1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од насилство до љубов, што е најдобро во ваква ситуација?

Дискусија во 'Канта' започната од .confused., 28 август 2020.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. .confused.

    .confused. Нов член

    Се зачлени на:
    28 август 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, прво да се претставам како што е редот.
    Скопјанка сум и порано имав многу друштвен, нормален исполнет и среќен живот како што е нормално за средношколка.
    Мојот ноќен кошмар започна на денот кога се преселив од македонија, тоа беше само еден месец по завршувањето на средното, поточно кошмарот беше мојот нов дечко со кој што бев во врска од страв дека ќе останам сама во новата земја каде што ќе учам, меѓутоа врската по 2 години прерасна во брак,(тој е 5 г поголем од мене) но не од љубов, туку се регистрирав со него за да ни дадат стан во студентскиот дом бидејќи сакавме да живееме заедно.Кошмарот започна кога стана премногу агресивен,се каравме бидејки не сакав свадба и деца и со тоа сум му ја засрамила фамилијата, мајка му се нервираше бидејки не викнавме никој на регистрацијата и траеше 5минути само, другарите од мкд му ја полнеа главата дека треба да имаме 3 деца,мајка му замараше кога ќе сме иделе на гости,никогаш не прашуваше за работа, за патување, никогаш не викаше млади сте не ви треба деца, ме гледа како снаа и ќерка а сакам да ме гледа како парче документ, инаку јас душевно мразам деца, му кажав дека доколку ми направи дете ако нема време да го абортираме дека ќе направам чедоморство макар и во затвор да одам, и покрај овие мои испади пак имаме кавги на таа тема.Имавме премногу насилства бидејки не сакав класична свадба, мразам деца, ги мразам неговите, ми вика зошто си со мене ако ме мразиш, кога му кажувам дека сум со него ради стан почнува да плаче, се невира и пред некое време доби и дијабет за кој што делумно и мене ме обвини, демек му е од стрес. Не знам што да направам за да го сменам да размислува поинаку, секој ден го прашувам зошто во минатото ми грешеше, молчи и кажува дека бил несозреан и дека сум му прва девојка.Инаку го разделив од целото друштво (неговите другари на 21-22 веќе деца имаа) го убедив дека се сељаци и дека не треба да ги слуша, но од друга страна не ги сака ни моите колешки што не се од мк (едната колешка даде дете во дом и не ја сака) делумно го сменив ама после агресивното однесување ми е страв да останам со него.
    Е сега, после неколку години се смени, многу е нежен со мене и добар, ама имам страв од минатото и пак да не се повтори во иднина, ама од друга страна се плашам дека нема никогаш да најдам добар партнер, и не знам дали да го оставам. Според вас дали врска со кавги може да прерасне во љубов?
     
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.118
    Допаѓања:
    76.398
    Пол:
    Женски
    За каква љубов ти овде зборуваш? Си го одбрала него поради еден стан и поради страв да не бидеш сама. Му го уништуваш животот на човекот. Не ми се верува што читам. Ако тој сака свадба, деца, љубов а ти тоа не можеш да му го пружиш, треба да го оставиш. Ти бараш совети, ама сигурно ниеден од нив нема да примениш. Оти не сакаш да заминеш од него. А не го сакаш, се сакаш само себе. Не знам тој зошто уште те трпи после се'. И да, во брак заробен без љубов и тоа како има веројатност за насилство. Но, дека љубов ќе се створи од такви услови, мало сутра.
     
    На cresa-jagoda, ema-emicka, martiiinna и 11 други им се допаѓа ова.
  3. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.316
    Пол:
    Женски
    Само да знаеш девојко дека ти тука не си жртва и он е! Воопшто не си за жалење, подобро разведете се.
     
    На thelittle17, tinka-mace, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  4. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Жално за дечкото..
    Колку вакви примери знам, па и си кажуваат јавно и гласно без срам дека за документи се омажиле а не од љубов... Грозно.
     
    На cresa-jagoda, Jana06, Snowflake97 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    10.446
    Пол:
    Женски
    Чим до сега не прераснало во љубов никогаш нема. Токсично ви е однесувањето на двајцата. Можам да разберам зошто човекот добил дијабет, можам да разберам зошто е толку исфрустриран, ама во никој случај не смее фрустрацијата да се одрази со насилство.

    Според ова што го прочитав, лоша личност си, не знам како тој издржува со тебе, ама во никој случај не го оправдувам насилството од негова страна. Двајцата подеднакво си грешите еден со друг.

    Од ова што го прочитав вие нема шанси добро да завршите. Разведете се пред работите да станат полоши, можеш по грешка да забремениш или да се заколете дома не дај боже.
     
    На tinka-mace, cresa-jagoda и wings12 им се допаѓа ова.
  6. wings12

    wings12 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2020
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    195
    МОЛАМ?
     
    На cresa-jagoda, Jana06, ElenaOfRivendell и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Дечково што бил насилен не го оправдувам тоа да.
    Ама ти глумеше дека го сакаш само за да се омажиш за него?
    Ако не, како па он прифатил да се ожени со тебе само ради таа причина?
    Ај сериозно вака- го сакаш? Настрана каков е, дали имаш ти чувства за него? Ако не, разведете се и не го задржувај пошто браков е само за твоја корист.
     
    На ElenaOfRivendell и злоба им се допаѓа ова.
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.533
    Пол:
    Женски
    Ич не и се моли:D
    Она сака да пали и гаси..да биде парче документ..
    Да биде закон во врската..
     
    На cresa-jagoda, ema-emicka, S.W.A.G и 3 други им се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ау човече.
    Па дали си нормална?

    Подобро побарај си психијатриска помош.
    Не знам каде му биле очите кога те земал.
     
    На tinka-mace, cresa-jagoda, S.W.A.G и 5 други им се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    Ако душевно мразиш деца, си имаш психички проблеми.

    Трол? :wasntme:
     
    На tinka-mace, Nithya, cresa-jagoda и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
    Ти си се омажила со намера да го искористиш, не знам што си очекувала, дека тој нема да има никакви барања во бракот?

    Па уште шокирана како сакал свадба и деца, извини ама не може секоја коцка да биде наместена по твоја желба.

    И не е само тоа што си го искористила за станот и документи, туку полошо е што: отворено кажуваш дека го мразиш, ги мразиш неговите, си го скарала со сите другари; а сепак и понатаму сакаш да најдеш начин да останете заедно и бараш тој да се смени?

    Те молам остави го и не продолжувај да им го загорчуваш животот на луѓето.
     
    На cresa-jagoda, ema-emicka, S.W.A.G и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.211
    Допаѓања:
    165.713
    :nod:
    Уште еден во плејадата- досадно ми е дома, немам како да се разонодам(facepalm)
    Три реченици читаш и се ти е јасно. Приказнава некако позната:?:
    @.confused. оди прочитај си ги лектирите па следниот пат подобра приказна може ќе ти текне(fingers)
     
    На Nithya, cresa-jagoda, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.753
    Допаѓања:
    40.206
    Пол:
    Женски
    Она и сама себе не се сака.
    Оди си и спаси го детето.
    На млади години ќе го умреш.
     
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Ја познав приказната. Од збор до збор иста со онаа што си го беше претепала детето па прашуваше овде како да го убие за да го нема веќе.
    Тролфест форумот денес.
     
    На cresa-jagoda, Biljarkata, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  15. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    И јас тоа го помислив.. Поморничаво нешто немав прочитано, таа вечер едвај заспав.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    До тука прочитав и ми се згади од тебе.
     
    На cresa-jagoda и SummerGirl им се допаѓа ова.
  17. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Сметам дека вакви грозни мислења, за убиства на дете, не треба да стојат на форумов. Језиво.
     
    На cresa-jagoda, злоба и Celltica им се допаѓа ова.
  18. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.788
    Јас не ја познав приказната, ама апла се гледа дека е :drunk:
    Тролфест бе, ме насмеа :rofl:
     
    На cresa-jagoda и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    Клуч на темава? :D
     
    На cresa-jagoda, Biljarkata, Celltica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.