1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од пракса, обука или курс до вработување

Дискусија во 'Барање работа' започната од one87, 22 ноември 2012.

 1. one87

  one87 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  3
  Здраво. дали има некоја со вакво искуство да оди на пракса некаде и да ја задржатна работа? Имам одено на пракса на неколку места и на крајот е секогаш чао. Сега се мислам за пракса во банка ама незнам дали вреди ...
   
 2. joanna90

  joanna90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  31
  од пракса до вработување

  Немам искуство да сум одела на пракса и да ме задржале, ама имам искуство со пракса во 4 наши банки и 2 други иституции и секаде е истото, завршуваш со пракса, поздрав мило ни беше и тоа :) А сум се трудела максимално, прекувремено останував заедно со нив до ниедно време, до 20h имало денови кога сум работела.
   
 3. macedonia.timeless

  macedonia.timeless Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2012
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  137
  од пракса до вработување

  Во странство да.
  а во Македонија не знам.
  но јас би ти препорачала да прашаш пред да пробаш со праксата дали и колку има шанси да те задржат таму па тогаш одлучи се.. со срека :)
   
 4. Ani.cka

  Ani.cka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2012
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  26
  Од искуство ти кажувам- Не си давај само лажна надеж... :| Практикантите се само за да пополнат место и време на некој/некоја што веке е сигурно дека ке се вработат само се чека да се досредат документи, дипломи, факултет и слично. ПОГОТОВО во банките!
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.336
  Тоа беше порано во комунизмот, од школска клупа на работа ама сега ЈОК!
   
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.893
  Допаѓања:
  133.574
  Јас имам еден близок кој по праксата го примија, и тоа во солидна компанија, со сосема ОК плата. Мислам дека имаше многу среќа, затоа што двајца вработени кои работеа во истата област дадоа отказ, а во фирмата немаа друг што го работи тоа.
   
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.876
  Допаѓања:
  152.733
  Можеби до скоро. Ама откако праксата ја направила задолжителна,ова е само уште едно средство за ползување на работна сила за без пари.
  Можам да набројам неколку поголеми фирми во земјава кои многу добро го искористуваат тоа на сметка на својот углед...
  Дрско и безобразно е,ама тоа е.
  Нема повеќе вработување пракса,па работа. Едино ако бидеш среќник да се ослободи некое работно место во фирмата меѓувремено,ма да и за тоа ако е посилна,ти требаат дебели врски или нешто за компензација.
   
  На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.553
  ^ Жива вистина.

  Експлоатација до ниво на ангарија. Кога ќе размислам подобро, тоа Е ангарија по дефиниција. Лажат млади луѓе и им ја креваат надежта дека ќе ги вработат по шест (?!) месеци пракса, арно ама ретко кој може да го издржи тоа. Требаат пари.

  Па ќе си отиде еден, ќе дојде друг, нова надеж, ама пак истата приказна. 90% од друштвото ми се има најдено во таква ситуација.

  Јас изгледа ептен одличен сплет на околности имав, прво почнав со пракса, ама ме вработија по нецели три недели.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.876
  Допаѓања:
  152.733
  ^ Да знаеш дека треба да си среќна.
  Јас ова и од свое искуство кое за среќа се опаметив по некој месец до душа,а и од искуство на други.
  Да не ги именувам кои големи фирми тоа го прават,мислам срамно и бедно е. А после ќе чуеш некого вработиле,а ни оглас немало. Онака од нигде никаде баш. За чудо сега една голема фабрика (да не ја именувам,ама навистина успешна) исто така интервјуа,вработувања,ама се чуло,па ајде на брзака испраќале оглас за да не ги казнат.

  Значи зборувам за големи фирми од по над 500 вработени...

  Секаде е така. Ти даваат крилја па ти ги сечат. Имам прекрасни препораки, прекрасни зборови, не за лепе очи, зошто навистина сум се трудела,ама за џабе. До душа искуството што го стекнав навистина ми е одлично и не само професионално и воопшто работата со луѓе, а и научив колку може некој да биде расипан. Зошто си практикант, нели те гледаат како фин,млад и наивен,неискусен и секој си дозволува свашта да збори за секого пред тебе и сите така... Значи ајде тоа што професионално си се надградив на различни сегменти , ама ова искуство секаде го имав. За сите се научив и онака ми одеше пред да си заминам да им раскажам на сите кој што за кого мисли,баш ќе беше забавно. :D Ама научив дека на работно место во никого не можеш да имаш доверба,па дури и во тие што мислиш дека ти се супер колеги. Зошто гледав повеќе ситуации на добри колеги кои пред мене се оговараа што беше незанемарливо зошто имаше и кодошења и цинкања кои можеа и да повлечат последици.
  На едното место ме ставија во долга процедура, шта да ти причам,кога на крајот нема шанси да ме вработат или ќе биде неизвесно и нервозно цело време,душата да ти пукне. И жал ми е што гледам дека се повеќе се лажат да одат низ тој процес,ако ме разберете за што зборам,можам само да ви кажам, немојте. На другото ВМРО-вска врска се бара,а на третото СДСМ-овска и блиски на нив. А во секторите каде што бев вработените беа супер задоволни и на совети со шефовите сите ми го рекоа истото,имаш препорака од нас,ама барај врски да останеш... Е тоа... не го коментирам. На четврто место хонорарец, ама тоа беше сосема трета ствар и се вбројува во баш работа, најмногу се пронајдов. Барем вака-така се пронаоѓаш за каде си и што сакаш,ако не работа.

  Не знам,жално е во државава ова,што секаде треба некој да те пикне, секаде нешто треба да дадеш за да добиеш и нема пазар на труд.
   
  На eliesaab, Saya, Puflice и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Puflice

  Puflice Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  120
  Лилит,колку сум само во иста ситуација.Те разбирам многу добро и сочуствувам со тебе,шефот да ти каже те сакаме овде,ни требаш ама потруди се да си најдеш врски за решение да добиеш,катастрофа.Цел живот ти е на пауза поради таа неизвесност.
   
 11. n0Limits

  n0Limits Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2017
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  640
  Пол:
  Женски
  Секојдневно се соочуваме со коментари од типот: „Овде во нашава држава нема работа“, „Џабе ни се дипломите, само фаќаат прашина по дома“ и сл. вакви изјави.
  Но, дали воопшто ние преземаме нешто во однос на овие прашања?
  Според мене, има работа, секојдневно нови огласи за работа и сл. Дали верувате на огласи или сметате дека е „наместена“ работа?
  Исто така, многу често имаме огласи за разни обуки, курсеви и пракси кои по завршувањето ни нудат реална можност за вработување...
  Каде да го бараме виновникот за огромниот процент на невработеност во нашата земја?
  Дали некој дел од вас на форумов дошле до вработување по завршувањето на обука,курс,пракса?
  Би сакала да споделувате мислења и искуства, верувам дека би ни биле од корист :)
   
  На edenandrej и fallenangel им се допаѓа ова.
 12. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  Познавам едно девојче беше на практиканство како медицинска сестра во една ординација. Работеше 3 месеци толку трае нели и практиканството па не ја вработија.
   
  На AURUA му/ѝ се допаѓа ова.
 13. AURUA

  AURUA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2017
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  2.607
  Пол:
  Женски
  Убаво е да одиш на обуки,курсеви т.е. да имаш неформално образование покрај формалното. Но ако немаш врски само ќе те користат и ништо озбилно нема да излезе а времето минува.
   
  На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
 14. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  2.103
  Допаѓања:
  3.123
  Пол:
  Женски
  Нудам интензивен курс за Англиски јазик со почеток од 15 Јуни. Часовите ќе се одржуваат онлине. Кандидатите треба да се на возраст 15 - 55 години.
  За пријавување и повеќе инфо во инбокс