1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омилена боја и на што ве асоцира?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од SexyLady, 6 септември 2010.

 1. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.260
  Пол:
  Женски
  Која е вашата омилена боја? Зошто ви е токму таа омилена и на што ве асоцира? :)

  Еве јас ќе почнам:
  Мене сите бои ми се убави, сите ги сакам:

  1.црвената - ме потсетува на оган, страст, врелина и моќ; розева (особено светлата розева - која ме асоцира и потсетува на женско бебе, и цикламата која ме асоцира на Barbie*); потоа тиркизната ми е преубава - ме асоцира на море и на скапоцен камен; сите нијанси на сина (од бебешко сина - нежност до тегет - гордост); бела - наивност и милина; портокаловата - живот, енергија и ентузијазам; зелена - природа и чистота, жолта - топлина и светлина.

  2.Црната ми е многу депресивна и затворена, кафената ме потсетува на старост, сивата на монотонија...

  Во облеката ми преовладуваат сите бои (во пролет светлите 1. а во зима темните 2.)

  ;) :*
   
  На SURF му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Cresni44ka

  Cresni44ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Омилена боја?

  Jas poveke gi preferiram temnite boi kako crnata sivata i bas kafeavata znaci taka sum naviknata i nemozam da se zamislam vo svetli boi ednostavno mislam deka ne mi odgovaraat na moeto telo......i svetlite boi se ubavi ama mislam deka se e do navika...mnogupati imam otideno vo prodavnica so namera da kupam nesto vo svetla boja,,,no koga ke dojdam do prodavnica sekundarno se premisluvam i povtorno kupuvam temni boi.....a inace mnogu mi se svaga koga vidam nekoja devojka da nosi svetli boi....so znam nekako go otvaraat liceto....;)
  [mod-kirilica:3k6ct7n1][/mod-kirilica:3k6ct7n1]
   
 3. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.368
  Омилена боја?

  жолтааааааааааа :rofl: :rofl: :rofl: не знам зашто ме смирува ја обожавам ... сакам се жолто ете така и мн малку луѓе ја сакаат па затоа уште поише ја сакам :lol:
   
  На unike му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.260
  Пол:
  Женски
  Омилена боја?

  Да, и јас многу им се „дивам“ на таквите девојки. Кога ќе видам некоја со фустанче со со светла боја искомбинирано со сандали, ташница, накит и очила за сонце, па и ноктите налакирани со соодветна боја= супеп outfit.

  Јас не велам дека не носам темно - напротив, скоро 80% проценти од зимската облека ми е кафена, сива и црна; но повеќе преферирам светли бои=пролетни бои. И јас мислам како тебе Cresni44ka, дека го отвараат лицето. :) ;) :*
   
  На nenus16 и Cresni44ka им се допаѓа ова.
 5. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  Омилена боја?

  Тиркизна-имам повеќе гардероба со тиркизна боја....особено зимските алишта и сите ми давале комплименти дека убаво ми стои.....на црната коса и белиот тен..... :$
   
 6. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.260
  Пол:
  Женски
  Омилена боја?

  Бојата го открива твојот карактер

  Црвена

  Ова е боја на сила, здравје и виталност. Ја сакаат агресивните, импулсивните, страстните лица, но и оние што не се такви, а би сакале да бидат. Амбициозни сте и брзо заземате страни и ставови. Оптимисти сте и не ја сакате монотонијата. Немирни сте и често необјективни кога сакате другите да ги обвинувате за своите грешки. Отворени сте и го сакате животот.

  Жолта

  Ова е боја на среќа, мудрост и фантазија. Вие сте авантурист и секогаш барате нешто што ќе ве исполни. Имате смисла за хумор, но и за склучување добри зделки. Брзо мислите и добро знаете што сакате. Понекогаш одговорноста не ви е најсилна страна, односно повеќе сакате да тргнете во акција, отколку да бидете одговорни.

  Розова

  Оваа боја симболизира љубов и привлечност без многу страст. Тоа се мајчински типови на луѓе кои сакаат заштита и сигурен живот. Сакате да ве сакаат и да се чувствувате сигурни, па затоа изгледате кршливо. Шармантни сте и нежни.

  Виолетова

  Вистински индивидуалец сте, чувствителни и досетливи, креативни со голема желба да бидете поинакви од другите. Уметничка душа сте, темпераментни, а кога не ве разбираат станувате саркастични. Толерантни сте и лесно стекнувате авторитет или се искачувате на мошне висока позиција.

  Портокалова

  Ова е боја на луксузот и уживањето. Вие ги сакате луѓето и дружењето. Но често ги драматизирате работите за да ве забележат другите. Понекогаш сте непостојани, но секогаш сте за компромис. Вие сте љубопитни, немате страв и имате немирен дух.

  Зелена

  Ова е боја на хармонија и рамнотежа. Зелената симболизира надеж, нов почеток и мир и ја сакаат нежните и искрени личности. Сакате да се дружите, секогаш сте искрени, но сепак мирот ви е најважен. Многу сте скромни и трпеливи, па понекогаш другите ве искористуваат. Многу сте цивилизирани.

  Сина

  Вие сочувствувате со сите, но исто така сте доста конзервативни и имате чувство за одговорност. Трпеливи сте, чувствителни и добро се контролирате. Сакате да ве ценат поради цврстиот карактер и мудроста. Верни сте, но знаете да бидете и претерано сомничави.

  Црна

  Сакате да изгледате мистериозно и не сакате да го покажувате своето вистинско лице. Често едно сакате, но друго правите, па сте растргнати на две страни и станувате робови на неостварените идеали.

  Бела

  Белата е симбол на чистота, наивност и невиност. Желба ви е да сте совршени и се стремите кон тоа. Посакувате едноставен живот.
   
  На Stoimenovska, s.e.x.y, Danilela и 2 други им се допаѓа ова.
 7. elenaklasik

  elenaklasik Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  4.274
  Допаѓања:
  9.829
  Пол:
  Женски
  Омилена боја?

  Ја сакам жолтата боја, бидејќи ме асоцира на светлина,топлина ,весело расположение,претставува добар стимуланс за окото и затоа делува пријатно.
  Веројатно тоа ми е поврзано и со хороскопскиот знак-лав ,симбол на оган ,енергија,активност.

  Едноставно, жолтата боја го симболизира сонцето ,па затоа е највесела боја.


  :rofl: :rofl: :rofl:
   
 8. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Омилена боја?

  Жолта , црвена , црна, сребро... Ама во црна најдобро си се гледам и често мојата мајка знае да ме искара ... затоа што добар дел од гардеробата ми е во таа боја... а таа не ја сака . Ама тоа е мој вкус бојата зне да ме истакне ... посебно свечените фустани и корсети со додатоци :)
  И не се согласувам со тоа што е кажано за црната боја ... и тоа како знае да ве истакне и да изгледате мн добро и во неа...
   
 9. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Омилена боја?

  Црна- елеганција Бела- нежност и креативност и Црвена- страст и романтика
  Ги сакам и виолетовото и синото добро ми стојат 8) :lol:
   
  На Cuciii му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Омилена боја?

  Омилена (сега и отсекогаш): црвена.
  Потполно ме опишува мене како тихо пламенче кое избувнува, ме потсеќа на страст, ЉУБОВ, нешто топло (дури и премногу), пријатно, ме потсеќа на семејство, на Божик, на огниште..... ми дава сигурност и влева самодоверба. Претставителна е.
  Ја сакам и оваа нијанса на сино затоа што убаво ми стои.
   
 11. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Омилена боја?

  Омилена боја ми е портокалевата!
  во собата пердињата и лустерот ми се портокалеви па така целата соба има портокалева нијанса!
  А инаку, носам црна облека(бидејќи сум рокер!), но во последно време многу ми е убава сината и си купив неколку парчиња во сина боја!
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.662
  Допаѓања:
  196.358
  Пол:
  Женски
  Омилена боја?

  Зелена, виолетова, сина, жолта и бела. Тие бои ги сакам најмногу и доста ги комбинирам. Порано носев потемни, неутрални бои, ама сега сакам пастелни - до возраста ли е? :^) Не знам, ама сега сакам шаренило. Го носам сите, црвена и црна ми се закон кога сакам да се истакнам. Освен тоа, црната ја обожавам на моменти бидејќи ме прави да изгледам екстра (читај послаба :P ).
   
 13. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Омилена боја?

  Црвена, црна, сива, морнарско сина, бела и виолетова.
  Црвената ме асоцира на страст, женственост, храброст, неодоливост. Црната - елеганција, моќ, сексапил, грациозност. Бела - нежност, невиност, чистота.
  Носам облека во сите бои, подеднакво ми се драги и светлите и темните, но сепак која боја ќе ја изберам зависи од моменталното расположение и од периодот. Понекогаш се случува, некоја боја што многу ја сакам и ми е омилена да не можам да ја смислам и да не се облекувам во неа подолго време. И да, како што погоре кажавте, кога сакам да привлечам внимание облекувам црна или црвена, а црната боја ми е најдобар другар кога не знам што да облечам и кога се чувствувам дебело - таа ме вади од каша :D
   
 14. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Омилена боја?

  Кога станува збор за облека омилени ми се црната, белата, зелената, маслинестата, кафеавата...и сите типични есенски бои. Кога сакам да привлечам внимание поточно да разбијам монотонија, ставам црвени детали, инаку немам ништо розево ниту лила, не ми се убави тие бои а и не ми стојат.
  Како и да е општо боите како бои ги обожавам сите, нема ништо поубаво од нив, секоја боја поинаку може да ти го обои и расположението, и кога сум тажна, одам во галерија и до детали ги разгледувам сликите за да ги видам што подетално боите :lol:
   
 15. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.260
  Пол:
  Женски
  Омилена боја?

  Кафена
  Издржливи сте и трпеливи, мирни и конзервативни. Не сте импулсивни, но понекогаш знаете да се однесувате без контрола. Сакате да бидете одговорни, на вас луѓето можат да се потпрат. Знаете да бидете нефлексибилни и многу тврдоглави.

  Сива
  Сивата е боја на компромис и внимание. Барате мир и често повеќе работите без доволно награда. Често го браните своето “јас“ и бегате од животот. Работохолик сте.

  Боја како лавандата
  Често се чувстувате како да живеете ниту на земја ниту на небо, бидејќи вас многу приземни работи не ве интересираат, поточно се гушите во нив. Секогаш сте модерни и барате културни случувања, со исто такво однесување. Креативни сте, шармантни и цивилизирани. Никогаш не сакате да ги извалкате своите раце.

  Сино-зелена
  Чувствителна сте и високо интелигентна личност. Истрајни сте и цврсти. Имате добар вкус, шармантни сте и пристојни, но често одбивате да им помогнете на другите.

  Тиркизна
  Имате бујна фантазија, оригинални сте и креативни. Од надвор изгледате цврста личност, но од внатрешноста сте често лабилна и кршлива личност.

  Окер
  Сте имале доста тешки искуства во животот кои вас ве претвориле во друга личност, личност која е широкоградна и лесно можете да ја засакате. Всушност сте слични и како луѓето кои ја сакаат црвената боја , со разлика дека се можете да дисциплинирате и имате добри кочници.
   
 16. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.985
  Омилена боја?

  ги сакам сите бои, неможам лесно да издвојам некоја омилена :)
  порано многу сакав плава, потоа беше црвена, па розева.....сега повторно црвена, а во последно време многу бела облека купувам......мислам дека во скоро време ќе се преориентирам на земјените бои како кафена, кремаста, зелена....ги носам и комбинирам боите во зависност од расположението во моментот :D
  сакам морско сина и тиркизна помешани некако ме смируваат и ми се пријатни за око
  со црвена или пак со жолта знам да се облечам кога сакам да оставам силен впечаток на околината
  белата и кремавата ми се кои кои ме асоцираат на нешто уредно, педантно, чисто
  црната ми е неизбежна, но несакам да ми преовладува....обавезно ја освежувам и ја комбинирам со некоја пожива боја :)
   
 17. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Омилена боја?

  Омилени бои ми се: сина (во сите нијанси иако повеќе ми се бендисува светло сината , тегетот и бојата на мастило) зелената (особено темната) тиркизната(најмногу онаа која изгледа како сина и зелена помешани) виолетовата (и онаа на сино и онаа што потсетува на темно розова иако помалку). Овие се боите што сакам да ги гледам околу мене.
  Инаку за облека ги сакам сите бои. :)
   
 18. sweet.green

  sweet.green Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Омилена боја?

  Зелена боја ми е омилена и кога носам зелено се чуствувам најубаво и најсмирено....

  Ова е боја на хармонија и рамнотежа. Зелената симболизира надеж, нов почеток и мир и ја сакаат нежните и искрени личности. Сакате да се дружите, секогаш сте искрени, но сепак мирот ви е најважен. Многу сте скромни и трпеливи, па понекогаш другите ве искористуваат. Многу сте цивилизирани.
   
 19. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Омилена боја?

  Белаа особено кога е топло, ко ќе го отворам шкафот се е бело и секогаш си велам е следниот пат има да купам нешто очи да вади :lol: и оп следниот пат си доаѓам дома пак со белоо. А за зима сакам и сиво, теѓет темно виолетово. Ама да не заборавам, погодете двете капутчиња која боја ми се :D
   
 20. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  Омилена боја?

  Омилена боја ми е сина .. Затоа што ме потсека на слобода на небото .. Иначе и другите бои ги сакам посебно зелена жолта бела виолетова .. :)