1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од кога го остававте бебето на чување?

Дискусија во 'Бебе' започната од nene88, 13 март 2014.

  1. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Не можам да смислам друг наслов, а и не можев да најдам ваква тема. Ако има нешто вакво си знаете што треба :)

    Син ми има 2 месеци, и првиот пат кога го оставив на саат ипол имаше само 2 недели. Имам сопствена компанија, плус и предавам во приватно школо. Компанијава ја одмарам малку, ама за во школово не можам да најдам замена, па од минатата недела се вратив на часови. Среќа што имам само 2 групи, односно ме нема дома 3 дена во неделата по 2-3 саати.

    Прашањето ми е: Од кога го остававте вашето бебче на неколку саати да го причуваат?
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.020
    Пол:
    Женски
    Прв пат ја оставив ќерка ми кога одев да полагам за возачка она имаше 2 месеца по неколку часа ја чуваа свекорми и свекрва ми.Потоа ја оставивме на 7 месеци за да одиме на концерт :lol: , тогаш се уште ја доев и поради тоа не излегувавме. А и дека спиеше по цела ноќ немавме проблем да ја оставаме. Потоа почнавме секоја сабота да ја оставаме до недела утрото зашто излегуваме со мм и сега веќе е 3 год и вече се навикна со нив , нема гајле барем до сега не плачела за нас. Истото кога одам и во МК излегуваме навечер и преспива со моите. Најдолг период беше 2 дена кога не ја видов бевме со татко и на натпревар во др град тогаш 16 месеца имаше и тогаш немаше проблем :)
     
    На nene88 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Ќеρκа ми немаше ни 40 дена κога пρвпат ја останив на неκолκу часа затоа што моρав да одам на леκаρ.
    Од тогаш ја имам оставено повеќе пати но не повеќе од 2ипол часа. Ќе ја заспијам и не им е пρоблем на бабите :)
     
  4. Meredit

    Meredit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    91
    И двата сина ги имам оставано за првпат на чување додека се уште немаа ни 40 дена.Првиот пат кога го оставив поголемото на чување беше затоа што ни дојдоа пријатели на гости со кои не се бевме виделе сигурно некои 5 или 6 години па така како културни домаќини излеговме после со нив во град и така го оставив син ми на прабаба му на чување.Помалото пак за првпат го оставив затоа што требаше да се собереме со друштво за кршење на лепче со паричка и немаше како да не идам.И така го оставив на неговата прабаба на чување.Но додека биле мали никогаш не сум претерала со времето значи час до два максимум и право дома.Е сега откако попораснаа немам веќе проблем со подолгото седење.
     
  5. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Моја братучедка ја остави малата на 6 дена. Малата има 9 месеци. Би можеле ли да се разделите од вашето малечко толку време на таа возраст?
     
  6. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    јас никогаш неможев, еве сега има 6 години но пак неможам, после неколку саати ми недостига
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас син ми прв пат го оставив на околу 6 месечна возраст на моите родители, нормално сеуште мало е тогаш и не знае, не разбира и не ме бара, го оставив на 5 дена, јас морав да завршам некои обврски дома, а него го оставив кај моите на море, нормално немаше никаков проблем, а и сега кога е 14 месеци го оставам на моите и до сега не сум имала проблем, не ме бара, мада се навикна тој на нив, затоа што уште од првиот ден кога се роди се со нас и се навикна на нив, ги знае, ги сака, ги чувствува свои,блиски, така да немаме проблем со оставањето на бебето за кај моите, за кај други луѓе не знам дали ќе е истото :?:
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Освен кога сум на факс, не сум го оставала подолго. Ептен неколку пати на гости/прослава 2-3 саати навечер, ама тоа е да го средам избањам најадам и успијам-па после одам....и тој и онака веќе нема да се разбуди.Дури откако ќе се вратам ноќта ќе стане.
     
  9. Moonglow

    Moonglow Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Првото дете и го оставав, после 40 дена, на мајка ми да го чува, ама најмногу по 2,5 -3 саата. Второво прв пат и го оставив (исто на кратко), дури на 6 месеци (такво си е бебето, друг пат ќе ви опишам :) ). На спиење големиот го пуштив со моите на викенд дури на 3 и нешто години, за малиов ќе почекаме, ко што тргнало :?:
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ние сме 3мес и неможам да излезам ни за 10мин без малата :D илии ја земам со мене или не одам никаде :D неможам,ке пукнам од мисли :!: ама и лугево не се за да ја оставам со нив,ги знам :|
     
    На iloveyou29 и natemila им се допаѓа ова.
  11. jasmin4e665

    jasmin4e665 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    20
    Jas posle 19 dena od poragajot. Morav da se vratam na rabota pa se cuvaa so baba i. Vo gradinka pocna od 3 i pol meseci :) zatoa sega e druzeljubiva kaj site saka da odi nema vrska dali go znae ili ne covekot. Ps sme skoro 6 meseci :)
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Јас моето бебе го оставив прв пат на две недели на 1 Час
    И потоа пак кога имаШе еден месец затоа Што моравме да одиме на крШтевка..
    И од тогаШ стално ја оставам по 1 Час или 2 :)
     
  13. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Од 6 месеци. Имав нешто работа и не сакав со мене да го носам. Се чуваа со дедо.