1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од која возраст почнавте да консумирате кафе?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Dream-Girl, 13 јули 2019.

  1. Love 83

    Love 83 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    Кафе почнав да пијам некаде на 13 -14 г.со постарите комшики само да ни гледаат на кафе . Полека почна и навика да станува па уште кога почнавме со цигарите до ден денес, не се откажавме ни од едното ,ни од другото .
    Денес сум голем љубител на кафето и уживам во него ,утрото без кафе не може да почне .Најчесто пијам 3 ,исклучиво само турско.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  2. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Некаде кај 1ва средно. И тоа повеќе за да си гледаме, ахх луди години....
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  3. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Јас пропив на факултет.

    Кај мене дома никој не пие кафе, а баба ми и дедо ми пиеја турско, што мене лично ми е одвратно. И стомак ме боли.

    Прво кога почнав, се лажевме со тие фрапиња, 3 во 1, 2 во 1, шлаг, пена ау уау... сега ептен се софистицирав, :rofl:(facepalm) ме фаќа киселина од нив. Строго мокапот или матено нескафе, со малку млеко и без шеќер.

    Баш некна пиев матено нес со шлаг, како оброк го доживеав.

    Сега пијам кафе секој ден и се нервирам оти ме боли глава кога нема да се напијам кафе.

    А ако претерам, ме мава тахикардија. Не пијам којзнае колку, ама 1 доза од мокапот сигурно ќе испијам, и веројатно уште едно бескофеинско после ручек.

    А можев со ниедно. Навика. :bug:
     
    На senjorita-v, cresa-jagoda, Dream-Girl и 2 други им се допаѓа ова.
  4. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Кафе почнав да пијам,некаде на моја 17 годиша возраст,моите дома пие црно кафе (турско),еднаш имав пробано една голта и никогаш не ми се допаѓало,имам другар кој многу конзумира кафе,па кај него на 17 години,пробав прв пат нескафе,и макијато,и од тогаш до ден денес,повеќе од една деценија конзумирам кафе,само макијато и нескафе :)

    Никогаш не сум конзумирал цигари,за да пијам кафе,затоа што на многу луѓе не им е јасно,како може да пијам кафе,да не пушам цигари.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.731
    Допаѓања:
    72.634
    Пол:
    Женски
    На 16год прв пат ама не сум некој љубител. Еве 3 дена немам пиено и не ми фали. Пијам ептен со друштво и ретко сама.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  6. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Почнав да пијам прва средно ладно нескафе со повеќе млеко..:)
    После тоа макијато по кафичи ама многу тахикардии ми се праеа па едно време прекинав со секакво кафе..
    И сега сама многу ретко. Кафе ми е интересно да го пијам уз муабет и в кафич најчесто ладно макијато :)
    Кога учам ич не ми помага за расонување така да и тогаш ретко :)
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  7. mileystar

    mileystar Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    2.101
    Пол:
    Женски
    Мислам дека беше кога имав околу 15 или 16 год,тогаш беше актуелно да одиш во град и да мораш да пиеш кафе,не дека морав,ама стварно сакав да пробам,гледајќи ја мама како велеше дека е навлечена на кафето.Макијато и нес кафе пробав најпрво и тоа со многу шеќер,а турското го пробав еднаш ама не го засакав,дури ни денес не го пијам,мирисот негов ме привлекува но не и вкусот.А сега се навикнав да пиам кафе без шеќер,нели поздраво било де,ама од кафето да се откажам,never :D
     
    На cresa-jagoda, piksooki и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  8. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    11.237
    Пол:
    Машки
    Некаде околу 10 години. Ми се свиѓаше вкусот на нескафе ама не сакаа моите да бидам хиперактивен па користев малку кафе. До ден денес приоритизирам инстант кафе повеќе од турско. Посебно со малку млеко во прав и лажичка кафен шеќер.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  9. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    4.802
    Пол:
    Женски
    Сигурно на никој од вас не ви било првото кафе точно на годините што кажувате, демек кога сте биле мали не сте им лижеле од кафињата на мама, тато, баба, дедо... Абе ајде :lol:

    Јас немам навика за пиење кафе и никогаш не сум ни ја имала. Досега можеби и на прсти се бројат кафињата што сум ги испила цел живот. И исклучиво сум ги пиела без шеќер. Еспресо, макијато, турско, нес и капучино имам пробано. Желба за нес кафе пројавувам само кога ме боли глава, значи еднаш на неколку месеци.

    П.С. Ова на аватарот ми е чај :rofl:
     
    На cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
  10. your-girl.-.friend

    your-girl.-.friend Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.427
    Пол:
    Женски
    Почнав некаде на 12-3 години. И тоа почнав со турско. Не сум љубител на нескафе, капучино освен можеби макијато. Ретко можи и да се напијам какао ако претерам со турското. Инаку сум зависник од кафе. Не може да ми започне денот ако наутро не испијам бар две кафиња. Често се случува во денот да испијам и над десетина. Шта чеш, не е убаво да се одбија кога некој ти понудил, нели? :rofl::rofl:
     
    На cresa-jagoda, Dream-Girl и Love 83 им се допаѓа ова.
  11. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.650
    Допаѓања:
    116.428
    Пол:
    Женски
    Турско кафе не пијам.
    Прв пат пробав капучино на 12 години,а Нес на 15.
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  12. Blue.Sky

    Blue.Sky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    11.403
    Пол:
    Женски
    Прв пат пиев во средно кога бев негде 2/3 година и тоа само едно кафе на 4/5 месеци. Претежно нес кафе и макијато, ама затоа кога почнав на факултет пијам по 2 на ден. И тоа само ако не треба да одам некаде.
     
    На Herrera, cresa-jagoda, Carolin. и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Почнав од средно, до крај на факултет престанав.
    Не ми треба тој отров.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Првото испиено кафе ми беше турско, со тајфа другарчиња еден ден ни текна да си свариме, а бевме трето или четврто одделение, со денови пиевме тајно додека нашите беа на работа :D потоа од петто одделение натаму почнавме редовно да пиеме турско и обавезно го вртевме филџанот за да си гледаме бе:tmi:
    Првото испиено кафе во кафич, ми беше макијато на 14 години, која радост доживеав тогаш човече:rofl:
    Затоа сега последниве месеци турско кафе пијам еднаш на неколку дена или недели, прописно ми е згадено, а што да не ми биде кога почнав да го пијам на прерана возраст:tmi:
    Не само кафе, и цигари тогаш пафкавме, и виски имавме по некоја голтка пивнато, на другарка татко и работеше шофер во странство, и носеше дома разни пијалоци, и оваа од отворените земаше во ѓезве и тајно носеше кај мене, се беревме во една моја стара куќа и таму правевме глупости, луда тајфа бевме, ама здрави и жилави, јер селски деца:rofl::rofl::rofl:
    Малку забегав, ама морав да се надоврзам:lol:
     
    На senjorita-v, Herrera, Dream-Girl и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    Од 21.. кога почнав да работам во кафич и така. Пред тоа не сакав да чујам за еспресо или нескафе. Ама приметив во последно време ми се тресат рацете откако ќе се напијам еспресо.. знам дека е најјако кафе, ама не ми беше вака. Сега не знам дали да продолжам. :?:
     
    На Dream-Girl, Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Подобро избегнувај го, и мене ми се тресеа рацето од турско и имав тахикардија, па откако пијам многу ретко или со денови воопшто не, и ни раце ми се тресат, ни бутур.
    Види пробај, сепак се може и без кафе :)
     
    На senjorita-v, Dream-Girl, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Нес пробав на 13 години, можам и без него, не ми треба. Пијам во друштво, понекогаш и сама, ама многу ретко. :)
     
    На Dream-Girl, cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
  18. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Почнав да пијам кафе некаде втора година средно имав 16 години,не сум голем љубител на кафе и пијам само кога излегувам,а дома ретко ептен ако имам за учење. :D
     
    На Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.985
    Допаѓања:
    261.064
    12 години некаде беше.
    Турско.

    Не оти кафе ми се пиеше, "си гледавме" :)
    Да не е кафето со мене во кола сабајле, на првиот семафор ќе заспијам веројатно :D
     
    На senjorita-v, Dream-Girl и Rama им се допаѓа ова.
  20. Angelopus

    Angelopus Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2019
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Машки