1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од должината на менс.циклус-зависи терминот на породување?!

Дискусија во 'Бременост' започната од nevesta, 11 јули 2013.

 1. nevesta

  nevesta Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  110
  Речиси на сите калкулатори за пресметување на денот на породување, доколку во назнаката за времетраење на менструалниот циклус назначите дека не добивате точно во 28-иот ден, тогаш денот за породување ќе се пролонгира... еве кликнете на линкот http://tvoebebe.com/kalbrem.php и пресметајте. Па од вашите искуства, вие на кои ви е нередновна и кои не добивате на 28миот ден, дали се породивте покасно од крајниот термин или сепак ова нема никаква врска?? :wasntme: :wasntme: :?:
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.384
  Допаѓања:
  33.940
  Пол:
  Женски
  Терминот за породување се определеува според првиот ден од последната менструација. На мене терминот за породување ми беше 16-ти Октомври, а се породив на 10-ти Октомври.
   
 3. minne03

  minne03 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2013
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  48
  Jas dobivav redovno na sekoj 27 den ako se racuna taka treba nekade 20 noemvri da rodam po ovaj kalkulator toa mi e posleden termin e sega ke vidime :)
   
 4. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  778
  Пол:
  Женски
  Јас цел живот добивам на 24-ти ден, по калкулаториве требаше да се породам на 20-ти јануар, по гинекологот на 24-ти а се породив на 31-ви јануари и тоа со провокација :lol: м да не беше таа може и уште покасно ќе родев.Така да мислам дека баш должината на циклусот и нема некое влијание...