Омилени коктели

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од jasmin, 11 ноември 2009.

 1. Simona3

  Simona3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  И мене ми се допаѓа Tequila sunrise, В52 и последниот пат Screaming Orgasm пробав во Коктел бар,одличен беше..Од Америка си донесов книга со рецепти за коктели и алкохолни и без алкохол,ама никако да ги соберам потребните ликери за да спремам нешто
   
 2. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  228
  Од Б52 те фаќа после саат време,затоа не пиј многу јас така се за*бав,викам аууу ова е благичко јас вакви 20 ќе испијам,и така фино лепо си испив 5 и стварно ништо не ми беше,ама кога дојде ред да станеме кога ме фати и кога ми се сврте,се струполив доле...резил :lol:
   
 3. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  200
  Космополитан & Батерфлај (од Бариста) :inlove:
   
 4. Himena

  Himena Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  2
  Без гајле B52 не фаќа брзо се зависи до организмот..јас имам испиено 11 и бев ок :) Ако ти е навикнат организмот на пиење тогаш немаш гајле ;) Иначе од шутери ќе ви препорачам нешто од што би се направиле стварно небо-земја ... нема име само во мала чашка ставаш Апсинт,Афтер шок и Самбука и добиваш околу 170% алкохол во таа мала чашка ;) :) А од коктели ви го препорачувам Lover брзо го пробав и премногу ми се допадна! :)
   
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.747
  Еве ќе ви напишам сега рецепт за еден коктел, име не му знам (го прочитав во српско списание). Го имаа именувано како Малини во вино.
  Состојки:
  *4 дл розе вино
  *1 дл коњак
  *150 г малини
  *2 лажици вода
  *2 лажици шеќер
  Подготовка:
  Во бокал тури ги виното, коњакот и малините.
  Водата и шеќерот вари ги се додека не се стопи шеќерот, потоа и нив тури ги во бокалот и измешај.
  Бокалот поклопи го и стави го да стои пола ден во фрижидер. Се служи со многу мраз.
   
 6. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  3.286
  Допаѓања:
  1.809
  Пол:
  Женски
  ^^^^^ Иии,Хипи, Вино и коњак, би требало да е добра комбинација :drunk:
   
 7. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.121
  Допаѓања:
  4.872
  леле коктели хехехе последно време сме навлечени на мохито леле секој ден си правиме во домашни услови топ е се разладуваш и не претеруваш оти дрмка хехехех
   

  Прикачени фајлови:

  • mohito.jpg
   mohito.jpg
   Големина на фајлот:
   75,8 KB
   Прегледи:
   199
 8. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  228
  Гледам дека си љубител на жестоки коктели така да ти го препорачувам ПОДМОРНИЦА...пробај
   
 9. Himena

  Himena Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  2
  Фала женска на предлогот, имам пробано дефинитивно е еден од најдобрите ;) А ако ти го немаш пробано шутерот што го предложив погоре,тогаш дефинитивно треба да го пробаш...па после ќе ми пишеш дали ти се допаднал :)
   
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.747
  Аааааа одлично е мохитото, ама дома не сум го правела. Само имам во кафич пиено. Карак, како го правиш?
   
 11. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.121
  Допаѓања:
  4.872
  http://www.femina.mk/%D1%80%D0%B5%D1%86 ... 1%82%D0%BE
  еве го рецептот го има на фемина луди ло е имас ефтин бел рум во веро 410 ден. е и е топ правам јас со него
   
 12. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.909
  Вчера го пробав Bacardy Coctail и супер ми е :) Како сок ми беше :D А тој подморница каков е ? :?:
   
 13. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  228
  Тоа е кригла пиво и ти носи во чашка едно 6-7 измешани жестоки пијалоци коии горат и ти ги фрла со чашата во криглата со пиво.Кога ќе паднат на дното се гасат и ја маваш цела на екс.Женски организам досега нема преживеано 4 вакви,така да 2 доста се.
   
 14. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  333
  Знае ли некој убав рецепт за коктел од ликер од јагода? Имам дома едно шише ликер од јагода, а незнам некој убав рецепт за летен коктел со овој ликер. Па планирам да си викнам гости на коктел забава :) ама незнам убав рецепт. Ако има некој идеја нека пише рецепт! :d:
  Инаку, мои омилени се Мохитото, Плава лагуна, Лонг ajлнд ајс ти... Сакам коктелчиња :D
   
 15. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  85
  Леле како би мавнала некој коктеллллллллллллл аууууууууууууууууууу ... леле веќе очајна станав :D :D
   
 16. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  22
  Многу сакам коктели. Омилени Космополитен и Мохито :)
   
 17. jassvetle

  jassvetle Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Неодамна се отвори нов коктел бар кај АМГ, блиску до Клуб на пратеници. КОктелите се супер- има преку 250 коктели на мени. Цените се скрос нормални а бонус е што служат и фонду со овошје кое е топ комбинација со коктел.

  препорака Black Russian - cheers :)
   
 18. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  333
  Коктел од ликер од јагоди

  1.Бел рум 25 мл.
  2. 25 мл. ликер од јагода
  3. 4 јагоди
  4. Пола лимета
  5. Пола чаша дробен лед

  Овошјето се сецка на парчиња, се става во чаша и малку се гмечи со толчник, не сосема да се испари, да се подзагмечи, се додава ледот и на крај се се прелева со алкохолот.  Плава лагуна

  1. 50 мл. водка
  2. 25 мл.blue curcaco
  3. 100 мл. сок од лимун
  4. еден портокал
  5. 4 -5 коцки лед
  [​IMG]

  http://www.youtube.com/watch?v=nGBp757Grt4
   

  Прикачени фајлови:

  • koktel.jpg
   koktel.jpg
   Големина на фајлот:
   53,2 KB
   Прегледи:
   173
 19. Ivanaa14

  Ivanaa14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Mozhe nekoj da mi kazhe kolku e kosmopoliten vo barista?..I kako se dvizhat cenite na drugite kokteli?
  Fala odnapred :)
   
 20. Persephonia

  Persephonia Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  0
  Bloody Bastard