1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од кога не сте им подариле нешто на сиромашните?

Дискусија во 'Канта' започната од twisterworp, 8 јануари 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. twisterworp

  twisterworp Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  19
  оваа тема се работи за свеста на лугето значи не е битно што си христијанин,атеист,муслиман,хиндуист и тн.се повикуваат сите да донираат стари алишта,пари,храна,совет,насмевка значи помош од која било потреба.еве ви шанса која ви е секојдневно достапна без да се нарушат термините на сајтот за запознавање.каде што живеете во кој било град земете подарете му на лугето со посебни потреби на децата без родители на лугето што немаат леб да јадат.оние кои се онерасположени дај те им добар совет и насмевка и тоа се смета за добро :D
  замислете додека вие седите на интернет во комфордот на вашиот дом некој седи на улица или пак додека вие имате родители некои дечиња немаат затоа ве молам да ги трнеме нашите разлики и кој може колку може да им подари.кога поминувате до некој питач помислете на него сожалете се и дајте му некој денар.ако имате стари детски алишта дај те ги во дом за сирачиња нивната радост е бесценета.ако имате алишта за повоздрасни дај те им ги в црвен крст или во некоја организација во вашиот град
  зошто да скапуваат?
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  од кога не сте му подариле нешто на сиромашните?

  Звучи можеби неблагодарно и дрски ама кога некој ќе каже дека додека јас имам покрив над глава и храна, секогаш си помислувам ама некој има и вила и се сонча на Малдиви.
  Како и да е, јас кога сум во можност сум давала и на питачиња и пари и облека, ама што дека ние даваме? Нив ситуацијата им се подобрува само во моментот, тоа треба да е грижа на државата.Само државата може да помогне за нив долгорочно да им се подобри животот со отварање социјални центри и вработувања.Ќе му дадам јас пари и облека, првото ќе му трае дента, а второто месецот и после пак треба да се надева дека некој ќе му даде пак.Па тоа не е живот.
  Друга работа, сиромашниот на сиромашниот не може да му даде, може средната и високата класа.Кај нас средната речиси и ја нема, а високата скоро и не е ни во контакт со сиромашната, па кога ќе видиш...
  Само едно од секогаш ме иритирало-нема да заборавам кога пред неколку години во додатокон Антена читав како повикуваа на помош за самохрана мајка со 11 деца. Па чекај малку што си ги правел тие 11 деца во такви услови?За дете да се одгледа здраво и право, требаат финансии, ако сакаш деца, си можел и 2-3 да ги имаш, а не 11.И такви случаеви се многу.
  И патем речено, не знам која ти е поентата со отварање на истата тема во сите категории.
   
  На TennisBabe му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.