1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од која возраст почнавте да консумирате кафе?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Dream-Girl, 13 јули 2019.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Додека пиев кафе дома со моиве баш имавме дискусија од колку години они почнале да пијат кафе, какво кафе, колку често пиеле, па барав ваква тема и гледам дека нема, па решив да ја отворам. Мислам дека во овој подфорум е во ред. :)

    Јас да си кажам за мене, првпат пиев нескафе на 12години и тоа дома. Татко ми е огромен љубител на нескафе, па ме понуди и ми го направи со многу млеко и ептен ми се допадна. После пиев ретко со него понекогаш на 5-6 месеци (мама се бунеше дека сум била мала, да не ми давал уште да пијам). :D Кога тргнав средно веќе од 14г почнавме по кафичи, па на секое искачање пиев. Е последниве 2год некаде од 16г, почнав скоро секој ден дома да си пијам... Тек последниве месеци дека завршив средно и почна да не ми е срам и со моите да си пијам, порано ми беше, се осеќав мала да седам со нив и кафе да пијам, сега дури и сами ме нудат да пиеме заедно. :D Турско кафе немам пиено вака да седнам и цела шолја да испијам, не ме влече ич, имам пробано ама сум по кафиња со млеко. :)

    Па, вие на која возраст почнавте да пиете кафе, кое кафе беше што го испивте прво, сега колку често пиете кафе, дали ако сте родители не би сакале децата од рана возраст да почнат да консумираат кафе? :)
     
    На senjorita-v, CameliaMiller, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.052
    Допаѓања:
    76.053
    Пол:
    Женски
    15 или 16, тука некаде. Па некој период престанав, па пак почнав. Сега онака одвреме навреме пијам.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  3. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.518
    Пол:
    Женски
    14-15 години. Ама не пијам кафе секој ден, туку го консумирам за вкус и бидејќи конкретно во Македонија ни е дел од културата на излегување.

    Кафето не ми дава никаква енергија, и на 14 години и сега се чудам зошто на моите им е потребно да пијат кафе секое сабајле. :D
     
    На Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    5.301
    Пол:
    Женски
    О д11 години, едно еспресо на ден, не секој ден. Посебно за учење хемија добро ми доажаше. Инаку, со колаче мацано во кафе уште од најамли нозе. Кафеџика родена и ќере на мене плукната, на кленерот му вика не кафето кај мајка ми, мене дај ми го!
     
    На marija305, cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    На 14 години, во 8мо одделение, славевме Нова Година со неколку другарки, и си сваривме турско кафе со 4 лажици шеќер! И ден денес со две го пијам, и тоа многу ретко. Нес кафе си пијам во кафич, ама реално не сум кафеџика. И на скоро 30 години пак пре би Кока Кола него кафе :)
     
    На Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  6. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Само кога излегувам по кафич,а така немам навика за кафе ичч ич.
     
    На Billy Idol, Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.518
    Пол:
    Женски
    А опавче некој има што рано почнал? :rofl:
     
    На senjorita-v, Harper, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    11.321
    Пол:
    Женски
    Не можам да се сетам точно колку години сум била, најверојатно 14-15 години, пред да почнам средно. Почнав со нескафе, подоцна преминав на макиато. Пиев кога ќе излезиме или после/пред училиште на кафе. :D
    Не ми беше потреба се додека не почнав со факултет.
    Прво почнав да пијам еспресо, на почетокот ми беше многу силно но се навикнав. Сега пијам редовно по 2 на ден ако сум надвор, дома си варам турско.
    Турското пак почнав да го пијам уште покасно. Се сеќавам точно кога, трета година на факултет во сесија. Дома си пиев нескафе, но не ми помагаше никако, па почнав да пијам турско.
    Сега веќе има денови кога навистина чувствувам потреба од кафе во спроривно мислам ќе ми пукне главата. :|
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  9. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.617
    Допаѓања:
    52.405
    Пол:
    Женски
    Почнав на 15 години, кога тргнав средно. Прво нескафе си пиев, потоа почнав и макијато. Ден денес тие ми се омилени кафиња кога излегувам на кафе. И турско пијам понекогаш, го преферирам наутро кога ќе станам. Кога би била родител мислам дека би им дозволила на децата и малку порано да почнат да пијаат.

    Сепак немам некоја зависност од кафе, комотно можам цел ден да не се напијам воопшто. Најголем дел од пиењето ми е по кафичи кога излегувам, дома поретко.
     
    На Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  10. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    4.371
    Пол:
    Женски
    Скоро и да не пијам кафе. Турско пак не можам ни да смислам .

    Мислам дека на околу 14 пробав нес, нешто подоцна турско.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  11. Sannelaa

    Sannelaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Почнав на 14,15 сега на 20 многу ретко. Пробувам да ги откажам цигарите покрај нив и кафето на 2 3 дена еден нес доволно ми е.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  12. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.310
    Па прво шо пиев беше она капучиноно демек од Елит 20 денари 200 грама шо беше, мислам 3 или 4то одд. Мутна вода, али ај мерак, испивме три максимум на одмор у Струга. Сто посто и после тоа сум дрмнала уште некое.

    После у осмо накај прва почнавме турско за да си гледаме, али онака два пути неделно. После почнавме за уз муабет, и така.

    Редовно не пијам кафе, сама уште помалце, али позната сум по тоа шо коа работам трета, па прва одма после три саати, дека пијам од 2 до 6 еспреса зависи, одеднаш на екс.
     
    На senjorita-v, Herrera, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Strong.44

    Strong.44 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    148
    Пол:
    Женски
    Вистината е дека незнам како почнав, ниту некој пиеше од другарките, ниту пак имав некоја потреба, незнам шо ми текна луѓе, штотуку завршив втора година средно си одев на пракса и си почнав насабајле турско. Два пати направив со шеќер, ми се слоши од благото иако со пола лажица правев, и од тогаш горко турско.
    Е сега не бев нешто редовен пијач се доо четврта година при крај е тогаш почна вистинското.
    Сега неможам да си го замислам животот буквално безнего пошто не функционирам без кафе. Ако не се напијам главата почнува да ме боли.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  14. Alien_92

    Alien_92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Od prva sredno
     
  15. GabyTranceॐ

    GabyTranceॐ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    8мо одделение ама со млекце:Pпотпа чисто во средно и сега на крај горко:rofl:
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  16. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Не се сеќавам точно на која возраст (мислам 14-15 години) ама знам дека во почетокот воопшто не можев да го поднесам вкусот на кафето. Го пиев "због шеме" со другарките и го пиев многу благо. Е некаде трета, четврта година средно ми стана дел секојдневието. Ако не го почнам денот со кафе, денот ми е катастрофа. Секакво пијам, ама најмногу уживам во горко турско кафе.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  17. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.175
    Допаѓања:
    8.862
    Пол:
    Женски
    Од 13 години, прво кафе ми беше во кафич кај другарка на роденден нес матено. Тој период бидејќи беше 'шема' да се слават родендени во кафич, пиев од роденден на роденден. :rofl:
    После веќе кога почнав средно, почнав секој ден да пијам кафе, и со моите дома, и на школо од кафематот на секој голем одмор си пиевме.

    Тогаш бидејќи бев помала го пиев благо, имав пробано горко и се чудев како луѓето можат воопшто така да го пијат кафето, за сега и јас да го пијам горко.8-|
    Еден период го запив многу кафето, по 5-6 кафиња во ден пиев, и нес и турско. Сега веќе една година го намалив, од сабајле обавезно пијам, ако не се напијам кафе само што ќе станам очи не можам да отворам, а во денот пијам 2 до 3 максимум. :coffee:
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  18. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Мислам дека на 13 години го испив првото кафе... кај баба ми (facepalm), за претходно не се сеќавам.
    После во средно почнав да пијам кога имавме празни часови |( Тогаш пробував и цигари. Ама не ми премина во навика ни едно, ни друго.
    Кафе пијам само кога морам зашто ми понудиле, или кога ептен ми треба да останам будна.
     
    На senjorita-v, cresa-jagoda, Roxy1991 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Roxy1991

    Roxy1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2019
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Jas na 14 god mi bese prvoto kafe ama ne piev tolku cesto poslem isoadnaaa tie 3 vo 1 nescafe pa naniv se prefliv
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    13-14
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.