1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Озборување!

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од manevska.mila, 5 март 2010.

  1. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    сите го правиме тоа .. понекогаш свесно, а понекогаш и несвесно .. ;)
     
  2. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Gossip Gossip Gossip Girls
    Омилена тема ми е.... :D Ни ја немам сретнато до сега жена што не озборува...исто така не се сложувам ни дека озборуваат оние кои лечат комплекси, кои немаат свој живот и бла бла....NOT!! :lol:
    Релаксација ми е...со другарки кафе и трач...ммм перфект :talk: :talk: :talk:
     
  3. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Па да не велам не ... сум се фатила себеси во ситуации да оговарам, но не сум и никогаш нема да бидам дел од оние луѓе кои буквално живеат за да ги набљудуваат туѓите животи за потоа да има што да прават муабет. Или оние кои немаат сопствен живот и немаат како да го тепаат времето па седнале сабота на кафе и гледаат само некој трач да дознаат. Ме нервираат таквите луѓе и тоа многу. Многу ми е гајле што правел некојси таму... :)
     
    На mizerija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    Во ред е да се оговара до одреден степен,мислам..можеби и не е во ред,но ете како и еден куп други не_во_ред работи кои ни се составен дел од животот,се толерира до одредени граници.И нема никој имун на ова,на сите ни се случува,понекогаш свесно понекогаш не,во помала или поголема мера си оговараме,и убаво ни е. :lol:
    Али :!:,постојат и такви кои може да се каже дека се опседнати со оговарање,како да се зависни да трачарат,да прокоментираат и да слушнат нешто за некого,за било кој билошто.Епа се што е претерано нечини.Пред извесно време сфатив дека имам вакви личности во моето опкружување и некако ги избегнувам.И тоа од проста причина што ми се заморни и досадни,сфатив дека секој муабет што го кажуваат е оговарање или има некаква врска со оговарање,не постои ништо друго што ги интересира и што знаат да кажат...Не можам да комуницирам со такви.
     
  5. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    По природа сум тивка, не оговарам нешто, не пронаоѓам задоволство у тоа.
    Оговарам машки. Најчесто сељаци.
     
    На ladymilion му/ѝ се допаѓа ова.
  6. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Па не знам некоја посебна дефиниција за озборување.

    Не озборувам, ама коментирам :?: .
    Сакаме со другарките да фаќаме сеири, да коментираме кој како е облечен по градот, кој како се однесува. Ама тоа останува само помеѓу нас.
    И не знам овие разговори не се нешто страшни, па дури и друг да дознае, нема сигурно да дојде до кавга.

    Убаво доаѓа една партија трач полиена со кафе. :hai:
     
  7. MoonChild

    MoonChild Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    90
    а кој не оговара?
    да и ние оговараме со другарките како што кажа BeYourself понекогаш свесно понекогаш не
     
  8. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Нема човек кој не искоментирал, леле види како е облечен/а. Нема човек кој не кажал, леле тој и тој ама ме нервира..И тоа е еден вид на оговарање. Дури и некоја позитивна критика да упатиш за некој кој не е во твое присусто е вид на оговарање. А сега сецијално јас да почнам муабет за некоја особа, е така не. Што знам, може да прокоментирам, ако сум изнервирана, ако сум си поминала убаво, да си раскажам случка, кој што кажал како се однесувал и толку. Не навлагам во ситници.
     
  9. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Еве ја озборувам... Трач сесии обожавам...
    Дури и специјално почнувам со муабет за некоја особа...
    Ама си знам пред кого тоа го правам, пред најблиските другарки...
    Нека збори кој колку што сака, ќе зборам и јас... Не ради друго, интересно ми е!
     
  10. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    озборување? повеќе би го нарекла коментирање или прераскажување, односно најчесто разговор без цел или народски кажано празен муабет. сепак на запад на некој тоа му е професија и на никој не му смета, ама луѓето таму немаат ни време да оговараат едноставно тоа е работа на некои таблоиди и тв шоуа или списанија. сепак оговарњето во нашата „нашата одомакинета “ форма е замена за психотерапефт што во америка скоро секој 3 го има, ние се самоанализираме оговарајќи ги другите учиме на тугите грешки, сфаќаме што скаме што не, што е убаво според нас а што не итн. сепак многу мразам оговарање од корист за де се наштети на некому, да се расипи нечие другарство, нечија репутација, тоа го прават само болно искомшплексирани луѓе , па нели сите си имаме свое јас и свој живот? кога озборувам најчесто озборувам за да го кажам своето мислење пред своите другарки без цел да наштетеам некому иако повеќе сакам да му кажам в лице некому тоа што го мислам за него и неговите постапки, отколку зад грб да озборувам, иако тоа е еден начин олеснување и оддалечување од сопствените проблеми. :)
     
  11. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ќе излажам ако кажам дека не озборувам. Сите го правиме тоа, кој почесто, кој поретко. Секогаш добро ми доаѓа кафе и малку трач муабети. :lol:
     
  12. CocoSumner

    CocoSumner Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    11
    Не можам да кажам не.. ретко и за луѓе кои го заслужиле тоа( со некои постапки).. сепак не гледам никаква сатисфакција во тоа до таа мера, секој ден уз кафе-цигара муабет, да се замарам за нечиј туѓ живот..
     
  13. anste

    anste Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    127
    Озборувам ДА али ја озборувам личноста со која сум имала кавга.Но никогаш не би озборувала како некоја нема што да носи,што јадела и сл.Такво луѓе страшно ме нервират. :@
    се возбудив малце
     
  14. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Озборувам но "чисто спортски", не се замарам многу нити сум опседната со дознавање на најновите трачеви. Кога ќе слушнеме некоја интересна информација се зезаме со другарките да ни поминува време :D
     
  15. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Исто. :rofl: Најчесто кога ќе се „спанџам“ со некоја (скоро секогаш е женско). :lol:
     
  16. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    :worried: И јас сум од лошите теткици што оговараат дур си сркаат кафе ;( можам и без кафе.. ми одат и така на суво.
    Ок не баш нешто многу, повеќе слушам одошто зборам, ама :worried: не ме изолира тоа од вината де... пак и ми се случува да си се вклучам во разговорот и јас со некоја информација плус :D да се насмеам на нешто, на нешто да замрам од смеење :rofl: па дури и да го пренесам муабетот ако ништо друго и до дома, на кафе од сабајле со мама :wasntme:
    Најдобро оговарањето ми оди со другарите :D е од нив што се ќе чуеш, тоа е НЕВЕРОЈАТНО. Како бе е можно машко до толку такви глупости да заприметува и да се замара со сето тоа. Аууу!
    Жените биле оговарачки, ма како па да не.
    А и на работа, што да прави човек ако не виси на нет ццц мораш да начулиш увце и да чуеш за луѓето со кои работиме, хефето, па некој за пријателите ќе си каже, пак дечковци па ово-оно.
    Го правиме да. Не е за гордеење, ама па не е ни за да се срамиме.. мислам бар. :worried:
     
    На marama и Johny им се допаѓа ова.
  17. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Да бидам искрена не сакам да оговарам,затоа што не ми причинува задоволство,а и не сакам да бидам јас тема на оговарање,,,повеќе слушам кога некои оговараат,не дека јас не знам да прокоментирам нешто од тој тип на муабети,ама имам граница секогаш,и се стремам да бидам што подобра личност така да избегнувам такви работи со кои не сакам да се замарам и да се трујам,мозе некое најобично несто да се оговара,но не да тупам памет и да ме интересира што се случува во нечиј живот,тоа не,освен ако случајно да се најдам на сред такви разговори па да бидам слушач :D некогаш онака чисто ради забава...
     
  18. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Во нашиот ментален македонски склоп е озборувањето.Па нормално дека озборувам,а најинтересно ми е со маж ми кога ќе седнеме и ќе ,,анализираме" луѓе од нашата околина.
    А со пријателките и со сестрите ми е најинтересно,тогаш секоја со своите коментари.
    А мажите се поголеми озборувачи од жените,скоро сум сигурна.
     
  19. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Озбрувам со факти и некои луѓе кои навистина тоа го заслужиле на пример злобна е,скржава,себична... Но никогаш, ама никогаш не озборувам некој кој е сиромашен,нема пари и слично.
     
  20. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Не сум "Озборувахоколик" , ама нема живо суштество што нема кажано некој збор за некого или чуено за некого.

    И да ви кажам па, во денешно време, со социјалниве мрежи и да нејќеш, се ќе дознаеш. :lol: