1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омилена боја и на што ве асоцира?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од SexyLady, 6 септември 2010.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.713
    Допаѓања:
    150.524
    Омилена боја?

    Темата не е соодветно искористена,со само наведување на омилени бои не е интересно.
    Продолжете како што е напишан воведниот пост,во спротивно бришам оскудни мислења.
     
  2. bile991

    bile991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    10
    Омилена боја?

    Црвена

    Ова е боја на сила, здравје и виталност. Ја сакаат агресивните, импулсивните, страстните лица, но и оние што не се такви, а би сакале да бидат. Амбициозни сте и брзо заземате страни и ставови. Оптимисти сте и не ја сакате монотонијата. Немирни сте и често необјективни кога сакате другите да ги обвинувате за своите грешки. Отворени сте и го сакате животот.
    Тачно :lol:
     
  3. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Омилена боја?

    Најмногу ја сакам црвената боја,зошто некако се двои од другите бои,најдоминатна боја e,најзабележителна,одлика на храбар и страствен човек и пред се зошто е боја на виното и љубовта :)
     
  4. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.133
    Допаѓања:
    88.426
    Пол:
    Женски
    Омилена боја?

    Омилена боја ми е црната. Се чувствувам многу секси кога носам црно. Потоа црвена, кога сакам да сум заводлива. Црвено-црна комбинација ми е најубава. Жолто носам кога сум расположена, ме потсетува на сонце и имам многу жолти работи иако не сите ја сакаат. Ги носам сите бои, секоја ми е за определен период, ама црната ми е фаворит :inlove:
     
  5. Whatsername

    Whatsername Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    344
    Омилена боја?

    Сите бои ми се убави, но најмногу ја сакам сината. За мене, сината претставува слобода, мир и спокојство.
    Исто така, и црвената и црната ми се драги бои. Црвената ми претставува оган, топлина и љубов. Црната, според мене, е најзаводлива боја. Мистериозна, таинствена, боја на темнината.
     
  6. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Омилена боја?

    Обожавам дречливи бои како тиркизна , циклама , жолта , индиго , зелена , портокалова , лилјакова но и бела ... Моите другарки мислат дека сум глупава штом носам такви бои но мене беш ми се допаѓаат ! :) :*
     
  7. LaLy

    LaLy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
    Омилена боја?

    Сите бои ги сакам,ама омиллени ми се цикламата,виолетовата.Обично сите бои ги комбинирам во зависност од кое годишно време сме а и како одговараат.На пример:цилама,сива,бела и може да го зачинам со ваквазелена. .Моите комбинации од секогаш биле смели и баш добвам комплименти за тоа. :)
     
  8. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Омилена боја?

    црвена и само црвена зашто ми е најсексипилна, најженствена, и зашто најубаво ми стои црвен кармин :D и нити еден друг ;( поготово не месо боја! ама ни црната белата и сребрената не се за фрлање...моите топ 4 бои :D
     
    На nedzma и ciribiribela им се допаѓа ова.
  9. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Омилена боја?

    Сина - Небо,слобода,воздух :)

    Зелена - Трева,ливада,природа :)
     
  10. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Омилена боја?

    За тие што одговориле само со: ,,Жолта‘‘, ,,Зелена‘‘ и така натаму. Зошто баш тие бои ви се омилени?

     
  11. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.403
    Омилена боја?

    Виолетова, зашто ми стои, ја обожавам. Во гардеробата ми преовладува баш оваа боја. Инаку сакам да носам летни бои, односно жолта, потокалова, селена, но само во лето. Сепак виолетовата ми прилега најмногу и најмногу ја сакам.


    ^^ се е точно, само не сум толерантна и тоа ме нервира.
     
  12. TinaM25

    TinaM25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Омилена боја?

    Виолетова, тиркизна и морско зелена. Овие бои ми се најомилени бидејќи ме асоцираат на вода, на море или океан, а јас обожавам вода, пливање, нуркање и сл. ;)
     
  13. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Омилена боја?

    Белата е симбол на чистота, наивност и невиност. Желба ви е да сте совршени и се стремите кон тоа. Посакувате едноставен живот.
    Кај и да се појавиш во бело,секогаш остануваш забележана! :) :inlove:
     
  14. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Омилена боја?

    омилена боја ми е црвената оти е револуционерна, а воедно и секси
     
  15. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Омилена боја?

    Розева - уште од малечка ми е омилена боја.Ме потсетува на нешто убаво,на радост,на невиност,на нежност... :) и црвена,затоа што многу убаво ми стои(не дека се фалам ама стварно) :D исто така е боја на љубовта,ме асоцира на борбеност,на страст и бла бла :D ајде толку :lol:
     
  16. NelChe

    NelChe Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    277
    Омилена боја?

    кафеава и маслинеста. Сакам земјени тонови. Не сакам розово ни под разно, нити па бебешко сино. И црвена, особено бордо нијанса. Ги сакам овие бои зошто многу ми одговараат и се чувствувам пријатно носејќи ги и гледајќи ги. Ми даваат смирувачки тон. И црната и белата, стандард :D
     
  17. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Омилена боја?

    Црна најомилена ми е. Се осеќам убаво во неа и никогаш не излегува од мода :rofl: ...во секакво издание ја сакам...преку ден...навечер...свечена некој прилика...
    Сиваисто така ми е убава, нешто слично со црната идат во комбинација....
    Розе како и скоро секое девојче ја сакаам...нежна е баш како за женско...
    Бела преку лето на мојот темен тен, па уште и исончана...ммм многу убаво ми стои :$ и плус нежна боја..
     
  18. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    Омилена боја?

    Тиркизнааа и светла и темна, одсекогаш ми била омилена...во зимо многу си ја сакам и кафената и оди преубаво во комбинација со првата. Во последно време почнувам да ја засакувам и темно црвената боја, и црна нели класика :)
     
  19. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Омилена боја?

    Девојки... треба да кажете и ПОРАДИ ШТО ви се допаѓа таа боја и НА ШТО ВЕ АСОЦИРА вашата омилена боја/бои, не само да ја кажете бојата.
     
  20. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Омилена боја?

    Бојата во природата и животот

    Дали сте размислувале некогаш што би се случило доколку еден ден се разбудите и сфатите дека во светот нема ниедна боја? Се е црно-сиво-бело... излегувате од дома, одите на работа, се враќате дома. Како би изгледало тоа?

    Боите на нашава планета се феномени што настанале уште кога до нив допреле првите сончеви зраци, а тоа зачи при нивното настанување. Кога нашиот далечен предок стана човек, светот околу него веќе одамна бил обоен. Небото, планините, полињата, реките, дрвјата, цвеќињата, животните, птиците, облаците, залезите, создавале раскош на бои среде кои живеел човекот. Едноставно, боите биле дел од неговиот живот. Со текот на времето, тие навлегувале длабоко во неговата психа, така што тешко може да се замисли каква би била денес психата на човекот без постоењето на боите.

    Улогата на бојата е многукратна: естетска, психолошка, симболична, информативна и друга.

    Бојата разубавува. Како таа го прави тоа и кој е механизмот што ја врши оваа функција? Одговорот е едноставен. Во природата на секоја боја е да има сопствена убавина. Затоа нема убави и неубави бои. Жолтата, црвената, сината се убави како такви, без оглед дали се изворни или создадени од уметникот. Убавината на боите, нивната независна вредност е толку специфична што со никакво друго средство ниту може да се замени, ниту да се раскаже на кој и да било јазик. На пример, дали може на слепиот човек да му се објасни каква е црвената, зелената, сината или некоја друга боја? Затоа, без човекот да стори што и да било, може да ужива во убавините на боите, бидејќи насекаде во природата се среќаваат сите можни бои и нивните нијанси, често во раскошни и необични хармонии. Бојата е единственото задоволство кое е привилегија на секој жив човек (со исклучок на слепите). За да ужива во бојата, човекот не мора да биде богат, славен или талентиран, што е случај со другите задоволства.

    Убавината на бојата се користи на многу начини. Се обојуваат разни употребни предмети, ткаенини, дрвенарија, железарија, коли, куќи, играчки и друго, со една единствена цел – да бидат убави. Честопати се мислиме што да облечеме за на работа, во диско, за на училиште... која боја со која одговара, правиме комбинации поради кои се чувствуваме убави и самоуверени.

    Материјалниот свет е безбоен. Тој се обојува само тогаш кога ќе дојде во допир со светлината.

    Често луѓето се збунуваат и мислат дека црната и белата се бои. Не! Белата боја е светлината, а црната боја е темнината, односно недостаток на светлина. А сивата...? Сивата исто така не е боја – таа е тон, мешавина на бела и црна т.е. мешавина на темнина и светлина, односно мало, бледо количество на светлина сред темнина (ако сивата е „потемна“) или поголемо количество светлина сред темнината (ако сивата е „посветла“). Често се случува да кажеме дека секоја боја има нијанса, односно тон – има црвена -> темно црвена -> светло црвена боја. Ова не важи кај белата и црната боја т.е. кај белиот и црниот тон. Нормално, не можеме да кажеме светло бела, темно бела, светло црна, темно црна... Контрастот кој се јавува помеѓу белата и црната прави визуелна илузија. Црната е споротивност на белата, па така кога ќе ги видиме една до друга, црната боја белата ја прави уште побела („посветла“) и обратно.

    Може да се заклучи – светот, природата и животот не би биле тоа што сега се ако боите не постоеја.










    *оф леле, ама филозофирам :) :angel: