1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оејзис (Oasis)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од evelyn993, 11 декември 2011.

 1. evelyn993

  evelyn993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2011
  Пораки:
  488
  Допаѓања:
  314
  Како бре нема отворено тема за Оејзис?? :)

  Одлична група. Прекрасни песни и текстови. Штета што се разделија. Имаа голем потенцијал да успеат но поради кавгите помеѓу браќата Галагер, проблеми со дрогата и сл. не го достигнаа максимумот.

  Под големо влијание од Битлси и Стоунси, се очекуваа да бидат најценети во Англија.
  Рок/Алтернативен бенд, создаден во 1991, составен од Лиам Галагер и уште тројца членови а подоцна се придружи и Ноел Галагер, брат на Лиам.

  Порано не можев да ги смислам нивните песни, но сега, ден не ми минува без нив.

  Омилен албум ми е What's the story (Morning glory) :)

  http://www.youtube.com/watch?v=T0ghsoNE2Ig
   
  На Trendafilka, zhap4e и Magnolija им се допаѓа ова.
 2. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.642
  Оти бе јас си ги знам како Оазис :^)

  Се додека не направија љубовна песна, поточно се додека не излезе Wanderwall, ретко кој ги познаваше и ги почитуваше. Али лав сонг чуда прави, а и добро песниче е. Иако секакви глупаци ја објавуваат на фб, мене ми се допаѓа и си ја слушам.

  Омилена од нив:
  http://www.youtube.com/watch?v=r8OipmKFDeM

  Slip inside the eye of your mind
  Don't you know you might find
  A better place to play
  You said that you'd never been
  But all the things that you've seen
  Will slowly fade away

  So I start a revolution from my bed
  'Cause you said the brains I had went to my head
  Step outside, summertime's in bloom
  Stand up beside the fireplace
  Take that look from off your face
  'cause You ain't ever gonna burn my heart out

  And so Sally can wait, she knows it's too late as we're walking on by
  Her soul slides away, but don't look back in anger
  I heard you say

  Take me to the place where you go
  Where nobody knows, if it's night or day.
  Please don't put your life in the hands
  Of a Rock 'n Roll band
  and throw it all away

  Gonna start the revolution from my bed
  'Cause you said the brains I had went to my head
  Step outside the summertime's in bloom
  Stand up beside the fireplace
  Take that look from off your face
  You ain't ever gonna burn my heart out

  And So Sally can wait, she knows it's too late as we're walking on by.
  her soul slides away, but don't look back in anger
  I heard you say

  And So Sally can wait, she knows it's too late as we're walking on by
  Her soul slides away, but don't look back in anger
  I heard you say

  So Sally can wait, she knows it's too late and we're walking on by
  Her soul slides away, but don't look back in anger, don't look back in anger
  I heard you say

  It's not today.
   
  На MissSpark и evelyn993 им се допаѓа ова.
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  На MissSpark и zhap4e им се допаѓа ова.
 4. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.266
  јас колку што знам овие се распаднаа, т.е. не постојат веќе, или грешка сум? :^)
  искрено не ми се нешто омилени, овие браќава Галагер некако ептен настрани ми личат. :rofl:
  и Магнолијо не сум ја ставила на фб, ама еве тука :P . па стварно им е најубава :wasntme:
  инаку и ја ги викам Оејзис. :)
  се моли некој од катедра за мак книжевност да не просветли како е правилно. :D  http://www.youtube.com/watch?v=FAPtTS0TYtU
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 5. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Не ги знам баш убаво, и јас спаѓам во таа група што ги запозна со Wonderwall, поточно преку овој микс кој е неверојатно добро осмислен и се вклопуваат совршено сите 3 песни:

  http://www.youtube.com/watch?v=ES2NGj_fYjs
   
  На evelyn993 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. evelyn993

  evelyn993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2011
  Пораки:
  488
  Допаѓања:
  314
  дааа се распаднаа но читав некаде дека пак ќе се "обединувале" во 2015 :D здравје.. и да, настрани се, повеќе Лиам отколку Ноел :D
   
 7. evelyn993

  evelyn993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2011
  Пораки:
  488
  Допаѓања:
  314
 8. cupcake27a

  cupcake27a Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  20
  Ми се допаѓаат.Прекрасна музика и песни. Стилот им е баш Беатлес
  Навистина штета што се распаднаа , на светот денес му требаат ...
  http://www.youtube.com/watch?v=p_uWYnrD ... re=related
   
 9. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  WONDERWALL- ОМИЛЕНА ♥
   
 10. Bellatrix

  Bellatrix Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  26
  Интересни се, ми се допаѓаат. :)
   
 11. icona.pop

  icona.pop Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2013
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  27
  What's the story Morning glory? според мене е меѓу најдобрите албуми што искочиле во 90тите ! :)
   
  На evelyn993 му/ѝ се допаѓа ова.