1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одржување на вашата облека, перење и пеглање

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 3 декември 2011.

  1. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Варикината е силно средство за избелувње. Ништо не можеш да направиш, зашто блузата е уништена.
     
    На kikkki и spacegirl92 им се допаѓа ова.
  2. Nastja97

    Nastja97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    36
    Девојки, сакам да ги исперам некои алишта рачно. Може некој да ми ги објасни постапките и како да мирисаат премногу? :D
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    @Nastja97 јас претежно се уклучувам во перална овен некои понежни маици или нешто премногу итно ако ми е, а и градниците си ги перам на рака. Е сега за рачно перење најдобро ти е да си користиш течен прашок, имаш низ сите маркети ќе си бараш строго за рачно перење. Ќе си ги закиснеш во млада вода и течен прашок алиштата да одстојат малку и ако имаш флеки ќе триеш на тие места, дури не излезат. После ќе си ги исплавиш со ладна вода. После плавењето ќе си ставиш пак ладна вода и едно капаче омекнувач и да отстојат алиштата, откако ќе отстојат некои време ѓи вадиш и редиш на жица. И толку. Е сега за да мерисаат алиштата на омекнувач многу зависи и каков омекнувач користиш. Од оние што се по 50 - 60 денари оменувачи може моментално ќе мириса, потоа не. Подобро земи си поквалитетен и поскап омекнувач. Јас користам Орнел и задоволна сум, ми мерисаат убаво алиштата.
     
    На Tina22m, Nastja97 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  4. Nastja97

    Nastja97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    36
    Ти благодарам многу :)
     
  5. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    Купив фустан, но материјалот е премек и од каишот на колата ми се направија топчиња, мислам дека се извлече материјалот.

    Дали може некако да го средам? Мајка ми вика ако ги пресечам дека ќе го доуништам.

    20180803_161538.jpg
     
  6. zagrizenamama

    zagrizenamama Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Здраво, може ли да ми дадете некој совет или мислење? Имено нешто постојано ми ги гризе алиштата ама само памучни, значи ќе извадам мајца на детето таа со дупчиња две три, поминува некое време ќе најдам блуза со дупче ама мн е чудно како гризнато е а не е мн големо. Молци знам по волна одат значи не се. Исто така мислев од машината е ама кога видов нова блуза со етикета дупната значи не е машината... ми е страв да не е некој глушец ама тој нели по храната би одел??? Оххх ако знае некој нека ми одговори.
     
  7. sweet*

    sweet* Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво,сакам да ми кажете од што се појавуваат ситни влакненца на алишта откако ке се исперат од црни бели се прават алиштата
     
  8. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Кај можам да најдам од крпите ловци на боја освен Дм
    Немам во мојот град затоа а ми требат
     
  9. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Види во Тинекс, Веро, Рамстор. Големите макркети обично ги имааат.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SINOLICKA_123

    SINOLICKA_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2019
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    246
    Пол:
    Женски
    Mislam deka nikade ne sretnav vakva tema a dokolku ja ima neka bide izbrisano ☺️
    Potiknata na temata sum od toa sto se iznervirav denes so haoticnosta na mojte alista stalno mi se nesredeni nikako krajot nemozam da im go najdam.
    Koj saka moze da postira slika, da dade sovet za podobra organizacija i da dade predlozi kako najlesno da se spravime so haosot, a da ne bide sekoj eden den stres pominat vo haoticnosta
    Od kade kupuvate organizeri, kako vi se podredeni itn
    Koj parcina obleka vi se omileni , koj brendovi gi sakate najmnogu

    *Споена дупла тема
     
    Последна измена: 3 мај 2020
    На Ctete му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    1.078
    Пол:
    Женски
    Можеби имаш премногу алишта, види прво дали имаш некои за фрлање или донирање - работи кои долго не си ги носела или не ги сакаш повеќе не се веќе твој стил, смалени, оштетени алишта или дупликати слични алишта. Потоа створи навика веднаш да ги враќаш алиштата на место или ако се за перење веднаш да ги ставаш во корпа за перење, не да ги расфрлаш кај ќе стигнеш. За се важи тоа не само за алишта, веднаш враќај на место и многу помалку неред се ствара.
    Инаку за организација има еден метод на средување според една книга, jас во голем дел го користам и добро функционира.

     
    На CarrieBradshow и SINOLICKA_123 им се допаѓа ова.
  12. CarrieBradshow

    CarrieBradshow Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2020
    Пораки:
    401
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Каде можам да ги најдам сите совети? Онлине има ли некоја статија или видео направено според таа книга?
     
  13. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    1.078
    Пол:
    Женски
    Има многу информации, статии видеа на интернет, прогуглај. Има и серија од 6,7 епизоди.
    https://www.imdb.com/title/tt8115560/?ref_=fn_al_nm_1a
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  14. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Буквално во секој маркет.
     
  15. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    7.436
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам нешто, па мислев овдека треба.. пред некој ден ги носев пантолоните на шнајдер за корекција, т.е 4 пара.. приметив ми мирисаат чудно.Ги исправ и исушив, они пак исто.. не знам зошто така, а не знам ни како да го отстранам. Хелп ве молам
     
  16. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.036
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    каде можам да купам лаванда?
     
  17. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    4.838
    Пол:
    Женски
    Добро дали јас сум единствена што ужива во пеглање? :)
    Обожавам облека и сакам да си водам грижа за истата. Сакам секогаш да ми е чиста, испеглана, средена и на место.
     
  18. Ownage

    Ownage Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    82
    Од што е можно алиштата да не мерисаат убаво како порано? Живеам во странство и користам перална/сушална што е заедничка за цела зграда. Ја користам веќе една година и се беше во ред до пред еден месец. Немам сменето прашок/омекнувач секогаш користам Персил и Ленор. Дали е можно да е поминат рокот на Персилот? Големо пакување е и е од пред 9 месеци купен. Кога се исперат мерисаат малку ама не како порано, а кога ги извадам со сушалната воопшто немаат мирис. Кога стојат во шкаф дури и почнуваат лошо да мирисаат. До што може да е?
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.131
    Допаѓања:
    2.126
    Ве молам за совет, како да извадам жолти дамки под пазуви на бела кошула? :^)
     
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    Има во ДМ едно сретство за флеки за бели алишта, ама ќе мораш на појака температура да ја пуштиш машината.
     
    На Bubamaricka му/ѝ се допаѓа ова.