1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Омилена боја и на што ве асоцира?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од SexyLady, 6 септември 2010.

  1. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Омилена боја?

    не знам дали некогаш сум пишувала во темата, како што проверив набрзина не се пронајдов, ама како и да е, ќе пишам :D
    тиркизна - убаво ми стои на темно-кафеавата скоро црна коса и на тенот (не ми е бел, онака, среден)
    виолетова - зашто ме асоцира не нешто убаво и се чувствувам удобно во неа..
    розева - мирна боја, асоцира на нешто мирно, кротко, мило...
    циклама - едноставно зашто ми е омилена, и убаво ми стои ..
    сива - ептен убаво стои, и со неа се прават убави комбинации..
    црна - едноставно се комбинира со се’ и елегантна ..
    тие ги издвојав од сите сезони .. за секоја сезона си имам некоја боја, неможе јас сред зима да облечам бели панталони, нели? :lol:
     
  2. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Омилена боја?

    Мало потсетување. ;)
     
  3. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Омилена боја?

    Онака као у глобала ми е омилена виолетовата.ја обожавам...онака како боја..не велам за облека или нез што....

    а за облека омилени ми се покрај виолетовата, сивата, кафената, тегет..баш ко за периодов..по темни и мистични бои :D
     
  4. Scar.Tissue

    Scar.Tissue Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.044
    Омилена боја?

    Црна. Кога се работи за облека, црната може да биде и најелегантна, класична и спортска, секојдневна.
    Кога се работи за технологија, црните работи се секогаш поедноставни, а колку помалце е "наџиџано" и шарено, толку полуксузно делува.
    Кога се работи за автомобили.. Црно нормално, толку е sexy, особено на мерцедес.
     
  5. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Омилена боја?

    Омилена ми е светло сината боја и светло зелената. Кога читав хороскоп за мојот знак Риби заприметив дека тие се и боите на знакот :) Светло сината ја сакам зашто ме потсетува на многу спомени, и онака моменти од минатото, најчесто тажни и меланхолични ама сепак. Ми симболизира на меланхоличност и тага, но и на мир и исполнетост. Слободно време и место каде што можеш колку сакаш да размислуваш за своите проблеми, за минатото и се што сакаш. Зелената ме потсетува на пролет, на свежата искосена трева, на радоста, на топлината. Ме потсетува на некој друг свет повесел и поразнобоен. Но сепак по фаворит ми е сината.
     
  6. SuperGirl2010

    SuperGirl2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Омилена боја?

    РОЗЕВАА!!! Се ми е розево во собата и детали онака на мене носам розеви, па и тетратки и слични ствари али не се облекувам во розево:) Голема сум да бидам розева! :) :D Знам дека е многу детска бојата ама ете од мала ја сакам и не можам да замислам да глеам друга боја во соба :D :D
     
    На pink4ever му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Shila89

    Shila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    204
    Омилена боја?

    Белата - Нежна ми е и повеќе ја носам во лето.

    Црната - Ја преферирам за поладно време а и некако најелегантна ми е.

    Црвената - Женствена ми е, секси :)
     
  8. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
    Омилена боја?

    Виолетова - без посебна причина :)
    Кафеава - Уживам во таа боја :)
    Зелена - ме потсетува на природата :)
     
  9. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    Омилена боја?

    па сега зимата омилени ми се црната одговара во секоја прилика,кафеава ја обожавам во сите нијанси,сивата исто така а сега во последно време ја преферирам виолетовата боја си ја комбинирам со сите наведени бои и сина ама од оние потемните.за летото розова многу ја сакам,бела и беж оние нијанси на жолта и зелена не ѓи сакам
     
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Омилена боја?

    Па најмногу црната, кафената, црвената најчесто за детали, ги сакам сите бои, зелена во лето често носам, сива сакам,само една боја не сакам РОЗЕВА и никогаш нема да ја засакам.
     
  11. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Омилена боја?

    Па не би рекла дека имам омилена боја. Полесно може да се одлучам за тоа која боја не ми се допаѓа а тоа е портокаловата. Барем на мене не ми стои убаво. Инаку многу ја сакам виолетовата боја, ама темно виолетово, после белата боја, црвената, плавата, и порано многу ја сакав маслинасто зелената, ама ете во последно време немам нешто маслинасто зелено купено.

    И еве да си го редактирам мислењето, да кажам зошто (не) ги сакам боите што ги наведов:

    портокалова - ете реков не ми стои убаво. Некако на кисело нешто ме потсетува. Жолтата е веќе друга работа, таа ме потсетува на богатство, ама и на арогантност и егоцентричност. Исто е доста весела боја, па знам во летно време нешто жолто да облечам

    белата боја - па тоа не е ни боја нели. Туку ги обединува во себе сите бои. Ми се допаѓа затоа што дава (барем кај мене) некој степен на префинетост, чистина... Како варијанта на белата понекогаш носам беж кошула

    виолетовата - не знам на што ме потсетува. Едноставно мислам дека убаво ми стои. Некако не ми се допаѓа розевата боја, па виолетовата ми доаѓа како една созреана верзија на розевата боја :)

    црвената боја - барем мене ме потсетува на сексипил, мистичност, заводливост.

    плавата боја - ме потсетува на небото. Но јас ја сакам и темно плавата, а таа ме потсетува на облачно време, така пред бура. Тоа е времето кое многу го сакам. Оној силен летен дожд што потекнува од темно плави облаци

    маслинасто зелена боја - е оваа боја ми е омилена од средно. Мислам дека ме потсетува на моите underground години. Тогаш се се облекував во маслинасто зелени, кафени, црвени и црни комбинации:)
     
  12. Biggie

    Biggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    62
    Омилена боја?

    Па и немам некоја омилена боја, но еве ќе ги наведам сината боја - ме асоцира на слобода, виолетовата - на младост, црната - на елеганција, белата - на искреност и чистота, зелената - на природа и црвената - на успех и среќа.
    Кафената ме потсетува на изнемоштеност, па затоа и не ми се допаѓа толку, а и како облека не ми стои добро. Но :!: , со ова не сакам да ги навредам оние на кои им се допаѓа кафената боја.
     
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.786
    Допаѓања:
    131.358
    Омилена боја?

    Јас во мојава глава луѓето ги врзувам со бои. Веројатно секој има некоја боја којашто му стои најдобро од сите други, и во мојата глава човекот ја добива таа боја. Мислам, не дека замислувам некого од глава во пети во боја :D ама поврзан ми е со некоја боја.

    Ова многу ми пречи кога купувам подароци, затоа што ако некого врзам со една боја, после не можам никако да се натерам да му купам нешто во друга боја :D
    И кога ќе видам неке парче облека во некоја боја, веднаш ме потсетува а некого, па често им купувам на блиските ситници во „нивната боја“.

    Инаку сакам живи бои. Не мора да се светли, туку едноставно живи се, весели. Како мене :D
     
    На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
  14. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Омилена боја?

    Сината и зелената. А исто ми се допаѓаат црната, белата, златната и сребрената. :D
     
  15. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Омилена боја?

    тиркизна
     
  16. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Омилена боја?

    во принцип си ги сакам сите бои, а омилени ми се:

    сина
    зелена
    тиркизна
    темно-зелена
    златеста
    петролеј боја
    црната

    незнам зошто ама не ја сакам црвената боја, дури и крвта кога ке си ја видам црвена, добивам нагони за повракање
     
  17. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131
    Омилена боја?

    Тиркизна :D
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.896
    Допаѓања:
    103.006
    Пол:
    Женски
    Омилена боја?

    сина
    розева
    жолта
    лиљакова
     
  19. ANITA5

    ANITA5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    13
    Омилена боја?

    ЦРНА
    БЕЛА
    сива
     
  20. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Омилена боја?

    Земјени тонови како кафена, кремаста, окер.
    Црна боја -одговара на се.
    Црвена и портокалова -бидејќи се полни со живот.
    Исто и тиркизна и индиго сина.