1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од кога го остававте бебето на чување?

Дискусија во 'Бебе' започната од nene88, 13 март 2014.

 1. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  501
  Пол:
  Женски
  Не можам да смислам друг наслов, а и не можев да најдам ваква тема. Ако има нешто вакво си знаете што треба :)

  Син ми има 2 месеци, и првиот пат кога го оставив на саат ипол имаше само 2 недели. Имам сопствена компанија, плус и предавам во приватно школо. Компанијава ја одмарам малку, ама за во школово не можам да најдам замена, па од минатата недела се вратив на часови. Среќа што имам само 2 групи, односно ме нема дома 3 дена во неделата по 2-3 саати.

  Прашањето ми е: Од кога го остававте вашето бебче на неколку саати да го причуваат?
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.954
  Допаѓања:
  103.457
  Пол:
  Женски
  Прв пат ја оставив ќерка ми кога одев да полагам за возачка она имаше 2 месеца по неколку часа ја чуваа свекорми и свекрва ми.Потоа ја оставивме на 7 месеци за да одиме на концерт :lol: , тогаш се уште ја доев и поради тоа не излегувавме. А и дека спиеше по цела ноќ немавме проблем да ја оставаме. Потоа почнавме секоја сабота да ја оставаме до недела утрото зашто излегуваме со мм и сега веќе е 3 год и вече се навикна со нив , нема гајле барем до сега не плачела за нас. Истото кога одам и во МК излегуваме навечер и преспива со моите. Најдолг период беше 2 дена кога не ја видов бевме со татко и на натпревар во др град тогаш 16 месеца имаше и тогаш немаше проблем :)
   
  На nene88 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. auroraa

  auroraa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  843
  Ќеρκа ми немаше ни 40 дена κога пρвпат ја останив на неκолκу часа затоа што моρав да одам на леκаρ.
  Од тогаш ја имам оставено повеќе пати но не повеќе од 2ипол часа. Ќе ја заспијам и не им е пρоблем на бабите :)
   
 4. Meredit

  Meredit Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  91
  И двата сина ги имам оставано за првпат на чување додека се уште немаа ни 40 дена.Првиот пат кога го оставив поголемото на чување беше затоа што ни дојдоа пријатели на гости со кои не се бевме виделе сигурно некои 5 или 6 години па така како културни домаќини излеговме после со нив во град и така го оставив син ми на прабаба му на чување.Помалото пак за првпат го оставив затоа што требаше да се собереме со друштво за кршење на лепче со паричка и немаше како да не идам.И така го оставив на неговата прабаба на чување.Но додека биле мали никогаш не сум претерала со времето значи час до два максимум и право дома.Е сега откако попораснаа немам веќе проблем со подолгото седење.
   
 5. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  501
  Пол:
  Женски
  Моја братучедка ја остави малата на 6 дена. Малата има 9 месеци. Би можеле ли да се разделите од вашето малечко толку време на таа возраст?
   
 6. natemila

  natemila Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.533
  Допаѓања:
  8.442
  Пол:
  Женски
  јас никогаш неможев, еве сега има 6 години но пак неможам, после неколку саати ми недостига
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.983
  Јас син ми прв пат го оставив на околу 6 месечна возраст на моите родители, нормално сеуште мало е тогаш и не знае, не разбира и не ме бара, го оставив на 5 дена, јас морав да завршам некои обврски дома, а него го оставив кај моите на море, нормално немаше никаков проблем, а и сега кога е 14 месеци го оставам на моите и до сега не сум имала проблем, не ме бара, мада се навикна тој на нив, затоа што уште од првиот ден кога се роди се со нас и се навикна на нив, ги знае, ги сака, ги чувствува свои,блиски, така да немаме проблем со оставањето на бебето за кај моите, за кај други луѓе не знам дали ќе е истото :?:
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Освен кога сум на факс, не сум го оставала подолго. Ептен неколку пати на гости/прослава 2-3 саати навечер, ама тоа е да го средам избањам најадам и успијам-па после одам....и тој и онака веќе нема да се разбуди.Дури откако ќе се вратам ноќта ќе стане.
   
 9. Moonglow

  Moonglow Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Првото дете и го оставав, после 40 дена, на мајка ми да го чува, ама најмногу по 2,5 -3 саата. Второво прв пат и го оставив (исто на кратко), дури на 6 месеци (такво си е бебето, друг пат ќе ви опишам :) ). На спиење големиот го пуштив со моите на викенд дури на 3 и нешто години, за малиов ќе почекаме, ко што тргнало :?:
   
 10. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  Ние сме 3мес и неможам да излезам ни за 10мин без малата :D илии ја земам со мене или не одам никаде :D неможам,ке пукнам од мисли :!: ама и лугево не се за да ја оставам со нив,ги знам :|
   
  На iloveyou29 и natemila им се допаѓа ова.
 11. jasmin4e665

  jasmin4e665 Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  20
  Jas posle 19 dena od poragajot. Morav da se vratam na rabota pa se cuvaa so baba i. Vo gradinka pocna od 3 i pol meseci :) zatoa sega e druzeljubiva kaj site saka da odi nema vrska dali go znae ili ne covekot. Ps sme skoro 6 meseci :)
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 12. zoketo

  zoketo Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2012
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  Јас моето бебе го оставив прв пат на две недели на 1 Час
  И потоа пак кога имаШе еден месец затоа Што моравме да одиме на крШтевка..
  И од тогаШ стално ја оставам по 1 Час или 2 :)
   
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.133
  Допаѓања:
  33.067
  Пол:
  Женски
  Од 6 месеци. Имав нешто работа и не сакав со мене да го носам. Се чуваа со дедо.