Одржување на чистотата во домот

Дискусија во 'Дом' започната од magic, 12 декември 2009.

 1. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  114
  Моментално чистам- Генералка :lol: :lol: :lol:
   
 2. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.899
  Јас денес планирам да чистам, ама ме мрзи, ептен ме мрзи да станам од столче, но морам, масава ми е лом! :lol:
   
 3. elygj

  elygj Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2010
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  66
  Перфекционист сум по природа така да сакам се да е средено,чисто и под конец.Секојдневно си потсредувам тоа што ќе се расфрла и веднаш враќам се на свое место.Облеката нема шанси да ми е несредена.Обожавам да чистам и не можам да гледам расфрлано и нечисто ]:) А плус чистењето ми е многу добра терапија кога сум нервозна :lol:
   
 4. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  не сум опседната со чистење, ама сакам во глобала да е чисто позз
   
 5. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.849
  Јас сум девица и не претерувам во чистењето.. собата ми е секогаш средена и гледам да не правам голем неред бидејки потоа ме мрзи да чистам :D за разлика од мајка ми која е многу педантна и претерува во крајности со тоа чистење и ми оди на нерви бидејки ме кара и мене да чистам а страшно ме мрзииии :lol:
   
 6. GeorGinnA

  GeorGinnA Популарен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.996
  Еве како хороскопска девица кои се познати по перфекционизмот и ситничарењето тука сум да го демантирам тоа:))

  Сакам да ми е чисто и средено и дома и на работа,а со оглед на тоа дека сум алергична на прашина мора да ми биде чисто.Во секој случај не се занесувам со цепидлачење и одење до крајности,знам некогаш и да забушавам како на пр плакарот да ми биде хаос неколку дена,или цел ден да не измијам садови....едноставно ако не ми е денот не ми е и точка,не се форсирам.Познавам луѓе кои си уживаат во хаосот,имам пријателки кои едноставно се навикнати да имаат џунгла во плакарот и сл па не им чуе,така им е убаво,баш се смеевме со една ми вика така полесно можам да се снајдам кое кај ми е:))

  Кој како сака нека си прави,јас лично не сакам несредени работи ,расфрлано ,нечисто и се обидувам да ми биде се на свое место ,но ете некогаш има денови кога не сакаш и не можеш да се занимаваш со сето тоа:)
   
 7. Angelceto

  Angelceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  105
  Јас сакам да ми е чисто, ама несакам да чистам. :$
   
  На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.137
  Со оглед на малиот кој секој ден куќата ја померува од темели :lol: и маж кој е архитект па сите проекти, цртежи се по цела дневна соба :lol: сепак успевам да биде средено. Добро и сопругот ми помага околу чистењето и средувањето колку може али во суштина недела ден ми е кога се прави генералка.
   
 9. Shila89

  Shila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2010
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  202
  Моментално психички се спремам да почнам со чистење кај мене во соба :lol: Секој ден чистам и пак ми е во неред :wasntme:
   
 10. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  660
  Можам да живеам неколку недели во осба како кочина...
  Ама некад ќе ми збесне и цел, буквално цел ден чистам.
   
 11. violinistka

  violinistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  149
  Ах значи не можам да седам во собата ако ми е нечиста.Нон-стоп ја средувам.Кога имам па за учење,тогаш највеќе-мора да ми е се под конец (знам дека малку претуравам ама тоа е ) :lol:
  Само ептен кога сум уморна и ме мрзи,ќе средам онака набрзинка и површно.
   
 12. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.348
  алал да ви е девојки!!
  мајка ми и сестра ми се девици и да не ви кажувам какво е кај нив дома од чисто почисто и ми солат памет како требало, ама од милина да живееш во нивните куќи :D убаво средено чисто абе милина.

  а јас баш и не сум по чистењето, средувам секој ден ама чистење еднаш неделно епа сега јас не сум домаќинка како мама и дада де ама што да правам по цел ден сум на работа или на пат па кога ќе си дојдам уште да чистам поарно ќе излеземе на шетка :D

  заклучок не ми смета ништо освен расфрлани чорапи
   
 13. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.020
  Допаѓања:
  18.813
  Пол:
  Женски
  Чистење... :^)
  Уфф лесен беше животот додека живеев со мајка ми... :!:
  Невиден перфекционист |( , ама имаше една добра страна:
  Никогаш не не вознемируваше нас да чистиме, од причина што мислеше дека никој не чисти толку добро како неа :^) :lol:

  Ама ич не ми недостига тоа нејзиното:
  Се избриша добро, немој капки од вода да капнат на паркетот дека кога ќе се исуши се познава :D

  Сега си живеам лежерно, чистам редовно ама не се опседнувам толку како неа, од причина што секој денес доаѓа најавен (има и исклучоци додуша |( ) и ако претходно е исчистено има време да се досреди тоа што останало (скоро секогаш имам алишта на креветот :tmi: , лоша навика :$ )... :D
   
 14. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  во мојата соба чистам секои 2 дена :worried: уффф
   
 15. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  122
  Па најчесто сакам да ми е под конец се :D , меѓутоа има периоди кога неможам да се впуштам во детални чистења, па само онака подрасчистам :D. Зависи до расположение :D :D :D
   
 16. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  629
  Пол:
  Женски
  Леле девојки каква домаќинка ќе сум јас, ич не ми се чисти по дома. Посебно мразам да бришам прашина, да мијам садови. Се би дала да имам слугинка како во филмовите :lol:
   
 17. Tenna

  Tenna Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  329
  Искрена да бидам многу повеќе чистев во средно,станот го доведував до перфекција сама..Ама сега некако послабо,посебно последнава година.Леле,има денови кога нештото вришти да биде раскренато,ама раскренувачката мува не ја лази :D Кога нешто не е во ред со мене,ама не да чистам,ништо не ми се прави,а најмалку па тоа..Ама во глобала сакам да чистам,само не ми давај плакар да редам,никако тоа.Моите плакари се во стален хаос,посебно па сега откога веќе се и преполни,а на мајка ми ништо не и се фрла,не ги погледнувам,кај ќе редам кога таму има и алишта од пред десет години ,ама нееее тоа мора да стои,мама така вика,нови биле,неизносени,кај се фрлало така :D Сакам вецето да ми е чисто и дезинфицирано,убаво да мириса секогаш и посебно на тоа обрнувам внимание,а да,и сакам кога јас лично ќе ги исперам алиштата,најубаво мирисаат тогаш(оти ќе ставам 100 кила омекнувач нормално) :D
   
 18. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Јас ич неможам да поднесам да не ми е средено нешто.Ме фаќа нервоза.Собата си ја чистам еднаш на 2-3 недели :$ (бидејќи ме мрзи)ама тогаш ја светнувам...и стандард фрлам по 2 ќеси работи што не требаат.
   
 19. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.699
  Допаѓања:
  9.144
  Пол:
  Женски
  Мајка ми многу ме нервира коа ќе ми рече да си ја суредиш собата |(
  И кога е чисто вика така .. А мене ич не ми се чисти |( |( |( ]:)
   
 20. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.953
  Допаѓања:
  1.736
  чистам еднаш неделно(прашина правосмукалка) а средувам постојано и во мојата соба, и во останатите соби секако :$