Одри Хепберн

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од vendiii, 11 август 2011.

 1. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  росонерка ме потсети со поздравот за фановите на хеберн :) , побарав колку што видов нема ваква тема ...а мора да ја има :!:

  Одри Хепберн


  Роден(а) Одри Кетлин Растон
  4 мај 1929
  Брисел, Белгија
  Починал(а) 20 јануари 1993, (возраст 63)
  ‎ Толошна, Швајцарија
  Други имиња Еда фан Хемстра
  Активност 1948 - 1989

  Одри Хепберн (англиски: Audrey Hepburn) (4 мај 1929 – 20 јануари 1993) била англиска актерка со белгиско потекло, добитничка на оскар, изведувачка на Бродвеј, балерина, манекенка и хуманитарка.
  Израсната во Арнхем, Холандија за време на нацистичката окупација врз оваа земја во текот на Втора Светска војна, напорно тренира балет пред сосема да се посвети на актерството. Најпрво е забележана како Жижи во истоимената театарска претстава на Бродвеј од 1951 година. Филмско деби има како Принцезата Ен во Празник во Рим од 1953 година, улога за која го добива својот единствен оскар. Таа е една од најпознатите актерки во Холивуд во текот на 1950-тите и 1960-тите, период во кој уште четири пати е номинирана за оскар. Меѓу номинациите особено се истакнува нејзината антологиска изведба на Холи Голајтли (Holly Golightly) во Појадок кај Тифани (1961).
  Од 1988 до нејзината смрт во 1993 година, Одри Хепберн е Амбасадор на Добрата Волја при УНИЦЕФ и е наградена со Претседателскиот Медал на Слободата (највисокото признание што може да го добие еден граѓанин на САД) во чест на нејзината хуманитарна работа. Во 1999 година, прогласена е за третата најголема актерка на сите времиња според Американскиот Филмски Институт во нивната листа АФИ 100 години...

  Вечна популарност

  Од мигот на својата појава, до денешен ден, Одри Хепберн е икона на убавината и модата. Често е ословувана со титулата најубава жена на сите времиња . Нејзиниот моден стил е сѐ уште популарен меѓу жените. Спротивно на нејзиниот современ портрет, иако Хепберн навистина уживала во модата, таа не ѝ била особено важна. Секогаш повеќе сакала нормални, удобни алишта. Воопшто и не се сметала себеси за особено привлечна девојка. Во едно интервју од 1959 година, Хепберн ќе рече: "Можете дури и да речете дека се мразев себеси во одредени периоди. Бев премногу дебела, или превисока или едноставно премногу грда... дури и би можеле да речете дека мојата сигурност потекнува од чувствените слоеви на несигурност и инфериорност. Не можев да ги надминав овие чувства преку несигурност. Единствен начин да го извлечам најдоброто од нив беше преку прифаќање на еден силен, концентриран стремеж ."

  "I believe in pink. I believe that laughing is the best calorie burner. I believe in kissing, kissing a lot. I believe in being strong when everything seems to be going wrong. I believe that happy girls are the prettiest girls. I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles."
  — Audrey Hepburn
   

  Прикачени фајлови:

  На eliesaab, la-chicka, lolyta777 и 10 други им се допаѓа ова.
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.782
  Допаѓања:
  50.197
  Пол:
  Женски
  Прекрасна жена.
  Класа, елеганција, гламур, интелигенција, хуманост, нежна и женствена...
  Преубава енергија пренесувала на филмското платно, многу е доминантна и освојувачка.

  Ме нервираат бледите копии и имитации, мизерни се.
  Мислам... Парис Хилтон се облекла како Одри и мисли дека е жена со класа одеднаш. |(

  Па нормално дека Одри била посебна, не може секоја да биде муза на големиот Живанши, нели? :)
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Нејзиниот стил остана вечен. Смирена елеганција, прекрасна облека која не е нападна за да ја засени неа. Тајната на нејзината елеганција е во безвременската едноставност. “My look is attainable. Women can look like Audrey Hepburn by flipping out their hair, buying the large sunglasses, and the little sleeveless dresses.” Разликата е што таа и’ дава класа на облеката, а не облеката нејзе.
  И бидејќи темава е во Мода и стил, еве неколку слики на Одри во креации на Живанши, кој патем, рекол дека Одри би била елегантна и во вреќа за компири.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  Овој фустан ми е омилен, какво струкче има:
  [​IMG]

  И за крај легендарниот црн фустан од Breakfast at Tiffany's:
  [​IMG] [​IMG][​IMG]
   
  На eliesaab, 1209, lolyta777 и 7 други им се допаѓа ова.
 3. zara

  zara Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  28
  Женава е поим за лепота и стил. Поштујем!
   
 4. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.271
  Да да еден убав ден како што пишува во спојлерот ги поздравив фановитe на Одри и тоа вака:
  Поздрав до феминките на форумов кои и се воодушевуваат на една преубава жена, една дама, една актерка, една хуманистка, една стилизирана жена, поим за природна убавина, верувам дека секоја девојка би посакала бар на 1 минута да е Одри Хепберн.

  Јас само ќе кажам дека таа е една од најпрекрасните суштества што постоеле и една од најталентираните, a и мене Одри ми е синоним за убавина.

  И доказ дека секој сака да е Одри :lol:
  [​IMG]
   
  На la-chicka, Hipica, LivingGlam и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.762
  50 години Breakfast at Tiffany's

  Филмот кој го обожуваат милиони ширум светот, во кој секој кадар е култна сцена и симбол на модата, наполни 50 години. Од совршената Одри Хепберн до магичната музика на Хенри Манчини и костимите на Живанши. Сето ова е сè уште популарно и покрај тоа што поминаа 50 години.
  [​IMG]
  Шармот на Холи Голајтли никој го нема промашено, а многу туристки во Њујорк – штом слетаат одат да јадат кроасани и да пијат кафе пред излогот на луксузната продавница "Tiffany's".

  Музиката, облеката, изјавите – до ден денес се користат и се неисцрпна модна инспирација. Ако имате барем малку слободно време вреди да го погледнете уште еднаш ова ремек дело.
  http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... a1dGEsUyME

  Извор: црнобело.ком
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  118
  Убавина и класика..немам зборови за женава.... :bow: :bow:
   
 7. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.296
  сликички
   

  Прикачени фајлови:

  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 8. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.022
  Синоним за права дама. Прекрасна жена.

  Најпознатите нејзини фотографии. :) Лепота!
  [​IMG][​IMG][​IMG]
   
 9. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.047
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Натали Портман многу ми личи на неа...КЛОН !
   
  На eliesaab и Name им се допаѓа ова.
 10. FemmeBrunette

  FemmeBrunette Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  45
  Одри Хепберн...единствена, уникатна, неповторлива. Синоним за елеганција и стил. Како само е слатка а женствена. Нејзиниот стил е навистина потполн. Ракавици, капи, накит, а сепак толку едноставно изгледа. Дури и без шминка...
  [​IMG]
  Особено ми се допаѓа кога косата и е со шишки, ептен ми е слатка.
  [​IMG]
  [​IMG]
  И не само што е уникатна во фризурата, шминката, акцесоарите...уникатна и во начинот на кој ги носи.
  Еве слики од нејзината широка палета на шапки...
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  И била во право кога велела дека побитно е како го носиш она што го носиш, а таа дефинитивно имала неверојатно женствено држење...балерина бе...
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Згора на тоа, хуманитарец со чувство на емпатија кон луѓето...кон животните...сеедно...
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Едноставно...Дискретна, а впечатлива. Едноставна, а необична. Модна икона. Една и единствена.
  [​IMG]
   
  На 1209 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 11. Belisima

  Belisima Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  26
  Единтвена е ја обожавам најубавата актерка на сите времиња.
   
 12. 4rever.unique

  4rever.unique Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2014
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  223
  Κаκо што κажа Belisima, Одρи е најдобρата и најубавата аκтеρκа на сите вρемиња!
  Одбила да се излечи само за да спаси многу животи! Ρетκо κој го пρави тоа! Многу ја саκам аκтеρκава! Единствена е!
   
 13. blosson

  blosson Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Одри е едноставно поим за совршенство и елеганција..многу девојки се огледуваат на неа а има и такви што ја копираат целосно, но, стилот нејзин е просто неверојатен немам зборови..... вистинска убавица ...:)
   
 14. IvanaJenner

  IvanaJenner Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  523
  Пол:
  Женски
  Една од моите омилени глумици. Жена со стил. Преубава и предобра глумица.
  R.I.P AUDREY HEPBURN;(
   
 15. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.072
  Пол:
  Женски
  Дека била шармантна и стекнала препознатливост е неспорно. Ама мене лично, не ме импресионира.
   
 16. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  2.114
  Пол:
  Женски
  И мене... преедноставна убавина ми има...
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.