1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одржување на чистотата во домот

Дискусија во 'Дом' започната од magic, 12 декември 2009.

  1. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Зашто да неможе?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.412
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно како темава отиде во друг правец. Кој/а колку сака нека чисти. И, да, ова не е женска работа, а мажите да помагаат, туку basic skill life e. И, да, битно ми е да е чисто, ама тоа не значи најголемиот дел од да го посветам на тоа и да немам време за поважни работи како на пример да спремам магистерски.
     
    На thelittle17, forumce, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Zenicki pomos
    So kakvo sredstvo gi cistite ringlite na Elektricnoto i kako? ☺️☺️
     
  4. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.961
    Допаѓања:
    8.693
    Пол:
    Женски
    И сама да живееш, пак не може. Прашина веднаш се собира, јадење треба да се направи (тенџере, миење садови итн.). А и факт е дека и да се сака се' да е под конец не бива.
     
    На thelittle17 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Vo dm ima sredstvo za cistenje na sporeti so staklena ploca okolu 200den e, mozes i so sredstvo za odmrsnuvanje permetal i dr.
     
    На Aerodromka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pesci

    pesci Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    1
    Феминки каде може да купам чаршафи што не се гужваат? Шо не треба пегла и се лесни за одржување?
     
  7. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Calina во стружанка ги има
     
  8. sweetie 981

    sweetie 981 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Како успеа да се помириш со тоа, јас разбрав дека неможе, ама неможам да се помирам, и секој ден по три пати дневно се вадам од патики, кога ќе видам дека нештото не е таму кај што треба да е.
     
  9. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Па се замараш со глупости, океј е да е чисто ама да не падне трошка, како неее, немам друга работа, и маж и кој сака да е не е виновен што вие сте болни за чистота. Тоа е болест за мене, си го оптеретувате мозокот со глупости на жешково, и правите проблем таму кај што нема.
     
    На cresa-jagoda, hermosa, marchi-cool и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Lunar

    Lunar Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2021
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Чистам прашина еднаш неделно и поминувам со џогер и средство за дезинфекција еднаш неделно, сметам дека е сосема во ред. Поделени ни се обврските со сопругот он има задача да го чисти тоалетот со средства и да исфрла ќеси ѓубре. Обожувам да усисувсм некако ме релаксира но сега бебе ми се плаши од правосмукалката :( и секогаш кога усисувсм гледам мм да го шетка во паркче со количка.
     
    На Aerodromka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Здраво женички. Ве молам за помош значи опседната сум со чистење, сакам се да биде под конец секој ден ми е напнат и нервозен ако нешто не средам. Имам 5 месечно бебе и не е можно се да средам, и потоа станувам нервозна и напната. Значи спрема мене се мора да се среди одма во моментот, ако остане нешто за подоцна се јафам жива. Не се издржува повеќе.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zoya

    zoya Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Треба да сфатиш дека со бебе/мало дете не може да ти биде средено цело време. Колку побрзо го прифатиш овој факт, толку подобро за тебе и твоето ментално здравје.
     
    На bertold, Јова и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Заборави на чистотата. Како расте бебето во дете се порастурено ќе биде.
    Имам тригодишна ќерка. Невозможно е да е се под конец. Боенки боички играчки коцки на сите страни. Кога ќе ја заспивам мм расфаќа. Следниот ден е јово на ново.
    Тоа е.
     
    На Јова и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  14. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Не е возможно да биде пиц пец секој ден со бебе. Со дете па ич. Сите сакаме да ни е нон стоп чисто и средено, но како растат е сѐ поневозможно. Сфати си го тоа и посвети повеќе внимание на бебето.
    Ќерка ми има 9 месеци и се плаши од правосмукалка, нема шанси да усисувам во нејзино присуство, рика се корне. Пробано и она во рака, усисување со другата рака ама не и не. Ако стигнам 1 до 2 пати неделно да усисам е топ! Се снаоѓаме со мм некако еднаш он усисува јас додека ја шетам и обратно…А лази насекаде…ама тоа е. Прашина бришам кога ќе стигнам колку ќе стигнам барем во дневна каде што седиме, додека она спие во спална. Кујна навечер средувам откако ќе легне и така некако барем сабајле да е средено. Алишта никогаш не стигнувам да средам :?:
     
    На firequeenn, Јова и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  15. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Со бебе,дете никогаш нема да ти биде се под конец.
    Јас децава мои инаку близнаци со мм ги ставаме во трамболина и таму играат и ред други работи.
    Сопругот поголемиот дел од денот е со нив кога ќе се врати од работа додека пак јас кога ги занивама он јас работам Др работи како перење, пеглање,диплење и средување на алишта, готвење и средување на кујна,усисување со правосмукалка бришење прашина и ред други работи.
    Но доколку сум уморна или на работа и сопругот понекогаш ги работи работите кои јас ги работам.
    Еве сега сум по втори пат бремена и можам да кажам дека он работи повеќе од мене дома додека јас сум со децава.
     
    На Јова му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Јова

    Јова Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2021
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Мислам дека психички ќе попуштам, ептен значи се замарам до тој степен што ако мм ми рече да излеземе, ќе му речам имам за средување. Не можам да посветам време на семејството од што се замарам со глупости.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  17. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    + една опседната со чистота во домот, не сум многу умешна во кујна ама за чистење сум опседната сега со бебе како што не одам на работа уште користам породилно, се претворив баш во хигеничарка со крпите шетам по дома пр. ако остави мм мобилен на маса одма по него бришам а па ако ми дојде некој на гости теписи вадам тресам, може претерувам ама такво време дојде и малово е најчесто доле на под
     
    На Јова и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  18. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    5.916
    И јас сум во трка со времето за чистење откако се породив. Таман ќе речам готово направив генералка ете одма расфрлено за 10 минути е хаос.
    Сега бебето лази насекаде и гледам барем подот да е чист. Само со водени крпи поминувам, не ставам средства по паркетот бидејќи го лиже паркетот, во таа фаза е моментално :!:
    Алишта пеглам кога ќе ми треба, не како порано по 2 корпи, немам време за тоа.Исто и машина пуштам за нас 1 неделно. Пред излегување или 1 ден претходно само таа блуза/кошула.
    Во последно време бебето сака само во раце држење и не можам ништо да фатам.
    Гости да се најават треба 1-2 дена претходно за да имам време да се органзиирам и се да средам.Мајка ми ми е од помош кога ќе дојде таа чисти.;)
     
    На Јова и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  19. Aerodromka

    Aerodromka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    117
    Има во Алфи една правосмукалка не е бучна.
     
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Обожавам да си чистам по дома