1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Однос татко - ќерка

Дискусија во 'Дете' започната од angie, 7 мај 2010.

  1. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.013
    Пол:
    Женски
    Е како мојот татко стварно никој нема... По себично, и по подмолно суштество мислам дека никогаш нема да се роди.
    Стварно им завидувам на сите оние кои ги испофалија своите татковци. Кога ке почнам да зборувам за него сите мислат дека е пијаница или ме тепа, тоа нема врска никогаш во животот не ме пипнал, ама затоа психички ме исцрпува целосно.

    Секоја убава работа во животот мора да ми ја уништи, секогаш кога сум најсреќна мора да направи да се чуствувам ко гомно, еве една случка се вракам прв ден од факултутет целата среќна ме примиле и он мртов ладен ме погледна и ми рече ех ти никогаш нема да го завршиш факултетот, ти ке пропаднеш во животот. Тоа ли е татко, човек кој нонстоп место да те бодри, те турка надоле. Ке го сватев тоа ако бев некое расипано девојче, но јас цел живот се трудам, ете сама си го завршив факултетот, во најбрз можен рок, работев цело време дури учев за да можам да си го платам. Не се секавам кога последен пат ми честитал роденден, Нова Година и сл... Никогаш не го интересирало со кого се дружам, кој ми е дечко, каде излегувам и сл. Па затоа не го нарекувам ни татко, он е само фигура во мојот живот што ме направил и толку, и не се сложувам со изјавите '' Каков таков татко ми е и си го сакам" е не е татко штом така се однесува, не целта на таткото да те направи, а после тоа да ти го уништува животот, туку да те подигне, да направи човек од тебе :worried:

    Но затоа мајка ми е целосна спротивност, и ја сакам најмногу на целиот свет...
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Да, кога бев помала, и јас мислев дека е премногу строг со мене, ама сега сфаќам дека тоа го правел за мое добро. Никогаш не ме удрил, ниту пак повишил глас... ама секогаш кога ќе направев некоја беља, знаеше да ме погледне така што во истиот момент се засрамував што воопшто сум помислила да го направам тоа. Јас сум инаку татина галеница :lol: секогаш кога ми било тешко, и кога ми требал совет, бил тука за мене, сериозните работи ги сфаќаме сериозно, а несериозните какви што се - несериозни... имаме иста смисла за хумор и многу често во зезанциите се разбираме. И ден денес е така. Секогаш ме поддржувал во моите одлуки, без разлика дали биле исправни или погрешни. Ми овозможи да студирам на факултетот што го сакав иако морав да плаќам партиципација од 1200 евра годишно - ама затоа не мораше да плаќа сите години, од 6 години, платив само за две, бидејќи се потрудив да ги исполнам условите за ослободување од партиципацијата. Не се срамам да му кажам за нешто што ме мачи, нему и на мајка ми, впрочем двајцата ми се најдобри другари :) само понекогаш, кога ми требаат пари, се срамам да му побарам, сепак нели не сум мала, ама кога сум ептен во фрка (поради тоа што ете, сеуште сум невработена |( ), го правам и тоа. Ама гледам се помалку да биде така, а тој знае да ми рече, „па за кого живеам и работам јас, ако не за своите деца, да им дадам се и да ги изведам на вистинскиот пат“.
     
  3. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Кога читам каков е вашиот однос со вашите татковци пресреќна сум што го имам мојот.Тој е секогаш тука за мене,за се што ми треба,дали совет,подршка,парична помош :) стварно е незаменлив и сум пресреќна што сум изградила таков однос со него...кога сум со него се осеќам најсигурно..го сакам мнмнмнмн :l: :) :l:
     
  4. free

    free Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2010
    Пораки:
    1.526
    Допаѓања:
    74
    Kalinaka, te razbiram milo, no sepak treba da priznaes deka ima i polosi... tvojot, kako sto velis ne te udril nikogas, a ima tatkovci sto mi e gad da kazam no i gi siluvaat svoite kerki... taka da tvojot ne spaga vo najlosite...
    toa sto ti rekol deka ti nikogas nema da zavrsis fakultet, mozebi te bolelo, no mozebi go kazal samo za da te fati inaet i da zavrsis... a za drustvoto pa neli ni smeta koga ni se mesaat kogo ke birame kako drugarka, a za deckovci toa im go prepustaat na mamicka za da moze po slobodno da se razgovara na taa tema... ne znam iskreno sekojdnevno kakvi vi se odnosite, no mislam deka treba da go cenis sto go imas... bidejki sepak toj ti e tatko, toj so majka ti te planirale, te izrasnale, se trudel da raboti (se nadevam deka e taka) za da tebe ti bide dobro... zatoa razmisli dali treba da se kaze najlosoto za nego... pozdrav i odnapred se izvinuvam ako nesto ti pogresiv... no sakam da ti objasnam deka ne sekoj znae da ja izrazi ljubovta kon odreden covek... se najdobro...
     
  5. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.013
    Пол:
    Женски
    Воопшто не ме навреди, ретко има луѓе што го сваќаат психичкото насилство, а дај боже и да е така, дај боже никој да не го осети.
    Јас мислам дека психичкото насилство е многу пострашно од физичкото, а за ценење никогаш нема да го ценам затоа што он не ме цени, и никогаш не придонел ништо за семејството, мајка ми е таа што цел живот работи, а он е тука само за мрчење...Работите што ги спомнав во горнит текст беа само неколку примери од она што сум го проживеала со него. Јас имам уште 2сестри и они неможат да се разберат никако со него, па така да сигурно не е до мене и моите барања...
     
  6. BlueEye

    BlueEye Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    29
    jas vi go kazav mojot odnos so tatko mi i posakuvam sekoj da ima takov odnos
    no imam eden drugar koj mn dobro se znaeme ,go poznavam 3 godini no negoviot odnos so tatko mu ne e promenet toj ne ni zbora so nego a ni jas ne go znam licno covekot no mislam deka mozam da mu pomognam barem da napravat muabet posledniov period se mislam dali da se vmesam ???
    ve molam kazetmi za vase mislenje kako bi mislele deka e podobro dali da se obidam da gi zblizam ???
     
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    па доколку воопшто не го знаеш човекот не би ти препорачала да се мешаш. можеш да седнеш со другар ти и малку подлабоко да навлезете во таа тема, зашто и што се случило кој се причините за нивната кавга, а воедно и да му дадеш предлог како би можеле да се смират. меѓутоа на сама рака да превземаш нешто не би ти препорачала затоа што има луѓе кој не сакаат да им се мешаш во нивниот приватен живот. па среќно и извести не како си го решила проблемот. ова е сепак мој совет и како јас би постапила ;)
     
  8. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Јас и мојот татко во основа сме исти, со многу слични карактерни црти, и токму поради тоа на моменти не се поднесуваме :lol: Многу често се караме, тој е мојот најстрог критичар, и мислам дека буквално преку такви кавгички го вади најдоброто од мене 8) Јас сум едно дете, и сум татино милениче, отсекогаш било така. Во детството, додека мајка ми беше втора смена на работа, постојано си бев со татко ми насекаде - на лов, на картање со пријателите, во кафана, ама секаде! Најсмешно ми е кога ќе ми рече - сине на тато! :lol:

    Во врска со совети од типот интимност, не барам ништо од него, си го знам каков човек е, и немам потреба да го замарам со такви мои проблеми и недоумици. За се' друго, тргнувајќи од образование, бизнис зделки, распределба на пари, организација, саркастични квоти, иронија и црн хумор - се обраќам кај тато, тој е мојот Гуру :D

    Можеби дека моите се релативно млади, двајцата се cool, нетрадиционални и антиконзервативни, но посебно татко ми - него го обожаваат сите мои другари и другарки, омилен е во сечие друштво.
    Си има нормално бубачки, малце си е нервозен и често се расправаме, ама му поминува за 5 минути и никогаш не заморува со тоа - ајде сега да се извиниме еден на друг и да си објасниме кај сме згрешиле, за што посебно сум му благодарна. Едноставно, после кавга ми вика, ќе пиеме кафе? и тоа е тоа. :D
    Што да кажам, освен јас сум лекот за мојот татко, а тој е мојот. Си го сакам најмногу :*
     
    На Rocker му/ѝ се допаѓа ова.
  9. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    со татко ми додека беше жив имав супер однос бев татина маза буквално во секој момент во животот беше со мене со него бев многу поблиска од колку со мајка ми за секоја моја направена глупост знаеше и во се ме подржуваше,секогаш смирено разговаравме за се ми беше многу голема подршка и во секој момент ми фали ми фалат неговите совети,понекогаш и прекорувањата се надевам дека ми има простено за се што му згрешив,тој е мојот херој и татко каков што секој човењк на планетава би посакал ТАТО МИ ФАЛИШ НАЈМНОГУ ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(
     
  10. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Јас сум татина ќерка, размазена хехе. Разгвараме на раслични теми, но кога се работи за приватни работи, како за љубов, поретко, можда само на шала, или нешто општо онака.
     
  11. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Па може да се каже дека повеќе се согласувам со татко ми отколку со мајка ми..Со мајка ми знам често за било која работа да се рчнам а со татко ми не и ме нема ни тепано ни ништо а и нема повишено тон.Секогаш како помали кога ќе се закачнеме јас и брат ми тоа он не го решава со викање само ќе дојде ќе да се смириме ако можеме да продолжиме да играме ако не нешто друго да правиме и например кога одам до центар со мајка ми да видам нешто и мајка ми во првата продавница и готово а со татко ми 2/3 пати сум била и колку и да го шетам кај и да го шетам не прави проблеми и така да од сега или одам сама ако нема кој да дојде со мене или пак со татко ми :)
    За проблеми во училиште со пријатели мислам дека повеќе можам да му кажам на татко ми бидејќи мајка ми знае тоа на некој свој начин да го сфати.За љубовни проблеми не споделувам ни со двајцата.На мајка ми па особено не и кажувам бидејќи кога ќе се изнервира тоа ќе ми го спомнува нонстоп и така да подобро е во себе да си го чувам тоа :)
     
  12. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Епа, моите се разведени, татко ми си живее со друга жена со која комуницирам нормално. Се слушам со него, се гледам кога можам... ама тоа не е тоа. Да можам би избрала сосема друго... ама тоа е.
    Татко е на две ќерќи, и многу е осетлив на таа тема. Сепак, фактот што е раздвоен од нас не го прави лош татко. Секогаш кога се гледаме имаме многу за зборување, а можам да кажам дека најпоучните лекции ги имам од него научено. Таков е , весел човек, со многу искуства, со нормални , понекогаш и премногу слободни сфаќања. Многу го сакам и ценам како човек, само би сакала почесто да е до мене...
     
  13. Angel.in.dark

    Angel.in.dark Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2010
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    25
    Прилично исто е и со мене.
     
  14. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Ахх татко ми, го сакам повише од СЕ !! :) :)

    Секогаш ме подржува, никогаш не кренал рака на мене, и да не сум во право секогаш е на моја страна ! И да погрешам во врска со нешто ќе ми даде некој совет, нема да ми вика. Едноставно ќе решиме се со муабет !! :)
    Дечко кога имам - знае и ништо не ми вика.. само ќе ми рече : пази што правиш !!
    Пари кога ми требаат секогаш ми дава, за излегување нема проблем одам кај сакам.. затоа што знаат дека сум во добро друштво и не праваам глупости !! :) Имаме однос како другар и другарка !! :)

    Едноставно многу ме разгалил ! Татина Маза сумм !! :D :D
     
  15. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Со татко ми сум баш како другарка негова . Ме советува за се иако тоа не го барам од него , но не ми смета тоа .
    Некогаш имаме некои конфликти но тоа го прави за мое добро , претежно е тој во право , така да оправдано му е :)
    поврзана сум многу со него , гледаме филмови некогаш до касно , обожавам да го масирам кога е уморен :D И потоа нешто ќе ме награди . Како детенце тогаш се чувствувам ! :D Многу го сакам , за него се би направила зошто неможам да го замислам животот без него ! Јас сум неговата принцеза :P
     
  16. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    И јас имам супер однос со татко ми. Со него можам да зборам скоро па за се, ок не ми е баш згодно да зборам за љубов, ама тоа е повеќе од моја страна. Кога бев малечка тој ме чуваше затоа што имаше пофлексибилно работно време отколку мајка ми. Ееее едно 2,3 лета имаме поминато јас, сестра ми и татко ми гледајќи по неколку филмови на ден (хехе акциски). Надвор пука жештина, не може да се шета, мајка ми на работа, па како да не занимава ајде некое филмче да погледаме:) . Како девојче имам заспивано кај него на грб, додека тој чита некоја книга:) Во секој случај мислам дека не би го менувала татко ми за друг:))
     
  17. EnGY

    EnGY Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Мојот однос со татко ми и не е така лош. Секогаш е тука да ме ислуша и да ми даде совет кога ми е потребен, но сепак јас ретко..да не речам никогаш..не му се доверувам. Не дека немам доверба во него, туку не ми е пријатно да му зборувам него за љубовта и сл.
    Со оглед на тоа што сум единица, кога ќе погрешам нешто, мајка ми повеќе ме прекорува за тоа отколку татко ми. Тој повеќе ме брани..кажува зборови во моја одбрана и сл.
    Добро, се случува некогаш да се потскараме и со него, но сепак брзо минува :)
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    32.093
    Пол:
    Женски
    Јас не сум блиска со татко ми. Комуницираме само службено. Многу тежок човек е. Се мора да биде како што сака тој. Не ме поддржал во ништо до сега.
     
  19. LaRuz

    LaRuz Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    isto :D
     
  20. tanje.love

    tanje.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    7
    devoki milo mi e za vas... eh a da znaete kakov problem imam jas :@ nemozam da izdrzam poveke vo kukava, toa ne e tatko, ne pametam koga pokazal ljubov posleden pat so mene , cesto znae da me navredi, non-stop e namurten, i sekoj kako tatko ponekogas go kara svoeto dete, no tij mene ne me kara, toj se dere dusmanski na mene... neznam kako ke prodolzam, strav mi od devote sto me sledat vo zivotot, utre sto se veli ke trebe da se omazam pa toj ke me bruka i pred suprug i pred svekor svekrva.. neznam ama mislam deka ne custvuva nikakve tatkovska ljubov kon mene, a veruvajte jas od den na den se poveke go mrazam, normalno li e ova? :@ ;( ;(