1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Од што зависи количината на спермата?

Дискусија во 'Бременост' започната од julijana77, 2 април 2012.

  1. julijana77

    julijana77 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Zdravo devojki ,ja postavuvam ovaa tema bidejki mnogu me maci od sto zavisi kolicinata ,i sega znam deka ke pomislite deka voopsto ne sum obrazovana no sepak mene me maci.Sekako gi znam osnovnite faktori kako ishrana podolgo vreme bez seks itn.Vo posledniov period se obiduvame so soprugot za da si imame detence zdravje boze,no jas primetuvam deka kolicinata na negovata sperma ne e sekogas ista odnosno i pokraj toa sto nekogas 2-3 dena sme nemale odnosi moze da mu e mnogu pomalku od koga nekogas ke se spadni da imame naredniot den ,sto spored mene e malku cudno .Baram vase mislenje dokolku mozete da mi dadete zosto e taka.
    Mnogu vi blagodaram od napred pozdravce
     
  2. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Od sto zavisi kolicinata na spermata ?

    Колку што јас се разбирам, исхраната влијае само врз квалитетот а не квантитетот. Количината се намалува после секоја ејакулација и станува поретка. Ако сте немале односи неколку дена тогаш ќе биде погуста и поголема количина, а ако имате неколку пати во денот ќе биде помалку и поретка. Нека не те плаши тоа, и кога е ретка во неа има огрооомен број јунаци за оплодување на јајце клетката :)
     
    На heart.stealer и julijana77 им се допаѓа ова.
  3. julijana77

    julijana77 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    4
    Od sto zavisi kolicinata na spermata ?

    ti blagodaram mnogu ,no sepak me zagrizuva tokmu toa .dali spored tebe ako seksot e na primer od petok vo nedela dali spored tebe bi trebalo da bide po gusta ili po redka .zosto nekogas e mnogu redka se nadevam nema nekakvi egzibicii od strana na mojot soprug :( pozz
     
  4. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Od sto zavisi kolicinata na spermata ?

    Не сум експерт :D ама мислам дека два дена се сосема доволни за повторно да ја добие густината.
    Не се секирај толку, може сам си прави егзибиции под туш ;)
     
  5. SLATKA23

    SLATKA23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми каже колку чини спермограм?

    Благодарам многу!
     
  6. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    на клиника правеа мои пријатели спермограм, во институт за хистологија,мислам дека спомнаа дека платиле 100 денари со плаво картонче а се правело и на клиника за гинекологија, изгледа цената е иста, треба да однесеш здр.легитимација од сопругот кај твојот матичен гинеколог и тој ќе ти даде упат за спермограм. Од пријателиве знам дека многу бргу завршиле работа на хистологија,не чекале воопшто,резултатите си ги земале за неколку дена , затоа ти е подобро за таму да си земеш упат. Исто треба и да апстинира сопругот неколку денови пред да дава примерок
     
  7. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
    otprilika okolu 1000 denari na privatno
     
  8. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
    здраво
    1 пост
    за најдобри резултати,најдобро е да се свршува преку еден ден.секој ден не се прави доволно количински. повеќе денови и постои можност да се оштетат сперматозоидите(бидејќи се во тестисите) и следствено да биде плодот со хромозомски нарушувања. затоа за збременување е препорачливо преку еден ден свршување.
    тоа е за количината.
    покрај бројот на сперматозоидите,имаш и motility подвижност на сперматозодите. избегнување на топли тушеви,повеќе спортување,помалку седење(заради циркулацијата)
    исто така има и насока во која пливаат сперматозоидите, на тоа не знам како може да се влијае.
    исто така,при исти околности, ист маж ејакулира повеќе сперма при секс отколку при маструбација.
    ремедика,1700 денари спермограм.препорачливо е 2/3 дена апстиненција пред давање примерок.
     
  9. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Гледам Роза 102 пишала што треба за испитување спермограм но тоа било 2012г. Дали некој знае сега како е и што треба за да се направи спермограм со карточе и колку кошта приватно.
    -Битола