1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од состојки до рецепт

Дискусија во 'Рецепти' започната од RainBow, 27 мај 2017.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.113
  Допаѓања:
  56.364
  Пол:
  Женски
  Се случува да имаме некои состојки дома, а да не знаеме што со нив. Па може тука да се наведат и да добиеме интересна идеја. :)

  Јас моментално имам брашно, јагоди, банани, сода, какао, јајца, шеќер. Би сакала нешто благо да испадне, ама не сум ич креативна, па ако може некоја идеја.:hai:
   
  На Оленка*, fallenangel, Jas! и 7 други им се допаѓа ова.
 2. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.822
  Пол:
  Женски
  @RainBow наjдов еден линк ( подоле ке го ставам). Колач со банани. Е сега во рецептот има и ореви, се надевам може да помине и без нив доколку немаш. Не сум до толку готвач и jас. Но доколку не ти помогне тебе, на некоj друг може ке му се наjде.
  http://skopjeinfo.mk/bez-jajca-bez-brashno-i-bez-pechenje-recept-za-chokoladen-kolach-so-banana
   
  На Jas!, ♡BuBaLe♡ и RainBow им се допаѓа ова.
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.113
  Допаѓања:
  56.364
  Пол:
  Женски
  Охооо за домаќинка како мене супер е рецептов, фала ти. Ќе земам утре лешници не сакам баш ореви и ќе го направам. :)
   
  На Jas!, ♡BuBaLe♡ и CrazyOne им се допаѓа ова.
 4. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  8.331
  Супер ти е темава :)

  Гледам немаш млеко, па еве ти ваква варијанта.

  http://www.yummly.co/#recipe/Strawberry-Bundt-Cake-1073908

  Какаото не го видов нигде во рецептот, ама можеш да го додадеш во сувите состојки ако сакаш.
  Инаку странава - jummly е супер, затоа што можеш да си селектираш филтри според состојките што ги имаш. Нешто ко идејава за темата што ти е.
   
  На P.S.love, Jas!, Mishela и 2 други им се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.113
  Допаѓања:
  56.364
  Пол:
  Женски
  Не ни знаев дека постојат вакви страници (иако, нели, нормално дека постојат), ама ту компликејтед ми е по такви рецепти да се водам, и нешто немам обавезно, а и едвај ги погодувам овие нашиве со точни мерки што се, па затоа тука да си прашам најубаво. :D
  А мислам ќе послужи и на други безидејни души темава.:lol:
   
  На Jas! му/ѝ се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.352
  Допаѓања:
  131.198
  Пол:
  Женски
  Сигурна сум дека имаше другарка ми ваква апликација каде пишуваш што имаш па ти дава рецепт, баш ќе ја прашам после дали се уште ја чува. Многу ми се допаѓа темата. Јас обично си берам видео рецепти и кога вака сум лимитирана во фрижидер си отворам таму да видам што можам да смачкам колку да не останам гладна.
  @RainBow имам рецепт само има плус јогурт од ова што имаш пишано, на лето редовно го правам со било кое овошје, многу е освежителен:
  2 јајца и 5 филџани шеќер (оние кои се помали) - се матат. Се додава една шолја јогурт, 7 филџани (пак истите) брашно, едно пециво и два филџани масло. Од горе се реди овошката, а кога имам водлести овошки како праска ги мешам заедно да биди овошката внатре и иди многу сочно. Се печи и посипува со шеќер во прав. До сега го имам правено еднаш со праски, друг пат со банана, па со јаготка и еднаш со грозје.
  ---> Палачинки со банана внатре.
  ---> И ова можи со банана да се направи и домашно чоколадо за кое ти треба какао.
   
  Последна измена: 28 мај 2017
  На buba4e89, Jas!, RainBow и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Вереничка

  Вереничка Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2016
  Пораки:
  1.007
  Допаѓања:
  1.671
  Пол:
  Женски
  Еј супер тема! (highfive)
  Баш денес размислував да направам нешто благо и тоа конкретно како колач-торта, она јајца, брашно, пециво и... и не знам што друго требаше?:$ За на крај од горе да ставиш некое овошје(во случајов имам замрзнати малини и сакав да ги искористам) и да се допече и после може шеќер во прав. Ама точно што се требаше и колку не знам :?: Ако знаете кажувајте! :nod: Или нешто слично во тој стил. Имам и јагоди свежи :)

  @theowndemon дали е тоа што си пишала, тоа што го барам? :?:
  сега убаво те прочитав :$
   
  На Jas! и theowndemon им се допаѓа ова.
 8. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.352
  Допаѓања:
  131.198
  Пол:
  Женски
  Дали имате нешто со пилешко или телешко?
  Имам компири, златна мешавина, јогурт, млеко такви работи, неколку јајца, малку брашно, домат. Знам дека многу работи со ова можи да се направат ама јас не сум најспретна в кујна и сем да насецкам и да печам поинаку не знам, а ветувам многу добро се држам до рецепт. :lol: Еве сега гледам и на нет нешто, мајка се сожали ме остава да прам ручек. :party:
   
 9. Skorpija25

  Skorpija25 Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2017
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  14.255
  Пол:
  Женски
  @theowndemon испржи го пилешкото, направи бешамел сос со брашното и млекото, компирите свари ги заедно со златната мешавина и од доматот можеш салата да направиш.
   
  На Summerlover, jacqueline.s, Belabelinakinder и 2 други им се допаѓа ова.