1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од должината на менс.циклус-зависи терминот на породување?!

Дискусија во 'Бременост' започната од nevesta, 11 јули 2013.

  1. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    Речиси на сите калкулатори за пресметување на денот на породување, доколку во назнаката за времетраење на менструалниот циклус назначите дека не добивате точно во 28-иот ден, тогаш денот за породување ќе се пролонгира... еве кликнете на линкот http://tvoebebe.com/kalbrem.php и пресметајте. Па од вашите искуства, вие на кои ви е нередновна и кои не добивате на 28миот ден, дали се породивте покасно од крајниот термин или сепак ова нема никаква врска?? :wasntme: :wasntme: :?:
     
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.910
    Допаѓања:
    32.510
    Пол:
    Женски
    Терминот за породување се определеува според првиот ден од последната менструација. На мене терминот за породување ми беше 16-ти Октомври, а се породив на 10-ти Октомври.
     
  3. minne03

    minne03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    48
    Jas dobivav redovno na sekoj 27 den ako se racuna taka treba nekade 20 noemvri da rodam po ovaj kalkulator toa mi e posleden termin e sega ke vidime :)
     
  4. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Јас цел живот добивам на 24-ти ден, по калкулаториве требаше да се породам на 20-ти јануар, по гинекологот на 24-ти а се породив на 31-ви јануари и тоа со провокација :lol: м да не беше таа може и уште покасно ќе родев.Така да мислам дека баш должината на циклусот и нема некое влијание...