Омилени латински фрази...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од DenicijaNaPetre, 26 јануари 2021.

 1. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  511
  Нека оваа тема биде посветена на вашите омилени латински фрази или ако не до толку омилени, барем на некои со коишто сте се сретнале некогаш низ животот, па сакате да ги споделите.

  Мојот избор: Amicus verus est rara avis. -Вистинскиот пријател е ретка птица.


  Let's gooo :)))
   
  На cresa-jagoda, Ahoy, Frosty! и 4 други им се допаѓа ова.
 2. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  2.375
  Пол:
  Женски
  Колку и да звучи клише, Carpe diem - зграпчи го денот :)
   
  На cresa-jagoda, Ahoy, CoverGirl10 и 9 други им се допаѓа ова.
 3. IRBBB

  IRBBB Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2019
  Пораки:
  3.205
  Допаѓања:
  14.118
  Пол:
  Женски
  Panta rei.
   
  На cresa-jagoda, Ahoy, Oscar Lady и 4 други им се допаѓа ова.
 4. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.749
  Допаѓања:
  32.487
  Пол:
  Женски
  Ad acta.
   
  На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. xnotyourbabex

  xnotyourbabex Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2017
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  743
  Пол:
  Женски
  Alea iacta est
   
  На LadyLollypop му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  4.438
  Пол:
  Женски
  Acta non verba - Дела, не зборови.

  Dum spiro spero - Додека дишам, се надевам.

  Amore et melle et felle es fecundissimus - Љубовта е полна со мед и отров.
   
  На Cka, cresa-jagoda, Idedemja и 7 други им се допаѓа ова.
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.758
  Допаѓања:
  160.526
  Пол:
  Женски
  Dum spiro, spero.
  Homo homini lupus est.
  Ubi concordia, ibi victoria.
  Cogito ergo sum.
   
  На Cka, cresa-jagoda, Idedemja и 6 други им се допаѓа ова.
 8. Skorpija99

  Skorpija99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2020
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  3.469
  Пол:
  Женски
  Aetate rectius sapimus- Со годините стануваме помудри.
   
  На cresa-jagoda, Idedemja, P.S.love и 3 други им се допаѓа ова.
 9. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  2.185
  Допаѓања:
  17.731
  Penis bonus pax in domus;)
  Добар пенис, мир во куќа
   
  На cresa-jagoda, T.e.d.d.y, christinnn и 7 други им се допаѓа ова.
 10. DenicijaNaPetre

  DenicijaNaPetre Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2020
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  511
  Мала дигресија, but I felt it!
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Stariot

  Stariot Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  132
  Пол:
  Машки
  Хмм, De gustibus non disputandum est 8-|
   
  На Camille84, Cka, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 12. joyful

  joyful Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2017
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  1.981
  Пол:
  Женски
  Amor omnia vincit - Љубовта победува ćе
  Imago animi sermo est - Говорот е слика на душата
  Sic itur ad astra – Допри ги ѕвездите
   
  На cresa-jagoda, Ahoy, P.S.love и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Frosty!

  Frosty! Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  810
  Допаѓања:
  2.664
  Пол:
  Женски
  In vino veritas :)
  Finis coronat opus
  Cogito, ergo sum
   
  На cresa-jagoda, LadyLollypop, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.736
  Допаѓања:
  138.660
  Пол:
  Женски
  Per aspera ad astra.
  Post tenebras lux.
  Veni, vidi, flevi.
   
  На piglet1, cresa-jagoda, Idedemja и 3 други им се допаѓа ова.
 15. martiiinna

  martiiinna Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  4.339
  Пол:
  Женски
  Acta non verba.
   
  На cresa-jagoda, Idedemja, Ahoy и 3 други им се допаѓа ова.
 16. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.564
  Допаѓања:
  25.865
  Aut viam inveniam aut faciam - Јас или ќе најдам начин или ќе направам еден.
   
  На Cka, cresa-jagoda, Idedemja и 6 други им се допаѓа ова.
 17. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.637
  Она што ми е на профил со години, некогаш и тетоважа ќе биде, две фрази се, но може и една реченица да е, како во мојот случај :)

  Alis volat propriis - таа лета со свои крилја
  Per aspera ad astra - низ тешкотиите до ѕвездите

  :)
   
  На piglet1, cresa-jagoda, Ahoy и 6 други им се допаѓа ова.
 18. f.girl

  f.girl Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  1.322
  Допаѓања:
  20.784
  Пол:
  Женски
  Et tu, Brute?

  Далеку од омилена, ама ми е нај-relatable.
   
  На cresa-jagoda, LadyMau, senjorita-v и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Ambrosia

  Ambrosia Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2020
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  1.775
  Пол:
  Женски
  In vino veritas – Во виното е вистината(poolparty)
   
  На cresa-jagoda, elimkd, senjorita-v и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  2.283
  Допаѓања:
  5.037
  Пол:
  Женски
  Panem et circenses
  Divide et impera

  Највпечатливи ми се бидејќи се ефикасни во пракса до денес. Секој изминат ден се докажуваат на дело.
   
  На cresa-jagoda, WildMk, senjorita-v и 1 друга личност им се допаѓа ова.