1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од која возраст почнавте да консумирате кафе?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Dream-Girl, 13 јули 2019.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.279
  Пол:
  Женски
  Додека пиев кафе дома со моиве баш имавме дискусија од колку години они почнале да пијат кафе, какво кафе, колку често пиеле, па барав ваква тема и гледам дека нема, па решив да ја отворам. Мислам дека во овој подфорум е во ред. :)

  Јас да си кажам за мене, првпат пиев нескафе на 12години и тоа дома. Татко ми е огромен љубител на нескафе, па ме понуди и ми го направи со многу млеко и ептен ми се допадна. После пиев ретко со него понекогаш на 5-6 месеци (мама се бунеше дека сум била мала, да не ми давал уште да пијам). :D Кога тргнав средно веќе од 14г почнавме по кафичи, па на секое искачање пиев. Е последниве 2год некаде од 16г, почнав скоро секој ден дома да си пијам... Тек последниве месеци дека завршив средно и почна да не ми е срам и со моите да си пијам, порано ми беше, се осеќав мала да седам со нив и кафе да пијам, сега дури и сами ме нудат да пиеме заедно. :D Турско кафе немам пиено вака да седнам и цела шолја да испијам, не ме влече ич, имам пробано ама сум по кафиња со млеко. :)

  Па, вие на која возраст почнавте да пиете кафе, кое кафе беше што го испивте прво, сега колку често пиете кафе, дали ако сте родители не би сакале децата од рана возраст да почнат да консумираат кафе? :)
   
  На senjorita-v, CameliaMiller, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.914
  Допаѓања:
  75.431
  Пол:
  Женски
  15 или 16, тука некаде. Па некој период престанав, па пак почнав. Сега онака одвреме навреме пијам.
   
  На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 3. Srckata28

  Srckata28 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.488
  Допаѓања:
  21.240
  Пол:
  Женски
  14-15 години. Ама не пијам кафе секој ден, туку го консумирам за вкус и бидејќи конкретно во Македонија ни е дел од културата на излегување.

  Кафето не ми дава никаква енергија, и на 14 години и сега се чудам зошто на моите им е потребно да пијат кафе секое сабајле. :D
   
  На Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. BlackNight

  BlackNight Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  1.175
  Допаѓања:
  5.289
  Пол:
  Женски
  О д11 години, едно еспресо на ден, не секој ден. Посебно за учење хемија добро ми доажаше. Инаку, со колаче мацано во кафе уште од најамли нозе. Кафеџика родена и ќере на мене плукната, на кленерот му вика не кафето кај мајка ми, мене дај ми го!
   
  На marija305, cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 5. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.005
  Допаѓања:
  10.462
  Пол:
  Женски
  На 14 години, во 8мо одделение, славевме Нова Година со неколку другарки, и си сваривме турско кафе со 4 лажици шеќер! И ден денес со две го пијам, и тоа многу ретко. Нес кафе си пијам во кафич, ама реално не сум кафеџика. И на скоро 30 години пак пре би Кока Кола него кафе :)
   
  На Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. BlackSwan22

  BlackSwan22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2018
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  169
  Пол:
  Женски
  Само кога излегувам по кафич,а така немам навика за кафе ичч ич.
   
  На Billy Idol, Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. Srckata28

  Srckata28 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.488
  Допаѓања:
  21.240
  Пол:
  Женски
  А опавче некој има што рано почнал? :rofl:
   
  На senjorita-v, Harper, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Ambitious

  Ambitious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2015
  Пораки:
  1.035
  Допаѓања:
  11.224
  Пол:
  Женски
  Не можам да се сетам точно колку години сум била, најверојатно 14-15 години, пред да почнам средно. Почнав со нескафе, подоцна преминав на макиато. Пиев кога ќе излезиме или после/пред училиште на кафе. :D
  Не ми беше потреба се додека не почнав со факултет.
  Прво почнав да пијам еспресо, на почетокот ми беше многу силно но се навикнав. Сега пијам редовно по 2 на ден ако сум надвор, дома си варам турско.
  Турското пак почнав да го пијам уште покасно. Се сеќавам точно кога, трета година на факултет во сесија. Дома си пиев нескафе, но не ми помагаше никако, па почнав да пијам турско.
  Сега веќе има денови кога навистина чувствувам потреба од кафе во спроривно мислам ќе ми пукне главата. :|
   
  На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 9. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.588
  Допаѓања:
  52.228
  Пол:
  Женски
  Почнав на 15 години, кога тргнав средно. Прво нескафе си пиев, потоа почнав и макијато. Ден денес тие ми се омилени кафиња кога излегувам на кафе. И турско пијам понекогаш, го преферирам наутро кога ќе станам. Кога би била родител мислам дека би им дозволила на децата и малку порано да почнат да пијаат.

  Сепак немам некоја зависност од кафе, комотно можам цел ден да не се напијам воопшто. Најголем дел од пиењето ми е по кафичи кога излегувам, дома поретко.
   
  На Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  4.276
  Пол:
  Женски
  Скоро и да не пијам кафе. Турско пак не можам ни да смислам .

  Мислам дека на околу 14 пробав нес, нешто подоцна турско.
   
  На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 11. Sannelaa

  Sannelaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Почнав на 14,15 сега на 20 многу ретко. Пробувам да ги откажам цигарите покрај нив и кафето на 2 3 дена еден нес доволно ми е.
   
  На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 12. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.430
  Допаѓања:
  32.626
  Па прво шо пиев беше она капучиноно демек од Елит 20 денари 200 грама шо беше, мислам 3 или 4то одд. Мутна вода, али ај мерак, испивме три максимум на одмор у Струга. Сто посто и после тоа сум дрмнала уште некое.

  После у осмо накај прва почнавме турско за да си гледаме, али онака два пути неделно. После почнавме за уз муабет, и така.

  Редовно не пијам кафе, сама уште помалце, али позната сум по тоа шо коа работам трета, па прва одма после три саати, дека пијам од 2 до 6 еспреса зависи, одеднаш на екс.
   
  На senjorita-v, Herrera, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Strong.44

  Strong.44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2014
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Вистината е дека незнам како почнав, ниту некој пиеше од другарките, ниту пак имав некоја потреба, незнам шо ми текна луѓе, штотуку завршив втора година средно си одев на пракса и си почнав насабајле турско. Два пати направив со шеќер, ми се слоши од благото иако со пола лажица правев, и од тогаш горко турско.
  Е сега не бев нешто редовен пијач се доо четврта година при крај е тогаш почна вистинското.
  Сега неможам да си го замислам животот буквално безнего пошто не функционирам без кафе. Ако не се напијам главата почнува да ме боли.
   
  На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 14. Alien_92

  Alien_92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2018
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Od prva sredno
   
 15. GabyTranceॐ

  GabyTranceॐ Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2015
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  1.108
  Пол:
  Женски
  8мо одделение ама со млекце:Pпотпа чисто во средно и сега на крај горко:rofl:
   
  На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 16. Peperutce1115

  Peperutce1115 Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  2.488
  Допаѓања:
  22.681
  Не се сеќавам точно на која возраст (мислам 14-15 години) ама знам дека во почетокот воопшто не можев да го поднесам вкусот на кафето. Го пиев "због шеме" со другарките и го пиев многу благо. Е некаде трета, четврта година средно ми стана дел секојдневието. Ако не го почнам денот со кафе, денот ми е катастрофа. Секакво пијам, ама најмногу уживам во горко турско кафе.
   
  На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 17. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  2.174
  Допаѓања:
  8.859
  Пол:
  Женски
  Од 13 години, прво кафе ми беше во кафич кај другарка на роденден нес матено. Тој период бидејќи беше 'шема' да се слават родендени во кафич, пиев од роденден на роденден. :rofl:
  После веќе кога почнав средно, почнав секој ден да пијам кафе, и со моите дома, и на школо од кафематот на секој голем одмор си пиевме.

  Тогаш бидејќи бев помала го пиев благо, имав пробано горко и се чудев како луѓето можат воопшто така да го пијат кафето, за сега и јас да го пијам горко.8-|
  Еден период го запив многу кафето, по 5-6 кафиња во ден пиев, и нес и турско. Сега веќе една година го намалив, од сабајле обавезно пијам, ако не се напијам кафе само што ќе станам очи не можам да отворам, а во денот пијам 2 до 3 максимум. :coffee:
   
  На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 18. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.183
  Пол:
  Женски
  Мислам дека на 13 години го испив првото кафе... кај баба ми (facepalm), за претходно не се сеќавам.
  После во средно почнав да пијам кога имавме празни часови |( Тогаш пробував и цигари. Ама не ми премина во навика ни едно, ни друго.
  Кафе пијам само кога морам зашто ми понудиле, или кога ептен ми треба да останам будна.
   
  На senjorita-v, cresa-jagoda, Roxy1991 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Roxy1991

  Roxy1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2019
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  Jas na 14 god mi bese prvoto kafe ama ne piev tolku cesto poslem isoadnaaa tie 3 vo 1 nescafe pa naniv se prefliv
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 20. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.072
  Допаѓања:
  6.631
  Пол:
  Женски
  13-14
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.