1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од денес за утре [Сител]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од angie, 22 септември 2010.

 1. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  „Од денес за утре“ е насловот на новата македонска играна серија
  којашто во продукција на „Идеја плус комуникации“ и Сител телевизија
  ќе почне да се снима во почетокот на мај, а премиерно ќе биде прикажана
  на таа телевизија во септември годинава.

  Серијата обработува тематика од секојдневниот живот на просечно
  семејство од средната класа составено од неколку генерации кои живеат под
  еден покрив. Играната серија ќе се обиде да ги прикаже од духовитата страна
  на животот проблемите и предизвиците со кои се соочува семејството во секојдневието.


  Режисер на серијата е Иво Лауренчиќ, сценариото е на Братислав Димитров и
  Предраг Перишиќ, а музиката е на Ристо Самарџиев.

  Според режисерот Лауренчиќ, целта е да се направи
  квалитетна македонска хумористична серија која, како што вели, треба да
  биде на европско ниво.

  - Ги изанализиравме работите и видовме дека овој
  жанр не е работен во последно време и решивме да пробаме да направиме
  производ кој не би бил квалитетен само за Македонија, туку би ги
  поминал македонските граници, односно серијата да се прикажува и во
  Хрватска, Србија, Бугарија... Ова идеја е пионерски потфат бидејќи
  воопшто не е лесно да се пристапи кон продукција на ТВ-серија, рече
  Лауренчиќ.

  Перишиќ, кој се смета за еден од врвните
  комедиографи на овие простори, истакна дека досега испишал 600-ини
  страници текст за вкупно 13 епизоди на серијата и верува дека вложениот
  труд ќе вроди со резултат, а веќе пристапил кон пишување и на нови 13
  епизоди од серијалот.

  - Хуморот е универзален речник. Тој е најразбирлив
  и најприфатлив секаде во светот, а семејните проблеми се слични секаде
  и затоа верувам дека игранава серија ќе биде разбирлива секаде, рече
  Перишиќ.

  Димитров, пак, кој е исто така автор на сценариото
  за ТВ-серијата, вели дека се обидел на серијата да и го даде колку што
  е можно повеќе нашиот македонски колорит, имајќи предвид дека темата е
  универзална и е заедничка за сите т.н. посткомунистички земји кои
  минуваат низ непопуларно наречениот транзициски период.

  Самарџиев, уредник во Телевизија Сител и автор на
  носечката тема во ТВ-серијата, подвлече дека оваа ТВ-серија е еден од
  најголемите проекти на Телевизија Сител. Сите се надеваат дека „Од
  денес за утре“ ќе поттикне и други ТВ-куќи да придонесат да се врати
  телевизиската продукција во Македонија и да се отвори простор
  за творештво на нови млади автори.

  Филип Петрески од „Идеја плус комуникации“ посочи
  дека комерцијалната страна не била приоритетна за да се пристапи кон
  проектот, туку квалитетот на производот и неговата добра промоција.

  Серијата ќе почне да се снима на 1 мај во студио
  во Скопје, а дел и на локации низ Македонија. Премиерно ќе биде
  прикажана на 15 септември на програмата на ТВ Сител. Актерската екипа
  која се уште не е докомплетирана ја сочинуваат десетина поважни ликови,
  а Билјана Беличанец Арсиќ и Сенко Велинов се дел од актерската екипа.

  Лауренчиќ како дел од авторската екипа „Од денес
  за утре“ во своето богато творештво има реализирано преку 40 играни
  филмови и ТВ-серии, меѓу кои и ТВ-серијата од 1.030 епизоди „Говорете
  македонски“ и кампањата за зачувување на македонската кирилица „Додека
  пишувам кирилица постојам“.

  Познатиот драмски писател и филмски сценарист од
  Белград Перишиќ е познат по култните филмови „Работа на одредено
  време“, „Татко на одредено време“, „Не е лесно со мажите“ и други, а за
  своите дела наградуван е на многу домашни и странски фестивали.

  Димитров, пак, е познат македонски писател,
  драматург, сценарист и колумнист. Автор е на осум драми и на една
  монодрама, како и на ТВ-серии „Салон Хармони“, „Обични луѓе“ и „Томе од
  бензинската пумпа“, а има режирано и две претстави.


  Превземено од Сител
  Мислам дека уште серијава не е почната иако пишуваа дека на 15ти овој месец ќе се емитува. :?:
   
 2. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  ''Од денес за утре" - Нова македонска серија

  Уште кога видов дека квичалото Влатко Илиевски ќе глуми ми одмили. Ама незнам, можеби ќе биде добра серија. :wasntme:
   
 3. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  ''Од денес за утре" - Нова македонска серија

  кога ќе почне знае некој? :wasntme:
   
 4. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  ''Од денес за утре" - Нова македонска серија

  На Сител даваат реклами дека наскоро ќе почне да се емитува ама кога е тоа наскоро не знам...
   
 5. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  На 2 октомври на фреквенцијата на Сител телевизија, може да ја погледнете приказната на оваа хумористична серија, сите најинтересни моменти, проблеми и ситуации за време на снимањето. А од недела 3 октомври во 19:40 стартува и првата епизода “Од денес за утре”.
   
 6. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  е значи оваа македонската серија историска стана :D :D
  денес, утре, денес... и никако да почне |(
  :D :D
   
 7. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Па затоа и се вика: Од денес за утре
  Денес викаат дека утре ќе почни, утредента кога ќе биде денес, пак за утре, и така си оди тоа круг :rofl: :rofl: :rofl:
   
 8. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Хехе еве имало надеж за почеток и се надевам дека ќе си стојат на збор :D Со нетрпение чекам да видам баш каква ќе е. А и Влатче глуми... :inlove: :wasntme:
   
 9. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  И.. серијава :| ништо посебно! барем за сега...

  (може премногу очекувам за 1 епизода :D )
   
 10. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
  И јас си викам...можеби е брзо да заклучиме каква ќе биде. Ај ке видиме...
  Ама поради Влатче ќе ја гледам :)
   
 11. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  876
  Пол:
  Женски
  Не дека имав намера редовно да ја гледам ама ај си викам да видам што серија ќе биде ии..онака ништо посебно како без содржина некако и што ќе биде заплетот? :?:
   
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Прв пат слушам за серијава....
  А знае ли некој како ќе ја даваат (еднаш неделно, секој ден...) и во колку?
   
 13. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Изгледа ќе се емитува еднаш неделно, секоја недела во 19:30 часот на Сител телевизија. Има 16 епизоди. Првата заборавив да ја гледам, ако има реприза ќе ја погледнам. Обично ги гледам македонскиве серии иако ретко ги има...
   
 14. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  mene mi se dopadna,ne ja fativ od pocetok,ama toa so go vidov mi se stori interesno.navistina ja otslikuva realnosta vo makedonija na eden humoristicen nacin.bas me nasmea segata za sijalica u hodnik so nesakaat da stavat komsiite,. i kaj nas u zgrada na nasiov sprat moite stavaat sijalica celo vreme,cat pat i edni drugi komsii,a drugite dva stana aber nemaat sijalica ne stavile od ko se uselile :D
   
 15. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  489
  Погрешно време во некоја си помодерна верзија, до кога македонските серии ќе имаат ваква содржина?
   
 16. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  сега еве ја изгледав првата епизода (реприза од вчера нели), и...... типична македонска серија :)
   
 17. Lebedev

  Lebedev Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2010
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  39
  Ja utepaa od zborenje, od najavuvanje... lele lele... so volku kameri, so tolku kameri... vakva fotografija, takva fotografija... dzabe im e sve koa glumcite im se utnati... ne site se razbira. ama vlatko, ko pederce nekoe, a onaa ana znaci stvarno ne ja mozam... se utepa od klestenje. sto da prai devojceto, misli deka toa e gluma. a zaborava deka e pred kamera. IGRATA PRED KAMERA I NA SCENA SE RAZLIKUVA !!! toa e nebo i zemja. pred kamera se treba da e UMERENO, a ne ona se klesti ko nedovetna...
   
  На LoveFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. beautiful87

  beautiful87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  116
  Од толку најавување и исчекување ја пропустив и во неделата и сеа репризата. Да не знае некој кога ќе има пак реприза во теков на неделава? :lol:
   
 19. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  а стварно таа ,,Kалина,, се утепа од смеење |( баш дебилско смеење |(
   
 20. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.395
  Пол:
  Женски
  Некако не ми се допадна, ич не се насмеав. Салон Хармони беше за 6 класи подобра!