1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омбре тренд

Дискусија во 'Мода и стил' започната од glow, 3 август 2012.

 1. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.263
  Омбре е релативно нов моден тренд кој многу се популаризира летово. Самиот збор ombré означува градација, па преминувањето од посветли кон потемни бои и обратно е основа на стилов.
  Не е ограничен само на облека, туку се користи и кај коса, шминка и нокти. Дури и кај мебел и уредување на домови.

  Дали сте запознаени со трендов?
  Како ви се допаѓа и дали би го следеле?
  Кои комбинации на бои најмногу ви се допаѓаат?  Јас лично пред недела дена првпат дознав дека така се вика, иако претходно имав видено такви нокти и фризури.
  Ми се допаѓа, посебно кај нокти и коса. Косава моја како што уште има на врвовите бланш баш е во некоја варијанта на омбре :D .
  Што се однесува до шминка, вака уметнички убаво ми изгледа, но не би се шминкала така. Мислам дека нема да биде прифатен кај нас тој начин на шминкање, некако ексцентричен е многу.
  Најмногу ми се допаѓаат градациите на пастелни бои.

  Еве во продолжение неколку примери по мој вкус.

  Облека:
  [​IMG]
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]

  Коса:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Шминка:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Нокти:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Hkikica му/ѝ се допаѓа ова.
 2. nennsy.densy

  nennsy.densy Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  305
  Искрено првпат слушам за Омбре :D
   
 3. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  -Да, запознаена сум само за коса,но незнаев дека се користи и кај шминката,ноктите.
  - Интересно делува,а посебно за коса и нокти.
  Шминката не ти се допадна.
  - На пример ова.

   
 4. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  4.030
  Пол:
  Женски
  јас ѓи пробав ноктите омбре и не стојат нешто нај нај а шминка омбре ммм прекрасно нешто...
   
 5. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  37.119
  На Коса како стои ептем ми се свиѓа а и на нокти не е лошо за облека и за шминка хмм незнам не би пробала на мене :)
   
 6. OneDirection

  OneDirection Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2012
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  238
  Јас ноктите често ги правам во овој стил но и јас скоро дознав дека ombre се вика. И на коса многу ми се допаѓа но некако немам храброст да ја направам така косата.Шминката е океј но јас не би ја носела.
   
 7. renne

  renne Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2012
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  19
  Може ли некоја слика од шминката како се прави или видео ? :wasntme:
   
 8. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  сум ги лакирала ноктите во овој стил и ми се допаѓа да,може да се проба и со косата интересно е,ама за шминката незнам баш.. :)
   
 9. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  843
 10. cheetah.girl

  cheetah.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  1.416
  не знаев како се вика а веќе го применував на ноктите :$ убаво изгледа
   
 11. Didi-13

  Didi-13 Активен член

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  12
  Фризурите Омбре се топ! Ги обожавам и баш сакам таква коса
   
  На Dobie му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Мојата коса е моментално омбре само од темно кафена се прелева во светло затоа што се плашев да идам подрастично на прво фарбање.
  1ипол, 2 години му се мерачев и решив да го направам и сум многу задоволна, иако веќе му одмина модата.

  На облека не ми се допаѓа. Ретко да се најде некое парче на кое би му фрлила око. :)
   
 13. jloves

  jloves Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  219
  Пол:
  Женски
  Нокти сум пробала да направам,ана никако да успеам
   
 14. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.738
  Сакам деновиве да се фарбам вака од темно кфеава кон посветло, многу ми се допаѓа на слики :) па ќе видиме дали ќе бидам и јас задоволна :) а ноктите честопати си ги лакирам вака
   
 15. Marchesa

  Marchesa Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  965
  Летоска се опседнав со омбре. Се што беше поврзано со трендов ми се свиѓаше. Сега косата ми е само омбре и се мислам да ја затемнам, некако не ми иде за во зима... Или иде? :D
   
 16. Miss.Ricci

  Miss.Ricci Популарен член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  5.744
  Пол:
  Женски
  Баш пред некој ден гледав слики од фризури со овој тренд. Многу, ама многу ме бендисува, посебно на виткана коса многу убаво стои. А дека се викал Омбре, прв пат слушам.
   
 17. Bubbi

  Bubbi Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  563
  Ми се допаѓа облеката.
  А и ноктите може би ми се допаѓале, ако ги направам како што треба, зошто имав еден неуспешен обид и се откажав од омбре-нокти.
  Шминката не ми е убава.
   
 18. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.606
  Зашто да не иде зимно време? Инаку мене косата ми е омбре, на коренот ми е мојата природна смеѓо-кафеава а само доле ми е мед боја, сега сакам да идам на по драстично, ептен плаво да мавнам :lol: уште ништо не е сигурно ама кај и да е, ке го направам..

  инаку го обожавам трендот, еве убави слики :)
   

  Прикачени фајлови:

  На Dobie и Marchesa им се допаѓа ова.
 19. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  425
  Пред повеќе од година се занимавав со омбре косата да си ја средам, и ја доведов до посакуваната, после почна со секое миење да се менуваат боите. И баталив и омбре и се', ја доведов до некоја нормална изедначена боја.
  Пак забегува по некој врв од косава моја, ама кај и да е ќе ја скратам повеќе па да не си шеткам така шаренка :D
  А за облекава, нокти и тн. не ми се допаѓа воопшто.
   
 20. malechkata

  malechkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.141
  Јас имам омбре и си ја обожавам вака косата. :)
  Претходно, пред околу година и пол, исфарбав само неколку прамени од долниот дел од косата, всушност косата ја поделив на три половини. Морав така бидејќи фризерката не сфаќаше што сакам да и направам на косата |( , а ми беше страв дома сама да се фарбам бидејќи претходно никогаш се немав фарбано.
  Летово конечно ги исфарбав само врвовите, на фризер, а потоа уште три пати сама се префарбав дома за да има пожив изглед косата.

  Еве како ми изгледа сега косата:
   
  На La.Reina.Del.Sur, WomanInRed, Bubbi и 1 друга личност им се допаѓа ова.