме еден ден (ако се има време и повеќе денови) за кафе и ручече во опуштена атомсфера и тука паѓаат најсмешните разговори,најдлабоките философии,но и најголемите прекори.Најдобар судија ми е за се што правам.Без пардон ќе ми каже каде грешам.
  Ми се допаѓа што не е строг и традиционален татко,туку прави компромиси,слободоумен е и толерира...моите желби еднакви му се на заповед се додека се во рамките на прифатливото и е во постојана борба со моите високи принципи,морални прагови и емотивност.
  Се гордеам што го имам за татко,а и сите мои другари,дечковци(бивши,сегашниот) му го имаат стравот...а баш е кул човекот,шеговит,на моменти и саркастичен,ама умерено! :rofl:
  Важам за татина ќерка,иако во принцип ист ни е односот и со мајка ми...отворени сме сите и сите дискусии,важни работи,па и неважни се зборуваат отврено во кругот на семејството.Функционираме синергично и хармонично,цело e само кога сме сите заедно...еден да фали не може да е комплетно...
   
  На Independent.girl и Mishela им се допаѓа ова.
 15. EnaPerfectGIRL

  EnaPerfectGIRL Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Jас со татко ми сум исто многу блиска тој кога ке ме види разоцарана од излегување дури некогас знае да се пошегува малку и ми вели што си скисната го немаше ли симпатијата на излегување :D ги знеа тој моите маки! Понекогаш дури ми кажува работи и случки од неговото детство од пубертетот како било се.Исто ми кажува и што се може да ми донесе животот дека треба да бидам упорна во се тој дури повеке мене ми зборува вакви работи отколку на брат ми.И СЕКОГАШ КОГА ИЗЛЕГУВАМ САМО МИ ВЕЛИ ПАМЕТ ВО ГЛАВА И НА ВРЕМЕ ДА ДОАГАШ!!! :D а не верувам дека и некој не го вели ова I LOVE MY DAD AND MUM VERY MUCH :l: ;)
   
 16. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  Fala za ubavite zborovi, jas veke ziveam so toa mnogu godini i naviknata sum, i nema nikogas da dozvolam mote deca da imaat takov tatko po cena da gi gledam podobro sama otkolku so nekoj koj ke figurira samo kako del od semejstvoto bez nekoj udel vo nego.
   
 17. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  tatina maza sum site karakteristiki i mani ni se isti i site mi se cudat kako se ponasam so nego nie ne mozime vo denot da ne se vidime i da ne pogibame za nesto odnosot mi e onaka kako so posakuvam sekogas e tuka koga mi treba kako ne mu kazvam bas se ama sepak znae zs majkami mu kazva sekogas me kriel ako zakasnam ako napram nesto za ocenkite pa da ne pram muabet ako imam pomala ocena si kuti i ko ke ja popram duri toas i kazva na majkami
  tatko mi e licnost sto najmnogu ja sakam vo mojot zivot
  duri i majkami mi se ima podnaluteno zs poveke go sakam nego :D
   
 18. jassna

  jassna Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  2
  vi zaviduvam na takviot odnos tatko - kerka...kamoli jas da ja imam taa sreka
   
 19. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Со татко ми немам никаков однос. Тој е многу специфичен човек. Мисли дека секогаш е во право и поради тоа со него не е возможно да се разговара. Сме имале страшни кавги само затоа што сум си дошла во три часот по полноќ од излегување, а лутењето траело со месеци... Тој е толку старомоден тип, кој изгледа не слушнал за диско и мисли дека ако доаѓам касно којзнае каде одам.Мисли и дека на мои 18 години сеуште сум мала за дечко... А откако почнав да работам лани летото во еден кафич на шанк, е тогаш кавгите беа секојдневни. Во мојата работа нема ништо лошо, ама оди па разбери го! Почна и пари да не ми дава за ништо, не дека онака многу давал ама од тогаш буквално ми нема дадено денар. Да не се мајка ми и баба ми не знам што ќе правам. Најмногу ме нервира кај него што за другите деца има најубави зборови, на мои братучеди им подава по некој денар, како да нема на кого да даде дома. Не велам дека не ме сака, но не покажува никаква љубов спрема мене.Нема никакво разбирање, толеранција. Просто им завидувам на оние кои можат да се фалат со своите татковци и нивните односи, бидејќи јас ги немам никакви.
  Сака се да му се молат, ако барам пари ќе ми даде, а тој самиот да подаде-никако! Еве, замислете сега сум матурантка, не зел да ме праша колку пари и зошто ми требаат, чека да му барам јас... А јас пак инаетчика, не барам. Па ако можете да замислете како ми е мене со ваков родител и тешете се :(
   
  На oneday и Valerin им се допаѓа ова.
 20. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  i jas so mojot nemam bas nekakov poseben odnos,ne e nitu staromoden nisto takvo,no ednostavno ne sum bliska.
  treba da gi sedneme da forumov i da citaat kakvi si se :)